Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nałożyła czteroletni zakaz rywalizacji Rosji w wydarzeniach sportowych zgodnych z WADA. Oznacza to, że Rosja jest wykluczona z największych imprez: Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020, Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie oraz z Pucharu Świata 2022 w Katarze. Sportowcy indywidualnie będą mogli rywalizować, ale nie będą mogli tego robić pod rosyjską flagą. 

 

Zdjęcie viarusaf_official

 

Wielu rosyjskich sportowców wypowiadało się na temat przygotowań do Igrzysk Olimpijskich, opisując doping jako praktykę, która jest nie tylko powszechna, ale i sankcjonowana przez państwo. Chociaż rosyjskie skandale antydopingowe trwają już bardzo długo, pierwsza sprawa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów, wyszła na jaw w 2014 roku. Witalij Stiepanow, pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RADA) poinformował WADA, że Rosja zaopatruje sportowców w leki poprawiające wydajność w zamian za procent ich zarobków, a także pomaga fałszować raporty i dane dotyczące dopingu. Sponsorowana przez państwo afera związana z dopingiem została ujawniona i dotyczyła rosyjskich sportowców startujących na olimpiadzie oraz innych zawodach międzynarodowych. W rezultacie pozbawiono ich 43 medali. To najostrzejsza kara, jaką kiedykolwiek wydała WADA.

 

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew bardzo szybko zareagował na zakaz, nazywając go skutkiem „przewlekłej antyrosyjskiej histerii”. Teraz Rosja ma 21 dni na odwołanie się od decyzji do sądu wyższej instancji i już zapowiedziała, że to zrobi.

Komentarze (8)
lodzianin1

A kto jest prezesem Wady teraz? :-)

0
anubis84

Na wiki masz
Prezydent Craig Reedie
Wiceprezydent Linda Cathrine Hofstad Helleland
Dyrektor Generalny Olivier Niggli

0
lodzianin1

Muslalem że to ten nasz Bańka został prezesem

0
Quaras

Bańka został ale, będzie od 1 stycznia dopiero.

0
anubis84

Bańka na weekendzie się już wypowiadał w TV na ten temat

0
szaba18

Wcale mnie to nie dziwi że to znowu Ruskie.

1
carlitoss

Jeszcze nic pewnego, się będą odwoływać, ale pewnie nic to nie da.

0
majk30

Ruskie swoje zawody zrobią, jakby kasa byłą dobra, to pewnie część osób by z olimpiady zrezygnowała za kasą.

0