Pełniejsza twarz to zwykle atut, ponieważ sprawia, że wyglądamy młodziej. Jednak nie zawsze jest to zgodne z naszym ideałem urody i niekiedy zastanawiamy się, co można z tym zrobić?. Oczywiście można próbować tuszować to odpowiednim makijażem, ale to raczej tylko panie mają taką możliwość. Czy da się jednak jakoś wpłynąć na szczuplejszy wygląd twarzy? Oto kilka wskazówek.

Pij więcej wody

Picie dużej ilości wody jest  mocno powiązane z utratą kilogramów, która może być skutecznym rozwiązaniem. Okazuje się, że często mylimy uczucie pragnienia z głodem i sięgamy po przekąskę zamiast po szklankę wody. Im więcej takich sytuacji, tym większe prawdopodobieństwo nadwyżki kalorycznej. 

Picie wody może również pomóc zmniejszyć obrzęki, także na twarzy, ponieważ odpowiednie nawodnienie zmniejsza zatrzymywanie płynów w organizmie. Zatem redukujemy kalorie i nie doprowadzamy do gromadzenia wody.

kobieta pije wodę

Ćwicz  regularnie

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe to świetny sposób, aby schudnąć na całym ciele, w tym także na twarzy. Cardio przyspiesza tętno, sprawia, że oddychasz szybciej niż normalnie i  że spalasz więcej energii. Intensywność ćwiczeń może być niska, umiarkowana lub wysoka. Im jest wyższa i im dłużej ćwiczysz, tym więcej kalorii spalasz.

Jeśli masz mało czasu, wypróbuj intensywny trening interwałowy. Najprościej jest włożyć wygodne buty, wyjść na zewnątrz i pobiegać. Mogą to być np. 3-4 minuty spokojnego truchtu przeplatanego minutą biegu w tempie  maksymalnym, jakie jesteś w stanie osiągnąć. Wystarczy nawet 15-20 minut takiego treningu. Oczywiście może to być i inna aktywność, jeśli nie lubisz biegać. 

Unikaj alkoholu

Alkohol de facto jest trucizną dla naszego organizmu, a po zmieszaniu ze słodkimi, gazowanymi napojami może powodować wzdęcia, gazy  i stany zapalne. Wszystko to może prowadzić do obrzęku twarzy. Alkohol także mocno odwadnia, co oznacza, że organizm będzie starał się w „obronie” zatrzymać płyny. Wszystko to w efekcie może prowadzić do obrzęku /opuchnięcia twarzy. 

Odpoczynek jest bardzo ważny

kobieta odpoczywa

Niedostateczna ilość snu może sprawić, że będziesz jeść więcej, szczególnie jeśli zamierzasz siedzieć po nocach. Podjadanie w nocy nie tylko zwiększa spożycie kalorii, ale także zaburza rytm dobowy organizmu. Wiąże się to z przyrostem masy ciała, nawet jeśli tych kalorii nie jest tak dużo ponad zapotrzebowanie. Jeśli śpisz za mało, Twój organizm wytwarza więcej kortyzolu - hormonu stresu. Skutkuje to wolniejszym metabolizmem i większym apetytem. Bezsenność może być widoczna na Twojej twarzy w postaci cieni i opuchniętych oczu, więc 8 godzin nocnego odpoczynku może sprawić, że będziesz wyglądał/a korzystniej.

Ogranicz sól

Spożywanie zbyt dużej ilości sodu prowadzi do zatrzymywania płynów, co powoduje obrzęk twarzy i innych części ciała. Najłatwiejszym sposobem na zmniejszenie spożycia sodu jest ograniczenie żywności przetworzonej i unikanie dosalania potraw. 

Ćwiczenia twarzy

Niektóre typowe ćwiczenia twarzy obejmują zaciskanie zębów z uśmiechem przez kilka sekund, marszczenie ust i poruszanie nimi w lewo i prawo oraz przesuwanie powietrza od policzka do policzka. Co prawda badania na temat skuteczności ćwiczeń twarzy nie zawsze potwierdzają skuteczność, ale z pewnością nie są szkodliwe. Dlaczego więc ich nie spróbować? Już sam ruch sprawia, że przepływa więcej krwi, co może pomóc ujędrnić i napiąć mięśnie twarzy. 

Kontroluj kalorie i cukier

Żaden plan odchudzania nie jest kompletny bez ograniczenia kalorii, zwłaszcza tych pochodzących z rafinowanych węglowodanów (takich jak cukier). Znajdują się one w produktach spożywczych, takich jak  ciastka, słodycze, słodkie napoje oraz większość wypieków i pakowanych przekąsek. Produkty te mają niewielką wartość odżywczą i powodują skoki cukru we krwi. Może to skutkować większym apetytem i w konsekwencji wzrostem masy ciała.

 Zamiast tego postaw na produkty bogate w składniki odżywcze, m.in. pełnoziarniste, te zawierające błonnik (owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe). Nie zapominaj o chudym mięsie i nabiale, czyli źródłach białka. 

Podsumowanie

Okrągła buzia wcale nie jest niczym złym. Sprawia, że wyglądamy młodziej i pogodniej. Jeśli jednak spędza Ci to sen z powiek, możesz spróbować niektórych z powyższych metod, aby nieco zmniejszyć opuchliznę na buzi, a przy okazji zadbać o resztę swojego ciała. Prawdą jest, że większość porad związana jest z ogólną redukcją masy ciała, ale nie tylko. Zapamiętaj, że każdy ze sposobów związany jest również z poprawą tzw. higieny życia i zdrowia - nasze zdrowie lub jego brak widać przede wszystkim po twarzy.

Komentarze (0)