Witamina D jest tak naprawdę hormonem, a nie typową witaminą. Badania sugerują, iż pośrednio poprzez różne mechanizmy witamina D ma wpływ np. na toczące się infekcje (np. dróg oddechowych i pozaszpitalnego zapalenia płuc). Prawdopodobnie znacząco obniża ona ryzyko infekcji koronawirusem drugiego rodzaju (koronawirus 2, HCoV-19, SARS-CoV-2).

Wykazano również, że suplementacja witaminą D zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych. W licznych badaniach wykazano, iż otyłość jest związana z niedoborem witaminy D i wtórną nadczynnością przytarczyc. Ostatnio naukowcy zasugerowali, iż witamina D odgrywa istotną rolę w przeciwdziałaniu nowotworom.

Zwykle podchodzę do takich rewelacji z dużym dystansem i przymrużeniem oka, ale jest to badanie oparte o wysokiej jakości dane i dużą grupę. Poza tym rozmaite inne wcześniej publikowane dane sugerowały, że podawanie witaminy D może mieć takie właśnie działanie ochronne.

Badanie naukowe

Naukowcy chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie: czy suplementacja witaminą D3 zmniejsza ryzyko rozwoju zaawansowanego (przerzutowego lub śmiertelnego) raka u dorosłych u których nie rozpoznano nowotworu na początku badania? Wzięto pod uwagę dane z badania klinicznego na 25871 osobach.

Było to randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo, badanie kliniczne w którym podawano witaminę D3 (cholekalcyferol, 2000 IU dziennie) oraz kwasy omega-3 (1 g dziennie).

Wyniki

Suplementacja witaminą D3 zmniejszyła częstość występowania zaawansowanego raka (z przerzutami i/lub kończącego się śmiercią) w całej kohorcie.

Spośród 12927 uczestników w grupie witaminy D, u 16 zidentyfikowano raka z przerzutami i te osoby zmarły w badanym okresie. Spośród 12944 uczestników losowo przydzielonych do grupy placebo, 24 osoby zachorowały na zaawansowanego raka i zmarły. Czyli podawanie witaminy D znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się raka i śmierci z jego powodu.

Najsilniej suplementacja witaminą D3 działała u osób o prawidłowej masie ciała.

Wniosek

Badanie sugeruje, że witamina D3 może zmniejszać ryzyko pojawienia się zaawansowanego raka u dorosłych.

Referencje, badania, piśmiennictwo:

Paulette D. Chandler i in. Effect of Vitamin D3 Supplements on Development of Advanced Cancer A Secondary Analysis of the VITAL Randomized Clinical Trial https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/10.1001/jamanetworkopen.2020.25850

Komentarze (2)
M-ka

To wspaniale, bo przy okazji koronawirusa ludzie mogą się dowiedzieć i o tym i zmniejszyć ryzyko!
Coś podnoszącego na duchu dla odmiany...

1
TomQ-MAG

ogolnie witamina D3 praktycznie odpowiada za wszystko co dzieje sie w naszym ciele, warto wykonac badania i trzymac jej poziom w ryzach, jak sie okazuje jest z tego duzo wiecej korzysci niz sam efekt sportowy

0