Mirko Filipovic
Nick: Cro cop
Kraj: Chorwacja
Data urodzenia: 10.09.1974
Wzrost: 188cm
Waga: 103kg
Bilans w boksie amatorskim: 40-5-0 (31KO)
Bilans w K-1:16-7-0 (11KO)
Bilans w MMA:15-2-2
Klub: Cro Cop Squad
Tytuły:
K-1 Grand Prix '99 Finalist
I.K.B.F World Heavyweight Full Contact Champion
K-1 WORLD GP 2000 in Fukuoka Second Champion
Trener od ćwiczeń siłowych-Damir Siser
Trener BJJ -Fabrizio Werdum
Trener boksu -Vlado Boľić
Sparing partnerzy :Domagoj Ostojić (Kick boxing), Igor Pokrajac (Wrestling), Igor Kolakuąić (Wrestling), Sasa Mučnjak (Wrestling)
LATA1974-1996
Mirko Filipovic urodził się w Privlace, chorwackim mieście na północy Chorwacji. Swój trening zaczął mając zaledwie 11 lat. Ćwiczył on w szopie mając do dyspozycji proste przyrządy: sztangę własnej roboty, drążek, worek wypchany trocinami, ścianę( którą po pewnym czasie niszczył). Decyzję bycia fighterem podjął po obejrzeniu filmu „Blood Sport", w którym swoje umiejętności walki zaprezentował Jean Claude Van-Damme. Jego młodzieńcze lata nie należały do najmilej wspominanych, w szczególności rok 1991, gdyż trwała rewolucja i wojna domowa. Wielu znajomych i przyjaciół młodego Mirka zginęło. On sam przeżył ukrywając się przed czołgami wroga. Wtedy też z rodzinnej miejscowości przeniósł się do sąsiedniego miasta Varazdin w ramach przeniesienia do innej, działającej szkoły. Na miejscu wypytywał czy znajduje się tam klub kick-boxingu. Co prawda nie było klubu kick-boxingu, ale były dwa inne kluby: boksu oraz karate. Kierując się tym, że w boksie nie ma nóg wybrał karate. Jednak sposób treningu mu się nie podobał, stwierdził, że ciosy w powietrze, kimona czy ustawianie w szeregu nie jest praktyczne i widząc pewnego dnia trenujących z tarczą, w rękawicach i ochraniaczach grupę osób, za zgodą trenera, przyłączył się do nich. W Varazdin spędził 6 miesięcy. Powróciwszy do Privlaki kontynuował trening.
Kolejnym ważnym, i niestety przykrym, okresem w życiu moment, którym ojciec Filipovica zmarł. Mirko wtedy odbywał służbę wojskową. Jego rodzina nie miała za co żyć, gdyż ojciec był jedyną osobą pracującą w rodzinie. Mirko złożył podanie do Akademii Policyjnej, gdyż miał za co utrzymywać siebie i rodzinę oraz rozpocząć tam trening, który otworzyłby mu drogę do K-1. Mirko zdawał wszelkie egzaminy jednak ciągle posiadał stopień rekruta za co nie dało się wyżyć. Ostatecznie jednak dostał się do Akademii Policyjnej a pomógł mu w tym ktoś z jego znajomych. W Akademii szybko trafił do oddziału anty-terrorystycznego „Lucko" gdzie dostawał 500$ pensji, które może nie były wielkimi pieniędzmi, lecz Mirko potrafił docenić nawet taką kwotę. Praca ta mu sprawia przyjemność. Od kilku lat jest zwolniony z obowiązków służby żeby mu nie zabierało czasu na treningi. W zamian reklamuje ich np. : sprzedaje oraz wchodzi na gali w koszulce z napisem ATJ LUCKO lub ZVONIMIR SECURITY.
KARIERA W K-1
Karierę w K-1 rozpoczął mając 22 lata w 1996. Jego trenerem był wtedy jeszcze Branko Cikatic, zwycięzca K-1 GP 94’. Jego pierwsza okazała się nie lada wyzwaniem. Przeciwnikiem okazał się francuz Jerome „Geronimo" Le Banner, finalista K-1 GP 95’, który znany był z częstych wygranych przez nokaut. Wtedy jeszcze Mirko miał pseudonim „Tigar", czyli tygrys. Tak więc Mirko Tigar zmierzył się z „Geronimo". Walka była dosyć wyrównana. Jednak w pierwszej rundzie Mirko posłał na deski francuza co zdecydowanie wpłynęło na decyzję sędziów. Filipovic wygrał jednogłośną decyzją.
Następna walkę stoczył z Ernesto „Mr Perfect" Horstem-utytułowanym zawodnikiem Thai-boxingu i weterana K-1. Walka ta skończyła się przed czasem, Hoost wygrał przez TKO obijając nogę Mirka.
Wtedy Mirko zrobił 3-letnią przerwę w K-1. Źródła nie podają wiele informacji co robił w tym czasie. Wiadomo, że zakończył on współpracę z Cikaticem. Do dziś obaj panowie nie darzą się sympatią. W tym okresie rozwinął się on znacznie fizycznie. Jego trenerem od treningu siłowego został Damir Siser, renomowany trener, który trenował najlepszych ciężarowców i kulturystów w Chorwacji. Rozpoczynając u niego trening Mirko ważył 93 kg i skarżył się, że nie może nabrać masy. Siser zadbał o to żeby nabrał masy: przepisał mu odpowiednie suplementy oraz ćwiczył z nim 2-3 razy w tygodniu. Obecnie Mirko i Siser ćwiczą codziennie a Mirko waży +100kg. Według wielu znawców jest jednym z najlepiej zbudowanych i wytrenowanych zawodników MMA, a jego wygląd wyklucza go z podejrzenia o branie sterydów.
Inną dość pewną informacją na temat tego okresu jest rozpoczęcie współpracy z Mike’m Bencicem, który prowadził jego trening kick-boxerski. Jednak po paru latach udanej współpracy ich ścieżki także się rozeszły. Ponoć z powodów finansowych.
Prawdopodobnie przez te 3 lata Mirko walczył w boksie amatorskim a według
nieoficjalnych źródeł był nawet mistrzem świata w boksie amatorskim. Walki te dały mu duże doświadczenie oraz znacznie rozwinęły jego technikę bokserską. Później został mistrzem I.K.B.F w wadze ciężkiej w formule full-conact. Dało mu to szansę powrotu do K-1.
Powrót do K-1 w 1999 rozpoczął znokautowaniem olbrzyma Jana Nortje. Stoczył kolejnych 5 walk z, których przegrał tylko jedną przez decyzję. Mirko znany był już wtedy jako Crocop. W finale K-1 GP 99’ spotkał się znowu z Ernesto Horstem. Walka była bardzo dobra i punktowo była raczej dla Crocopa. Jednak cios na korpus w 3 rundzie sprawił, że Mirko już się nie podniósł. Wygrał Hoost, który kiedyś pytany jaki jego finał był dla niego najlepszy i najcięższy odpowiada „ Z Crocopem".
W późniejszej karierze Cropopa zdarzały się spektakularne zwycięstwa jak i gorzkie porażki, pokonał on 3 zwycięzców K-1: Petera Aertsa, Marka Hunta i Remy’ego Bonjaskiego( Bonjasky do dziś twierdzi, że to najcięższy przeciwnik z jakim miał do czynienia), lecz największą sławę przyniósł mu w 2003 spektakularny( TKO w 1 rundzie) triumf nad Bobbem „Bestią" Sappem, który wcześniej był niepokonany mimo iż wcześniej walczył 2 razy z Hoostem. To był jego ostatnia walka w K-1 dotychczas.
KARIERA W MMA
Przygodę w MMA rozpoczął już w 2002 podczas gali K-1 Andy hug Memorial. Pokonał wtedy Kazuyuki’ego Fujitę przez TKO( podczas Take-downu Fujita nadział się na kolano). Kolejne walki, nie licząc 2 remisów z Wanderlei’em Silvą i Nobuhiko Takadą, były szybkimi KO Crocopa. Na jego koncie znaleźli się tacy zawodnicy jak: Igor Vovchanchyn, Heath Herring( po tej walce na stałe przeszedł do PRIDE) czy Kazushi Sakuraba. Mirko skończył jednak swoją zwycięską passę przegrywając walkę o tymczasowy pas z Rodrigo „Minotauro" Nogueirą. Po porażce wygrał z ważącym ponad 120kg Ronem Watermanem i Yoshihisą Yamamoto. Przyszedł czas na GP PRIDE 2004. Jego przeciwnikiem miał być Kelvin „Monster" Randleman. Faworytem był Crocop, lecz niestety przegrał przez ciężkie KO. Ta porażka bardzo wstrząsnęła Mirkiem co widać w kolejnej walce z Hiromitsu Kaneharą gdzie sprawiał wrażenie, że nie satysfakcjonuje go ta walka. Wygrał decyzją 3:0 a Kanehara pokazał, że w przeciwieństwie do wielu zawodników( np.: Takada) ma serce do walki. Po walce z Kaneharą miał jeszcze 5 walk: z Shongo Oyamą, A. Emelianenko, Joshem Burnettem, Kevinem Randlemanem oraz Markiem Colemanem. Wszystkie wygrał przed czasem. W tej chwili oczekuje on na walkę o pas PRIDE FC w wadze ciężkiej z Fedorem Emelianenko. Ci dwaj zawodnicy już 2 lata czekają na walkę, gdyż zawsze pojawiały się jakieś przeszkody. Obecnie planowana jest walka na 26 czerwca 2005 albo w sierpniu tego roku.
Ciekawostki:
- Mirko ma psa pekińczyka.
- Mirko jest już żonaty. Swoją żonę poznał w szpitalu.
- Ma już jednego syna. Nie chce żeby został fighterem jak tata. Widzi go raczej jako tenisistę albo piłkarza.
- Mirkowi jest poświęcony film dokumentalny Pt. „Crocop Story". W nim możemy zobaczyć m.in. : szopę w, której ćwiczył młody mirko
- Mirko Filipovic jest zaangażowany w politykę. W żadnym wywiadzie nie chce udzielać informacji na ten temat.
- Mirko wystąpi w głównej roli w filmie akcji. Film pójdzie na ekrany w tym roku.
- Mirko w jednym ze swoich wywiadów stwierdził…że ma małego. Powodem miałyby być wakacje podczas, których dużo szalał i że zmalał mu z 11 cali(28 cm) do 9 cali( 23cm). Moim zdaniem to wcale nie powód do kompleksów.
PS: Proszę o wyrozumiałość w kwestii okresu 1996-1999. Kilka z tych informacji są jedyne przypuszczeniami i nie muszą być zgodne z prawdą.
Źródła: www.sherdog.com , www.mirko-crocop.com , www.crocop.tk
Mirko Cro cop: http://www.sfd.pl/temat200862/
F. Emelianenko: http://www.sfd.pl/temat200031/
Ricardo Arona: http://www.sfd.pl/Ricardo_Arona_-_profil_+_biografia-t202915.html