Trening siłowy dla organizmu jest momentem, gdy wprowadzamy nasze ciało w podniesione możliwości gromadzenia substratów energetycznych, co z kolei jest dobrą okazją na to, aby wykorzystać szeroko rozbudowaną suplementację. Odpowiednia mieszanka suplementów to znakomity sposób na to, aby podkręcić metabolizm, pozwolić mięśniom szybciej się regenerować, jak i przyspieszyć syntezę białek.

Przedstawiamy listę 6 suplementów, które możecie zastosować po treningu, aby Wasz wysiłek był wsparty dodatkowo odżywczo, a nie tylko stricte wysiłkowo.

1. Białko serwatkowe (WPC/WPI)

Wykorzystanie białek na bazie serwatki jest opcją optymalną, jako sposób na dostarczenie wysokiej jakości białek, lekkostrawnych i zarazem obfitujących w aminokwasy EAA, w tym BCAA. Podanie w formie szejka sprawia, że praktycznie po 45 minutach od spożycia, aminokwasy zawarte w proteinach zaczynają krążyć już we krwi. Około 30 g białka serwatkowego wystarczy, aby dać nam pierwszy zastrzyk białek potreningowo.

2. Białko kazeinowe

Pomimo, że białko kazeinowe uważane jest za wolniej trawione, niż klasyczne WPC, jego wykorzystanie z WPC po wysiłku może przynieść dodatkowe korzyści. Kazeina stymuluje nieco mocniej anabolizm, stąd jej pojawienie się po treningu będzie dodatkowym atutem odżywczym dla naszych mięśni. Jeżeli zdecydujemy się wykorzystać dodatek kazeiny do porcji białka serwatkowego, ilość 15 g wystarczy w zupełności. Na rynku spotkać możemy również mieszanki białka WPC z kazeiną, które sprawdzą się idealnie i po treningu, jak i w ciągu dnia.

3. Leucyna

Wykorzystanie leucyny po treningu związane jest z efektem tzw. progu leucynowego. Sama definicja odnosi się do wykorzystania takiej dawki leucyny, która będzie decydować o tym, czy szlaki metaboliczne odpowiedzialne za stymulację anabolizmu zostaną w ogóle uruchomione. Bez odpowiedniej dawki leucyny nie jest możliwe budowanie masy mięśniowej, o czym trzeba napisać jasno. Jeżeli korzystamy z odżywki białkowej, dawka około 2-3 g dodatkowej leucyny wystarczy w zupełności. Jeżeli ma być to dawka solo około 5-6 g leucyny, to wykorzystujemy ją po treningu, przed spożyciem posiłku.

4. Carbo

Okres po treningu jest odpowiednim momentem na to, aby przyjąć węglowodany w tego typu formie. Carbo wraz z odpowiednią kompozycją białek o wiele korzystniej wpływa na tempo regeneracji. Wspomaga także wyrzut insuliny, co przekłada się z kolei na poprawę transportu spożytych składników pokarmowych, czy dodatkowych składowych naszej suplementacji powysiłkowej. Ilość około 30-60 g carbo będzie ilością optymalną.

suplementy po treningu

5. Kreatyna

Jest to substancja, której nie mogło zabraknąć w suplementacyjnym menu kulturysty. Kreatyna ma wpływ na szereg procesów biochemicznych w naszym ciele. Odpowiada nie tylko za funkcje energetyczne powiązane z resyntezą ATP, ale i wspomaga magazynowanie glikogenu nawet o 20%. Stąd jest doskonałym dodatkiem podczas fazy ładowania węglowodanami, których jesteśmy w stanie wykorzystać dużo więcej. Kreatyna jest niezbędnym dodatkiem każdej osoby trenującej, która myśli poważnie o swojej sylwetce. Dawka około 5 g po treningu siłowym jest ilością wystarczającą, aby uzyskać pozytywne działanie.

6. Beta-alanina

Beta-alanina obecnie jest tak samo często wymieniana w kontekście potreningowej suplementacji, jak też wcześniej wspomniana kreatyna. Wszystko za sprawą tego, że oba suplementy wykazują działanie synergistyczne, a więc uzupełniają się wzajemnie w swojej funkcji. Beta-alanina podnosi poziom karnozyny w mięśniach, dzięki czemu szybciej organizm pozbywa się jonów wodorowych, co z drugiej strony wspomaga efekt regeneracji. Dawka beta-alaniny to 3 g po wysiłku.

Na podstawie: anabolicminds.com/articles/6-best-post-workout-nutrients-35738/

Komentarze (7)
TrueChaos

ta kezeina po co komu??? strasznie ciężko zjeść 100gram twarogu xD

1
basmann

Często wyjeżdzam w trasy, zawsze mam ze sobą zapasowy twaróg k***a

3
czellista

juz nie raz w badaniach wychodzilo ze dodatek kazeiny do wpc w szejku po treningowym daje lepsza odpowiedz anaboliczna niz samo wpc

0
TrueChaos

link do badań ?? które badania dokładnie ?? czy jak koledzy wyżej również jeździsz w trasy lol

KAZEINA FTW

0
czellista

zerknij do ksiazki Protein Book Lyle McDonald, masz tam wszystko ladnie opisane z przytoczonymi badaniami / odnosnikami do nich wlasnie w kwestii miksow z kazeina po treningowo

0
AlicjaK62

Ja tam wolę nie ładować w siebie tych wszystkich substancji, codziennie rano przed treningiem piję multicomplex sport - naturalne witaminy, węglowodany i elektrolity przeznaczone dla aktywnych fizycznie i sił na cały dzień mam aż nadto :)

0