SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zwiększenie kcal w weekend kosztem kcal w tygodniu - Pytanie

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 988

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 10 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 208
Cześć,

Na dzień dobry spóźnione podziękowania za odmianę mojego życia, 7 lat temu z waszą pomocą i kilku poradników pozbyłem się 40kg w pół roku i zmieniłem swoje życie, depresja już pukała do drzwi na poważnie.

Do sedna, na pewno to pytanie gdzieś było, pewnie milion razy, ale nie potrafię go zlokalizować.

Mianowicie przez te lata cześć kg wróciła, ponownie chciałbym się ich pozbyć, od miesiąca jestem na deficycie, mamy już -5kg więc jest w porządku. Problem w tym że w tygodniu nie jestem w stanie spożyć 2600 kcal zapotrzebowania, przez pracę pierwszy posiłek jem około 16:00 i mam za mało czasu. W weekend odwrotnie, śniadanie na bogato, i popołudniu potrafi brakować kcal na pożywna kolację.

Wiem że odstępstwa od dziennego zapotrzebowania są dopuszczalne, tak mi się wydaje, ale chciałbym poznać waszą opinię, jak duże one mogą być.

Co myślicie o spożywaniu 2400 kcal poniedziałek - piątek, w weekend natomiast 2 x 3100 kcal? Zbyt duża rozbieżność? Nie spowolni to procesu redukcji?

Raz jeszcze dzięki za pomoc x lat temu, i z góry dziękuję za odpowiedź teraz.
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
DJ_DoDo Doradca
Ekspert
Szacuny 29912 Napisanych postów 27250 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 384534
Generalnie zamysł jest dość logiczny często tak polecamy że jeżeli komuś się szykuje impreza czy wyjście w weekend a nie chce psuć sobie całego tygodnia przepracowanego to żeby właśnie część kalorii w tygodniu podciąć żeby wyrównało się to w weekend. Jest to też dość zbieżny z tym co jest zalecane czyli nie rozpatrywanie diety w kontekście jednego dnia lecz całego tygodnia oczywiście rozłożony kalorie z głową, nie żeby zjadać w dwa dni 21 000 kilo kalorii a resztę tygodnia pościć u ciebie ten rozkład jest całkiem w miarę ułożony to co zaproponowałeś, natomiast mi na uwadze to że nie tylko same kalorie się liczą lecz jakoś dostarczane jej żywności czyli jeżeli będziesz spożywał w tygodniu nieprzetworzoną żywność A te kalorie weekendowe będziesz ładował co tydzień z samych śmieci to może to się miło wszystko odbić na sylwetce i zdrowia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1127 Napisanych postów 3780 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68521
Fantastycznie, że odmieniłeś swoje życie (przy pomocy forum) i bardzo miło z Twojej strony, że dajesz znać odpowiedzialnym za to ludziom, a także może zmotywujesz jeszcze kogoś do zmian?...

Co do rozkładu - jakie masz zerowe zapotrzebowanie?
Mógłbyś przez te dwa dni weekendu być na zerze, a w pozostałe stosować wyliczony, umiarkowany deficyt.
Dwa dni byłyby formą doładowania organizmu i mogą nawet polepszyć ostateczne wyniki redukcji.
Ważne, byś w tygodniu nie ciął za nisko, bo musisz mieć siły do pracy i do życia.

No i jakość jedzenia cały tydzień ma znaczenie, nie tylko liczba kalorii, jak słusznie zauważył kolega wyżej.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
anubis84 Instruktor Marcin Moderator
Ekspert
Szacuny 17707 Napisanych postów 132168 Wiek 39 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 1460711
Ja Ci powiem tak, uważaj, bo poluzowanie dwóch dni co tydzien w skali roku może sporo pogorszyć. Musisz obserwować jak to na Ciebie oddziaływać bedzie
1

Gdyby ilość pieniędzy, jakie posiadamy, zależała od tego, jak traktujemy innych ludzi, bylibyśmy milionerami.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 10 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 208
@DJ_DoDo tak, tak, świadomość jakości jedzenia mam, choć zważywszy na kilka podejść w zeszłych latach powrotu do deficytu i kontroli diety, oraz klątwę "ja już schudłem raz 40kg, wiem jak to się robi", tym razem zacząłem po prostu od liczenia tego co jem, żeby mieścić się w normie kalorycznej, bez drastycznych zmian produktów. Ale po kilku dniach już zaszły zmiany na lepsze i stale, powoli nad tym pracuje. Największy aktualnie minus to np regularne spożywanie boczku wieprzowego, zwłaszcza do jajek, ale pracuje nad ograniczeniem. I bardziej mi chodzi o samą ilość kcal, bo oduczyłem się jeść śmieciowo w dużym stopniu, nawet jak jem coś ala fastfood to własnej roboty. Z tym że jak na śniadanie w sobotę wjedzie ukochana szakszuka, to już tam potrafi być 1000kcal i wieczorem lekko brak czegoś do pochrupania nawet do filmu :D

@M-ka wstyd przyznać ale już nie pamiętam jakie zero wyliczyłem, może coś około 2900kcal? Mężczyzna, 31 lat, 196cm, 125kg na początku, praca raczej biurowa (PH w terenie), brak aktywności. Korzystałem z kilku kalkulatorów, przyznaje, nie chciało mi się szukać wzoru na wyliczenie tu na forum :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 10 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 208
@anubis84 pytanie czy tak samo interpretujemy to poluzowanie, i czy ma to znaczenie, bo chodzi tylko o przeniesienie tych samych kcal z tygodnia na weekend, nie ma tu mowy o żadnych cheatach :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1127 Napisanych postów 3780 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68521
Hmm... Myślę, że warto, żebyś sobie chociaż w przybliżeniu oszacował zerowe zapotrzebowanie przy pomocy kalkulatora, wpisując aktualną wagę i aktywność... I wtedy możesz w sobotę , niedzielę jeść na zero, a w pozostałe dni z deficytem.
Jeśli w miarę panujesz nad jakością jedzenia to nie powinno być dużego problemu, żeby nad tym zapanować.
Nie staraj się zbyt mocno obcinać kalorii w tygodniu, bo wtedy w weekend możesz łatwo zacząć jeść w nadmiarze.
Po kilku tygodniach będziesz widział czy taki system działa i w razie czego zrobisz poprawki.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2479 Napisanych postów 5800 Wiek 38 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 106184
Twoje podjescie nie jest źle bo suma kalorii w tygodniu będzie się zgadzać a nie robisz jakoś skrajnych różnic że cały tydzień po 1000 a wekend po 5000.

Tylko nie umiem sobie wyobrazić dlaczego nie możesz zjeść normalnie w tygodniu tylko dopiero o 16 . Chyba trzeba być jakiś nurkiem że nie ma minuty na zjedzenie czegoś na szybko
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 10 Wiek 32 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 208
@arturl1986 no i tu przechodzimy do potencjalnych problemów, które wiem że powinienem zdiagnozować, mianowicie po spożyciu posiłku odczuwam nagły spadek energii, dość gwałtowny, w godzinach około południowych, to raz, i dwa wynikające bezpośrednio z pierwszej przyczyny, jest to problematyczne. Dlatego dopiero jak kończę pracę na spokojnie zaczynam od obiadu :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1127 Napisanych postów 3780 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68521
Prawdopodobnie masz podwyższoną insulinę na czczo i jeśli dodatkowo coś zjesz, to sytuacja się jeszcze pogarsza.
Nie jedz na siłę; prawdopodobnie z biegiem czasu, gdy metabolizm się poprawi, a BF zmniejszy - zaczniesz odczuwać głód.
Staraj się unikać takich "zjazdów" energetycznych.
Zbadałabym też poziomy cukru, insuliny na czczo i ewentualnie krzywą insulinową.
Dzień, dwa wcześniej trzeba się do tego przygotować - unikać wysiłku i przejadania, na drugi dzień być kompletnie na czczo.
Później za jakiś czas (np.pół roku) możesz powtórzyć badania i będziesz dzięki temu miał czarno na białym czy wyniki się poprawiły.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 63 Napisanych postów 451 Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 2155
Podobno wspięcia na palcach po posiłku bardzo znacząco obniżają cukier. Chodzi o to, że któryś z mięśni pracujący podczas tego ruchu jako jedyny nie jest w stanie magazynować glikogenu czy czegoś tak i musi czerpać cukier z krwi. Jeden lekarz na youtube tak twierdzi, przedstawił badania. Podobno hit (nie mylić z hiit).

"I like when skinny guys give advice how tu build muscle."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wybór celu treningowego

Następny temat

Redukcja tkanki tłuszczowej - nastolatek

WHEY premium