Dla wielu bywalców klubów fitness aktywność fizyczna jest przede wszystkim narzędziem w redukcji wagi lub utrzymania szczupłej sylwetki. Największa część z nich przykłada szczególna uwagę do ćwiczeń cardio, unikając przy tym wysiłku typowo siłowego. Czy słusznie? Czy trening cardio jest skuteczniejszy, niż siłownia w kontekście odchudzania?

Epidemiolodzy z Uniwersytetu Harvarda podczas 12-letniej obserwacji doszli do wniosków, że to właśnie trening siłowy daje nam dużo lepsze rezultaty, niż "kręcenie" aerobów. 

Badanie

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 10 000 zdrowych mężczyzn, które  zebrane zostały w latach 1996-2008. Grupa wiekowa badanych osób mieściła się w przedziale  od 40 do 75 lat. Przedmiotem badania był pomiar talii uczestników obserwacji, co zostało odniesione do rodzaju preferowanej aktywności.

smukła sylwetka

Niestety  wraz z wiekiem  poziom masy mięśniowej się zmienia (ubywa nam mięśni ), zatem naukowcy postanowili bazować na pomiarach obwodu talii. Jest to lepszy punkt odniesienia w kontekście zmiany składu ciała oraz  poziomu tkanki tłuszczowej.  

Naukowcy przyjrzeli się również takim informacjom, jak średni czas aktywności fizycznej i ilość czasu poświęconego stricte na trening siłowy. 

Wyniki

Przeciętny czas poświęcany na aktywność fizyczną obserwowanych  osób wynosił  pół godziny dziennie. 

To trening siłowy zapewniał najskuteczniejszą ochronę przed przyrostem obwodu talii. Podczas obserwacji obwód talii powiększył się  średnio  o 6,6 cm. 

Jednak w grupie trenującej siłowo średni przyrost wyniósł  tylko  3,6 cm, a więc amatorzy siłowni zyskali o  3 cm mniej, niż osoby preferujące trening cardio. 

Wnioski

Badania sugerują, że wykonywanie treningu siłowego jest skuteczniejszym sposobem na to, aby utrzymać szczupłą sylwetkę wraz z postępującym wiekiem. Oczywiście dla niektórych osób czytających artykuł, wartości te mogą okazać się niewielkie, jednak musimy tutaj wziąć pod uwagę to, że osoby obserwowane to tzw. statystyczni Kowalscy, którzy korzystali z aktywności fizycznej w celach jedynie prozdrowotnych, a nie wyczynowych. 

Źródło:

Obesity (Silver Spring). 2015 Feb;23(2):461-7.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
angelisa

Nie od dziś wiadomo ze umiarkowany ruch jest zdrowy dla organzimu,.

0
TomQ-MAG

zazwyczaj skrajnosci nie prowadza do niczego dobre, zbyt duzy ruch bedzie przeciazal organiz, a zbyt maly nie da w ogole efektu

0
anubis84

W sporcie wyczynowym, już trzeba niejednokrotnie się liczyć z kontuzjami, organizm ma swą wytrzymałość.

0