Wykorzystanie sterydów anabolicznych wiąże się z koniecznością zdobycia wiedzy na temat ich wpływu na układ krążenia, czy inne układy naszego ciała tak, aby zminimalizować efekty uboczne. Zazwyczaj sportowcy wykorzystują sterydy anaboliczne, aby zwiększyć masę mięśniową w dość krótkim przedziale czasowym.

Naukowcy ze Szwecji odkryli, że już jednorazowy zastrzyk z 500 mg testosteronu w formie enantatu podwyższa poziom cholesterolu.

Badanie

Szwedzcy naukowcy chcieli zbadać, czy iniekcja testosteronu wpływa na pracę wątroby, co może przyczyniać się do zwiększenia poziomu cholesterolu. W związku z tym zbadali, czy jednorazowa iniekcja wpływa na podniesienie enzymu odpowiedzialnego za wskazanie, czy obciąża on wątrobę, czy też nie.

Eksperyment przeprowadzono na 39 zdrowych mężczyznach w wieku od 18 do 50 roku życia, którym podano 500 mg Testoviron Depot produkcji Schering Nordiska.

testosteron

Wyniki

Poziom cholesterolu praktycznie zaczął rosnąć bezpośrednio od podania leku. Po dwóch dniach eksperymentu cholesterol podniósł się o wartość 15% powyżej normy. 80% mężczyzn z kolei miało podniesiony dodatkowo marker wątrobowy. Po 15 dniach poziom cholesterolu wrócił do normy.

Naukowcy wykorzystali też komórki wątroby, aby sprawdzić ich zachowanie pod wpływem leku. Po 2 h od wystawienia na ekspozycje testosteronu komórki zaczynają produkować więcej enzymu wskazującego na jej obciążenie.

Wnioski

Powyższe dane sugerują, że wykorzystanie syntetycznej formy testosteronu w formie cyklicznej będzie powodować stałe utrzymanie się podwyższonego poziomu cholesterolu.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22433938

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
RPS1990

Ogólnie daję 5/5 - ciekawy artykuł, ale zabrakło w nim choćby krótkiej informacji jaki poziom cholesterolu całkowitego, jaki poziom HDL, jaki LDL, jaki VLDL, jaki poziom triglicerydów mieli mężczyźni przed zastrzykiem.

Dlaczego to jest takie ważne ? Bo jeśli cholesterol całkowity wynosił przed badaniem 200, a po badaniu wzrósł o 15%, to Ci mężczyźni nadal mieli cholesterol całkowity mieszczący się w normie, która wynosi do 240, a jeśli ich cholesterol całkowity wynosił wyjściowo 220, to po podaniu zastrzyku z testosteronem enantat poziom wzrósłby do ok. 253, czyli byłby tylko nieznacznie podwyższony.

1
RPS1990

Mała poprawka - obecnie uważa się, że cholesterol całkowity powinien wynosić optymalnie poniżej 200 mg/dL lub 5,17 mmol/L.
Natomiast od 200 do 239 mg/dL lub 5,17 - 6,18 mmol/L uważa się za poziom podwyższony.
Za to 240 mg/dL (6,21 mmol/L) i powyżej = wysoki cholesterol i zagrożenie chorobami serca.

Podałem wartości referencyjne pochodzące prawdopodobnie z magazynu SdW (Sport Dla Wszystkich), z numeru na czerwiec 2014.

1