Wkrótce pożegnamy 2019 rok, więc pora na podsumowanie wydarzeń ze świata kulturystyki i fitness. W mijającym roku nie obyło się bez skandali i dramatów, ale było też wiele wspaniałych momentów, w których poznaliśmy nowych mistrzów. Federacje IFBB i IFBB Elite Pro zorganizowały wiele imprez dla amatorów i profesjonalistów. W sumie federacja IFBB zorganizowałą kilka tysięcy regionalnych zawodów amatorskich na całym świecie, potwierdzając tym samym, że jest największą amatorską federacją kulturystyki i fitness.

 

Kalendarz w sezonie 2020 powoli się zapełnia, a seria zawodów IFBB Diamond Cup będzie nadal najlepszą szansą do zdobycia karty Elite Pro. W kategorii Wellness nasze dziewczyny Nikoletta Sularz i Dagmara Dominiczak były w mijającym roku fantastyczne, zdobyły mistrzowskie tytuły i mamy nadzieje, że w przyszłym roku także odniosą niemałe sukcesy.

 

 

W kategorii bikini fitness bywało różnie. Yana Kuznetsova praktycznie zdominowała ten rok, wygrywając wiele zawodów i broniąc tytułu Arnold Classic Europe. Ale na Mistrzostwach Świata Elite Pro spadła na piąte miejsce. W juniorkach bezkonkurencyjna była Natalia Czajkowska, dla której rok 2019 był wyjątkowo pomyślny. Drugi raz z rzędu zdobyła tytuł Mistrzyni Świata zarówno w juniorkach, jak i seniorkach.

 

Marcel Przyszlak powoli wspinał się po drabinie do zwycięstwa, które odniósł w Hiszpanii, gdzie został mistrzem świata w classic physique Elite Pro. Ogromny sukces odniósł także Szymon Łada, którego od wielu lat możemy oglądać  na scenie kulturystyki. Na Mistrzostwach Świata IFBB Pro zdobył zasłużony złoty medal. 

 

 

27-28 kwietnia odbyły się w Poznaniu zawody „Słodkiewicz Classic”. Była to pierwsza impreza kulturystyczna w tym mieście od czasu Mistrzostw Polski 1983 r. i pierwsza impreza organizowana przez Słodkiewicza wybitnego polskiego kulturysty, mistrza Europy seniorów i absolutnego mistrza świata weteranów 2017. Zawody cieszyły się ogromną popularnością i mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja.

 

W federacji NPC najważniejszym wydarzeniem roku była oczywiście Olimpia 2019 organizowana przez nowy zarząd. Nowy dyrektor generalny Dan Solomon, wniósł powiew świeżości na Olympia Weekend, który miał rekordową frekwencję. Ale najpierw o zawodach, które odbyły się wcześniej. Zwycięzcą Arnold Classic 2019 został Brandon Curry, który pokonał rywali, a zwłaszcza poprzedniego zwycięzcę Williama Bonaca, który w tym roku był drugi. Brandon pokazał, że będzie pretendentem do tytułu Mr. Olympia. Kolejnym dużym konkursem w roku 2019 był New York Pro. Są to zawody, które przyciągają największe nazwiska w kulturystyce. Tam triumfował Juan Morel.

 

We wrześniu całą uwaga była skupiona na Olympia Weekend 2019. Media najbardziej skupiły się nie na tym, kto zwycięży, ale na tym, kto nie pojawi się na scenie. Mowa tu oczywiście o Mr. Olympia 2018, którym jest Shawn Rhoden. Po jego niezbyt udanym gościnnym występie w Pittsburgh Pro 2019 wszyscy zastanawiali się, czy zdąży z formą na Olympię. Jednak najbardziej szokująca informacja pojawiła się w lipcu, kiedy to Rhoden został oskarżony o gwałt. W rezultacie AMI podjęło decyzję o zawieszeniu go do czasu wyjaśnienia sprawy. Do tej pory nie został oczyszczony z zarzutów, więc prawdopodobnie jego kariera jest skończona. Na Olympii nie zobaczyliśmy też ulubieńca fanów Big Ramiego oraz Phila Heatha, który ma chrapkę na zgarnięcie ósmego trofeum. Panowie postanowili odpuścić, by wrócić z mistrzowską formą w 2020 roku. Hadi Choopan, który w końcu dostał wizę do USA ku zaskoczeniu był niesamowity i zdobył trzecie miejsce oraz nagrodę People's Choice. W 2019 roku wybrano też nowego Mr. Olympia, którym został Brandon Curry.

 

W kategorii 212 zwyciężył Kamal Elgargni, który ogłosił, że przechodzi na sportową emeryturę, co oznacza, że w przyszłym roku walka o 1 miejsce będzie z pewnością zacięta. Elisa Pecini została nową królową Bikini Olympia 2019, a Chris Bumstead odniósł fantastyczne zwycięstwo, wygrywając tytuł Classic Physique. Na uwagę zasługuje także Ada Kaczmarek, która konsekwentnie pracowała na swój sukces, odniosła wiele zwycięstw i prawdopodobnie zobaczymy ją na przyszłorocznej Olympii, ponieważ jest na pierwszym miejscu w rankingu. Niepokoją nas jedynie zmiany buzi Ady. Wydaje się, że czas dla tej ambitnej 23-latki mocno przyspieszył. Warto też wspomnieć o Piotrku Boreckim, który mimo nienagannej formy niestety nie został zauważony. Mimo to, już sam start w zawodach Mr. Olympia jest zapewne dla niego wielkim sukcesem i spełnieniem marzeń.

 

W 2019 roku byliśmy świadkami wielu ważnych i przełomowych wydarzeń. Kasia Dziurska odnalazła w końcu miłość życia i powiedziała TAK, więc w przyszłym roku prawdopodobnie weźmie ślub. Hardkorowy Koksu czyli Robert Burneika został tatą i utarł nosa byłej partnerce. Ciekawostką jest także zmiana trendów żywieniowych ikony kulturystyki Arnolda Schwarzeneggera, który zaczął promować wegetarianizm.

 

Pomyślny rok był także dla strongmana Mateusza Kieliszkowskiego. Polak zdobył III miejsce na Arnold Strongman Classic 2019I miejsce na Arnold Strongman Europe 2019, II miejsce na World's Strongest Man oraz I miejsce na World’s Ultimate Strongman w Dubaju. Całkiem niedawno Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) nałożyła czteroletni zakaz rywalizacji Rosji w wydarzeniach sportowych zgodnych z WADA. Oznacza to, że Rosja jest wykluczona z największych imprez: Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020, Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie oraz z Pucharu Świata 2022 w Katarze. 

 

Niektórzy z branży fitness próbowali też swoich sił w sportach walki. W czerwcu legenda polskiej kulturystyki Radek Słodkiewicz zmierzył się z Krystianem Pudzianowskim. Młodszy brat Mariusza pokonał Słodkiewicza przez nokaut techniczny w drugiej rundzie. Mimo, że Radek poważnie potraktował udział w gali i bardzo się starał podczas swojego debiutu niestety przegrał. Widać było, że brakuje mu też techniki i nie miał pomysłu na tę walkę. Młodszy z braci Słodkiewicz również zapragnął stanąć do walki. Pod koniec grudnia zmierzył się z Dariuszem Działkiem znanym jako Dj Decks. Dj Decks potrzebował niecałych dwóch minut żeby znokautować Słodkiewicza, który padł na deski. Po przegranej walce na Instagramie Tomka, ludzie mocno go skrytykowali. Szczególnie za to, że nie przybił rywalowi piątki przed walką.

 

Była ambasadorka SFD i Mistrzyni Polski - Patrycja Zahorska postanowiła zamienić Bikini Fitness na MMA. W swojej debiutanckiej walce, do której przygotowywała się kilka miesięcy, zmierzyła się z Karoliną Brzuszczyńską "Way of Blonde". Walka pań trwała 3 rundy i decyzją sędziów wygrała Brzuszczyńska. Chociaż paniom brakowało doświadczenia i techniki, to niewątpliwie nadrobiły sercem do walki. Już w drugiej rundzie, widać było, że panie są mocno zmęczone, ale żadna z nich nie chciała się poddać.

W 2019 roku swoją walkę zapowiedział też Piotr "Bestia" Piechowiak, który zmierzy się z Marcinem "El testosteron" Najmanem na gali FAME MMA 6. Z niecierpliwością czekamy na tę walkę!

Rok 2019 był bardzo szczęśliwy dla wielu osób, ale także i pełen smutku dla innych. Odeszło od nas wiele legend, takich jak Andrzej Brzeziński, Ed Corney, Franco Columbu i Jusup Wilkosz. Branża fitness z wielkim smutkiem przyjęła też wiadomość o nagłej śmierci młodych kulturystów takich jak Sebastian Kąkol, Jeff Everson, Matt Porter, Kent Kuehn i mistrza kulturystyki USA Daniela Alexandra. Przykra była także informacja o tym, że legenda kulturystyki - Flex Wheeler miał nagłą operację i niestety jego prawa noga została częściowo amputowana.

 

Już niebawem powitamy 2020 rok, który z pewnością będzie pełen szczęśliwych, jak i smutnych wiadomości. Mamy nadzieję, że tych drugich będzie o wiele mniej. Czekamy na wielkie powroty i sukcesy naszych zawodników oraz narodziny fit dzieci Magdy Kalety i Sylwii Soboty. Fitplota będzie Was informować o wszystkich sensacyjnych newsach, które czekają nas w 2020 roku!

Komentarze (3)
anubis84

Radzio pokazał co nieco podczas walki, ale Tomek to bardzo słabo wypadł, moze w kolejnej się poprawi.

0
kinga93

Zobaczymy czy w tym roku będzie tyle sukcesów.

0
skorupski

W tym roku raczej już nie ma co liczyć na jakieś zawody ;-)

0