SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[art] Wykroki - kilka słów o...

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19522

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 9973 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 30617




Wykroki, przysiady wykroczne, to przez wielu znienawidzone ćwiczenie. Tak trudne jak przysiady, tak skomplikowane jak martwy ciąg. Zawsze, kiedy robię te 4 serie wykroków z ciężarem od przysiadu, aż mam mroczki przed oczami, a uda wołają "na pomoc"...

Z początku chciałem odpowiedzieć w pewnym temacie na temat wykroków, ale naszła mnie chęć czegoś większego. Zaczynamy!

To tyle słowem wstępu, przejdźmy do opisu ćwiczenia:
Stajemy w pozycji do przysiadu, sztanga na karku, sztangielki w rękach zwisają luźno po bokach. Bierzemy wdech i mamy dwie możliwości:
1. Robimy krok w przód (wykrok) na odległość normalnego kroku, tzw. wykrok krótki. Wtedy pracują najbardziej m. czworogłowe ud, mniej m. pośladkowe.

2. Robimy wykrok w przód tak, aby udo i podudzie tworzyły kąt prosty. Wtedy pracują mocno pośladkowe, oraz kulszowo-goleniowe, ale to nie wyłącza z pracy m. czowogłowych - przeciwnie, nadal pracują mocno.

Nogę nie pracującą hamujemy lekko nad ziemią, aby utrzymać napięcie w nodze wykrocznej. Z tej pozycji wypychamy się do tyłu z pięt. Brawo - masz już jeden wykrok za sobą!

Praca mięśni

W wykrokach pracują:

1. M.czworogłowe ud (głównie część boczna, ona się najbardziej rozrasta, ale zależy od genetyki)
2. M.pośladkowe (głównie pośladkowy wielki)
3. M.kulszowo-goleniowe (tylko w głębokim wykroku!)
4. M.napinacz powięzi szerokiej

Ćwiczenie to jest idealne, jeżeli chcemy "poszerzyć" uda, pozatym, bardzo mocno pracują pośladki. Idealne także, do ćwiczenia utrzymywania równowagi.


Lista pytań:

Mam problem z utrzymaniem równowagi, dlaczego?
Ponieważ noga wykroczna dostaje prawie cały ciężar. Zacznij od mniejszych ciężarów, łatwiej się przystosujesz do większych ciężarów.

Jak mam liczyć powtórzenia?
Robisz wykrok na jedną nogę, potem na drugą, to jest jedno pełne powtórzenie. Możesz także "obrobić" jedną nogę, potem drugą.

Jak długie przerwy robić
Ja robię tak: robię jedną nogę, potem drugą i znowu tą pierwszą itd. W czasie, gdy jedna noga robi wykrok, druga odpoczywa. Ten system sprawdza się tylko wtedy, kiedy robimy wykrok powyżej minuty trzydzieści. Jeżeli robisz wykrok przez minutę, możesz odczekać następną i robić ćwiczenie dalej.


Zastosowanie wykroków w splicie.

Wykroki robimy jako pierwsze albo drugie. Ja zawsze robię je pierwsze, wtedy to wygląda tak:

Wykroki
Przysiady
Żuraw
Wspięcia.

albo

Przysiad
Wykroki
coś na dwugłowe
coś na łydki

Sprawa powtórzeń i serii jest sprawą indywidualną!


Mam nadzieję, że ktoś, kto to przeczytał, będzie znał to ćwiczenie na wylot. Jeżeli nie, zapytaj w tym temacie, ja na 100% odpowiem.


Zmieniony przez - skl15 w dniu 2009-08-13 18:37:11

w moim przypadku jak trenuję siady mniej niż 2x w tygodniu to mnie kolana swędzą - VooDa

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 1547 Wiek 38 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 17334
Nie ma ćwiczenia zamiennego (do wykonania w domowych warunkach)??? Nie znoszę wykroków, o dziwo przysiady są dla mnie ok. A co z np wejściem na podwyższenie ze sztangą na plecach, może być to zamiennik?

Zmieniony przez - artur_j w dniu 2012-04-19 10:36:59
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2362 Napisanych postów 30610 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270713
a ja czasem żeby powkurzać ludzi na siłce robie wykroki spacerujac przez siłownie...

czemu nie ma nic o mega zakwasach na dupie ?

praca własna?

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 768 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2264
Widac ze wlasna praca

ciekawe nic nie wiedzialem za bardzo o wykrokach

sog
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 524 Napisanych postów 21399 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 141207
Fajnie opisane :)

A ja mam pytanie:

Jak robię wykrok to mam tą nogą co hamujemy postawić na chwile na ziemi(kolanem) i przytrzymać (np 1s) i potem się cofać ?

Jak lepiej ze sztangą czy ze sztangielkami ?

Plecy prosto czy lekko się pochylić/odchylić ?

Mogę czasem zmienić siady ze sztangą na barkach które nie wiem czy wykonuje poprawnie technicznie (odrywam pięte od podłoża) wykrokami ?

Dzięki za odpowiedzi i SOG za art.


Zmieniony przez - Viren w dniu 2009-08-13 18:58:01
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 275 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 679
fajnie, trzeba jeszcze tylko dodać, że tyłek ci od razu poszerzy po wykrokach, dla niektórych to cel, dla innych skutek uboczny,
po drugie, najlepiej zacząć od samej sztangi, jak ktoś nigdy nie robił wykroków niech zrobi nawet bez obciążenia, i tak bedzie umierał następnego dnia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 5005 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 19714
Jest sens stosować wykroki zamiast przysiadów?
Oczywiście nie na zawsze, tylko planuję zmienić plan i zamiast przysiadów dorzucić właśnie wykroki.

pzdr
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 768 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2264
jak od zawsze robiles przysiady a nigdy wykrokow to chyba mozna

ja bym robil przysiady i wykroki
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 9973 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 30617
QUEBLO - praca własna. Faktycznie, mogłem napisać o pośladach, w końcu sam mam dzisiaj takie zakwasy . Ja nie mam siłki, żeby powkurzać ludzi, ćwiczę w domu. Jeżeli uznasz za stosowne, może podwiesisz temat? Może ktoś się przekona do tego ćwiczenia. Bo wykroki znam jak własne... wiecie co
_dont_ - dzięki za sog'a
Viren - nie dotykasz kolanem ziemi, przytrzymujesz je nad ziemią, możesz przytrzymać w tej pozycji sekundę-dwie.
Jak Ci wygodniej, ja robię ze sztangielkami, nie dość, że łatwiej z równowagą, to w dodatku nie mam sztangi.
Plecy prosto.
W/g mnie możesz, ale nie na dłuższą metę. To zwykłe przysiady mają kształtować twoją masę i siłę, wykroki są tylko dodatkiem/urozmaiceniem. Dziękuję za sog'a.
numer7 - zależy od genów. Ja jak robiłem pierwszy raz wykroki z 5kg hantelkami to prawie nic nie czułem, jak ze sztangielkami 9kg, to jak grałem w nogę, to stałem na bramie
hadesZiom2 - na krótszą metę jest to bardzo opłacalne chwilowe oderwanie się od zwykłych siadów. dzięki za sog'a.

Zmieniony przez - skl15 w dniu 2009-08-13 20:39:52

w moim przypadku jak trenuję siady mniej niż 2x w tygodniu to mnie kolana swędzą - VooDa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 5005 Wiek 30 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 19714
Spróbuję, pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 9973 Wiek 29 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 30617
dzięki.

w moim przypadku jak trenuję siady mniej niż 2x w tygodniu to mnie kolana swędzą - VooDa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 7892 Wiek 25 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 36273
może być
łap soga

treningopolon + michadrol + regenestanol + wheymadren + kreatynabol

Trening, micha, kreatyna - zrobią z ciebie sk****syna

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Pytanie co do Tabaty.

Następny temat

Pomoc dla początkujacego-trening plus a6w

WHEY premium