Sterydy anaboliczno-androgenne są silnie zmitologizowane. To co nieznane budzi zawsze skrajne emocje. Nadal dla wielu ludzi są to środki z pogranicza magii. Większość artykułów prasowych oraz materiałów video (np. w serwisie Youtube) zawiera przeinaczenia, małe i wielkie kłamstwa oraz „fakty” wyciągnięte prosto z rękawa, nie mające żadnego oparcia w rzeczywistości. Niedawno jeden „expert dopingowy”, jako argumentu w dyskusji użył materiału video prezentowanego w telewizji. Przykro mi, ale to nie są wiarygodne źródła informacji.

Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć musisz sięgnąć po opracowania fachowe, np. jakościowe badania naukowe oraz książki dotyczące biochemii i fizjologii.

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się lekkim cyklom dopingowym i efektom, jakie możesz uzyskać będąc „na bombie”.

Ile mogę zdobyć masy na takim lekkim cyklu?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Zależy ile masz lat, jakie stężenia IGF-1, ile komórek satelitarnych, ile receptorów androgenowych, czy stosowałeś farmakologię, jak trenujesz, ile śpisz itd. Mają również znaczenie: unikanie lub stosowanie alkoholu, proporcje makroskładników w diecie, ilość i rodzaj dodatkowych treningów (np. nadmiar aerobów może zniweczyć przyrosty siły i masy mięśniowej).

W badaniu Rogersona S. i wsp. sprawdzano:

 • czy podawanie 3.5 mg / kg masy ciała testosteronu 1 x na tydzień może zwiększyć siłę mięśniową i polepszyć wyniki sprintu w ciągu 3-6 tygodni,
 • czy da się wykryć stosowanie testosteronu wg norm WADA, tj. zaburzenia w proporcjach testosteronu do epitestosteronu (4:1).

O co chodzi z tym epitestosteronem?

Epitestosteron jest naturalnym, endogennym C 19 steroidem i na dodatek nie ma właściwości anabolicznych, a właściwie okazało się, iż jest antyandrogenem! Jego dobowe wytwarzanie przez organizm zdrowego mężczyzny wynosi średnio 0,2 mg (testosteronu powstaje 5-7 mg dziennie). Proporcje T:E były klasycznym sposobem na wykrycie nielegalnego dopingu (podawania testosteronu egzogennego, np. w postaci iniekcji). Aby obejść testy, sportowcom z NRD i ZSRR od 1983 roku podawano specjalny preparat: propionat epitestosteronu. Nie ma on żadnego działania anabolicznego, ale jego podawanie, np. z testosteronem, pozwala obejść test moczu (poziom T/E). Doping testosteronem powoduje, iż proporcje 4 molekuł testosteronu do 1 epi są zaburzone. Przykładowo, w 1980 roku w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, 7.1% próbek moczu kobiet miało sztuczne proporcje T/E, co wskazywało na użycie testosteronu. Archiwalna metoda porównywania proporcji testosteronu do epitestosteronu zebrała żniwo w 1994 roku w Hiroszimie. Złapano wtedy na dopingu 9 złotych medalistów stosujących DHT (dihydrotestosteron). Zawodnik wywodzący się z BJJ i startujący w MMA, Robert Drysdale, „wpadł” 28 października 2013 roku po rutynowej kontroli poza walkami. Miał trzykrotnie przekroczony poziom testosteronu do epitestosteronu (co niechybnie świadczy o nie żałowaniu sobie dopingu). Ba, wspomniany zawodnik przed walką w UFC 163 ... wniósł prośbę do NSAC o zezwolenie na hormonalną terapię zastępczą. Nie uzyskał jej, a walka się nie odbyła. Niektórzy zawodnicy MMA stosując HTZ próbowali obchodzić regulacje antydopingowe i kontrole, np. odnotowywano niezwykłe wahania poziomu testosteronu oraz proporcji testosteronu i epitestosteronu u Vitora Belforta.

Co daje podawanie 3.5 mg testosteronu na kg masy ciała?

Szesnastu zdrowych młodych mężczyzn było w parze i przydzielono ich losowo w sposób podwójnie ślepy do:

 • grupy testosteron enanthate,
 • grupy placebo.

Wszyscy pacjenci wykonywali trening siłowy podczas otrzymywania enantanu testosteronu (3,5 mg na kg masy ciała ) lub soli fizjologicznej Zastrzyki 1 x w tygodniu przez 6 tygodni. Z badań wynika, iż podawanie 125 mg egzogennego testosteronu (enanthate, cypionate) tygodniowo, odpowiada stężeniu fizjologicznemu u mężczyzny mającego 20-30 lat.

Ogólnie w badaniach Shalendera Bhasina i wsp. udowodniono, iż:

 • iniekcja 125 mg t. enanthate 1 x w tygodniu zwiększa stężenie testosteronu o 3.07%,
 • iniekcja 300 mg t. enanthate 1 x w tygodniu zwiększa stężenie testosteronu o ~ 06%,
 • iniekcja 600 mg t. enanthate 1 x w tygodniu zwiększa stężenie testosteronu o ~275%.

Przy iniekcji 250 mg t. enanthate co 5 dni można oczekiwać, iż stężenie testosteronu będzie silnie przekraczało stężenie fizjologiczne (nawet 2.5-3-krotnie). Specyfika kinetyki środka powoduje, iż po 2 iniekcjach w tygodniu można oczekiwać chwilowej zwyżki (kumulacji) substancji aktywnej we krwi. Owa zwyżka może trwać nawet kilka dni. W badaniach Shalendera Bhasina mężczyźni z grupy 125 mg testosteronu / tydzień wyjściowo mieli 49 ± 5 (pg/ml), w 16. tygodniu cyklu ledwie 52 ± 8 pg/ml. Jak widać taka dawka testosteronu praktycznie nie wpłynęła na poziom FT.

Stosowano zróżnicowany trening np. FBW, dzielony góra-dół, a następnie dzielony partia 2 x w tygodniu (nogi, m.naramienne / barki; klatka, plecy, ramiona; nogi, m.naramienne / barki; klatka, plecy, ramiona).

cykl sterydów

Grupa placebo:

 • wiek 25.1 ± 4.7 lat,
 • waga 77.6 ± 5.7 kg,
 • wzrost 182.1 ± 7.9 cm.

Grupa testosteronu:

 • wiek 24.8 ± 2.9 lat,
 • waga 79.2 ± 6.8 kg,
 • wzrost 181.2 ± 6.8 cm.

Wyniki pod względem wzrostu masy:

 • w grupie placebo odnotowano wzrost masy w granicach ledwo uchwytnych na wykresie (może ~ 0.5 kg),
 • w grupie testosteronu waga wzrosła ze średnio 79.2 ± 6.8 kg do ok. 84 kg.

Wyniki pod względem wzrostu siły w wyciskaniu sztangi leżąc (ciężar maksymalny na 1 powtórzenie – 1 RM):

 • siła w wyciskaniu wzrosła o 9% w 3. tygodniu podawania testosteronu oraz o 15% w tygodniu 6.,
 • siła w wyciskaniu wzrosła o 2% w 3. tygodniu oraz o 4% w 6. tygodniu treningu, gdy dokonywano pomiarów.

Wyniki pod względem wzrostu siły w wyciskaniu nogami na suwnicy prezentowały się następująco (ciężar maksymalny na 1 powtórzenie – 1 RM):

 • obie grupy początku miały średnik wynik mniejszy, niż 320 kg (~310 kg),
 • po 3 tygodniach w grupie testosteronu i placebo nie odnotowano praktycznie różnic (obie grupy wyciskały nogami mniej, niż 350 kg),
 • po 6 tygodniach grupa testosteronu nieznacznie przekroczyła pułap 350 kg, grupa placebo nadal wyciskała mniej, niż 350 kg.

Komentarz do badania – czyli nie tak szybko!

Uwaga: tym eksperymentem bardzo często posługują się różni autorzy, koniecznie chcąc wykazać, iż doping daje niesamowite korzyści i na dodatek jest niewykrywalny.

Popatrzmy na tą kwestię i zastanówmy się, jaka jest prawda? Cóż, jeśli chodzi o wyciskanie sztangi leżąc, obie grupy początku miały średni wynik mniejszy, niż 100 kg. W 3. tygodniu cyklu grupa dopingu testosteronem wyciskała już średnio ~ 108 kg (grupa placebo mniej, niż 100 kg). W 6. tygodniu grupa dopingu testosteronem wyciskała ~ 114 kg, grupa placebo blisko 100 kg. Wydaje się więc, iż w ujęciu procentowym są to kolosalne zmiany, jednak tego typu wyniki są typowe dla ... kreatyny. Niejedna osoba dokłada kilkanaście kg w wyciskaniu leżąc, a z pewnością więcej powtórzeń w wyciskaniu przy danym ciężarze (pod względem ilości powtórzeń). Jak na kilkutygodniowy trening nie jest to kolosalna zmiana. Podobne zmiany, jeśli chodzi o wyciskanie nogami na suwnicy nie są kolosalne, a przez 3 tygodnie doping testosteronem praktycznie nic nie dał, a po 6 tygodniach niewiele (odnotowano znikome różnice między grupami).

Jeśli chodzi o wzrost masy ciała, to wydaje się imponujący, jak na 6 tygodni stosowania t. enanthate (79.2 ± 6.8 kg do ok. 84 kg). Jednak należy pamiętać, iż większość początkowych „przyrostów masy” po środkach aromatyzujących (które powodują powstanie dużej ilości np. estradiolu) wiąże się z retencją wody. Z reguły można odnotować nawet 3-5 kg skok w ciągu pierwszych kilkunastu dni stosowania SAA. Zależy to od diety, wagi, wieku i faktu stosowania wcześniej (lub nie) farmakologii tj. SAA. Podobnie możliwe jest zwiększenie wagi ciała nawet o 10 kg w krótkim czasie po silnym odwadnianiu („zbijaniu wagi”). Kiedyś odnotowałem przyrost 5 kg w ciągu 2 dni (odwadnianie przed zawodami).

W końcu wiele osób sugeruje, iż doping testosteronem jest niewykrywalny, bo w cytowanym eksperymencie u 4 osób nie stwierdzono przekroczenia proporcji 4:1 (T:EP). Być może taka gra powiodłaby się w latach 70. i 80. XX wieku, gdy wykrywanie SAA kulało. Niestety metody antydopingowe stosowane współcześnie są potężne i tak czułe, iż wystarczy 2.5 µg19-norandrostendionu, by „wpaść na dopingu”. Innymi słowy, wystarczy skażenie rzędu 0.00005% produktu. Do 2012 r. myślano, iż doping krótkowykrywalnymi związkami będzie bezkarny (np. oral-turinabolem). Za tą pomyłkę niejeden zawodnik wiele lat po zakończeniu rywalizacji stracił medal olimpijski. Przykładowo słynny ciężarowiec Illya Illyin został pozbawiony 2 medali olimpijskich oraz tytułów (za stosowanie SAA: oral turinabolu oraz winstrolu). Anulowano mu też rekordy. Uderzenie przyszło dopiero po wdrożeniu nowych metod wykrywania metabolitów długotrwałych (LTM). Na tej samej zasadzie bezkarni przestali być kolarze biorący EPO. W końcu opracowano metodę wykrywania dopingu EPO i kosztowało to, np. Lance’a Armstronga, 7 tytułów zwycięzcy Tour de France i setki milionów dolarów.

Czy na każdego testosteron działa tak samo?

Nie. Wystarczy, iż regularnie sięgasz po doping i dawki rzędu 300-400 mg tygodniowo prawie nie odczujesz. Kiedyś pewien człowiek twierdził, iż mieszanka testosteronu z pewnej firmy jest kiepska „bo on tego nie czuje”. Dał dokładnie ten sam towar osobie, która nie sięgała po doping, a ten młody mężczyzna w ciągu paru miesięcy odnotował przyrost wagi ciała o ponad 10 kg. Nie da się powiedzieć, jakie odnotujesz efekty „na cyklu”. Poza tym, jak określiłem wcześniej, duża część rzekomych przyrostów po testosteronie wynika z retencji wody (ten sam problem dotyczy metanabolu, anapolonu).

Czasem doping daje gigantyczne efekty, ale ...

Pewna dziewczyna miała patologiczną niedowagę, ważyła mniej, niż 44 kg. Pomimo spożywania 3000 kcal dziennie przez 10 pierwszych dni zmiana w wadze ciała była znikoma. Włączono terapię metanabolem: początkowo 20 mg dziennie przez 10 dni, następnie 15 mg dziennie przez kolejne 10 dni, następnie 10 mg dziennie przez 8 dni, następnie 5 mg dziennie przez 8 dni. Ogółem na dopingu była przez 34 dni. Przez pierwsze 10 dni, gdy nie stosowano metanabolu jej bilans azotowy był znikomy, po zastosowaniu metanabolu wzrósł trzykrotnie i utrzymał się przez okres 34 dni na podwyższonym poziomie. Od włączenia metanabolu do zejścia ze steroidu dziewczyna zwiększyła wagę ciała o 10 kg!

Ale to wcale nie oznacza, że u większości populacji odnotowywane będą takie gigantyczne efekty stosowania SAA (metanabol jest pochodną metylowanego testosteronu).

Jakie efekty przynosi 600 mg testosteronu tygodniowo?

W jednym z badań Shalender Bhasina i wsp. 43 mężczyzn przydzielono do grup:

 • placebo i braku ćwiczeń,
 • testosteronu i braku ćwiczeń,
 • placebo i ćwiczeń siłowych,
 • testosteronu i ćwiczeń siłowych.

Grupa testosteronu otrzymywała 600 mg testosteronu enanthate tygodniowo, przez 10 tygodni.

Wyniki pod względem całkowitego przyrostu masy ciała:

 • placebo i brak ćwiczeń siłowych; masa wyjściowo 79.5 ± 4.3 kg, po 10 tygodniach: 80.8 ± 4.4 kg,
 • testosteron i brak ćwiczeń siłowych; masa wyjściowo: 82.2 ± 1.9 kg, po 10 tygodniach: 85.7 ± 1.5 kg,
 • placebo i ćwiczenia siłowe: masa wyjściowo: 85.5 ± 3.3 kg, po 10 tygodniach: 86.4 ± 2.9 kg,
 • testosteron i i ćwiczenia siłowe: masa wyjściowo: 76 ± 3.0 kg, po 10 tygodniach: 82 ± 2.8 kg.

Wyniki pod względem przyrostu beztłuszczowej masy (mięśnie, woda):

 • placebo i brak ćwiczeń siłowych; masa wyjściowo 65.1 ± 2.5 kg, po 10 tygodniach: 65.9 ± 2.7 kg,
 • testosteron i brak ćwiczeń siłowych; masa wyjściowo: 69.9 ± 1.3 kg, po 10 tygodniach: 73.1 ± 2.2 kg,
 • placebo i ćwiczenia siłowe: masa wyjściowo: 72.1 ± 2.3 kg, po 10 tygodniach: 74.1 ± 2.2 kg,
 • testosteron i i ćwiczenia siłowe: masa wyjściowo: 65.3 ± 1.8 kg, po 10 tygodniach: 71.4 ± 1.8 kg.

To wszystko w warunkach, gdy mężczyźni dostarczali 1.5 g protein na kg masy ciała. Tylko tyle!

Jak widać, w grupie placebo praktycznie nie odnotowano zmian wagi ciała bez ćwiczeń siłowych, co nie powinno dziwić. Grupa, która tylko ćwiczyła i podawano jej placebo, zwiększyła masę ciała o 0.9 kg. Grupa, która dostawała testosteron i nie trenowała, zwiększyła masę ciała o 3.5 kg (w tym beztłuszczowa masa wzrost o 3.2 kg). Grupa, która dostawała testosteron i trenowała siłowo, zwiększyła masę ciała średnio o 6 kg, w tym beztłuszczowa masa wzrost o 5.9 kg. Należy dodać, iż stosowano tutaj metodę ważenia podwodnego, co jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż technologia BIA.

Czy 6 kg to dużo? Bardzo dużo (średni przyrost wychodzi 600 g tygodniowo). Nie należy mieć złudzeń, u osób bardziej zaawansowanych podobne przyrosty są osiągalne w okresie nie 10, a 30-40 tygodni, i nie przy dawce 600 mg, a 1.2-1.5 g SAA tygodniowo. Ponadto warto pamiętać, iż w skład FFM (ang. fat free mass) wchodzi woda.

Teoretycznie, nawodnienie u ludzi jest stałe (wskaźnik 0.73), dlatego przyjmuje się, iż:

całkowita masa ciała = beztłuszczowa masa ciała + tłuszcz

Ale ... jeśli dajesz się nabrać na przyrosty mięśni, nie zdając sobie sprawy, iż rzekomy przyrost to może być woda, to nie mamy o czym rozmawiać.

Właśnie z tego powodu materiały na Youtube z krzykliwymi nagłówkami („po sterydach mięśnie same rosną!”) są kłamstwem. Testosteron należy do silnie aromatyzujących SAA, tzn. powstaje tam sporo estrogenów. Z estradiolem związana jest silna retencja wody. I to właśnie zatrzymana w tkankach woda spowoduje, iż po kilku tygodniach odnotowuje się np. przyrost beztłuszczowej masy ciała o 3.2 kg.

Podsumowanie

Osoby do tej pory niezwiązane z treningiem i farmakologią mogą zwiększyć masę ciała o wiele kilogramów, nawet stosując umiarkowane dawki testosteronu (300-400 mg tygodniowo), metanabolu (30-40 mg), oxandrolonu (40-50 mg) czy oral-turinabolu (30-40 mg dziennie). Te same dawki u osób bardziej doświadczonych i obytych z dopingiem, przyniosą niewielkie lub żadne efekty. Nie da się odpowiedzieć na pytanie: „ile masy przyniesie dany cykl”, gdyż zależy to od wielu zmiennych. Nadal kluczem do budowania sylwetki jest dieta i trening, a nie farmakologia. W wielu wypadkach umiarkowane dawki testosteronu (2-3 mg na kg masy ciała) wcale nie muszą przynosić znacząco większych efektów, niż kreatyna. Trochę inaczej wygląda kwestia wyższego dawkowania środków anaboliczno-androgennych (np. 600-800 mg testosteronu tygodniowo). W końcu warto pamiętać, iż 50-70% SAA na rynku jest oszustwem, a te środki przynoszą średnie, mierne lub żadne rezultaty. To loteria, w której stawką jest twoje zdrowie.

Referencje: Rogerson S1, Weatherby RP, Deakin GB, Meir RA, Coutts RA, Zhou S, Marshall-Gradisnik SM. “The effect of short-term use of testosterone enanthate on muscular strength and power in healthy young men” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17530941 “Hormonal doping and androgenization of athletes: a secret program of the German Democratic Republic government” Clinical Chemistry July 1997 vol. 43 no. 7 1262-1279 http://www.cagepotato.com/legendary-brazilian-jiu-jitsu-instructor-robert-drysdale-signs-with-ufc-debuts-at-ufc-163/ http://www.cagepotato.com/mma-steroid-busts-definitive-timeline/2/ Marek Mędraś, Andrzej Basiewicz “EPITESTOSTERON - ENDOGENNY ANTYANDROGEN” http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1864 Professor V. WYNN “METABOLIC EFFECTS OF ANABOLIC STEROIDS” Alexander Simpson Laboratory for Metabolic Research, St. Mary's Hospital Medical School, London, W.2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1859219/ Shalender Bhasin, Linda Woodhouse, Richard Casaburi, Atam B. Singh, Ricky Phong Mac, Martin Lee, Kevin E. Yarasheski, Indrani Sinha-Hikim, Connie Dzekov, Jeanne Dzekov, Lynne Magliano, and Thomas W. Storer „Older Men Are as Responsive as Young Men to the Anabolic Effects of Graded Doses of Testosterone on the Skeletal Muscle” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15562020 Bhasin S, Woodhouse L, Casaburi R, Singh AB, Bhasin D, Berman N, Chen X, Yarasheski KE, Magliano L, Dzekov C, Dzekov J, Bross R, Phillips J, Sinha-Hikim I, Shen R, Storer TW 2001 Testosterone dose-response relation-ships in healthy young men. Am J Physiol Endocrinol Metab 281:E1172–E1181https://www.physiology.org/doi/abs/10.1152/ajpendo.2001.281.6.E1172?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub%3Dpubmed Shalender Bhasin, M.D. “The effects of supraphysiologic doses of testosterone on muscle size and strength in normal men” http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJM199607043350101

Komentarze (9)
ojan

Trochę się zaplątałeś!
"Właśnie z tego powodu materiały na Youtube z krzykliwymi nagłówkami („po sterydach mięśnie same rosną!”) są kłamstwem. "
Podane badanie przeczy temu co napisałeś wyżej! - "Grupa, która dostawała testosteron i nie trenowała, zwiększyła masę ciała o 3.5 kg (w tym beztłuszczowa masa wzrost o 3.2 kg)."

0
_Knife_

Nie, ważenie tego rodzaju nie odróżnia rodzaju przyrostów masy. Zwykle jest to retencja wody, a wykazuje się to jako przyrost mięśni. Poza tym u osób nie mających do czynienia z dopingiem możliwe jest zwiększenie masy o 2-3 kg w ciągu kilku pierwszych kilkunastu dni "cyklu", ale to nie są mięśnie, tylko właśnie woda.

0
ojan

Wyniki były po 10 tygodniach i dowodzą, że sam testosteron spowodował przyrost wagi ciała. Zdaje się, że kiedyś pokazywałeś badania, że sam testosteron to za mało aby nastąpił wzrost masy ciała. (czyli są różne badania). Poza tym są chyba różnice między sterydami a samym testosteronem? (Piszę jako laik w tej dziedzinie. Opieram się tylko na tym co przeczytałem i niby pojąłem z tego co zapamiętałem.)

0
mic-ek

Artykuł z dupy.

2
basmann

możesz rozwinąć myśl?

0
Katada4402

Do dupy i z dupy

0
gokuson

Byłoby miło gdyby pojawiła się merytoryczna dyskusja :)

0
Bull

Pizganie towaru jeszcze nikomu nie podniosło iq, tu masz reprezentację sterydowej inteligencji.

3
ranok

Każdy moze mieć inne efekty, jedne moze mieć nawet bardzo słabe jak nie przyciśnie treningu czy odżywiania.

0