SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywianie - porady

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1071

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 56 Wiek 243 dni Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 594
Hej,

Mam nadzieję że to odpowienie miejsce na taki post. Parę słów o mnie 36 lat, 88kg, duży brzuch, 178 cm. Kiedyś sporo trenowałem z trenerem personalnym + plan na rozbudowe masy ciała. Z 64 kg dobiłem w 1,5 roku do 78kg ale sprawy zawodowe spowodowały że przestałem ćwiczyć( glupia wymówka).
Teraz biorę się za siebie i mam pytanie, czy coś skorygować, uzupełnić, poprawić?
Plan jest taki (nie spieszy mi się, chce to zrobić dobrze od dechy do dechy a nawet po 2 miesiacach nie będzie efektu to mam plan korygować).
TRENING(domowy).
Bieganie 4x w tygodniu - chwilowo trening interwałowy z planem progresywnym. Chwilowo 30 min, marsz/truch co 5 min.
Pozostałe 3 dni - trening z hantlami i gumamu w domu. Klatka/triceps, plecy/biceps, barki/nogi + zawsze brzuch. Zazwyczaj ciężar średni 4 serie po 12.
DIETA(nie nawidzę liczyć makrosów) - wiadomo skupiam się na ujemnym bilansie. Eliminacja 100% alko, cukier(tylko w owocach do owsianki rano).
Dieta raczej oparta na białku, oczywiście tłuszcz + węgle.

Głównie mam pytanie o dietę. Kupować odżywkę białkowa jako uzupełnienie czy nie ma sensu? Coś byście skorygowali czy ten plan wyglada spoko? Zależy mi najbardziej na zrzuceniu brzucha.

Dzięki.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12071 Napisanych postów 160533 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234792
Skupienie się na ujemnym bilansie kalorycznym jest ważne, jeśli chcesz zredukować brzuch. To oznacza, że spożywasz mniej kalorii niż spalasz. Możesz to osiągnąć przez kontrolowanie porcji, wybieranie zdrowych produktów i ograniczenie spożycia kalorycznych przekąsek.
Jeśli nie lubisz liczyć makroskładników, skoncentruj się na jedzeniu zrównoważonych posiłków opartych na białkach, zdrowych tłuszczach i węglowodanach. Wybieraj chude źródła białka, takie jak drób, ryby, jaja, chude mięso i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Staraj się unikać przetworzonych produktów spożywczych.
Jeśli chodzi o odżywki białkowe, są one wygodnym sposobem na zwiększenie spożycia białka w diecie, zwłaszcza jeśli trudno Ci dostarczyć wystarczającą ilość białka z pokarmów. Jednak nie są one niezbędne, jeśli jesteś w stanie uzyskać wystarczającą ilość białka z diety. Możesz skonsultować się z dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia, aby ocenić, czy odżywki białkowe będą odpowiednie dla Twoich potrzeb.
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3418 Napisanych postów 1921 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 17389
Ciezko ocenic trening ktorego nie widac, ale zakladam ze same hantle plus gumy to niezbyt mocna Baza treningu silowego ktory powinien byc podstawa.

Odnosnie bialka, jesli zaczniesz liczyc makro bedziesz wiedzial czy sa braki czy nie :)


Zmieniony przez - althetic w dniu 2023-06-25 13:40:47
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 56 Wiek 243 dni Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 594
Dzięki za informacje. Trening siłowy nie jest dla mnie priorytetem, skupiam się na redulcji. Chwilowo wydaje mi się że:
Pompki na uchytach
Wyciskani hantli na ławeczce
Rozpiętki
Wszystko 4x12 ciężarem ok 70% mojego maksa jest chyba ok.(opisałem tylko przykładowy trening klatki).
Lepiej cokowiek robić niż siedzieć na tyłku i się dziwić że brzuch rośnie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1125 Napisanych postów 3777 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68490
Z tego, jak opisałeś swoją dietę, niestety prawie nic nie wynika, gdzie na większej redukcji warto wiedzieć z jakich kalorii i makro się startuje i w miarę potrzeby wprowadzać poprawki.
Białko warto mieć podwyższone, tłuszcz nie za niski i ze zdrowych źródeł.
Deficyt umiarkowany.
Szykuje się kilka miesięcy pracy i chcąc to zrobić w optymalny sposób, imo musisz przezwyciężyć swoją niechęć do liczenia i chociaż w przybliżeniu kontrolować sytuację.
Inaczej grozi Ci np. szybki zastój albo duży naddatek luźnej skóry na brzuchu z powodu dużego deficytu i braku czasu dla skóry do przystosowania się. O takich rzeczach warto myśleć z wyprzedzeniem.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 56 Wiek 243 dni Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 594
Dzięki za cenne uwagi. Zapomniałem dodać cel. Jakieś 78 kg. No chyba mocno muszę siaść do tych makrosów bo deficyt raczej już wyrabiam, ale warto jednak skontrolować czy nie jest zbyt duży.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 1125 Napisanych postów 3777 Wiek 49 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 68490
Cel w kg traktuj z przymrużeniem oka - na bieżąco będziesz widział zmiany w sylwetce. Mierz od początku obwody (co 2-4 tygodnie ) i rób porównawcze zdjęcia. U osoby, która wcześniej ćwiczyła, możliwa jest chwilowa rekompozycja, tzn. waga stoi w miejscu, ale mięśni przybywa i tłuszczu ubywa, jeśli więc zaobserwujesz spadek obwodów bez zmiany masy ciała, to znak, że i tak tłuszcz spada.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754788
Po tym, co napisałeś ciężko jest Tobie odpowiedzieć na zadane pytanie. Wynika to z prostego powodu. Odżywka białkowa służy do uzupełnienia braków białka w diecie. Skoro Ty sam nie wiesz czy i jakie masz braki tego składnika odżywczego, to skąd my mamy to wiedzieć?

Jeżeli chcesz uzyskać fajne efekty, to sugeruję skupić się na tym, co najważniejsze. Jest to solidny trening siłowy (Twój na taki nie wygląda - polecam analizę w dziale trening dla początkujących), oraz dobrze dobrana dieta. Twoja taka nie jest. Wnioski co do efektów nasuwają się same.

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 56 Wiek 243 dni Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 594
Dlaczego sugerujesz solidny trening siłowy jako najważniejszy. Według badań solidny trening areobowy chyba skuteczniej powoduje redukcje tkanki. Ćwiczyłem jakiś czas temu z trenerem persolanym( Jan Łuka), po dłuższej przerwie miałem treningi siłowe ams. Osobiście wydaje mi się że mam przygotowany fajny plan uzupełniajacy aeroby i przez jakiś czas raczej tego nie zmienie. Raczej kwestia do poprawy na ten moment jest dieta i ogarniecie makrosów. Dzieki za odpoweidź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754788
Jeżeli celem Twoim jest kształtowanie sylwetki, to zdecydowanie podstawą tego będzie trening siłowy. Jeżeli z kolei zależy Tobie tylko na redukcji masy ciała, to każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie dobrym rozwiązaniem. Trening tlenowy jak najbardziej również. Pytanie tylko w jakim celu zrzucać kilogramy, skoro można coś zrobić dużo lepiej i zyskać na wyglądzie sylwetki? Zrzucanie masy ciała ma sens tylko u osób mocno otyłych, którym masa ta zagraża już zdrowiu, a nawet i życiu. W zależności od tego również należy dobrać odpowiednie ilości składników odżywczych.
1

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
DJ_DoDo Doradca
Ekspert
Szacuny 29912 Napisanych postów 27250 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 384534
miles87
Dlaczego sugerujesz solidny trening siłowy jako najważniejszy. Według badań solidny trening areobowy chyba skuteczniej powoduje redukcje tkanki. Ćwiczyłem jakiś czas temu z trenerem persolanym( Jan Łuka), po dłuższej przerwie miałem treningi siłowe ams. Osobiście wydaje mi się że mam przygotowany fajny plan uzupełniajacy aeroby i przez jakiś czas raczej tego nie zmienie. Raczej kwestia do poprawy na ten moment jest dieta i ogarniecie makrosów. Dzieki za odpoweidź

Podstawą w drodze budowania sylwetki czy to Wielkiego nazwijmy to dzika czy po prostu atletycznej podstawą jest przede wszystkim trening siłowy. Nie tylko pomaga nam utrzymać metabolizm na wysokim poziomie, także bezpośrednio pomaga nam palić więcej kalorii, Ale co najważniejsze powoduje że nasz organizm dostaje bodziec i w przypadku redukcji nie rozkłada mięśni szukając dodatkowych źródeł energii tylko pobiera dodatkową energię z tkanki tłuszczowej, dlatego jest ważny w kształtowaniu sylwetki, A inna ważna rzecz to taka że schudnąć bez treningu siłowego sprawi że po prostu szczupły i możesz być niezadowolony z efektu finalnego mimo że stracisz tkankę tłuszczową
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 56 Wiek 243 dni Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 594
Dzięki za odpowiedzi, kluczem dla mnie jest zrzucenie tkanki. Zwłaszcza z okolic brzucha i drugi podbródek. Z tego co się orientuje kluczem do takiego efektu jest deficyt kaloryczny. Co do planu na rekompozycję ciężko będzie z deficyten. Wielkiej sylwetki nigdy nie chciałem mieć, natomiast uzupełnienie treningiem siłowym domowym sprawia mi przyjemność. Robię takie treningi 3x w tygodniu w warunkach domowych. Chwilowo mam wrażenie że to starczy( zakwasy sa, czuję napięcie mięśni po treningu) a jak uznam że ten trening już nue jest wystarczajacy to planunję zapisać się na siłownie, lub dokupić sprzęt (ławka, gryfy, hantle, modlitewnik. Może drażek). Pytanie tylko czy ma to sens przy deficycie.
Jedyne co mogę potwierdzić z własnego doświadczenia, lepiej coś robić niż szukać dziury w całym i pić codziennie z chipsami/kabanosami przed komputerem.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Masa ciała - jak ją zwiększyć?

Następny temat

Budowa masy mięśniowej - porady

WHEY premium