SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nastek i nawyki z judo? nie chcesz znac wyniku walki nie wchodź

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8175

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
Pojawiaja się takie głosy. Koronny argument to to nieszczęsne obrócenie się na plecy w dosiadzie Aleksa, rzekomo cudowna obrona w judo, niedopuszczalna w MMA.
Ale...
Po pierwsze - w judo też są duszenia z wpięcia za plecy. Sam tak czasem wykańczam gołym lub kołnierzowym. Nastek wiele razy kończył walki przez duszenie lub juji-gatame z tej pozycji. Wiec to nie nawyk judocki, tylko próba wyjscia z dosiadu. Co mu się raz udało, ale na drugi raz zabrakło mu sił.
Po drugie - związane z poprzednim. Obrócenie się na pelcy to nie miała byc rozpaczliwa obrona, tylko wstep do zrzucenia dosiadu! Przejscie do żólwia (wiem, wiem, ale i tak lepsze to niż dłuższe gnp) i szybka ucieczka z tej pozycjipolaczona z wyjsciem z dosiadu. To ma sens.

Jednak - myslę, ze to jednak paradoksalnie nawyki judockie przyczyniły się do przegranej.
1. dążenie na glebie do szybkiego zakończenia walki, co konieczne jest w judo ze względu na regulamin. w judo runda trwa 3 minuty, trzeba się spieszyć. przy walce ponad 3 razy dłuższej cos takiego to nieracjonalne gospodarowanie siłami. pospiech było widac chocby przy próbie juji-gatame, w której sam blokował nogą atakowaną rękę!
Pamietacie, jak Minotauro przepieknie skonczył Colemana balachą z trójkata nogami? Koronkowa robota. najpierw trójkąt,potem wyraźnie widoczne spokojne, pieczołowite poprawianie ułożenia nóg. I dopiero, gdy wszystko było perfekt - dźwignia... Takiego opanowania zabrakło Nastuli.
2. Co do techniki, jaką Aleks skonczył Pawła - w judo nie wolno przy probie duszenia gołego naciskac na twarz, gdy duszony przyciska zuchwę do mostka. wiec wystarczy przyciskac i w zasadzie to jest podstawa obrony (dochodza oczywiscie zasłony rękami i judogą). mozna sie wtedy bezpiecznie przekręcic na brzuch i walczyć w gardzie przeciwnika. natomiast w walce z brazylijczykiem to za mało. naciąłem się na to chocby ostatnio walcząc z bjjowcem. wpiął mi się za plecy, ja się broniłem po judocku, próbując się przy tym przekręcić na brzuch - a on mi mata leo, ale z uciskiem na zeby a nie szyję... brak nawyku obrony twarzy.

Ktos może powiedziec - dobra, ale on już nie ćwiczy judo, tylko MMA, gdzie to powinno być na porzadku dziennym. niby tak, tyko Nastula trenował pod judo chyba 25 lat. pod MMA - wszyscy wiemy...
W sytuacji takiego wyczerpania działają utrwalone odruchy. No i zadziałały.

Mimo wszystko wielki szacunek dla pana Pawła za ta walkę. Bede trzymał kciuki,i jestem pewien, że w tym roku uda mu się wygrać choć ze 2 z 3 zaplanowanych walk.

Zmieniony przez - Jodan w dniu 2006-01-01 23:52:48
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 385 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3284
"Jeszcze raz - naprawdę sądzę, że Paweł nie docenia siły ciosu swych rąk" - podzielam calkowicie ten poglad, a w celu argumentacji, posluze sie slowami Jurasa, ktory na pytanie, czy to prawda, ze Nastula jest taki silny, tak oto odpowiedzial: "Silny, ze ja pier...e"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 385 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3284
Hu hu widze, ze rozlozyles walke na czesci pierwsze, az nie wypada sie nie zgodzic. A na serio, to podales bardzo sensowne argumenty (ten z pospiechem w judo w szczegolnosci). Pawlowi trzeba po prostu duzo praktyki, sparingow i kogos dobrego do naroznika, bo poza nawykami, wyraznie bylo widac, ze dokladnie stosowal sie do tego co mu mowili. Coz zobaczymy co dalej, ja jestem dobrej mysli (tylko niech gdzies za granice wyjedzie trenowac).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
pinecone85 ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 4636 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 22462
na glebie najwazniejsze sa szczegoly i dokladnosc, nie wychodzi jedno idziesz do drugiego,b dobry post Jodan.

Grappling

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1435 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 7041
Ja powiem krótko - niech on wreszcie zacznie trenować solidnie parter, bo ma o sobie (w tym względzie) zbyt wysokie mniemanie, a bynajmniej nic na glebie szczególnego nie prezentuje. Bo w stójce jest denny i chyba to się nie zmieni, więc nie ma co stawiać na ten element. Moim zdaniem jego taktyka powinna być: "wejść w bliski dystans -> obalić (bo w tym jest dobry) -> uderzać w parterze". Chociaż w sumie G&P też leży, więc nie wiem...naprawdę nie wiem jak on sobie to wyobraża dalej Jedyne wyjście to chyba zmiana sztabu szkoleniowego i w ogóle metod treningu (najlepiej też miejsca).
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 177 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2583
Trafne słowa Kilbian
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 144 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 1695
swietny komentarz jordan!
nie wiem czy nie uznacie tego jako off topic, ale wydaje mi sie, ze japonczykom chodzilo wlasnie o judo nastuli.
wiadome jest, ze pawel nastula jest dla japonczykow wielkim autorytetem w temacie judo, i wydaje sie, ze chcieliby udowodnic swiatu, ze judo jest w pride nr 1.
sadze, ze to byl powod aby w pierwszych walkach wielki mistrz judo spotkal sie z specjalista od bjj, i sambista, nastepny powinien byc wg mnie - zapasnik.
czyz nie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 10832 Wiek 43 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 38587
Zeby było smieszniej... M. Okniński juz dawno zwrócił mu na to uwagę. Prawdopodobnie Linke też, ale tutaj głowy nie dam.
Wiecie pewnie, co powiedział Nastek już na Okęciu? Że trzeba to i owo zmienić w treningach. Ale też - co mnie niepokoi - że trzeba mu więcej cięzkich sparingpartnerów. A potrzeba mu przede wszystkim dobrych dośiadczonych techników MMA lub conajmniej BJJ, i to na miarę Pride a nie KSW. Pytanie, skąd ma ich wziąc u nas? Wyjazd na dłużej do renomowanego dojo raczej odpada, ale zobaczymy...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 55 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 537
Pierwsze co powinien zrobic to zatrudnic p r o f e s j o n al n y sztab szkoleniowy,kosedowski niech go uczy tego boksu dalej jezeli Pawelowi on odpowiada,ale przeciez niemoze byc tak ze kosedowski jest "szefem"jego sztabu.Nie wiem jak wy ale mam wrazenie ze kosedowski zaczal sie interesowac pridem dopiero jak Nastula poprosil go o pomoc w przygotowaniach:-/W takim zespole powinien sie znalezc gosc od przygotowania kondycyjnego,specjalisci(najlpiej zagraniczni z doswiadczeniem)od mma,bjj,oni poprzez swoje znajomosci,zalatwiali by mu napewno odpowiednich sparingpartnerow.Bo jak ja czytam ze w przygotowaniach maja mu pomoc sparingi z Lungu(dostal w 2 minuty od thompsona)czy giantem(no comments),to sie zastanawiam o co tu chodzi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 717 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 12479
dla kondycji nie ma nic lepszego jak trening wysokogórski - Andy albo Atlas i najlepsi sparingpartnerzy MMA - ale na to Nastka raczej nie stać :)

a co do kondysji - gdyby nie był tak spięty i umiał się rozluźnić to by sietak nie męczył .... stres i brak lekkości przyspiesza nadejście kryzysu 3x wiec nie ma sie co dziwic, ze NAstek wyglądał na wypompowanego :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1566 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 13352
Moim zdaniem Nastek musi poprawic prawie wszystko.Parter kiepski umiejetnosci bokserskie tez nie zabardzo sie poprawily od poprzedniej walki(chociaz wielu twierdzi ze jest inaczej)brak kondycji jakis pieknych obalen w jego dotychczaswych walkach tez nie widzialem.Kariery to juz w Pride nie zrobi.Ale i tak jak na kompletnego nowicjusza w MMA nie wychodzi najgorzej i nadal goraco mu kibicuje.

A skoro nastepna walka z zapasnikiem to moze Randleman
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 56 Napisanych postów 10091 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 53086
"w judo też są duszenia z wpięcia za plecy. Sam tak czasem wykańczam gołym lub kołnierzowym. Nastek wiele razy kończył walki przez duszenie lub juji-gatame z tej pozycji. Wiec to nie nawyk judocki, tylko próba wyjscia z dosiadu. Co mu się raz udało, ale na drugi raz zabrakło mu sił. "

i jeszcze raz:"Wiec to nie nawyk judocki, tylko próba wyjscia z dosiadu"-tak, ale próba skuteczna w sportowym judo.

To typowy sposób obrony judoki.W judo sportowym ppo złapaniu kołnierza własnego i blokowaniu duszenia przez jakiś czas walka jest przerywana-stagnacja. Gdy mamy do czynienia z mma, gdy dochodza uderzenia-nie ucieka się na brzuch. To stwierdził nawet trener judo, z wieloma osiągnięciami w tym sporcie, w którego treningach miałem możliwość uczestniczyc. Dlaczego-napisalem w poście o walce Nastuli.To ostateczność, i w tej walce to był błąd. Ucieczka na brzuch to niemalże śmierć. Robią tak zawodnicy zasypani gradem ciosów, którzy za wszelką cenę chcą na chwilę uniknąć uderzeń. Czy Alex chociaż raz uciekał na brzuch walcząc z Nastkiem? Nie. Gdyby Paweł nie uciekł na brzuch-walka nie skończylaby się tak szybko(chiciaż moim zdaniem Rosjanin by wygrał i tak, był mniej wypompowany).

"w judo też są duszenia z wpięcia za plecy. Sam tak czasem wykańczam gołym lub kołnierzowym. Nastek wiele razy kończył walki przez duszenie lub juji-gatame z tej pozycji"---no właśnie, tak jak napisałeś. Jest cały arsenał technik służących skończeniu przeciwnika, gdy jesteś za jego plecami. Więc po cholere go wpuszczać za swoje plecy?
Ciekaw jestem, czy Paweł Nastula analizując walkę jest zadowolony z tego ruchu...podejrzewam, ze nie.

Przeciwnika się podpuszcza, żeby na brzuch uciekł. I wtedy można go kończyć.

a technika kończąca-już zwróciłem na nia uwage w poscie o walce Pawła z Alexem
https://www.sfd.pl/temat240389_strona3/
nie widać wyraźnie czy poszło na krtań czy na szczękę, ale prawdopodobnie doszła dzwignia na kark.



Zmieniony przez - PITTT w dniu 2006-01-02 19:14:06

Gory upajaja.Czlowiek uzalezniony od nich jest nie do wyleczenia.Mozna pokonac alkoholizm,narkomanie,slabosc do lekow.
Fascynacji gorami nie można.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Crocop zapowiada koniec kariery ?

Następny temat

Gladiator powrócił do Polski

WHEY premium