SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna i beta alanina w wieku 17. lat

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 480

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 19 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 45
Cześć!

To mój pierwszy wpis tutaj i od razu temat :D. Jak można się domyślić po tytule lat mam 17. i zastanawiam się nad suplementacją kreatyny oraz beta alaniny. Na początek może opiszę siebie, jakby się okazało, że to bezsensu by nie marnować czasu na czytanie całego wpisu. Otóż ćwiczę od piątego roku życia - do jakoś 13-stki pływałem 4x w tygodniu po 2h, a oprócz tego sporo biegałem, potem cały basen zastąpiłem siłownią i trwało to do jakoś 15. urodzin. Niestety po tym czasie przestałem ćwiczyć praktycznie w ogóle i zacząłem dopiero z początkiem tych wakacji, więc cała przerwa od sportu trwała jakieś 1,5 roku. Pisząc to zmierzam do zjawiska, które zwie się "pamięć mięśniowa". Więc - na dobrą sprawę - nie startuję całkowicie od zera, bo i samą siłownię znam ja, tak jak i moje mięśnie znają wysiłek. Stąd też nasuwa mi się pytanie od jakiegoś czasu, by od września/października zacząć suplementację wyżej wymienionymi specyfikami. Przechodząc do meritum i pytań:

- Czy warto po 3-4 miesiącach zacząć już ich zażywanie? Czy lepiej jak już się jest bardziej zaawansowanym i zacząć w moim przypadku dopiero np. po roku? Bo na mój chłopski rozum suplementy istnieją dla tych pół-początukących, a nie dla dowalonych dzików, bo tacy biorą już co innego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

- Czy trenując 3x w tygodniu po 1,5-2h i biegając 3x w tygodniu 6km ma to sens? Czy jednak mam za małą aktywność, by taka suplementacja fatycznie przyniosła efekt?

- Nie ma żadnych przeciwskazań (jeśli chodzi o wiek) bym mógł brać beta alaninę, może ona wpłynąć jakoś na wzrost? W kreatynie wiem, że wiek nie ma za bardzo znaczenia. Dodam również, że nie rosnę od 13. roku życia - dlaczego? Nie mam pojęcia, nie robiłem prześwietlenia nadgarstków czy tam kciuka, by sprawdzić czy jeszcze urosnę.

- Jeśli nie ma sensu bym brał obydwa na raz, to którą bardziej polecacie?

- Jak wyglądałaby suplementacja beta alaniny i kreatyny w moim przypadku (na końcu napiszę swoje "dane techniczne")? Bo co artykuł to inne dane...

- Czy jak się jest na cyklu na jednym z powyższych, to można jeść wszystko, czy są jakieś przeciwwskazania do poszczególnych produktów? Dodam, że mam problemy z trądzikiem, mogą one pogorszyć moją cerę?

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję :)

PS. Dane techniczne:
Wzrost: 172 cm, stały od 4. lat
Masa: 61 kg
Wiek: 17 lat
Staż: aktualnie miesiąc, (1.5 roku przerwy) siłownia przez dwa lata, a przedtem basen osiem lat.
Uczulenie: Nie stwierdzono
Kondycja: Dobra
Choroby przewlekłe/wady: Nie stwierdzono
Dieta: Jaką polecacie? ;)
% t. tłuszczowej: na oko 14-15%

Wysłać zdjęcie sylwetki, rekordy i wymiary ciała, czy to bez znaczenia?

Aha, byłbym zapomniał - z racji, że mieszkam na wsi, to ta przerwa między 15-17 rokiem życia była urozmaicona w łopatę i inne manualne narzędzia ;). Dobra, mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 7721 Napisanych postów 13999 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2237847
Siema jak dla mnie to możesz spokojnie suplementować zarówno kreatyna jak i beta-alanina tutaj raczej nie widzę żadnych przeciwwskazań w stosunku do wieku czytam stażu treningowego są to zwyczajne suplementy podstawowe które mogą znaleźć się każdego sportowca nawet były badania naukowe które mówiły że u osób starszych również znajdują zastosowanie nawet tych nie trenujący.

Co do pytania ile to 5 g dziennie w zupełności wystarczy zarówno kreatyny jak i beta alaniny. A na dodatek mają one działanie synergiczne więc fajnie się sprawdzą

Co do jedzenia to nic nie musisz ograniczać nie ma żadnych przeciwwskazań żeby eliminować jakieś produkty przy suplementacji kreatyną lub beta-alaniną
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160431 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234384
Witaj
Wszystko zalezy tak naprawde od czaszego podejscia do tematu:)
Jeżeli masz wszystko zaplanowane z glowa, trzymasz zarys diety, trenujesz ciezko, ale z glowa,
Dbasz o sibie, unikasz gownianego zarcia itd TO oczywiscie mozna tutaj pomyslec nad inwestycja w suple, ktore beda doskonalym uzupelnieniem takich dzialan.
Zazwyczaj jest tak, ze osoby poczatkujace maja problemy odroznic bialko od tluszczy, wiec tutaj dodatek kreatyny na niewiele sie zda. jednak, gdy masz do tego solidne podstawy wiedzy, co wykorzystujesz w praktyce, to czemu nie

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 19 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 45
Niestety nie wiem jak tutaj oznaczać użytkowników, więc trudno ://.

Dzięki za odpowiedzi!

@winterR Czyli jednak nie trzeba być jakimś pro i spać na siłowni, by brać suple. Co do tych 5g, to wiem że kreatynę powinno się brać ok. 30 min przed treningiem w ilości 0,3g na 10kg masy ciała, więc pozostałe 3,2g jak rozdzielić? 1,6g rano i 1,6g przed snem?

Oraz ponoć cykl kreatynowy najlepiej jak trwa 7-8 tygodni (zakładam, że alaninowy tak samo). To ile powinna trwać przerwa między cyklami? Wiem, że to podstawowe tematy, ale z tydzień temu dopiero zacząłem o nich czytać i sam nie wiem komu wierzyć, stąd takie pytania :).
____
@TomQ-MAG Żarcie zazwyczaj jem swojskie (zalety ogródka i rolników dookoła ;)), więc jest raczej dobrej jakości i mało przetworzone.

Jeśli o dietę chodzi, to tutaj znalazłem dietę, która ułożył typek w raz z pomocą jednego z Was. O dziwo gościu ważył tyle co ja, miał taki sam wzrost i tyle samo lat. Jest to dieta na masę:

I czy ta dieta będzie dobra wraz z tymi suplementami? Bo ogólnie z tego co sam czytałem, to jest poprawnie ułożona, jako sama w sobie. Aha - w pierwszym posiłku jeszcze 30g orzechów :)



Edyta: Jak będę miał czas, to postaram się sam skonstruować dietę i wtedy się podzielę tutaj :)




Zmieniony przez - Spectro- w dniu 2022-07-22 13:48:56

Zmieniony przez - Spectro- w dniu 2022-07-22 13:49:39
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 7721 Napisanych postów 13999 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 2237847
Nie nie jest tak jak piszesz kreatynę się po pierwsze nie cyklu je tylko możesz ją brać przez cały rok chodzi o to żeby organizm się nią nasycił i utrzymywał odpowiedni poziom kreatyny w organizmie o tam chodzi o Atp i inne takie pierdoły już nie będziemy wchodzić weź szczegóły.
Ale podsumowując 5 g w dzień w dzień przez cały rok obojętnie w jakiej porze czy z rana czy po południu czy wieczorem czy przed treningiem czy po treningu ważne żeby regularnie brać
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 19 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 45
Aha, dobra - wszystko jasne, dzięki. Beta alaninę tak samo jak kreatynę brać przez cały rok?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160431 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234384
Tak, beta-alanine mozemy suplementowac przez dlkuzszy okres czasu, czyli jezlei ladujes zkreatyne caly rok, to beta-alanina rowniez wtym czasie moze byc stosowana regularnie. Beta-alanina fajnie uzupelnia dzialanie kreatyny wiec stosownaie ich razem jak najbardziej jest tutaj sensownym rozwiazaniem i warto wtedy trzymac sie obu suplementow- niezelaznie czy budujemy miensie, wytrzymalosc, czy interesuje nas sila. To dosc uniwersalne srodki

https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Suplementy_na_masę__beta_alanina-a824.html 
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 19 lat Na forum 1 rok Przeczytanych tematów 45
Dziękuję bardzo :)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Białko z grochu

Następny temat

Suplement na mase

WHEY premium