SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

FBW 15/10/5 do oceny

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 6644

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1024
ja robię tylko tyle przerwy, między seriami, żeby zmienić ciężar, wziąć łyk wody, wytrzeć pot;) Najwięcej odpoczywam na "15", bo czasem kondycja siada.

Te serie rozgrzewkowe są tak rozpisane, żebyś się dobrze rozgrzał nimi,przyzwyczaił ścięgna i mięśnie do ciężaru, ale nie zajechał.

W ostatniej serii dążysz do tego, by zrobić te 15/10/5 powt.

Jeśli było lekko, dokładasz ciężar na następnym takim samym treningu za 2 tygodnie.

Jeśli było ciężko, ale zaliczyłeś te 15/10/5 powt, to też dokładasz na następnym takim samym treningu za 2 tyg.

Jeśli nie zaliczyłeś raz tych 15/10/5 powt,, to powtarzasz rozgrzewki i ciężar w ćwiczeniu, w którym poniosłeś porażkę na następnym takim samym treningu, czyli za 2 tygodnie.

Jeśli zaliczyłeś ten ciężar, którego nie udąło Ci się podnieść 2 tygodnie temu, to na następnym takim samym trenigu, za kolejne 2 tygodnie dokładasz znów ciężar.

Jeśli nie udało Ci się dwa razy zaliczyć tego samego ciężaru w jakimś ćwiczeniu(2 tygodnie wcześniej i teraz też), to następnym takim samym treningu w tym ćwiczeniu
zmniejszasz ciężar roboczy o 10% i znów zaczynasz dokładać, aż osiągniesz ciężar, którego wcześniej nie mogłeś podnieść 15/10/5 razy, ale prawdopodnie tym razem już pójdzie;)

Myślałem, że tańczę dopóki ktoś mi nie nadepnął na głowę

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 546 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1055
ale i tak i tak wychodzi ze robisz te 4 serie we srode (3 serie rozgrzewkowe i ostatnia właściwa) i w piątek 5 seri (4 serie rozgrzewkowe i ost. właściwa) to musi być czasochłonne i wyczerpujące ... ;/


ej nie odpisałeś czemu w niektórych seriach rabisz 1-2 powtórzenia lub 7-10 a nie maks powtórzeń w danym dniu czyli 15 w pon 10 w sr i 5 w pi .

i czemu akurat w tych seriach są takie liczby powt...np. w 3 serii danego cw. lub tam w 4 serii danego cwiczenia...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1024
kto powiedział, że terning ma być łatwy, nawet jeżli masz tylko jedną serię główną w danym ćwiczeniu? Trzeba zasuwać;)
Próbowałem tak jak Ty chciałbyś robić, tzn.zawsze robić 4*10 i 5*5, ale nie zawsze udawło mi się potem zaliczyć ciężar na te 5 czy 10 powt. w ostatniej serii, mimo tego, że teoretycznie powinine pójść (np. był zaniżony, albo niewiele dodoałem od ostatniego takiego samego treningu) więc wróciłem do orginalnej rozpiski z tego artykułu, "który nie trafia do Ciebie" i jest jak być powinno.

Różna liczba pwotórzeń w ostatnich seriach... hmmm
Ja np staram się nie dochodzić nigdy do upadku mięśniowego w ostatniej serii.Jeżeli mam zaplanowane np. 15*100kg w siadach i w tarkcie serii 10 powt poszło już dość ciężko, 11 powt. już naprawdę ciężko, a w 12 ledwo wstałem, to nie widzę sensu by dalej jechać do 15 powt. bo w 13 powt już się pewnie wywalę;) Mięśnie i tak dostały bodziec.
Poza tym musisz wiedzieć po co jest róznicowanie powtórzeń na 15/10/5.
Zakres 12-15 powt jest wytrzyamałościowo-masowy czyli w dniu "15" trenujesz wytrzymałość lokalną mięśni. Przy okazji też trochę kondycję przy takim martwym ciągu czy siadach;)
Zakres 7-10 powt. to taki masowy zakres, a więc w dniu "10" robimy "masę"
Zakres 2-5 powt. to siłowy zakres powtórzeń, więc w tym dniu robimy "siłę" ale i masa też wpadnie trochę;)

Ogólnie więc ważne jest, żeby z ciężarami też nie przesadzać, czyli jeśli dziś zrobisz ledwo 10 powt. na ławce z 50kg, to nie dokładaj za 2 tygodnie 5kg do tego ćwiczenia mimo, że zaliczyłeś, bo za 2 tygodnie może się okazać, że te 55kg podniesiesz tylko 5 razy, a nie jest to dzień siły tylko masy, więc lepiej założyć te 52,5kg i mieć zaliczone przynajmniej te 7-8 powt. w zakresie masowym nawet jeśli nie uda się zrobić 10 powt.

Jeszcze jedno:

na "15" mięśnie odpoczywają, regenerują się, itd (mniejsze obciążenia)

W dniu "10" powinniśmy już być i wystarczająco "zregenerowani" i jednocześnie już pobudzeni do podnoszenia większych ciężarów po dniu "15" (dlatego bardzo ważne jest aby na "15" nie jechać na maksa, a jeśli już nam się zdarzy założyć za dużo, to zrobić te 12-13 powt. niż paść w 14 czy 15 na pysk).

Po "10" dzień "5", gdzie dajemy z siebie wszystko, dlatego czasem liczba powt. może spaść do tych 2-3 powt w ostatniej serii, bo przecież atakujemy swoje rekordy!

To tyle z łopatologii

Myślałem, że tańczę dopóki ktoś mi nie nadepnął na głowę

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 546 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1055
Dziś zrobiłem 1 dzień

ale na klate nie zrobiłem 3 serii po 15 ... w ostatniej zrobiłem 13 powtórzeń...

i jest sprawa

przykład na klate MAX na początek dałem sobie 50kg

więc 60% z 50 to 30kg -1 seria 15 powt
80% z 50 to masz 40 kg- 2 seria po 15 powt
i ostatnia 50kg -15 powt

i tak przez jeden cykl (2 tyg i potem można zmienić o przykład 2 kg? czy na to też jest wzór? )
w nie których ciężarach nie mam możliwości założyć np 24 kg 23kg bo nie mam takich obciążeń ;//

sa 20kg,15kg,5kg, 2,5 kg, 0,5kg ...nie mam na siłće 1 kg...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1024
Czyli dałeś za duży ciężar w pierwszym mikrocyklu, bo powinieneś tak dobrać, by spokojnie wyrobić te 15 powt, czyli w Twoim przypadku to powinno być jakieś 42.5-45kg w tym ćwiczeniu. Zostaw już ten ciężar. Na następnym trenigu (za 2 tygodnie) już powinno pójść bez problemu. Progres w tym ćwiczeniu i tak zachowasz, ale nie przez dokładanie ciężaru, ale przez dołożenie powtórzeń. Wtedy za 4 tygodnie dołożysz te 2 kg.

Pamiętaj o tym, by walkę z ciężarami zacząć dopiero w 3-4 mikrocyklu!!!


Jak inne ćwiczenia poszły?

Jeśli nie ma odpowiednich ciężarków, to ładuj tyle w rozgrzewkach,by było przynajmniej zbliżona liczba +/- te 2-3 kg. Tragedii nie będzie. Na mojej siłce najmniejsze obciążenia to 1.25 kg i też musiałem trochę kombinować. Potem kupiłem sobie minitalerze 0,25 kgx2 i 0.5kgx4 z otworem pod sztangę olimpijską i mogę ładować z dokładnością do pół kilo, ale jak już powiedziałem, nie jest to wymagane w 100% żeby zakładać idealną liczbę w rozgrzewkach, jaka Ci wyjdzie z rachunku.

Nie macie ciężarków 1.25 czy 1kg a macie o.5kg???

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem... chcesz jechać tym ciężarem kolejne 2 tygodnie???

NIE! NIE! I JESZCZE RAZ NIE!!!

Następny terenig masz trening B z 10 powtórzeniami, potem znów trening A ale z 5 powt., ale na tym trenigu dobierz ciężary pod 5 powtórzeń!!! Czyli dla wyciskania będzie to np. 60 kg*5 w ostatniej.

JAŚNIEJ WYGLĄDA TO TAK(zostawmy Twoje wyciskanie dla przykładu):

A15 (dzisiaj miałeś)

45kg*15 powt. (wiem, że było 50)

B10 cos tam;)

znów zestaw A, ale na 5 powt. i dobierasz ciężar pod 5!!! Może to wyglądać tak dla powiedzmy 60kg w ostatniej serii:

1 seria 60%CR 36kg*5 powt.
2 seria 70%CR 42kg*2-3 powt.
3 seria 80%CR 48kg*5 powt.
4 seria 90%CR 54kg*1-2 powt.
5 serii 100%CR 60kg*5 powt.

W kolejnym tygodniu masz raz to swoje wyciskanie w treningu A10 gdzie planujesz zrobić powiedzmy 55kg*10 powt.

1 seria 60%CR 33kg*10 powt.
2 seria 80%CR 44kg*10 powt.
3 seria 90%CR 49-50kg*3-5 powt.
4 seria 100%CR 55kg*10 powt.

Myślałem, że tańczę dopóki ktoś mi nie nadepnął na głowę

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1024
Ustal sobie ciężar w ostatniej serii każdego ćwiczenia w "15" na 50% Twojego maksa na 1 powt. w danym cwiczeniu. Na 65% CM w "10" i na 80% w "5".

Jeśli nie znasz swoich maksów, ale znasz sowje możliwosći na 8-10 powt to przemnóż te ciężary pzrez 1.25 i będziesz miał hipotetyczne maksy.

Myślałem, że tańczę dopóki ktoś mi nie nadepnął na głowę

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 546 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1055
czyli maksy się zmieniają ??

dziś max miałem na klate 50kg to w piątek dać 60 ??
a we srode nast tydzień 55 kg???

we wzorze mam wszędzie i w pierwszym dniu drugim i trzecim ostatnią serie 100% CR myślałem że np. NA KLATE skos dół ten 100%CR to jest stałe i się nie zwiększa przykład dziś
robiłem 100% CR 50Kg to w piątek tez tle ze tam dochodze do tych 50kg po 4 seriach Rozgrzewkowych...nie tak?

i skończyć ten cykl (2 tyg) i dołożyć wszędzie gdzie poszło dobrze ten kilogram czy dwa...?


u mnie na siłce nie ma tylko 1kg.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1024
cieżar roboczy oznacza ciężar dla danego ćwiczenia odpowiednio dla 15/10/5 powt. np:
jeśli robisz 15 powt. ostatniej serii wyciskania z 45kg, to "10" dobierasz nowy ciężar roboczy dla "10" właśnie, potem dla "5" tak samo, tak więc zależnie od zakresu powtórzeń ciężar roboczy w ostatniej serii zmienia się.

Tak. Jeśli skończysz zaliczysz w wyciskaniu w następnym ternigu A 5powt*60kg, to w następnym mikrocyklu dokładasz te 2-3 kg.

Ile masz O.5kg ciężarków. Jeśli 4 to już masz 2kg

Myślałem, że tańczę dopóki ktoś mi nie nadepnął na głowę

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 83 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1024
Nie sądziłem, że tak trudno będzie wytłumaczyć coś przez intrenet, co wydawało mi się takie proste

No offence

Myślałem, że tańczę dopóki ktoś mi nie nadepnął na głowę

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 546 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1055
Dobra dzieki za wytrwałość ;]

szczerze to rozumiałem tą metode od początku ale nie sądziłem że właśnie o to chodzi ! ;)

czyli przykład zrobie w piątek

1 serie 5 powt jakimś ciężarem
2 serie te1-2 powt jakimś ciężarem
3 serie 5 powt jakimś ciężarem
4 serie 1-2 j akimś ciężarem
5 serie 5 powt maks ciężarem

to 1-2 powt w danych miejscach gdzie napisałeś (czemu akurat tam? ) to sie liczy jako zaliczone?

i jeszcze jedno...z początku kazałeś mi dać 3 serie na dużę 2 na małe a potem sie okazało że wszystko ćwiczymy tak samo w dany dzień w po 3 serie po 15, śr 4 serie po 10 i pi 5x5 ;]

to mnie w błąd wprowadziło...


P.S
w ''a'' mówiłeś zginanie kolan dodać...ale wtedy będą 2 ćwiczenia na nogi... to jest sprzeczne z twoim 1 zdaniem ze po 1 ćw. na partie...to jak w końcu...?

i jest taka sprawa ze na maszynach i wyciągach da się zmieniać ciężar tylko o 5 kg... ;/ co z tym zrobić jesli już na tym ćwicze np. barki w treningu ''a''...
Zmieniony przez - adeqsfd w dniu 2010-07-27 13:10:46

Zmieniony przez - adeqsfd w dniu 2010-07-27 14:25:08

Zmieniony przez - adeqsfd w dniu 2010-07-27 15:31:49
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

tening

Następny temat

Pan 4 dniowy prosze o ocene

WHEY premium