SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening Split - ocena

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 241

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

mężczyzna

Wiek

24

Waga

85

Wzrost

185

Cel treningowy

Masa

Staż treningowy na siłowni

4

Uprawiane inne sporty

nie

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

tak

Dieta

nadwyżka kaloryczna

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

problem z odcinkiem lędźwiowym (ból przy pochylaniu), skolioza i przepuklina w okolicach odcinka ledzwiowego

Zażywane suplementy

kreatyna+cytrulina, omega 3 i białko jak nie mogę dobić z diety

Ostatnio przerabiany plan

fbw saker

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

przysiad 100, wyciskanie na ławce 90, martwy nie robie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 71 Wiek 25 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 845
Cześć, mam 24 lata i staż treningowy ok. 4 lata. Ćwiczyłem głównie w wieku 18-22 lat, a teraz wróciłem i od października robiłem fbw sakera żeby nabrać siły, której naprawdę brakowało.
Mimo wszystko fbw nie jest dla mnie, nudzi mnie. Od 2 tygodni ćwiczę standardowym splitem 4 dniowym i mam z treningu mega fun Smile
Proszę o rozpatrzenie mojego planu i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Nie ma tutaj ćwiczeń typu martwy ciąg, wiosłowanie w opadzie itp. Robiłem je w treningu sakera ale mam problem z bólem w odcinku lędźwiowym mimo dobrej techniki. Pomijając skoliozę mam przepuklinę i podejrzewam że tu jest problem, za miesiąć mam wizytę u fizjo więc będę dalej z tym działał. Z wiosłowania mogę ewentualnie wziąć pod uwagę hantle ale szczególnie ich nie czuje dlatego nie ma ich w planie.
Aktualnie do końca lutego trenuje na mase, od marca chciałbym zredukować i tu pytanie: pomijając deficyt kaloryczny chciałbym robić cardio po treningu, czy np. 10 min bieżni/15 min roweryka starczy po każdym treningu czy robić np. dłużej ale z mniejszą częstotliwością? Jak to widzicie? Będę wdzięczny za podpowiedzi.
Myślałem jeszcze o kapturach ale nie wiem gdzie je wcisnąć ;DD..



Dzień 1: Trening Klatki Piersiowej, barków, tricepsu

Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej: 4 serie x 8-12 powtórzeń
Wyciskanie hantli na ławce skośnej: 4 serie x 8-12 powtórzeń
Rozpiętki na ławce skośnej hantlami: 4 serie x 10-15 powtórzeń
OHP 4x 8-12 powtórzeń
Wznosy bokiem 4x 8-12 powtórzeń
Face pulls 4x 8-12 powtórzeń
Francuskie wyciskanie sztangi: 3 serie x 8-12 powtórzeń
Uginanie drążka wyciągu górnego: 3 serie x 8-12 powtórzeń

Dzień 2: Trening Pleców i Bicepsa

Podciąganie na drążku: 3 serie x maksymalna ilość powtórzeń
Ściąganie drążka wyciągu górnego 4x 8-12 powtórzeń
Wiosłowanie na maszynie iso lateral chest/back 4x10-12 powtórzeń
Wiosłowanie na maszynie typu hammer 4 serie x 10-12 powtórzeń
Przyciąganie drążka wyciągu dolnego v-grip (czy może lepiej inny?): 4 serie x 12-15 powtórzeń
y-raise 3 serie x 12 powtórzeń
Ławka rzymska/narciarz ?? 4serie x 12 powtórzeń
Uginanie ramion ze sztangą łamaną: 4 serie x 8-10 powtórzeń
Uginanie ramion z hantlami (młotki): 4 serie x 12-15 powtórzeń

Dzień 3: Trening Nóg + brzucha

Przysiady ze sztangą: 4 serie x 10-12 powtórzeń
Wyciskanie na suwnicy 4 serie x 20 powtórzeń
Wykroki: 4 serie x 12-15 powtórzeń na każdą nogę
Prostowanie nóg w siedzeniu: 4 serie x 20 powtórzeń
Uginanie nóg w leżeniu: 4 serie x 20 powtórzeń
Plank: 3 serie x maksymalna ilość czasu
Uginanie tułowia na maszynie: 3 serie x 15-20 powtórzeń


Dzień 4: Klatka/plecy + biceps triceps superseria. Klatka i plecy będzie naprzemiennie co tydzień

Klatka/plecy ćwiczenia jak w 1 i 2 dniu
Biceps + triceps
Uginanie hantli młotkowo 3x12 + dipy na poręczach 3x12
Uginanie przedramion na wyciągu górnym 3x12 + uginanie rąk zza głowy na linkach wyciągu górnego 3x12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6514 Napisanych postów 62307 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777716

Ja bym poszedł w trening dzielony, ale z partią trenowana dwa razy w tygodniu, a u Cibie ten czwarty dzień trochę niewykorzystany do końca.

Dzień pierwszy jest dobry pod warunkiem, że ostatnim ćwiczeniem jest prostowanie, a nie uginanie.

W dniu grzbietu jak już masz podciąganie na drążku to wszelkie ściąganie drążka wyciągu górnego są zbędne bo tylko dublujesz to samo ćwiczenie, a po podciąganiu na drążku to będzie tylko pompka.
Jeśli możesz to daj ławkę rzymską bo ona Ci ruszy nie tylko dół grzbietu, ale także pośladki i tył uda w jednej z funkcji.

W nogach masz 4 ćwiczenia angażujące mięśnie czworogłowe, a jedno na tył uda tutaj trzeba dołożyć coś jeszcze na tył uda żeby te proporcje jakoś wyrównać.

Piszesz, że masz ból w odcinku lędźwiowym, a on nie musi wcale pochodzić od martwego ciągu masz w planie ohp, przysiady, suwnicę wszystkie z tych ćwiczeń może wywoływać ból w odcinku lędźwiowym. Raczej bym obstawiał błędy techniczne w samym ćwiczeniu lub za słabe mięśnie rdzenia.

Ale masz umówioną wizytę z fizjo to może więcej się dowiesz.





Zmieniony przez - rion10 w dniu 2024-01-11 10:18:20

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 71 Wiek 25 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 845
Nie wiem czy to kwestia techniki czy nie... W przypadku przysiadów nie mam problemu z lędźwiem, a jak próbuje robić wiosło chociażby bez ciężaru, czyli tak naprawde pochylam się z pozycji marwego do wiosła to po jakiejś chwili czuje lędźwia...

Odnosząc się do treningu:
Powiem szczerze ze mega dobrze czuje ściąganie drążka do klatki, a podciągania robie bo wiem ze to dobre ćwiczenie - nie ma sensu robić ich dwóch mimo dobrego czucia?
Zamiast narciarza wrzuce ławke rzymską
W dniu pierwszym jest prostowanie, masz racje, źle to opisałem.
Do ćwiczeń na nogi dorzucę coś na tył
Czy poza tymi uwagami plan obejmuje wszystkie partie ? Np. wszystkie głowy tricepsa bicepsa itp? Czy coś jeszcze można by było zmienić. Może gdzieś wrzucić ćwiczenie na kaptury?
Dzięki za porady.
Z fizjo będę działał żeby wzdrożyć w późniejszym czasie wiosłowania martwy itp ale do tego czasu chce już coś robić. Może 4tego dnia zrobić fbw? Ma to sens?Push/pull byłby pewnie spoko opcją ale tam zazwyczaj główne ćwiczenia to martwy wiosło itp... czyli te gdzie odczuwam najwięszy ból








Zmieniony przez - michaal19995 w dniu 2024-01-11 12:18:57

Zmieniony przez - michaal19995 w dniu 2024-01-11 12:19:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6514 Napisanych postów 62307 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777716
Kwestia zasadnicza to prawidłowe nazwanie odczuć przy tym wiośle. Jeśli dół pleców jest słaby to pochylenie i utrzymanie pozycji z ciężarem może być problematyczne i mięśnie po prostu będziesz odczuwał bo co innego czuć mięśnie i ich zmęczenie, a co innego problemy z odcinkiem lędźwiowym to musisz rozróżnić.

Uważam, że na pewnym etapie można zrobić podciąganie na drążku, a później jako dobitka ściąganie drążka, ale nie potrzebne na Twoim etapie zaawansowania i z tych dwóch wybrałbym drążek jak efektywniejsze ćwiczenie.

Na tym etapie nie ma potrzeby rozbijać partii na fragmenty na razie budujesz podstawy.

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Nawiązując do pytania o aktywność fizyczną po zakończeniu treningu siłowego, to intensywność jej będzie zależna od tego, jako rodzaj treningu chcesz wprowadzić. Jeżeli ma to być trening tlenowy (aerobowy) to należy mieścić się w odpowiednim zakresie tętna. Z reguły jest to około 120-140 uderzeń serca na minutę. Jeżeli ma to być większa intensywność, to już jakieś interwały. Myślę jednak, że najpierw warto jest zrobić jakąś bazę tlenową, żeby późnej myśleć o urozmaiceniu i większej intensywności.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wybór celu treningowego

Następny temat

Progres siłowy - porady

WHEY premium