SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kawa – więcej szkody, czy pożytku?

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 17225

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1235 Wiek 43 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 22853
Jestem smakoszem kawy pewnie nie tylko ja na tym forum więc postanowiłem troszeczkę poszperać w necie i sprawdzić ile ma zalet a ile wad.
O to co wyszperałem -

Właściwości kawy

Kawa praktycznie nie ma żadnych wartości odżywczych. Zawiera jednak znaczną ilość kofeiny, działającej stymulująco na nasz organizm, pobudzającej układ nerwowy i uwalniającej adrenalinę do krwiobiegu. Kofeina zawarta w kawie rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli, co przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu. Według najnowszych badań amerykańskich, kawa jest również źródłem cennych przeciwutleniaczy, którym zawdzięcza swoje właściwości lecznicze przy niektórych chorobach. Kawa charakteryzuje się złożonym składem chemicznym, stanowi bogate źródło kwasu chlorogenowego i kawowego, uważanych za silne przeciwutleniacze. Efekt zdrowotny przeciwutleniaczy polega na neutralizacji wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki i tym samym wywołują różne choroby. Przeciwutleniacze mogą poprawiać mechanizmy obronne organizmu przed chorobami, takim jak nowotwory i choroby wieńcowe serca. Ostanie badania wykazały, że poziom substancji o działaniu przeciwutleniającym, tzw. „antyoksydantów” czyli „wymiataczy” wolnych rodników, zdecydowanie zwiększa się podczas procesu palenia kawy. Badania przeprowadzone w Norwegii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych (Kalifornia) wykazały, że kawa może być źródłem przeciwutleniaczy w naszej diecie i tym samym picie kawy może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Do nich należą między innymi badania z 2006 r. (próba: ok. 42 tys. kobiet), które potwierdziły, iż spożycie kawy przez kobiety po okresie menopauzy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz stanów zapalnych.

Kiedy kawa pomaga
Zmęczenie i senność. Kofeina zawarta w kawie przyśpiesza akcję serca, na krótko podnosi ciśnienie krwi, przez co działa pobudzająco, usuwa zmęczenie i senność, Poprawiając krążenie mózgowe, kawa zwiększa zdolność koncentracji i zapamiętywania, ułatwia kojarzenie myśli i w efekcie sprzyja wysiłkowi intelektualnemu.Kofeina nie wydaje się być istotnym „winowajcą” przewlekłego nadciśnienia tętniczego. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie przebadali 10 tys. Amerykanów z nadciśnieniem tętniczym i nie znaleźli zależności między piciem kawy a jej wpływem na podwyższanie ciśnienia. Natomiast, w stresie, przy dużym napięciu psychicznym, u niektórych osób po wypiciu kawy może podwyższyć się ciśnienie, wywołane skojarzonym „efektem kofeiny i stresu”.

Odchudzanie. Kofeina sprzyja odchudzaniu. Naukowcy szwedzcy dowiedli, że kofeina zwiększa termogenezę, czyli proces, w którym nadmiar kalorii przetwarzany jest na energię cieplną, a nie tkankę tłuszczową.

Wytrzymałość sportowców. Z badania naukowego opublikowanego w Journal of Applied Physiology wynika, że popijanie napojów wzbogaconych kofeiną między kolejnymi treningami poprawia zaopatrzenie mięśni w glikogen, a to pozwala na osiąganie lepszych wyników. Inne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois wykazało, że ekwiwalent kofeiny zawartej w 2 filiżankach kawy podanej kobietom na 2 godziny przed jazdą na rowerze, zmniejszał późniejsze bóle o 40% w porównaniu z grupą kontrolną. Naukowcy sądzą, że dzieje się tak dlatego, że kofeina blokuje neuroprzekaźniki, sygnalizujące uczucie dyskomfortu podczas ćwiczeń.

Alergia i astma. Kofeina zawarta w kawie zmniejsza wydzielanie histaminy przez organizm, przez co zmniejsza objawy alergii i do pewnego stopnia im zapobiega. Kofeina zawarta w kawie działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli i w efekcie picie 2-3 filiżanek mocnej kawy dziennie może zmniejszyć ataki astmy.

Rak wątroby. Z badania przeprowadzonego przez szwedzkich naukowców wynika, że picie 2 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowalności na raka wątroby średnio o 43%. Wpływa na to zawarty w kawie przeciwutleniający polifenol - kwas chlorogenowy.

Wpływ na serce Badania opublikowane przez amerykańskich (Harvard Univerisity School of Public Heath) oraz hiszpańskich naukowców (Medical School of the Universidad Autonomia de Madrid in Spain) zaprzeczają powszechnej opinii, że picie nadmiernej ilości kawy szkodzi sercu. Okazuje się, iż nie ma dowodu na to, że spożycie kawy wpływa na rozwój chorób serca. Badania były prowadzone od 1986 (przez 20 lat) i uczestniczyło w nich ok. 44 tys. mężczyzn i ok. 84 tys. kobiet.

Złagodzenie cukrzycyW jednych z pierwszych badań, przeprowadzonych przez „National Institute for Public Health and Environment” w Holandii, na próbie około 17 tys. Holendrów, wykazano, iż wraz ze zwiększoną konsumpcją kawy, spada ryzyko zachorowania na cukrzycę. Kawa wpływa pozytywnie na przemianę cukrów. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że kwas chlorogenowy, odgrywający ogromną rolę w kształtowaniu się bukietu smaku i aromatu kawy, powoduje absorpcję glukozy przez wątrobę. Kolejne badania, prowadzone np. w Finlandii, wykazały także pozytywny wpływ kawy na ograniczenie zachorowania na cukrzycę, szczególnie typu II (kobiety, pijące 3-4 filiżanki – ryzyko zachorowania zmniejszone o 29%; mężczyźni – o 27%). Również badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Harvardzie wykazały, że umiarkowane picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II (u kobiet o 30%, a u mężczyzn o 50%).

Kiedy kawa szkodzi

Migreny. Filiżanka mocnej kawy może stłumić lekki ból głowy, ale jest równocześnie czynnikiem powodującym bóle głowy. Kofeina w pierwszym etapie działania może zmniejszyć ból głowy, ale później - na zasadzie „efektu odbicia” - wpływa na rozszerzenie naczyń mózgowych, powodując nawrót jeszcze silniejszego bólu głowy.

Osteoporoza. Nadmiar kofeiny zwiększa wydalanie wapnia, co powoduje „wykradanie” go z kości. Badania przeprowadzone w Harwardzie wykazały, że kobiety w średnim wieku, które piły 4 i więcej filiżanek kawy dziennie były trzykrotnie bardziej podatne na złamania kości niż te, które piły jej mało lub wcale.

Nadciśnienie. Kofeina nieznacznie podnosi ciśnienie tętnicze krwi, ale nie ma dowodów na to, żeby umiarkowane jej picie miało istotny negatywny wpływ na nadciśnienie. Należy jednak unikać picia kawy w okresie stresu, gdyż wtedy może znacząco podnieść ciśnienie krwi.

Wrzody żołądka. Kawa pobudza wydzielanie soków trawiennych i może zaostrzać chorobę wrzodową, chociaż nie ma dowodów na to, że kawa powoduje powstanie wrzodów. Badania wykazały natomiast, że zarówno zwykła kawa jak i bezkofeinowa pobudzają wydzielanie kwasu solnego oraz pepsyny, więc mogą zaostrzać dolegliwości wrzodowe.

Zgaga. Ze względu na silne działanie zakwaszające, osoby cierpiące często na zgagę powinny ograniczyć jej picie.

Zespół jelita nadwrażliwego, refluks żołądkowy. Kawa, działając drażniąco, może nasilać dolegliwości u osób z zespołem jelita nadwrażliwego oraz refluksem żołądkowym.

Cholesterol. Jeśli masz za wysoki poziom cholesterolu pij kawę z filtra. Tak zaparzana kawa nie wpływa na wzrost cholesterolu. Naukowcom holenderskim udało się wyekstrahować z kawy parzonej ekspresowo substancję, którą nazwano „czynnikiem lipidowym”. Podwyższa ona poziom cholesterolu, a zwłaszcza jego szkodliwej frakcji LDL. Czynnik ten nie przechodzi przez filtry do kawy.

Pić kawę, czy nie pić?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jednym szkodzą nawet niewielki ilości kawy, inni piją ją litrami i czują się po niej doskonale. Większość ekspertów od dietetyki jest jednak zgodna, że w przypadku zdrowych osób, kawa w umiarkowanych ilościach, czyli 1-3 filiżanek dziennie, nie powinna zaszkodzić.


źródła:Medical News Today, Journal of Nutrition International Coffee Organization – ICO (Międzynarodowa Organizacja Kawy), Coffee Science Information Centre – COSIC (Centrum Informacji Naukowej o Kawie), International Coffee Science Association – ASIC (Association Scientifique Internationale du Cafe, Międzynarodowe Stowarzyszenie Naukowe Kawy), Institute for Coffee Studies (Vanderbilt University, Instytut Badań Kawy) oraz innych dostępnych badań w skali międzynarodowej.

"Nigdy się nie poddawaj,porażka nigdy nie oznacza końca lecz początek drogi do zwycięstwa"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 758 Wiek 48 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 18436
ja to już chyba się uzależniłem od kawy ...........piję około 6 sztuk dziennie i w ogóle nie czuje efektu,dodatkowo kupiłem sobie guarana na pobudzenie zobaczyć czy coś działa na mnie ...........działa tak ,że idę spać zero pobudzenia.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 230 Wiek 52 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3343
Bardzo ciekawy art. Ja od 8-10 lat kawy nie mialem w ustach, kiedys wypijalem nawet ich 10. Przyszedl czas ze zaczelo mnie trzasc po kawie i odstawilem na amen. Ale nie wiem czy czasem po tym art. nie zaczne wypijac znow filizanki kolo 10 rano.

Co to za chłop, co 100 kg nie wazy ?!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 1235 Wiek 43 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 22853
Ja zawsze zaczynam dzień od dobrej kawy, pije zazwyczaj miedzy 3-5 .Wcześniej słodziłem ale od momentu kiedy jestem na redukcji zrezygnowałem z cukru. Jak nie wypije kawy to czuje się ospały

"Nigdy się nie poddawaj,porażka nigdy nie oznacza końca lecz początek drogi do zwycięstwa"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 52 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 4074
Dobry art.
Ja osobiście pije między 3-5 kubków z mlekiem z czego pierwsze dwie na czczo i nie wyobrażam sobie dnia bez kawy na dzień dobry. W domu pije z ekspresu przelewowego, kiedyś piłem rozpuszczalne, ale teraz to dla mnie kawa bez smaku.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9059 Napisanych postów 82743 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699808
ja pije jedynie okazyjnie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Kiedys pilem i 4 - 6 dziennie. Teraz pijam 2 - 3 dziennie. Dzien zaczynam od kawy. a w zasadzie lyku kawy, nastepnie przyrzadzenie sniadania i reszta kawy do sniadania :)

Kawa zawsze z mlekiem 2% - i smaczniejsza i lagodniejsza dla zoladka itd.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
flex1976 Trener Personalny Moderator
Ekspert
Szacuny 9059 Napisanych postów 82743 Wiek 48 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 699808
ja kawy nie pije ale od kofeiny nie stronie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 40
Pracując na noce, piłam po kilka kaw na zmianie. W domu-po śnie również.
Do czasu kiedy popękało mi szkliwo na zębach i to jak! Tak bardzo odwapniłam organizm, że jednego dnia podczas posiłku, straciłam dwa zęby!
Odpowiadając na pytanie w tytule - KAWA więcej SZKODZI, niż pomaga!!!!!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 63 Napisanych postów 4464 Wiek 26 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 84798
i
Pracując na noce, piłam po kilka kaw na zmianie. W domu-po śnie również.
Do czasu kiedy popękało mi szkliwo na zębach i to jak! Tak bardzo odwapniłam organizm, że jednego dnia podczas posiłku, straciłam dwa zęby!
Odpowiadając na pytanie w tytule - KAWA więcej SZKODZI, niż pomaga!!!!!!!


Bzdura. Zla dieta, brak higieny ryja i taki skutek. Kawa sama w sobie moze jedynie to nasilic, ale przy piciu chyba 5 dziennie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 10 Napisanych postów 1254 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 31308
"higiena ryja"-muszę zapamiętać :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Kapitan się nie ociąga. Nazywa rzeczy po imieniu
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

redukcja dla 40 latka

Następny temat

Energia na rannych treningach

WHEY premium