SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

USAIN BOLT - sylwetka i wiadomości

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 76319

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Usain Bolt, mistrz olimpijski na 100, 200 metrów i w sztafecie 4x100 metrów oraz mistrz świata na 200 i 4x100 m, a także rekordzista świata w tych konkurencjach, został po raz trzeci w karierze wybrany najlepszym lekkoatletą roku. Jamajczyk zdradził przy okazji swoje plany. Podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie Bolt chce wywalczyć cztery złote medale.

Podczas mistrzostw świata w południowokoreańskim Daegu najszybszy biegacz globu również zapowiadał dokonanie wielkiego wyczynu. Chciała zostać pierwszym sprinterem w historii, który wygrywał na dwóch kolejnych igrzyskach olimpijskich i dwóch kolejnych mistrzostwach globu biegi na 100 i 200 metrów. Ta sztuka jednak mu się nie uda, bowiem w finale 100 metrów Jamajczyk popełnił falstar i został zdyskwalifikowany.

O tym, co wydarzyło się na mistrzostwach świata, Bolt powiedział w rozmowie z Onet Sport.

Powiedział pan przed mistrzostwami świata, że chce zostać legendą. Chciał pan zostać pierwszym sprinterem, któremu udało się wygrać biegi na 100 i 200 metrów podczas dwóch igrzysk olimpijskich i dwóch mistrzostw świata. Jest pan zawiedziony tym, że się to nie udało?

- W Daegu byłem w bardzo dobrej formie i byłem w stanie tego dokonać. Przydarzył mi się jednak nieszczęśliwy falstart w biegu na 100 metrów. Do rywalizacji na 200 metrów wróciłem jednak znacznie mocniejszy i wygrałem. Do tego ustanowiłem jeszcze z kolegami nowy rekord świata w sztafecie 4x100 metrów.

Czy ten falstar to był pana największy i najbardziej kosztowny błąd w karierze?

- Prawdopodobnie tak, choć takie rzeczy czasem zdarzają się w sporcie.

A może stracił pan wówczas pewność siebie?

- To nie ma nic do mojej pewności. Dwa tygodnie później w Brukseli ustanowiłem bowiem najszybszy czas w tym roku na 100 metrów (9,76 s - przyp. red.).

Czy ta sytuacja z falstartem w Daegu nauczyła pana czegoś?

- Tak. Po prostu trzeba być sobą, wtedy będzie wszystko w porządku.

Jest pan posiadaczem fantastycznych rekordów świata. Czy pana zdaniem można je jeszcze poprawić? Jeżeli tak, to o ile?

- Zazwyczaj nie myślę o czasach, ale sądzę, że stać mnie na to, by biegać jeszcze szybciej zanim przejdę na emeryturę.

Jak ważne będą dla pana igrzyska olimpijskie w Londynie, bo przecież w sporcie osiągnął pan już wszystko?

- Igrzyska olimpijskie to najważniejsza impreza sportowa dla każdego zawodnika. Wówczas cały świat skupiony jest na tym wydarzeniu. Jestem pewien, że przyszłoroczne igrzyska w Londynie będą niesamowite, także w moim wykonaniu.

Jest pan bardzo popularnym sportowcem. Czy nie jest pan już tym zmęczony?

- Już zdążyłem się przyzwyczaić do tej popularności. W końcu mojej osobie poświęcano wiele czasu już wtedy, kiedy miałem 15 lat. Miałem jednak wokół siebie dobrych ludzi, którzy ułatwili mi znacznie oswojenie się z taką sytuacją.

Niewiele mniejszą popularnością od pana cieszy się - od czasu mistrzostw świata w Daegu - Oscar Pistorius. Czy pana zdaniem powinien on startować ze zdrowymi zawodnikami?

- Spotkałem Oscara w tym roku w Paryżu i muszę powiedzieć, że to znakomity facet. A przede wszystkim jest świetnym ambasadorem sportu.

Rozmawiał - Tomasz Kalemba, Onet Sport

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Rekordzista świata w biegach na 100 i 200 m Jamajczyk Usain Bolt zamierza walczyć o mistrzostwo olimpijskie w sztafecie 4x400.

Swój sensacyjny plan Bolt ujawnił podczas Światowej Gali Lekkoatletycznej w Monako. Trzy lata temu podczas igrzysk w Pekinie Jamajczyk zdobył złote medale w biegach na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100, ustanawiając w każdej z konkurencji rekord świata. Czy w Londynie doda czwarte złoto w biegu rozstawnym 4x400 m?

Pierwotnie Bolt przymierzał się do skoku w dal jako specjalności dodatkowej, ale doszedł do wniosku, że bieg na dystansie jednego okrążenia będzie łatwiejszą próbą. Jamajski fenomen chciałby tym samym pójść w ślady amerykańskich arcymistrzów Jessego Owensa i Carla Lewisa. Pierwszy z nich wywalczył cztery złote medale (100, 200 m, 4x100 m, skok w dal) na igrzyskach 1936 w Berlinie, a drugi powtórzył ten wyczyn 48 lat później w Los Angeles.

Jeśli chodzi o wszechstronność, Bolt ma się na kim wzorować także we własnym kraju. Herbert McKenley, pierwszy gwiazdor lekkoatletyki z gorącej karaibskiej wyspy, w 1948 roku zdobył olimpijskie srebro w biegu na 400 metrów w Londynie. Cztery lata później w Helsinkach obronił tytuł wicemistrzowski na tym dystansie, ale sięgnął też po srebrny medal na 100 m i złoty w sztafecie 4x400.

Maciej Petruczenko

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Usain Bolt chce zdobyć w igrzyskach olimpijskich Londyn 2012 cztery złote medale. Jamajski biegacz do swoich tradycyjnych startów na 100, 200 i w sztafecie 4x100 m, w których był najlepszy w Pekinie, zamierza dodać rywalizację w sztafecie 4x400 m.

- Jeśli okaże się, że jestem w stanie pomóc kolegom w walce o złoto, to bardzo chętnie to zrobię - powiedział Bolt, który jednak nigdy nie rywalizował na 400 m w zawodach najwyższej rangi.

Ostatnim lekkoatletą, który na jednych igrzyskach czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium był Carl Lewis. Słynny Amerykanin w 1984 roku w Los Angeles zwyciężał w biegach na 100, 200 i w sztafecie 4x100 m oraz w skoku w dal.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Jest rekordzistą świata na 100 i 200 metrów oraz w sprinterskiej sztafecie. Ma w dorobku złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, ale nie zamierza na tym poprzestać. - Chcę, by po zakończeniu konkurencji lekkoatletycznych w Londynie ludzie pytali: czy to wydarzyło się naprawdę? - mówi Jamajczyk Usain Bolt.

W obszernym wywiadzie dla Magazynu ESPN najszybszy człowiek w historii daje do zrozumienia, że w stolicy Anglii zamierza poprawić rekordy globu. - Chcę robić podczas igrzysk dzikie rzeczy. Taki jest mój cel – podkreśla Bolt.

Oprócz obrony trzech tytułów wywalczonych w Pekinie, Jamajczyk poważnie myśli o starcie w sztafecie 4x400 metrów, o czym mówi się już od jakiegoś czasu. Gdyby we wszystkich próbach zdobył medale z najcenniejszego kruszcu, dołączyłby do takich gwiazd lekkiej atletyki jak Jesse Owens i Carl Lewis, którzy w Berlinie (1936 rok) i Los Angeles (1984) czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

Usain Bolt przyznał, że bardzo dużo pracował nad poprawieniem startu. To stosunkowo najsłabszy element w jego wyścigach.

- Poświęciłem mnóstwo czasu na ćwiczenia pozwalające utrzymać środek ciężkości we właściwej pozycji w trzech, czterech pierwszych krokach – tłumaczy.

Sprinter pokusił się też o opisanie uczuć, jakie towarzyszą mu w trakcie stumetrówki.

- Zaraz po strzale startera sprawdzam, czy dobrze wyszedłem z bloków. Koło dwudziestego metra ponownie delikatnie się rozglądam, starając się jednocześnie pamiętać o właściwej technice. W pierwszej połowie dystansu mam świadomość wszystkiego, co dzieje się na bieżni. Nie słyszę kibiców, skupiam się wyłącznie na wyścigu. Gdy jestem w dobrej formie, czuję się jakbym latał, ale zawsze celem jest możliwie najszybsze osiągnięcie mety – opowiada Bolt.

Prowadzący rozmowę Desmond Howard, niegdyś gwiazdor futbolu amerykańskiego, zapytał biegacza o dokuczliwe skrzywienie kręgosłupa. Wiadomo bowiem, że lekarze zdiagnozowali u niego wyraźną skoliozę.

- Gdy byłem dzieckiem, nie stanowiło to żadnego problemu. Jednak z upływem lat pojawiały się coraz większe kłopoty. Na początku mojej przygody ze sportem nie wiedzieliśmy dużo na temat tego schorzenia i stąd ciągłe kontuzje. Od jakiegoś czasu mamy już wszystkie niezbędne informacje. Jeśli mięśnie grzbietu są odpowiednio mocne, nie muszę się niczego obawiać – objaśnia sprinter.

Jeżeli ktoś myśli, że wejście na sportowy szczyt wiązało się w przypadku Jamajczyka ze zmianą nawyków żywieniowych, to jest w błędzie. Bolt uwielbia kawałki kurczaka w panierce i nie widzi potrzeby rezygnowania ze swojego przysmaku.

- Gdy jesz rzeczy, które doskonale znasz, twój żołądek czuje się dobrze. Zdarza się, że wożę żywność ze sobą. Tak było w Pekinie, w ostatnich mistrzostwach świata w Korei czy podczas zawodów w Japonii. W tych miejscach jedzenie zdecydowanie nie jest normalne – dodaje z rozbrajającą szczerością 25-letni gwiazdor sprintu.

Najgroźniejszymi rywalami Bolta do olimpijskiego złota powinni być: Amerykanin Tyson Gay oraz dwaj Jamajczycy – Asafa Powell i Yohan Blake. Ten ostatni ma niespełna 22 lata, a we wrześniu pokonał 200 metrów w 19.26 sekundy – to drugi wynik w historii, gorszy od rekordu świata o zaledwie 0.07 sekundy. Kilkanaście dni wcześniej wywalczył tytuł mistrza świata na dwukrotnie krótszym dystansie. W finale stumetrówki pierwszy minął linię mety, ale o sukces byłoby mu znacznie trudniej, gdyby Bolt nie został zdyskwalifikowany za falstart. Obaj panowie trenują wspólnie pod okiem jednego szkoleniowca, co dodaje ich rywalizacji dodatkowego smaczku.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Rekordzista świata na 100 i 200 m Jamajczyk Usain Bolt sezon olimpijski rozpocznie w lutym, tradycyjnie już od biegu na 400 m. Po raz pierwszy w tym roku zaprezentuje się w mityngu przed własną publicznością w Kingston.

- W ostatnich latach taki układ się sprawdzał, dlaczego więc coś zmieniać? Myślę, że w tym sezonie 400 m pokonam nawet dwa razy - przyznał najszybszy człowiek globu i podkreślił, iż najważniejsze jest dla niego zdrowie.

- Wprowadziłem nowy program żywienia i na razie bardzo dobrze się czuję. Najistotniejsze jest, by zdrowie dopisało - zaznaczył.

Właśnie kontuzja uniemożliwiła mu w minionym sezonie odpowiednie przygotowanie. - To był dla mnie bardzo trudny rok. Musiałem zmienić wiele rzeczy w treningu, nie byłem w stanie normalnie ćwiczyć - dodał.

Trzykrotny mistrz olimpijski z Pekinu nie obronił w południowokoreańskim Daegu tytułu mistrza świata w biegu na 100 m. W finale popełnił falstart, a jego nieobecność wykorzystał inny Jamajczyk Yohan Blake. Mimo wszystko Bolt sezon 2011 określił jako jeden z najlepszych w karierze.

- Wiele osób oceniło, że zeszły rok nie był dla mnie najlepszy, ale oni nie wiedzą ile przeszkód musiałem przeskoczyć i ile musiałem przejść. Walczyłem z kontuzją i dopiero tuż przed mistrzostwami globu wróciłem do pełni sił. Zdobyłem złoto na 200 m i pomogłem sztafecie w pobiciu rekordu świata. Jak mogę mówić, że było źle? - wspomniał.

Kiedy Bolt pojawi się na starcie 100 lub 200 m jest jeszcze niewiadomą. Pięciokrotny mistrz świata nie wyklucza, że w którymś z mityngów zmierzy się z Blakem.

- Nie mam jeszcze żadnego planu. Za wcześnie na to. Zapewniam jednak, że nigdy nikogo nie unikałem. Dla mnie nie ma znaczenia z kim się ścigam. To moja praca. Wychodzę na bieżnię i chcę wygrać, bez względu na to kto jest w bloku obok - podkreślił Bolt, który jeszcze nigdy nie przegrał w bezpośredniej walce z trzy lata starszym kolegą z reprezentacji.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Jakie odżywki stosują najlepsi sportowcy?trening,dieta, suplementy?


http://www.motleyhealth.com/celeb/usain-bolt-cruises-into-the-mens-200m-final-plus-his-workouts-and-diet 

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
trening ciekawy i dosc wiarygodny czego o odzywkach nie mozna powiedziec...nie ma opcji by na takim poziomie nie brac odzywek, nie mowiac o mocniejszych rzeczach.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Usain Bolt korzystał w ostatnich dniach z usług kontrowersyjnego doktora Hansa Mullera-Wohlfahrta - informuje Daily Mail.
Nie milknie wrzawa wokół najszybszego człowieka na świecie Usaina Bolta, od momentu odwołania startu jego w Kingoston (11 lutego). Jamajczyk zamiast w swoim rodzinnym kraju, przebywał w Niemczech... Szybko zaczęły się spekulacje, że zawodnik doznał kontuzji, ale trener Glen Mills zapewnia, że z jego podopiecznym wszystko jest w porządku i dodaje, że Bolt w ogóle nie planował występować w Kingston.


Kibiców uspokaja też partner treningowy 25-letniego sprintera Yohan Blake.

- Z Boltem jest OK. Dobrze wygląda na treningach, wraca do dawnej formy – zapewnia mistrz świata na 100 metrów.

Do Niemiec miał się z kolei udać w prywatnych interesach.Brytyjski dziennik informuje tymczasem, że Bolt, który przebywał w Niemczech, udał się do Europy nie „w celach prywatnych”, jak to określił trener Glen Mills, a służbowych.

Rekordzista świata na 100 i 200 metrów miał odwiedzić klinikę w Monachium, którą prowadzi klubowy lekarz piłkarzy Bayernu, Hans Muller-Wohlfahrt. Niemiecki doktor cieszy się dużym uznaniem w środowisku sportowym, ale znany jest też z kontrowersyjnych metod leczenia, takich jak wstrzykiwanie do organizmu krwi cielęcej. W przeszłości z jego usług korzystał również Bolt. Agent sprintera Ricky Simms zaprzecza jednak, jakoby ten udał się na Stary Kontynent w celach leczniczych.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 122 Napisanych postów 11601 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 70678
Szkoda tych kontuzji, bo mysle ze przez to nie bedzie rekordu w londynie...obym sie mylil.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
zobaczymy.. jest sporo czasu do londynu

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pare rowerkow- prosba fachowcow o maly komentarz :)

Następny temat

PeCo czy tr plyometryczny?

WHEY premium