Obecnie kulturystyka klasyczna cieszy się w Polsce dużą popularnością, bardzo licznie obsadzone są poszczególne kategorie, a poziom sportowy zawodników jest wysoki. Masę mięśni ogranicza określony do wzrostu limit wagowy, tym większą rolę odgrywają doskonałe proporcje ciała, forma startowa, rzeźba, separacja, widoczne przy głębokim odtłuszczeniu ciała. Bardzo ważne jest budowanie ciała w sposób świadomy, nieustannie doskonaląc proporcje ciała.
Radek jest zawodnikiem, którego konsekwentny i świadomy „rozwój sylwetki” możemy śledzić już od kilku lat, poprzez udział w zawodach. Jego atutem jest drobny kościec, dobre proporcje pionowe, jak i poziome ciała, stworzone do tej właśnie kategorii. W rundzie półfinałowej cztery zwroty ukazują nam w dużym stopniu poziom zawodnika. W pozie przodem sylwetka bardzo korzystnie się prezentuje, proporcje, symetria są bez zarzutu, można przyczepić się do aktonu bocznego mięśnia naramiennego, który w tej pozie wydaje się płaski. W pozach bokiem i tyłem proporcje oraz wstępna ocena formy wypadają korzystnie.
„Bicepsy przodem” - dwugłowy ramienia długi, wysoki i pełny na całej długości, szeroka obręcz barkowa w stosunku do talii, na której „rysują się” głęboko mięśnie międzyżebrowe oraz mięśnie proste brzucha. Mięśnie nóg „wszystkie” widoczne, głęboka separacja czworogłowych, krawieckie na całej długości uda.
Poza “najszerszy grzbietu przodem” - trójkąt wyznaczony przez szerokie barki i rozłożone plecy oraz wąziutką talie, plus kompletne nogi wygląda bardzo dobrze. „Klatka piersiowa bokiem” - mięśnie piersiowe gęste, prążkowane i pełne na całej szerokości, ramię w dobrych proporcjach - biceps do tricepsa, widoczne mięśnie zębate i skośne brzucha nad prawym przedramieniem. W pozie “triceps bokiem” cała sylwetka prezentuje się bardzo dobrze, zarówno ramię, jak i głęboka separacja mięśni prostych brzucha oraz skośnych i zębatych. Mięśnie nóg w pozach bocznych bardzo dobrze wyglądają, powięź biodrowo - piszczelowa głęboko oddziela czworogłowe od dużych mięśni dwugłowych, widoczny naprężacz powięzi szerokiej, zaznaczają się mięśnie pośladkowe średnie i wielki.
Poza “bicepsy tyłem” kompletna, mięśnie obręczy barkowej, a także ramion dobrze widoczne, wyseparowane głęboko mięśnie naramienne, ramienne dwugłowe, trójgłowe, także mięśnie grzbietu wszechstronnie rozwinięte (środek pleców dobrze widoczny). Tylny akton barku mógłby być większy. Na pośladkach i udach gorsza separacja, zapewne Mistrzostwa Polski to nie docelowa impreza i szczyt formy dopiero nastąpi. „Mięśnie brzucha i ud”- tu jest wszystko – głęboka separacja wszystkich mięśni brzucha, głębokie bruzdy na całej długości uda, plus prążkowanie czworogłowego.
Radek na scenie jest pełen radości, zadowolenia, uśmiech (ukazujący wyjątkowo białe zęby) często gości na jego twarzy, z przyjemnością ogląda się takich zawodników. Prezentacja w pozach obowiązkowych tego zawodnika jest dobra, ale uważam że mogłaby być, i powinna być, jeszcze lepsza. Układ dowolny w jego wykonaniu to wydarzenie, pół żartem, pół serio. Pomysł oryginalny, eksplozja radości i dobrego humoru, a przy tym prezentacja formy. Mnie się bardzo podoba.
Sylwetki polskiej sceny kulturystyki i fitness - Radosław Smyk
Źródło: facebook.com
https://www.youtube.com/watch?v=HjexJ3gMhCw