Beta-alanina stała się popularnym suplementem, który obecnie szeroko polecany jest do cyklu z użyciem kreatyny. Kreatyna działa silnie anabolicznie, wspomaga wzrost masy mięśniowej i siły, natomiast beta-alanina posiada nieco inne działanie, które bardziej kierunkuje masę mięśniową na wsparcie wytrzymałościowe i funkcjonalne, co powiązane jest z szybszym transportem jonów wodorowych i regeneracją.

  1. Zwiększ swoje możliwości - pracuj ciężej i dłużej
  2. Beta alanina opóźnia zmęczenie 
  3. Większa stymulacja bez zbędnego pobudzenia
  4. Wzmocnij działanie kreatyny

Zwiększ swoje możliwości - pracuj ciężej i dłużej

Główne działanie beta-alaniny, czyli wpływ na wzrost wydolności mięśniowej rozumiane stricte, jako długotrwałej pracy mięśnia, zawdzięczamy jej wpływowi na poziom karnozyny. Jest to substancja o silnych właściwościach antyutleniających, jak i posiadających szereg działań wpływających na fizjologię pracy mięśnia. Jej znaczny wzrost przyczynia się do zwiększenia możliwości wysiłkowych, które oznajmiają się poprzez wzrost intensywności na treningu, jak i możliwości na długotrwałą pracę mięśnia.

beta alanina

Poniżej przedstawiamy 3 ważniejsze argumenty, które przemawiają za tym, aby wypróbować suplementację beta-alaniną.

Beta alanina opóźnia zmęczenie 

Jak wykazują badania, już po 2 tygodniach stosowania dawek rzędu 4-6g codziennie, beta-alanina wpływa na opóźnienie wystąpienia zmęczenia treningowego, jak i możliwość zwiększania objętości wysiłku.

Co więcej, wystarczą 4 tygodnie suplementacji beta-alaniną, aby znacznie podnieść poziom karnozyny w masie mięśniowej. Oznacza to, że stosunkowo szybko zaczniemy odczuwać pierwsze symptomy działania suplementu. Docelowo potrzeba około 6-8 tygodni, aby w pełni móc wyczuć, że poziom karnozyny przyczynia się do wydłużenia pracy mięśnia, jego większej sprawności tlenowej, jak i szybszej regeneracji pomiędzy seriami.

Większa stymulacja bez zbędnego pobudzenia

Pomimo że nie mają znacznego wpływu na to, jak kształtuje się biochemiczna właściwość masy mięśniowej, mają swoje plusy i minusy. Po pierwsze jest to jedyny efektu uboczny stosowania beta-alaniny, który nie ma negatywnego działania na nasz organizm poza samymi odczuciami. Co więcej, uciążliwe parestezje na niektóre osoby działają stymulująco, co sprawia, że po zastosowaniu beta-alaniny czują oni większą chęć do aktywności.

Wzmocnij działanie kreatyny

Wykorzystanie beta-alaniny na cyklu kreatynowym wykazuje synergię działania obu suplementów.

Zarówno wpływ kreatyny na poziom karnozyny wywołanej suplementacją, beta-alaniną się zwiększa, jak i działanie beta-alaniny na suplementację kreatyną. Nawet jeśli suplementacja samą beta-alaniną Was nie przekonuje, jej dodatek do cyklu kreatynowego może znacznie poprawić parametry treningowe, jak i osiągi w budowaniu masy mięśniowej w porównaniu do zastosowania samej kreatyny.

Dodatek beta-alaniny ze względu na zgromadzone dane naukowe wydaje się być sensownym wsparciem dla rutyny treningowej sportowca. Zarówno osoby trenujące pod kątem sylwetkowym, jak i typowo siłowym powinni zainteresować się jej dodatkiem. Co więcej, skuteczność samej beta-alaniny podnieść można poprzez wykorzystanie dodatku kreatyny, jak i odwrotnie. Oba związki wykazują silne działanie synergistyczne.

Komentarze (4)
RPS1990

Nawet w jednym z artykułów na stronie magazynu Men's Health PL napisano, że:

"1. Beta alanina - klasa A

Zwiększa wytrzymałość w siłowni. Po 4 tygodniach suplementacji przeciętnie o 14%, po 10 tygodniach o 16%. W praktyce oznacza to kilka powtórzeń więcej przy największym obciążeniu, a zatem większą skuteczność treningu i wzrost tkanki mięśniowej."


oraz w innym artykule ze strony MH:


"1. Beta-alanina
Opóźni uczucie zmęczenia i podniesie wydolność na siłowni – po 4 tygodniach suplementacji przeciętnie o 14%, a po 10 tygodniach o 16%. Dzięki niej łatwiej zbudujesz masę mięśniową, która podniesie metabolizm spoczynkowy i zwiększy spalanie kalorii."

0
Bull

Suplementy grupy A - bez wątpienia skuteczne

Używane, aby bezpośrednio przyczyniać się do optymalnej wydajności. Powinien być stosowany w zindywidualizowanych protokołach pod kierunkiem odpowiedniej medycyny sportowej / lekarza. Chociaż może istnieć ogólna baza dowodowa dla tych produktów, dodatkowe badania często mogą być wymagane w celu dopracowania protokołów dla zindywidualizowanego i specyficznego dla zdarzenia użycia.

Kofeina

B-alanina

Dwuwęglan

Sok z buraków

Kreatyna

1
RPS1990

Beta-alanina jest jednym z nielicznych, działających suplementów - moim zdaniem warto ją zastosować albo do cyklu kreatynowego, albo pomiędzy cyklami kreatynowymi.
Aby stosować ten suplement należy mieć minimum 18 lat i minimum pół roku ciągłego, nieprzerwanego stażu na siłowni, no i oczywiście być zdrowym.
Swoją drogą należy też pamiętać, że beta-alanina jest SUPLEMENTEM, czyli uzupełnieniem diety.
Oznacza to, że sama beta-alanina nie zrobi za nas roboty i efekty w ok. 90% zależą od treningu, diety i regeneracji.

0