Zastanówmy się najpierw, dlaczego nie można zjeść śniadania... Czy wynika to z tego, że wstajesz bardzo późno i pędzisz szybko do pracy (lub szkoły) i nie masz przez to czasu, przygotować posiłku? Czy też być może nie masz rano zupełnie apetytu i sama myśl o tym, że musisz coś przełknąć, odrzuca cię… Rozpatrzmy zatem każdy z tych punktów.

  1. Brak czasu na przygotowanie posiłku
  2. Brak chęci na zjedzenie śniadania
  3. Podsumowanie

Brak czasu na przygotowanie posiłku

Najczęściej właśnie z tym będziemy się spotykać.

przygotowanie posiłku

Być może późno kładziesz się spać i śpisz do ostatniej możliwej minuty, nadrabiając braki we śnie... Następnie szybko wstajesz. Wykonujesz poranną toaletę. Ubierasz się i pędzisz do pracy. Jeśli tak właśnie się dzieje, to zastanów się dobrze, co jest Twoim priorytetem. Czy oglądanie filmów do późna na Netflixie lub granie na konsoli z kolegami rozsianymi po całym świecie, czy postępy na siłowni/w sporcie?

Jeśli czytasz ten artykuł, to zakładam, że sport stanowi w Twoim życiu ważny punkt. Z pewnością zatem starasz się zapewnić realizację maksymalnie dużej ilości czynników tak, aby Twoje wysiłki sportowe, przełożyły się na coraz lepsze osiągnięcia sportowe.

Polecamy również: Dieta na masę dla początkującego mężczyzny 3000 kcal.

Nie muszę chyba podpowiadać, że jeśli położysz się godzinę prędzej, to z pewnością znajdziesz rano te 20 minut na przygotowanie posiłku. 

Nie musi to być nic wymyślnego. Może to być zwykła jajecznica na przykład z pomidorem, do tego odżywka białkowa z jagodami, aby uzupełnić stosunkowo niewielką ilość białka, którą dostarcza jajecznica i już masz gotowe pełnowartościowe śniadanie! Dostarczy ono Tobie zarówno energii na kilka następnych godzin, jak i zapewni, rozłożony w czasie, dopływ aminokwasów do mięśni!

Jeśli jednak możesz znaleźć ledwie kilka minut to mam dla Ciebie jeszcze szybszy sposób na pełnowartościowe śniadanie! 

Wybierz odżywkę białkową opartą w przeważającej ilości o micelarną kazeinę lub odżywkę na bazie białek jaja kurzego. Dodaj masła orzechowego lub kokosowego. Dołóż pół banana, garść malin. Wszystko umieść w mikserze i zmiksuj. Teraz spokojnie, podczas ubierania się, wypij tak przygotowany drinki. 

Korzyści będą bardzo zbliżone do tradycyjnego śniadania lub do posiłku, który podałem wyżej. Oczywiście ilości podane powyżej są jedynie przykładem tego co i ile możesz wykorzystać, przygotowując śniadanie. 

Musisz jednak poszczególne składniki dostosować do wymagań Twojej diety. Zadbaj jednak przede wszystkim o właściwą dla ciebie ilość białka i kalorii. 

Brak chęci na zjedzenie śniadania

mięśnie a jedzenie śniadania

Jeśli należysz do osób, które od rana nie mają absolutnie apetytu na śniadanie, a jednocześnie chciałbyś mieć czyste sumienie, że robisz wszystko, aby wspierać Twój organizm (i Twoje wysiłki sportowe), pomyśl o tym, by Twoja kolacja (poprzedniego dnia) była obfita (jeśli tylko tolerujesz na noc tego typu posiłki). Niech zawiera dużą ilość mięsa, ryb czy sera.

W ten sposób, jeśli będzie to odpowiednio duża ilość, to będziesz ten posiłek trawił przez wiele godzin. Nie tylko w nocy, ale również nad ranem. Dzięki temu aminokwasy, które organizm pozyska z mięsa, ryb czy sera będą dostępne dla mięśni oraz całego organizmu, przez wiele, wiele godzin (>8h) po kolacji. W ten sposób przeczekasz ten newralgiczny czas poranka, nie narażając się na zbytni katabolizm. 

Co prawda być może zyskałbyś parę gramów mięśni nieco szybciej, gdybyś spożył poprawne śniadanie (nawet w formie zaproponowanej wyżej), jednak Twoje stała dedykacja (i konsekwencja) w tym, co robisz, jest najważniejsza! 

Polecamy również: Odżywki białkowe ranking - najlepsza odżywka białkowa

Podsumowanie

Jeśli faktycznie nie masz chęci na zjedzenie śniadania - spróbuj sposobu, który podaję w tym artykule. Nie odpuszczaj - zawsze znajdzie się jakieś (choćby niezbyt optymalne) rozwiązanie!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (11)
OTTO

Ja już tyle się nagatywów naczytałem o orzeszkach ziemnych że w końcu muszę zapytać, bo często na naszym forum masło orzechowe jest proponowana jak zdrowy posiłek-dodatk.
No chyba że autor ma na myśli masło z innych orzechów ?
Ja sam będąc na masie szukam czegoś do podbicia kal. i chętnie bym sięgnął po "Dziki orzech" który stoi w szafce, ale wstrzymuję się bo orzeszki ziemne to ponoć nie orzechy i są nagowane za jakość tłuszczy.
Więc jak to jest, orzechów nie można a masło z nich tak ?

0
mishka48

Ja z kolei czytałem o samych pozytywach orzechów

0
OTTO

Włoskich, norkowcach, migdałach, brazyliskich -TAK
Ale ja pytam o orzeszki ziemne ?
I żeby była jasność, nie słone ani w karmelu ,cuksze czy czekoladzie :)
Zwykłe surowe orzeszki ziemne lub masło z nich - 100%

0
lordknaga

otto - jedz i sie nie przjemuj, u mnie ziemne i maslo z nich leci od lat i jakos nic zlego powiedziec nie moge, a artow w necie ze cos jest zle, znajdziesz pewnie tyle samo o tym samym , ze jest dobre %-) jak ci wchodzi i nie szkodzi, to szkoda czytac glupot i metlik sobie w glowie robic...

0
Muad"Dib

Sam miksuje swoje masło, dolewam oliwy, albo wyszukanego oleju i nieco rekompensuje ,,tłuszcze,, w tłuszczach. Zjadam każdego dnia, z twarogiem, jagodami, truskawkami, skruszonym ziarnem kakaowca i popijam odżywką! Mega.

0
OTTO

Czyli jak te tłuszcze z masła orzechowego wliczę w bilans to można szamać bez obaw ?
Bo zdrowe tłuszce to to na pewno nie są.

0
Biniu

1. maslo orzechowe dalem jako jeden z przykladow
2. czy jest zdrowe? powiem tak znam duzo gorsze zrodla pokarmowe - jesli wybierasz bez duzej ilosci dodatkow najlepiej solo i ze sprawdzonego zrodla to jesli nie masz alergii na nie i nie jest to Twoje glowne zrodlo pokarmowe nie widze problemow od czasu do czasu
3. wliczamy i 'zle' i 'dobre' zrodla kalorii do bilansu dziennego

5
TomaszAZ

w porządku,ale napewno nie codziennie i nie u każdego w diecie bo to jednak tłuszcze nasycone i jako surowiec który de facto jest gatunkiem fasoli a nie orzecha - nie jest powalający jakościowo. Duże ryzyko skażenia mykotoksynami

1
OTTO

Otóż to, tak jak pisze TomaszAZ.
Ja bym to ujął tak, masz ichotę na pączka lub wafelka w czekoladzie, to zjedz łyżkę masła orzechowego.

0
Camel007

Biniu,a jak się ma sprawa treningów bez śniadanie IF,czyli kultowe |jem nie jem| To chyba Ty zakladałeś temat lata temu. U mnie obecnie okno 14-19. Trening następnego dnia o 13 i samo BCAA.

0
Biniu

nie myli Cie pamiec !
faktycznie dieta JEM / NIE JEM byla w zdecydowanej awangardzie na rynku polskim wsrod diet IF

sadze ze bedzie z tego kolejny ciekawy temat na krotki artykul :)

dziekuje za podpowied !

0