SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna dla osoby początkującej

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 292

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 70 Wiek 264 dni Na forum 263 dni Przeczytanych tematów 1277
Witam,
mam pytanie, czy warto zacząć brać kreatyne po 6.5 miesiąca treningów?

Trenuje od końca lipca 2023, przytyłem już 7kg. Spotkałem się z wieloma opiniami, że lepiej poczekać aż kreatyna będzie miałą większy potencjał. Zadaje to pytanie również z następującego powodu - nie stosowałem żadnej metody progresji, dopiero tak od 1-1.5 mies, wczesniej ciezar stal dlugo w miejscu i bardzo wolno dokladalem ciezaru, a teraz w miesiac poszlo np +30kg w martwym +30kg w przysiadzie i sily w np tych wielostawach przybywa mi tak co 2 trening +5kg
..............

Mam rowniez pytanie o dobijanie kalorii. Musze w tej chwili jesc 3700 kcal zeby tyc, mimo ze chyba nie bylo dnia gdzie nie dalem rady, to ciezko czasem to przejesc. Czy macie jakies rady na fajne dobijanie kalorii? Mysle tez nad zakupem gainera, choc obawiam sie czy mi bedzie smakowal, kiedys testowalem kilka smakowych odzywek bialkowych, nie podeszly mi

Jakby kogos interesowalo tak wyglada moja dieta (w zasadzie codziennie jem praktycznie to samo, a to przykladowy dzien):

-
220g chleb zytni
150g chleb bananowy (banan, maka zytnia, jajka, jogurt, olej)
40g szynka
-

-
kasza 100g, 320g indyk, 100g ogórek
-

-
banan 800g
maślanka 530g
-

-
ryż 100g
jabłko 650g
krem z orzechów 50g (kiedys byly orzechy,teraz mam aparat na zeby)
-
moje założenia makro to: białko 2g na kg mc, tłuszcz 1-1.25, ww- reszta

Pozdrawiam i dziekuje za rady
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Banan BOSS FORUM Administrator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11391 Napisanych postów 72666 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 958388
Oczywiście, że możesz już przy takim stażu stosować kreatynę. Jest to bezpieczna i efektywna forma wspomagania suplementacyjego.
Zapewne jakbyś odnalazł tematy na forum, z podobnymi pytaniami, sprzed ponad 10 lat lub nawet krócej - to w większości z nich, znajdziesz odpowiedzi w stylu: "poczekaj do np. 2 lat stażu treningowego", "jeszcze za wcześniej na kreatynę, wykorzystaj naturalny potencjał organizmu" i tak dalej.
Wszystko jednak idzie do przodu, wiedza na temat odżywek i suplementów również rośnie, pojawiają się co raz to nowsze badania, informacje, ludzie inaczej też podchodzą do tematu suplementacji, nastąpiły inne systemy dawkowań, itd itp. Wszystko to spowodowało, że obecnie nie traktujemy suplementacji kreatyną, tak jak to miało miejsce jeszcze parę lat temu,



Osobiście nie jestem zdania, aby zaczynać treningi siłowe, z zerowym stażem i już zaczynać brać kreatynę, ale nie widzę przeszkód dlaczego nie mogłoby to nastąpić po np. kilku miesiącach ciągłego treningu. Wrzuciłbym ją w stałej suplementacji, jedna porcja dziennie około 4-5g. Pora przyjęcia jest sprawą drugorzędną, zrób to tak, aby było Tobie wygodnie i sprawnie. Ja np. staram się rano wypić, po wstaniu około 300-500 ml wody, dlatego też suplementy takie jak kreatyna, czy nasz świetny kolagen, jakim jest collarose - https://sklep.sfd.pl/ALLDEYNN_COLLAROSE-opis41082.html, piję od rana na czczo. W dni treningowe czasami wypiję kreatynę po treningu, o ile nie zrobiłem tego rano po wstaniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dużo więcej na temat kreatyny dla osób początkujących, jak ją przyjmować, czy robić przerwy, ogólnie poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rewelacyjnej substancji, polecam lekturę poniższe artykułu:
Polecamy również: Kiedy zacząć i jak najlepiej przyjmować kreatynę?


Osobiście polecam zacząć od monohydratu kreatyny, następnie kontynuować na tym samym rodzaju, lub spróbować innych form, np.: jabłczanu, chlorowodorku kreatyny, albo mieszanek kreatynowych (stacki kreatynowe), kilka propozycji:
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Creatine-opis36148.html
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Tri_Creatine_Malate-opis36355.html
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_CRE4-opis42097.html 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160432 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234391
Witaj. Jeżeli chodzi o część pierwszą pytania kiedyś jeszcze byśmy stwierdzili że nie nie warto stosować kreatyny z tak małym stażem treningowym że warto poczekać tutaj do roku regularnych treningów gdzie będzie znał już swój organizm Czy reakcje na podbijanie kalorii i tak dalej jednak obecnie sporo się już zmieniło i kreatyna nie jest już traktowana stricte jako suplementa naboliczny a jej działanie jest na tyle szerokie że nawet można stosować ją wraz z rozpoczęciem treningów i czerpać z niej dużo korzyści także można tutaj śmiało kreatywne wrzucić

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160432 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234391
Patrząc na Twoją dietę nie jest tu jeszcze jakoś strasznie z tymi ilościami jedzenia można by było pokombinować tutaj aby część węglowodanów dać w formie słodkiej. Na przykład możesz mięcho z warzywami sobie zjeść na słono A jako dodatek do posiłku na deser zrobić sobie na przykład właśnie ten ryż większą ilość 150 g blendowane na przykład z dodatkiem odżywki białkowe i dla smaku aby jakoś to smakowało dodać nieco owoców i po prostu zjeść to w formie takiego blendowanego budyniu który gdzieś tam ułatwi wepchnięcie takiej ilości

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 70 Wiek 264 dni Na forum 263 dni Przeczytanych tematów 1277
TomQ-MAG
Witaj. Jeżeli chodzi o część pierwszą pytania kiedyś jeszcze byśmy stwierdzili że nie nie warto stosować kreatyny z tak małym stażem treningowym że warto poczekać tutaj do roku regularnych treningów gdzie będzie znał już swój organizm Czy reakcje na podbijanie kalorii i tak dalej jednak obecnie sporo się już zmieniło i kreatyna nie jest już traktowana stricte jako suplementa naboliczny a jej działanie jest na tyle szerokie że nawet można stosować ją wraz z rozpoczęciem treningów i czerpać z niej dużo korzyści także można tutaj śmiało kreatywne wrzucić


dzieki za pomoc-no chyba ze przeczekac te wzrosty po wrzuceniu metody progresji i dopiero jesc kreatyne? czy to nie ma znaczenia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6267 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Ocz, że warto jest stosować kreatynę. W zasadzie bez względu na doświadczenie i zaawansowanie treningowe. Oczywiście, im to doświadczenie jest niższe, tym korzyści z niej będą mniejsze. Jeżeli jednak fundusze na jej wydatek nie będą w Twoim przypadku generowały pogorszenia odżywiania, to jak najbardziej. Więcej informacji na temat kreatyny polecam poczytać w artykule przedstawionym poniżej:

https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Kreatyna:_jak_brać_kreatynę_Działanie_i_dawkowanie-a2467.html

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Skutki uboczne dopingu

Następny temat

Johimbina - dawkowanie

WHEY premium