SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Plan treningowy na Selekcje

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8382

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Charon ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 5388 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 111118
Ja powtórzę dwie rzeczy, o których wspominał Tyka, a które są według mnie najważniejsze, mianowicie

-trening powinien być taki jak zadania w selekcji
-liczy się siła dynamiczna i psychika, o czym wielokrotnie wspomina się w programie, w końcówce programu nie ma "klocków", a są też kobiety.

Największy odsiew jest tam podczas marszów i marszobiegów, więc stawiałbym na wytrzymałość. Przygotowując się do kilkunasto-kilkudziesięcio kilumetrowego biegu najlepiej się przygotować wykonując taki bieg w terenie z plecakiem, przygotować stopy do ewentualnych obtarć. O ile pamiętam już podczas selekcji śpi się tylko parę godzin dziennie (2,3), więc warto też zobaczyć jak zareagujesz na brak snu i bardzo duży wysiłek fizyczny. Jednym słowem sam sobie zrób selekcję i zobacz w czym jesteś najsłabszy.

P.S Ktoś kiedyś się wypowiadał w programie, że jest zadowolony, że tak daleko doszedł, bo przygotowywał się 4 lata...

Poszukaj też informacji na forum o Selekcji. Najbardziej Ci pomogą ludzie, którzy wzięli w programie udział.

Zmieniony przez - Charon w dniu 2006-06-10 14:33:17

Beatus, qui prodest, quibus potest

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 188
Tyka
Co do diety, ok zaczne mocniej studiować Twoje "10 przykazan" ale ta moja dieta to i tak wydaje mi sie mniejszą tregedią w stosunku do diety którą mialem jeszcze miesiac temu przed trafieniem na "10 przykazan" i sfd, kiedy to jadłem góra 3 posiłki dziennie, głownie węgle

Rozumiem Tyka, że to co napisałes w poście "10 przykazan...":

"generalne zalecenie to 0.8g/kg ww i 0.4 g/kg b rozpuszczone w 1000 ml wody, pite połowa przed a połowa w trakcie ćwiczeń"

powinienem stosować przed siłownią i bieganiem?

Co do chaosu i mojego czasu. To czas mam do 6 sierpnia, kiedy selekcja się zaczyna. Czasu więc jest niewiele. Co radzisz?

Co do moglilności dynamicznej to poczytam, jak byś miał coś w tym temacie po polsku to też mi prześli, bo mój angielski nie jest za dobry.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
to zalecenia dotyczące jedynie posiłków przy treningu siłowym

radzę tegoroczną Selekcję potraktować jako test i zbieranie doświadczeń a przygotować się solidnie do przyszłorocznej

Charon dobrze pisze, z tym że radziłbym robić wysiłki cięższe a krótsze - czyli jeśli np. w trakcie selekcji przewidujesz marsze 20 km z 20 kg obciążenia to w treningu rób 50-70% tego dystansu ale z 20-30% większym obciążeniem. Podobnie pompki, spięcia, podciągania itp. Okresowo jedynie sprawdzać maksy ilościowe

i jeszcze raz zwracam uwagę na proporcję siły do masy ciała - im lepsza, tym łatwiej


Zmieniony przez - Tyka w dniu 2006-06-10 15:02:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 188
Charon,

dzieki za sugestie, co do marszów i marszobiegów to tego najmniej się obawiam, bo biegam z przerwami od paru lat i uczestnicze w harpaganach i kieratach czyli 100 km w 24 h i wychodzi mi to w miare nieźle.

Na tą chwilę największe słabe punkty które widze teraz po waszych uwagach to dieta i chaos treningowy.

Sam natomiast czuje, że mam słabe wyniki w pompkach (40 na minute), brzuszkach (41 na minute) , podciągnięciach na drążku w nachwycie i podchwycie (12 w jedndym ciągu), skokach obónóż bokiem przez ławeczkę z 10 kg obiążenia (21) no i z basenem (50 metrów w ciągu 50 sekund). Nie bardzo wiem jak to wszystko ułozyć, żeby jeszcze te 50 dni do selekcji dobrze wykorzystać. Najwiekszy problem mam z tymi pompkami bo tam się ich robi bardzo dużo i na wszelkie możliwe sposoby. Na razie ćwicze systemem rosyjskim polecanym przez Tykę, ale boję się że gdzieś robie jakiś błąd w całym planie treningowym, bo gdybym ćwiczył tylko pompki to ok, wszystko jasne, ale u mnie dochodza też inne ćwiczenia, bieganie...

co do forum selekcji to przewerowałem je, ale tam np. o diecie to się wogóle nie dyskutuje, a plany treningowe jesli jakies sie pojawiają to oparte na treningu Navy SEALs ktory wymaga ogromu czasu, ktorego nie posiadam bo pracuje...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Pierwsza rzecz to wiedzieć jakie są wymagania i w dziedzinach w których je spełniasz nie trwonić już czasu na poprawę wyników a skupić się na tym gdzie jest gorzej niż trzeba
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Jeanette
Celów jest dużo, bo Selekcja to impreza dla wszechstronnych, lepiej byc dobrym we wszystkim po trochu niz bardzo dobrym w jednym, co do gibkości to może złego słowa użyłem, chodzi o to żeby efektem planu treningowego było też w miare roziągnięte ciało co w jakimś stopniu uchroni mnie przed kontuzjami na imprezie. Gdzie mam uwzględnione te ćwiczenia gibkościowe? Robię 15 minut rozciągania codziennie po biegach i siłowni.


Sherp - mnie właśnie chodziło o to, co pisał potem też Tyka - że jak za dużo celów na raz, to one mogą się wzajemnie wykluczać.

Co do rozciągania to w takim razie ok - początkowo zrozumiałam, że chodzi Ci o taki konkretniejszy wzrost gibkości, ale jak chodzi o taki zwykły delikatny stretching to jest w porządku.

Tyka - no Jezioro Łabędzie to mu raczej nie grozi , lekkie rozciąganie statyczne jest imho dobre jako cool down.

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Sorry, na Selekcji w ramach cool down to mu każą pobiec 5 km ...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 970 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8219
Heh, no to niech będzie cool down after cool down
Poza tym na razie mowa o przygotowaniach

...Only thing to do is jump over the moon...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51570 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jego trening musi być task specific o ile ma cokolwiek osiągnąć

na zabawy będzie czas po, off season
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 24 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 188
W 2005 roku Preselekcja była nastepujaca:

1. bieg z 10 kg workiem od slupka do slupka, przy czym w polowie odleglosci miedzy slupkami byla lina, nad ktora trzeba bylo przeskoczyc;
2. brzuszki - nogi zaparte, rece za glowe, lokcie dotykaja ziemi;
3. delfinki - bez schodzenia do pompki;
4. pompki - dlonie na szerokosci barkow;
5. przeskoki nad laweczka z 15 kg obciazeniem

Czas na każde ćwiczenie 60 sekund, przerwa 30 sekund. Najlepsi robili 200 i więcej powtórzeń, zaliczało ok. 160-170 powtórzeń

Zakładając, ze preselekcja w 2006 bedzie taka jak w zeszłym roku (choć raczej nie bedzie, takie sa wieści z central ) to musze poprawić jest w nastepujacych ćwiczeniach:
1/ bieg wahadlowy - 15
2/ brzuszki - 40
3/ delfinki - 26
4/ pompki - 40
5/ przeskoki - 22
Nestety te moje wyniki to wyniki cwiczen robionych każde oddzielnie z przerwami 3 minutowymi, jezeli zrobic je w jednym ciagu z przerwami 30 sekundowymi to na pewna będą one słabsze, bo duzo wtedy jest pracy beztlenowej.


Co do samej selekcji to musze poprawić nastepujące konkurencje (one raczej na 89% będą):
1/ wejście i zejście na murek z 10 kg obiązeniem
2/ podciągnięcia nachwytem na drążku (robie ich tylko 12)
3/ ćwiczenia opisane wyzej z preselekcji ale na kazde przypada 2 minuty
4/ pompki na poręczach (robie tylko 11)
5/ pływanie (50 metrów robie w 55 sekund, a zalicza 45 sekund)
6/ 10 interwałów 300-400 metrów z 30 sekundowymi przerwami, musze tu sie podciągnąc w pracy beztlenowej, bo czuje że mam zadzyszke, a mój puls maksymalny to na koniec 10 biegu wynosi 185

Dobrze to tyle. Tyka i pozostali, czy moglibyście mi doradzić jak rozpisać tygodniowy plan treningowy zakładając że do startu w Selekcji mam niecale 8 tygodni?
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie o patelnie z teflonu.

Następny temat

sesja a głód

forma lato