SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Po roku treningów mój pierwszy FBW

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 1267

Formularz - Proszę o pomoc

Płeć

man

Wiek

31

Waga

87

Wzrost

193

Cel treningowy

masa

Staż treningowy na siłowni

ponad rok

Uprawiane inne sporty

brak

Dostęp do sprzętu (np. full osprzęt siłownia, sztanga/sztangielki)

full

Dieta

zaraz po skonsultowaniu treningu biorę się za dietę

Przeciwwskazania medyczne (wady postawy, choroby, kontuzje)

brak

Zażywane suplementy

vit olimp

Ostatnio przerabiany plan

trenerok czyli ABC z zalamaniem miesni w ostatniej z 3 serii

Wyniki w podstawowych ćwiczeniach [kg] (przysiad, klasyczny martwy ciąg, wyciskanie na ławce leżąc)

przysiad 75kg, MC 100kg, ława110kg
Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Witam wszystkich i od razu przechodzę do konkretów.

Trenuję już od roku, zaczynałem od ACT z tutejszego forum od Michaiła, później korzystałem z treningów od trenerok (nie robię tutaj jakiejś pseudo reklamy, tylko chodzi o to żeby coś o sobie napisać w miarę wyczerpująco i zgodnie z prawdą). Ostatni trening obejmował schemat ABC, po 2ćw na każdą partię w tygodniu, po 3 serie, gdzie ostatnia do załamania trenowanej partii mięśni. Moje skromne osiągi widać po wejściu w profil, tutaj nie będę spamował.

Od ostatniego treningu miałem dwa tygodnie przerwy spowodowane lenistwem i delegacją.

Przez rok treningów nawet nie próbowałem stosować żadnej diety, licząc na to, że organizm sam się zgłosi przynajmniej po dodatkowe kalorie. To był błąd i zamierzam powoli to zmieniać ale to już temat będzie w innym dziale.

Tutaj skupiam się na treningu. Przekonała mnie wszelka argumentacja związana z FBW, dlatego zaczynam od podstaw czyli skorzystałem z porad od traktor71 i jego podstawowego treningu.

https://www.sfd.pl/FBW_Masa,_ocena,_poprawa-t731298-s2.html

3 x tyg. z przerwami jednodniowymi, zestaw następujący:

1. przysiad (sztanga na barkach)
2. tradycyjny martwy ciąg (taki lubię i taki chcę robić)
3. wyciskanie na ławce sztangielkami (skoro angażujemy jak najwięcej to sztangielki)
4. wiosłowanie (cały czas skupiam się na technice w tym ćw)
5. wyciskanie w staniu sztangielkami
6. podciąganie na drążku (nachwyt) – tutaj korzystam z maszyny – jeszcze dopytam Was o to..
7. Tutaj na przemian łydy i brzuchy, czyli przez trzy tygodnie będzie ABA i BAB

rozgrzewka:
1 seria z bardzo małym obciążeniem x 15p
1 seria na 50% CD (ciezaru docelowego) x 15p
1 seria na 75% CD x 15p
serie docelowe(zasadnicze);
1 seria na 100% CD x 12-15p

Dzisiaj przed napisaniem posta zrobiłem pierwszy trening, żeby już mieć konkretne pytania.

Zacznę od przebiegu treningu.

Rozgrzewka ogólna 5 min na orbitreku i lecimy...

1. W przysiadach uznałem że CD na spokojnie będzie 50kg i tak zrobiłem ale nogi były po tym jak z waty i ciemno przed oczami... w ostatniej serii 12 powt.
2. Przez te przysiady miałem mocno pod górę przy MC ale też na 50kg – 12 powt,
Po nogach trochę sobie usiadłem bo było ciężko...
3. Wyciskanie zakończyłem na dwóch sztangielkach po 25kg – 13 powt,
4. Wiosłowanie też było utrudnione bo nogi dalej nie doszły do siebie, zakończyłem na 30kg – 12 powt,
5. Wyciskanie w staniu zakończone sztangielkami po 12,5kg – 12powt,
6. Podciąganie na drążku nachwytem do brody – tutaj skorzystałem z maszyny na której wiszę na drążku a pod nogami jest belka która pomaga... Pomoc ustawiłem tak, że zrobiłem trzy serie po 15 powt włącznie ze ściągnięciem barków do tyłu. I teraz pytanie czy tak jest ok, czy lepiej walczyć na standardowym drążkiem?
7. Na koniec zrobiłem łydy, do zapalenia, własnym obciążeniem, stojąc, 4 serie po 15 powt, a że nigdy ich wcześniej ich nie trenowałem, nic więcej nie było potrzebne. Chciałbym z łydkami dojść do 5 serii, tak jak radzi Karol Małecki na seminarium, które dostępne jest na youtubie, chyba że na chwilę obecną polecacie coś innego? W każdym razie łydy po 4 serii już padły całkowicie :)

Zdjęcia postaram się zrobić i dodać w ciągu dnia - jest już po północy.

Cały trening zajął mi prawie 1,5h, dla to dlatego że nie byłem w stanie zachować przerw po 90sek. Postaram się to poprawić, tylko nogi muszą trochę kondycji złapać.

Na początek prośba o odpowiedź odnośnie podciągania na drążku + łydek + jeśli coś razi w oczy i trzeba poprawić piszcie. Starałem się o niczym nie zapomnieć i pisać konkrety, mimo wszystko jeśli czegoś brakuje, proszę o info i uzupełnię.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 97 Napisanych postów 23860 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 147326
co do planu

"2. tradycyjny martwy ciąg (taki lubię i taki chcę robić) "

jeśli chcesz sobie krzywdę zrobić to ok , wykonuj od razu po przysiadzie klasyka to zakończysz swoją przygodę z sportem szybciej niż myślisz .

Trenuj na drążku , ławeczka po nogi i delikatnie sobie nimi pomagaj .

poczytaj ten temat , gdzie ten podstawowy program jest modyfikowany pod potrzeby danej osoby .

https://www.sfd.pl/**SKRÓCONY_PLAN_FBW_DLA_KAŻDEGO_ŚWIEŻAKA!!!!_TYLKO_TU!**-t896268.html 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 18 Napisanych postów 1358 Wiek 31 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 12413
Przysiad tylni mocno, czasem bardzo mocno angażuje prostowniki grzbietu, jednocześnie martwy ciąg (klasyk) mocno angażuje uda.

Sam te ćwiczenia mocno oddzielam, jeśli na jednej sesji treningowej wykonuję oba, to np. pomiędzy wrzucam górne partie:
Przysiad > drążek, (wiosło) > ławka > barki > bic/tric > martwy > łydki
Przed martwym jest standardowo mocne dogrzanie pleców, rozciąganie.

Jednak, mimo to, często siady + wiosłowanie to maksymalny trening na prostowniki, jaki jest potrzebny i nie prowadzi do przećwiczenia.



Ogólnie mówiąc: jest źle, jeśli na ławce ciśniesz więcej, niż w martwym ciągu, nawet bardzo źle. Powinieneś maksymalnie nadrabiać główne partie, póki nie przegonisz wyników tych dwóch bojów nad ławką.

Drążek - Jeśli podciągniesz się 6-7x bez pomocy, to ćwicz na drążku wolnym, jeśli nie - z pomocą, aż do osiągnięcia pułapu 6-10 podciągnięć luzem.
Na łydki bij 1 do 3 serii po 25-70 powtórzeń. Poważnie.

My nie używamy maszyn, my je tworzymy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Z powodu wyjazdu dopiero we czwartek i w sobotę udało mi się kontynuować treningi.

Posłuchałem dobrych rad i klasyczny MC zamieniłem z powrotem na RDLa (jeszcze nie wiem czy z prawidłową techniką), do tego podciągam się na drążku (chociaż jest ciężko), pomagając sobie nogami + jedna seria na maszynie dopóki nie dobije do 8 powt na drążku we wszystkich seriach.

Przysiady robię pilnując aby cały ciężar opierał się na piętach w każdej fazie ruchu, RDL minimalnie angażuje nogi za to dobrze działa na grzbiet :)

Ciężary powoli się zmieniają, np. na klatce jest mniej bo wypychałem barki do przodu – czyli oszukiwałem.

Pierwszy tydzień nie był wzorowy, dodatkowo zakwasy miałem i mam jakbym pierwszy raz przyszedł na siłownię, dlatego stwierdziłem że te 3 tygodnie zacznę liczyć od nowego tygodnia :)

Na łydki 3 serie obecnie w zupełności wystarczą. Mam prośbę o jakiegoś linka odnośnie treningu brzucha – takiego na czasie, może coś polecicie na brzuch?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Panowie, z powodu zapalenia płuc na koniec roku musiałem przerwać treningi... Później jeszcze przez prawie 5 tyg trzymała mnie gorączka i tak doszedłem do siebie jakieś 2,5 tygodnia temu. Po drodze zjadłem 3 serie antybiotyków i tak znowu jestem w d... i zaczynam w sumie prawie od nowa...

Mam pytanie jak teraz wrócić do treningów? zacząć od samego początku jak to opisał Ronie220 tutaj:
https://www.sfd.pl/[Art]_Pierwszy_rok_treningów-t906985.html

Czy może wejść na FBW, ten który wcześniej podałem tylko obciążenia zastosować takie bardziej początkowe i po 3-4tyg organizm wróci na obroty?
...
Napisał(a)
Usunięty przez Tomasz1405 za pkt 1 regulaminu
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 106 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1413
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
No cóż... chyba zacznę od powtórki pierwszego FBW i zobaczę co się będzie działo...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

5x5 wyciskanie klatka

Następny temat

trening zaczynam od dziś

WHEY premium