SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Sąd: nóż w czasie bójki użyty w obronie koniecznej

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 5765

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 13 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 335
Sąd: nóż w czasie bójki użyty w obronie koniecznej
PAP 14:15

Warszawski sąd okręgowy uniewinnił 21-letniego Grzegorza B., oskarżonego o zabójstwo w trakcie bójki 17-latka. Sąd uznał, że mężczyzna używając noża nie przekroczył granic obrony koniecznej.


Do zdarzenia doszło pod koniec kwietnia ubiegłego roku na warszawskim Mokotowie. Grzegorz B. przebywał z dziewczyną i kolegami na jednym z podwórek. Pojawili się tam także trzej nastolatkowie, którzy - jak podkreślał sąd w uzasadnieniu orzeczenia - byli agresywni, wcześniej spożywali alkohol. Używając wulgarnych słów chcieli zmusić B. i jego przyjaciół do opuszczenia podwórka.


REKLAMA Czytaj dalej



W pewnym momencie do B. podszedł 17-letni Bartłomiej G. - miał ponad promil alkoholu we krwi - i zaczął go bić po głowie, kopać po plecach i brzuchu. B. próbował oddalić się od napastnika, ale bezskutecznie. Wtedy wyciągnął nóż i ugodził nim nastolatka w klatkę piersiową. G. zmarł w szpitalu.

Sąd zaznaczył, że Grzegorz B. nie prowokował w żaden sposób bójki, próbował natomiast ustąpić pola napastnikowi. Wcześniej w jego kierunku padły wulgarne wyzwiska, m.in. "ch... wsypałeś mojego kolegę", "ty jajogłowy kondomie", "idź stąd pedale"; pomimo to nie był agresywny. Według sądu 21-latek zdecydował się na użycie noża dopiero wtedy, gdy zagrożone zostało jego zdrowie i życie. Warszawski sąd stoi na stanowisku, że to zachowanie mieściło się w granicach prawa do obrony.

Grzegorz B. jest bardzo spokojnym człowiekiem, aż zbyt spokojnym jak na te czasy. Twierdzenie, że chciał celowo użyć noża jest absurdalne, on nie potrafił się nim nawet dobrze posługiwać. Świadczy o tym fakt, że źle zabezpieczył nóż i pokaleczył się - podkreślił sąd. Dodał też, że można podejrzewać, iż B. był wyśmiewany i szykanowany z powodu swojego charakteru.

Dziadek zmarłego 17-latka, występujący w roli oskarżyciela posiłkowego, powiedział, że będzie się odwoływał od wyroku do sądu wyższej instancji. Dzisiejsze orzeczenie pokazuje, że życie młodego chłopaka, który dopiero wchodził w dorosłość, jest nic nie warte - powiedział.

źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,9414633,wiadomosc.html?ticaid=14db7


To tak apropo setek tematów poświęconych obronie nożem i skutkami prawnymi takiego posunięcia :)





Zmieniony przez - bnkman w dniu 2007-11-20 22:22:57
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Cavior Bushido24.pl
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 7168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 46566
Dziadek zmarłego 17-latka, występujący w roli oskarżyciela posiłkowego, powiedział, że będzie się odwoływał od wyroku do sądu wyższej instancji. Dzisiejsze orzeczenie pokazuje, że życie młodego chłopaka, który dopiero wchodził w dorosłość, jest nic nie warte - powiedział.

Zastanawiam się, co dziadek miałby do powiedzenia, gdyby jego wnusio siedział w tym samym sądzie, oskarżony o zabójstwo-bo kto wie, jak skończyłby kopany przez niego facet, gdyby nie miał noża. Pewnie byłyby łzy i brednie "on był takim dobrym chłopcem, zawsze pomagał sąsiadkom wnosić zakupy, muchy by nie skrzywdził, to był wypadek...".

Na szczęście, wnusio gryzie ziemię-i sam jest sobie winien. Alkohol NIE WYWOŁUJE uczuć ani myśli-on tylko powoduje, że puszczają nam hamulce i robimy to, na co zwykle nie mamy odwagi.
Pozornie rozmodlona dziewczyna nagle odkrywa, że ma ochotę (), chorobliwie nieśmiały nabiera odwagi i zaczyna się dobrze czuć w towarzystwie. Ktoś, kto jest z natury spokojny i zrównoważony-w 9/10 przypadków, nawet mocno pijany, nie podniesie na nikogo ręki. Za to zakompleksiony młodociany gnój, po alkoholu po prostu chętniej przyłoży-bo na trzeźwo przyłożyłby również, tylko się boi. Tak więc zginął ktoś, kto raczej Nobla by w przyszłości nie zdobył-tylko raczej mógłby skończyć w ciupie. Strata dla społeczeństwa mała a żal krótki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 38 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 521
ciekawy arykuł powieneś był, go zamieścić w temacie "10 prostych zasad dlaczego mówić kosom nie" pomimo tego że jestem zwolennikiem noszenia noża, akurat w tym wypadku uważam, że oskarżony przekroczył granice obrony koniecznej i powienien dostać wyrok.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2360 Napisanych postów 30610 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270714
Myśle ze najlepiej było by samego uniewinnionego zapytać o zdanie czy gdyby sie dało cofnać czas czy powtórzyłby to co zrobił czy postarałby się inaczej rozwiazac problem...

Nie będę go krytykował bo wg mnie nie zrobił nic karogodnego...został zaatakowany,nie miał wyjscia(tak uznał sąd) i użył noża...
Pozostaje tylko gdybać co by sie stało gdyby nie miał noża...

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 38 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 521
Masz rację Queblo, tylko ja bym jeszcze zapytał rodzine ofiary itd. zresztą i tak by to nic nie wniosło. No i zawsze jest tak, że wina jest rozłożona na obie strony, pytanie tylko czy równomiernie czy może po czyjejś stronie przeważa.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2360 Napisanych postów 30610 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270714
rodzine ofiary to ja bym sie zapytał jak wychowali dzieciaka(o zmarłych źle się nie mówi podobno) ze łazi z kolegami i zaczepia innych...

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 11027 Wiek 40 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 72188
może niewniose do tematu zadużo ,ale chciałbym powiedzieć ,że jestem satnowczo przeciwny wszelkim (zwłaszcza ostrym) "przedłuzeniom reki"!

"Musisz świecić przykładem odwagi, honoru, żarliwej dla Narodu służby"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
ja myślę, że RODZINA OFIARY jest bardzo szczęśliwa, że ofiara zdołała się obronić i została uniewinniona, a napastnik nigdy więcej nie będzie jej prześladował.
Oczywiście, że szkoda młodego życia, ale winić ofiarę, że się broniła jak umiała i czym umiała? Miał dać się skopać na śmierć i zasłużyć na kolejny czarny marsz?
1

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 168 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 4984
Przyznam że żadko się zdarza aby sąd w takiej sytuacji uniewinnił oskarżonego od zarzucanego mu czynu jakim jest zabójstwo. Być może w toku przewodu sądowego zeznania świadków wpłyneły na taką decyzję sądu.

Polski kodeks karny zgodnie z artykułem 148 za zabójstwo przewiduje kare od 8 lat pozbawienia wolności do dożywocia - tu są pewne niedorzeczności bo np. za zabójstwo z przy pomocy broni palnej sąd skaże nas na 25 lat lub dozywocie,natomiast za zabójstwo z użyciem noża mozemy dostać najnizszy wymiar kary przewidziany z artykułu 148 kpk czyli kare 8 lat pozbawienia wolności.

Motywem obciążającym oskarżonego jest to ze w chwili napadu miał on przy sobie nóż - jednak dobrze się stało ze chłopaka uniewinnili,naprawde miał dużo szczescia że nie dostał wyroku skazującego.

Ps. nie jestem prokuratorem,sedzia ani wogóle prawnikiem ale troche sie tym interesuje to co nieco wiem :)

Ring Jest Moim Kościołem,Walka Moim Niebem,Mixed Martial Arts Moją Religią

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 91 Napisanych postów 8680 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 31712
wiesz... ja też mam zawsze w torbie nóż. Noszę go, bo czasem się przydaje a to żeby przeciąć sznurek w paczce, a to, żeby obrać jabłko. Gdyby mnie katowała banda gnojków uznałbym, że moim pierwszym prawem jest się bronić tym czym mam. O konsekwencje martwiłbym się potem, bo martwy nawet siedzieć nie mogę.
Inna sprawa, że skoro POLSKI SĄD uniewinnił faceta, widać sprawa była aż nader oczywista

"Energia przepływa, nie powinna stać.
A stoi gdy wątpisz w tę energię.
Musisz więc za energią nadążyć, nadążyć za siłą.
Wówczas jesteś z siłą w harmonii."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2360 Napisanych postów 30610 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270714
mało tego że broniący sie miał już i tak dużo problemówe z tym że się bronił(bo musiał sie w sądach i na policji tłumaczyć),to jeszcze i tak jego kłopoty się nie skończyły,bo dziadek tego szczeniaka za powiedział że bedzie się odwoływał od decyzji sądu...

Kopt,czytając ofiara miałem na myśli tego który zginął

A co do Twego noża...po co Ci go nosić w plecaku skoro w sytuacji zagrozenia mozesz nie miec czasu na wyciągniecie go nawet???
Bo przeciez plecak trzeba zdjąć z pleców,otworzyć go i dopiero wyciągnąc nóz...a napastnicy przecież nie bedą stać o podziwiac co robisz...

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 262 Wiek 37 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6426
Polski kodeks karny zgodnie z artykułem 148 za zabójstwo przewiduje kare od 8 lat pozbawienia wolności do dożywocia - tu są pewne niedorzeczności bo np. za zabójstwo z przy pomocy broni palnej sąd skaże nas na 25 lat lub dozywocie,natomiast za zabójstwo z użyciem noża mozemy dostać najnizszy wymiar kary przewidziany z artykułu 148 kpk czyli kare 8 lat pozbawienia wolności.



To raczej było oskarżenie z art. 155 kk w związku z art. 25 paragraf 2 kk. Czyli o nieumyślne spowodowanie śmierci w związku z przekroczeniem granic obrony koniecznej. Problemem jest ustalenie czy obrona była współmierna do niebezpieczeństwa (pozostałe warunki obrony koniecznej zostały spełnione).

Zmieniony przez - Mengistu w dniu 2007-11-21 17:44:18
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ile trzeba trenować na 10 kyu?

Następny temat

Nogi w boksie

WHEY premium