SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementacja na i po cyklu z użyciem SAA

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 22189

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6759 Wiek 37 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 50256
Zwycięska praca w konkursie z okazji rocznicy Przybycia Cesarza Haile Selassie do Jamajki
Suplementacja na i po cyklu z użyciem SAA
Martainn, Marcin Ślawski

Suplementacja na cyklu oraz po cyklu z użyciem sterydów anaboliczno-androgennych to temat rzeka i z pewnością objętościowo na kilka dość pokaźnych publikacji. Dla amatora kulturystyki najczęściej wystarczą jednak informacje podstawowe, bez specjalnego zagłębiania się w zagadnienia biochemiczne (choć warto taką wiedzę zdobyć). Jest to temat o tyle trudny i ciekawy, gdyż ze względu na różne użyte substancje aktywne, różna może być także suplementacja. Także forma podania determinuje użycie pewnych substancji (sterydy iniekcyjne czy też sterydy oralne). Również rozwój rynku pro hormonów, mimo poważnych ograniczeń ma nadal miejsce. Dlaczego piszę o prohormonach? Z prostego powodu. Dzisiejsze prohormony, tak naprawdę z „prawdziwymi" prohormonami mają niewiele wspólnego. Większość produktów zawiera już substancję czynną i nie musi do niczego konwertować i z tego powodu definicji prohormonu nie spełnia. Dlatego też autorzy są bardziej skłonni używać nazwy sterydy projektowane, które coraz częściej są bardziej toksyczne od sterydów „tradycyjnych".
W swojej pracy właśnie z tego względu chciałbym się skupić na suplementacji na i po cyklu z użyciem sterydów projektowanych.
Suplementacja na cyklu w dużym stopniu zależy od wiązania jaki steryd projektowany posiada. Chodzi tutaj głównie o posiadanie grupy 17-a, bądź też jej brak. 17-alfa-alkalizacja zapobiega dezaktywacji substancji czynnej w wątrobie, a tym samym „marnowaniu" substancji i słabym wynikom na cyklu (choć to i tak w dużej mierze zależy od odpowiedniego treningu i odżywiania). Niestety jest to bardzo niebezpieczne dla wątroby i może doprowadzić do jej uszkodzenia, szczególnie przy użyciu substancji najsilniejszych. Dlatego też musimy zadbać o odpowiednią ochronę tego organu. Istnieje kilka kategorii środków do tego przeznaczonych.

Szczególnie popularną i skuteczną substancją jest kwas tauroursodeoxycholiczny (m. in. Liver Longer Thermolife). Jest on popularny gdyż przyspiesza wydalanie metabolitów sterydów anabolicznych z wątroby co w dużym stopniu ją odciąża i zapobiega uszkodzeniu. Jest to szczególnie ważne przy przyjmowaniu sterydów alfa-alkalizownych, które po dostaniu się do wątroby powodują spowolnienie przepływu żółci, a w drastycznych przypadkach prawie całkowite zatrzymanie.
O ile kwas tauroursodeoxycholiczny świetnie wpływa na przepływ żółci, to jednak nie regeneruje wątroby. Należy więc też zadbać o jej regenerację i wsparcie pracy. Do najpopularniejszych substancji należą:

- fosfolipidy sojowe (Essentiale Forte, Esseliv itp.). Fosfolipidy po dostaniu się do organizmu wbudowują się w uszkodzone błony komórkowe i cytoplazmatyczne komórek wątroby przywracając ich normalne funkcjonowanie. Do największych minusów należy z pewnością cena takiej suplementacji. Przy silnych sterydach dawki muszą być duże, a przyjmowanie należy zacząć już ok. 2 tygodnie przed planowanym cyklem, a także jeszcze po zakończeniu cyklu.

- ostropest plamisty (Silybum marianum). Preparaty lecznicze z ostropestu stosowane są w różnego rodzaju uszkodzeniach wątroby, powstałych m.in. w wyniku ostrych i przewlekłych zatruć oraz w ostrym wirusowym zapaleniu, a także w stłuszczeniu i marskości tego organu. Potrafi nawet pomóc w przypadkach zatrucia muchomorem sromotnikowym - podany do 48 godzin po zjedzeniu tego grzyba może zapobiec zatruciu jego toksynami. Zmniejsza też poziom cholesterolu całkowitego, a także funkcji LDL.

- karczoch (Cynara scolymus). Działa żółciotwórczo i żółciopędnie, pobudza regenerację miąższu wątrobowego, przeciwdziała stłuszczeniu wątroby, zwłaszcza w przypadkach współistnienia zaburzeń gospodarki tłuszczowej.
Ze względu na ograniczenia ramowe pracy opisałem tylko te najpopularniejsze substancje, choć używane jest także wiele innych substancji chroniących i regenerujących wątrobę jak chociażby N-acetylo-cysteina, czy R-ALA. Najlepiej zaopatrzyć się we wszystkie te substancje, co w dzisiejszych czasach nie jest zbyt trudne ze względu na istnienie na rynku wielu preparatów kompleksowych.

Na cyklu należy także bez wątpienia zadbać o prawidłową pracę serca i układu krążenia. Niestety wiele sterydów anabolicznych powoduje znaczny wzrost ciśnienia. I tutaj również z pomocą przychodzą naturalne substancje wpływające korzystnie na ciśnienie i pracę całego układu. Wymienić wystarczy chociażby poczciwy czosnek, czy też wyciąg z głogu. Na cyklu są to substancje wręcz konieczne. Suplementację możemy uzupełnić także o kwasy tłuszczowe omega-3 oraz sulforafan (wyciąg z brokułów).

Przy użyciu niektórych ze sterydów zadbać należy również o wsparcie prostaty. Najpopularniejszym i bardzo skutecznym środkiem naturalnym jest palma sabałowa, czyli Saw Palmetto.

Aby nie przedłużać tematu środków prozdrowotnych używanych na cyklu wspomnę jeszcze tylko o potrzebie zadbania o odpowiedni poziom cholesterolu, w czym pomogą nam wymienione już kwasy tłuszczowe omega-3, czy chociażby korzeń przewiercienia. Należy także zadbać o stawy i najpopularniejszym chyba środkiem naturalnym jest cissus quadralangurais.

Wszystkie te substancje pomogą nam zminimalizować skutki uboczne stosowania sterydów anaboliczno-androgennych i z pewnością podwyższą komfort „życia na cyklu". Na szczęście większość z tych substancji jest dostępna w produktach typu asystent cyklów. Nie musimy kupować kilkunastu produktów osobno, a wystarczy jeden. Preparaty tzw. prozdrowotne na cyklu są bardzo ważne, a niestety bardzo często tego typu suplementacja jest traktowana po macoszemu, co jest dużym błędem. Byłbym zapomniał. Preparaty tego typu zawierają często również witaminy i minerały w odpowiednich dawkach i dodatkowa suplementacja nimi bardzo często jest już zbędna. Do najpopularniejszych produktów należą chociażby CEL Cycle Assist, Anabolic Innovations Cycle Support, czy Better Body Sports Complete PCT (mimo obecności w nazwie PCT, może być wykorzystany również podczas cyklu, choć nie przy wszystkich substancjach aktywnych o czym napiszę przy okazji ATD).

Suplementację prozdrowotną mamy „załatwioną". Należy więc zastanowić się jakie jeszcze suplementy i odżywki możemy użyć podczas cyklu. Z pewnością podstawą będzie wysokiej jakości odżywka wysokobiałkowa. Na cyklach podaż białka jest zwiększana, gdyż jego wykorzystanie przez organizm jest zdecydowanie lepsze. Jest to jednak tak podstawowa sprawa, że aż trudno wyobrazić sobie brak takiej odżywki podczas cyklu. Chyba, że ktoś jest w stanie dostarczyć odpowiednią ilość białka z pożywienia, co jednak zbyt łatwe nie będzie.

Z pewnością przydatne będą preparaty typu post-workout zawierająca szybko przyswajalne źródła białka i węglowodanów oraz inne substancje przyspieszające regenerację organizmu po ciężkim treningu. Głównym plusem tych preparatów jest fakt, że nie musimy łykać kilkudziesięciu kapsułek, czy też różnych proszków aby dostarczyć odpowiednich substancji. Wystarczy wypić jednego szejka. Są one faktycznie przydatne, ale nie absolutnie konieczne.

Można by się również pokusić o boostery tlenku azotu, czy też substancje pobudzające. Chociaż one również nie są absolutnie wymagane, gdyż już saa dostarczają odpowiednich bodźców. Tym bardziej substancje pobudzające, które mogą zaszkodzić, gdyż wiele ze sterydów powoduje podwyższenie ciśnienia, a różnego rodzaju pobudzacze ten stan mogą jeszcze pogorszyć.

W przypadku pochłaniania dużych ilości pokarmu przydatne okazać się mogą enzymy trawienne, które zapobiegają bólowi brzucha i problemom z trawieniem i przyswajalnością przyjmowanych pokarmów.

Równie ważna o ile nawet nie ważniejsza jest suplementacja po cyklu z użyciem sterydów anaboliczno-androgennych. O ile większość osób trenujących na cyklu stosuje dość bogatą suplementację to często suplementacja po cyklu jest nieco odpuszczana. A jest to poważny błąd. Suplementacja po cyklu ma za zadanie przywrócić naturalną produkcję testosteronu, zapobiegać wyrzutom kortyzolu co pozwoli utrzymać większość zbudowanej masy na cyklu. Brak odpowiedniej suplementacji powoduje najczęściej dość duże spadki, a tym samym bardzo niski wskaźnik opłacalności przeprowadzania cyklu. Produkty po cyklowe możemy podzielić na kilka kategorii.

Produkty prozdrowotne i wpływające na naturalną produkcję testosteronu. Tzw. asystenci terapii pocyklowej. Zawierają one często wymienione już substancje z suplementów stosowanych podczas cyklu, jak i dodatkowe wpływające na zwiększenie/przywrócenie produkcji naturalnego testosteronu. Do najpopularniejszych i najbardziej polecanych należą:

- 1,4,6-Androstatrien-3,17-dione (ATD). Silna, popularna i dostępna bez recepty substancja hamująca aromatyzację. W kategorii AI (dostępnych bez recepty) stawiana często na drugim miejscu po 6-bromo. ATD mimo dość dużego potencjału nie powinna być stosowana po wszystkich rodzajach sterydów! Szczególnie nie poleca się stosowania ATD po sterydach mocno obniżających poziom estrogenów w organizmie, gdyż sytuacja może się tylko pogorszyć.

- 6-bromodion. Inhibitor aromatyzacji - łączy się z enzymem aromatazy, pozostając z nim aż do jego biologicznej degradacji. Dzięki temu zapobiega konwersji testosteronu do estrogenu, a tym samym ogranicza ilość odkładanej tkanki tłuszczowej, wody zatrzymywanej w organizmie, zapobiega trądzikowi i ginekomastii oraz przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej i siły.

- 6-oxo. Działa na poziomie mózgu, stymulując produkcje FSH i LH a nie zmniejszając ich poziom. Rezultatem jest podniesienie poziomu testosteronu, spermatogenezy i bardzo prawdopodobne zwiększenie masy jader.

- Trans resveratrol. Związek odpowiedzialny za ograniczenie działania estrogenu. Cząsteczka resveratrolu przyłącza się bezpośrednio do receptorów estrogenowych, blokując je przed połączeniem się z właściwym hormonem. Niski poziom estrogenu oznacza m.in.: mniejsze odkładanie się tłuszczu oraz zmniejszenie retencji wody w organizmie

- Ikaryna. Flawonid występujący w Epimedium (Horny Goat Weed) - działa głównie poprzez inhibicje enzymu acetylocholinoesterazy (AChe) co w bezpośredni sposób prowadzi do podwyższenia poziomu neurotransmiterów odpowiedzialnych za pobudzenie seksualne. Dodatkowo wpływa pozytywnie na poziom testosteronu.

Jest to zestaw wystarczający po cyklu z wieloma sterydami projektowanymi. Dodać można również inne substancje naturalne podnoszące poziom testosteronu jak tribulus terrestris, kozieradka pospolita itp., choć badania na temat ich skuteczności nie są jednoznacznie potwierdzone.

Inną dość popularną grupą suplementów są tzw. blokery kortyzolu. Często po zaprzestaniu przyjmowania saa następuje wyrzut kortyzolu. Naszym głównym zdaniem jest podtrzymanie anabolizmu i obniżenie poziomu kortyzolu. Z pomocą może przyjść nam 11-oxo. Jest to suplement nadal dostępny bez recepty na rynku europejskim, jednak najprawdopodobniej w niedługim czasie zostanie zabroniony. Mogą nam w tym pomóc również niektóre spalacze tłuszczu zawierające w składzie legalnie dostępne blokery kortyzolu jak np. spalacz tłuszczu Lean Extreme firmy Anabolic Extreme.

Dla podtrzymania anabolizmu po cyklu szczególnie poleca się również preparaty oparte na kreatynie. Może być to zarówno prosta forma, jak i stack kreatynowy. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia jakiego produktu użyjemy. Jednak jeśli zależy nam na pobudzeniu oraz zwiększeniu poziomu NO możemy zastosować połączenie zarówno formy prostej jak i stacku (tak aby wyszło jak najekonomiczniej). Stosowanie kreatyny zaleca się zacząć jeszcze w trakcie trwania cyklu, w ostatnim tygodniu jego trwania.

Jak już pisałem na początku pracy suplementacja w trakcie i po cyklu jest tematem bardzo szerokim i złożonym. W pracy zawarte zostały propozycje zastosowania podstawowych i najpopularniejszych substancji. Celowo pominięte zostały wszelkie medykamenty nie spełniające warunków suplementu diety. Poniżej prezentuję konkretną propozycję suplementacji przy użyciu sterydu projektowanego, jakim jest H-drol.

W trakcie cyklu:
Cycle Assist Cometetive Egde Labs
Liver Longer Thermolife
Omega-3
Odżywka wysokobiałkowa
Essentiale Forte
Garlicin

Po cyklu:
i-Force Reversitrol
Kreatyna
Essentiale Forte
Omega-3
Garlicin

Po cyklu z użyciem sterydów anaboliczno-androgennym warto również przeprowadzić oczyszczanie organizmu metodami naturalnymi. Szczerze mogę polecić zestaw oczyszczający Ultimate Cleanse oparty na składnikach ziołowych i błonniku. Dodatkowo suplementację przy oczyszczaniu uzupełnić można o różnego rodzaju napoje oczyszczające.

Źródła:
1. A. Bean, Żywienie w sporcie, Warszawa 2008.
2. P. Arnold, Prohormones, http://www.qfac.com/articles/proarnold.html.
3. Tuned sports, www.tunedsports.com
4. Pisma branżowe. Muscular Development, KiF i inne.
Opisy niektórych produktów pochodzą ze strony internetowej www.testosterone.plZmieniony przez - Martainn w dniu 2010-04-27 10:30:25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4056 Napisanych postów 45417 Wiek 3 lata Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 345339
WitamStosowanie sterydów niesie za sobą szereg skutków ubocznych, które można zminimalizować stosując odpowiednie suplementy w trakcie i po cyklu na środkach dopingujących.


W tym okresie warto chociażby zaopatrzyć się w kwasy omega 3,magnez czy czosnek, które będą miały pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze, a te potrafi podnosić sie od środków dopingujących. W przypadku stosowania środków oralnych takich jak metanabol dobrze jest włączyć suplementy ochraniające naszą wątrobę, np. esseliv forte.


Sterydy mogą mieć negatywny wpływ na naszą cerę i włosy a więc dobrze kupić suplementy zawierające cynk, witamine A i E, które pozytywnie wpływają na stan skóry. Prócz tego przydatne mogę być kosmetyki z mocznikiem przeciwdziałające rozstępom.

Na końcu wymieniłbym leki takie jak tamoksyfen, dostinex czy cabaser, które pomogą nam kontrolować poziom hormonów takich jak estrogen, prolaktyna, progesteron.Pozdrawiam

Zmieniony przez - ronie220 w dniu 2018-01-21 15:08:03

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

100% CZYSTY HYDROLIZAT KOLAGENU

Kolagen SFD PURE GOLD dedykowany osobom dbającym o zdrowy wygląd skóry, a także osobom uprawiającym sport, po kontuzjach sportowych.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 774 Napisanych postów 16446 Wiek 43 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 169335
Bardzo dobry, zwięzłu art. Gratuluję !
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 213 Napisanych postów 22991 Wiek 11 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 173464
Osobiście brakuje mi tu informacji na temat przeciwdziałaniu szerzej pojętym skutkom ubocznym.

Poza tym ładnie.
1

"That's not normal because we don't want to be normal.
Normality is what weak people call living. I call it death."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 22971 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 91874
sog już nie wchodzi

można w dopingu zlinkować, coby sie praktycy wypowiedzieli w temacie
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie odnosnie cyklu

Następny temat

Odżywki i plan / SIŁA

Obnizka