SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Maszyny które niosą śmierć...

temat działu:

Junior SFD - pierwsze kroki na siłowni i w sporcie

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10923

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
No dobra, temat może nieco przesadzony, ale na pewno nie są sprzymierzeńcem zdrowia...

Witam w kolejnym temacie, który podpięty będzie pod zbiór moich przemyśleń treningowych znajdujących się pod linkiem:
https://www.sfd.pl/Problemy_z_techniką_treningową,_mobilizacje,_zaburzenie_struktury_ruchowej-t1135897.html

Temat ten będzie stanowił opisy maszyn, które znajdziemy na siłowni, a ich funkcja nie jest do końca przemyślana….

Startujemy!

Maszyny do tortur na siłowni, no właśnie... Obserwując niektóre maszyny, które adresowane są dla bywalców klubów fitness, zastanawiam się, czy zostały one zaprojektowane z myślą o rozbudowie masy mięśniowej, usprawnieniu układu ruchu, czy wręcz przeciwnie, mają za zadanie jak najszybsze uszkodzenie ciała i pozbycie się klientów? Jeżeli opcja numer dwa wchodzi w grę, to umieszczanie tego typu urządzeń jest strzałem w stopę właścicieli siłowni. Jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że nikt nie ma zamiaru pozbyć się klienta ze swoich progów, a chce utrzymać go jak najdłużej w swoim klubie, więc pytanie kto to wymyślił?


Jakich maszyn powinniśmy więc unikać?

Maszyna nr 1
Maszyna do rotacji siłowych tułowia, czyli Seated Ab Rotation Machine

Jest to maszyna, którą chciałem wyróżnić jako pierwszą na mojej liście, ze względu na to, że najczęściej muszę oglądać, jak osoby trenujące usilnie próbują wyczuć mięśnie skośne podczas treningu. O ile sam ruch wygląda czasem komicznie, bo osoby te sporo przekraczają zakresy ruchomości dla mięśni skośnych, angażując nadmiernie cały kręgosłup do rotacji, łącznie czasem z odcinkiem szyjnym, gdzie całość wygląda jak taniec lambady, o tyle zagrożenie dla układu ruchu jak najbardziej jest realne. Chciałbym zaznaczyć od razu, że nie stoję i nie przyglądam się bezczynnie jak widzę tego typu występki, tylko staram się uświadomić osoby wykonujące trening na tego typu przyrządzie, żeby dały z nim sobie spokój. Czasem jednak nic to nie daje i po kilku dniach znowu widzę, jak bałamucą tą biedną maszynkę, z której by było sporo ładnych kettli.

Dlaczego jest zła?
Ruch izolacyjny, jaki inicjuje maszyna, odbywa się tylko w pewnym segmencie naszego ciała, dla danego odcinka kręgosłupa-głownie. Natomiast spójrzcie na rozległość przyczepów mięśni skośnych brzucha i zadajcie sobie pytanie, czy tak wyizolowany ruch, jak poruszanie się robocika na boki, jest w stanie efektywnie angażować skosy? Niestety nie.

Aby było możliwe pełne zaangażowanie w tym ruchu mięśni skośnych, trzeba by było dołączyć do rotacji komponentę zgięcia tułowia, co jednoznaczne będzie z nadwyrężeniem struktur stawowych kręgów i dążenie do znacznej destabilizacji w obrębie ich ścięgien. Sytuacja ta sprawia, że w wyniku kilku miesięcy tego typu treningu, powstaje zjawisko tzw. strefy neutralnej, która polega na ruchach między kręgami, bez angażowania struktur stabilizacyjnych jak np. mięsień wielodzielny. Pisząc wprost, jest to dobra droga do dyskopatii.

Co najważniejsze, o czym zapominamy podczas treningu skosów. Jest to grupa mięśniowa należąca do mięśni posturalnych, czyli tonicznych. Oznacza to, że charakteryzują się one pracą wytrzymałościową, dlatego, że zawierają spore ilości mioglobiny i sarkoplazmy, w związku z tym do ich treningu bardziej przydają się wysiłki o charakterze izometrycznym, czyli wykonywanie popularnej deski bocznej, będzie tutaj dużo lepszą opcja. Reagują lepiej na ruchy wolne, więc dynamiczne skręty tułowia nijak odzwierciedlają ich pracę. Należy zaznaczyć dodatkowo, że posiadają one tendencje do przykurczy, co ze zbyt mocnym ich skracaniem i napinaniem, może w konsekwencji powodować dysbalans mięśniowy, a nawet ich przykurcze. Skrajne przypadki mogą zostać powiązane z zaburzoną pracą nocyceptorów, więc i problemami natury odczuwania bólu.

Co stosować w zamian?
Zdecydowanie ćwiczenia izometryczne sprawdzają się tutaj najlepiej. Zaznaczyć trzeba że mięśnie skośne biorą również ogromny udział w stabilizacji kręgosłupa przy ćwiczeniach wielostawowych, jak przysiad, martwy, podciągania, wiosłowania, wyciskania itd..
Do treningu brzuch możemy dodać
-Side Plank, czyli deska wykonywana bokiem
-Pallof Press,





ciąg dalszy nastąpi… :)




Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2017-02-06 20:09:33
4

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
jak tylko czas pozwoli to bedzie wiecej tametow:)
na Smitha mam juz plany odnosnie zakroków z przywodzeniem, co ostatnio u mnie na silownie stalo sie modne, a ze rotacja miednicy i kregów lędzwiowych przejmuje cala prace to nikt na to uwagi juz nie zwraca%)
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
.

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
zabiore sobie 2 posty wiecej, bym mial gdzie kontynuowac wątek:) zapraszam do dyskusji%)

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 1883 Wiek 49 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 21543
No nie wiedzialem ze ta maszyna to takie zlo, a uzywalem ja jakis czas temu. Dzieki za nowa wiedze czekam na nastepne ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 484 Napisanych postów 6372 Wiek 89 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 120575
Ooo ciekawy temat. Też często widzę ludzi jak ćwiczą na tym ale nigdy nie zagłębiałem się w ten temat. To teraz już wiem! :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
Ttoomek
No nie wiedzialem ze ta maszyna to takie zlo, a uzywalem ja jakis czas temu. Dzieki za nowa wiedze czekam na nastepne ;)


sam kiedys katowalem, co prawda nie tak nachalnie, ale kilka razy wykorzystalem:)


FiQus
Ooo ciekawy temat. Też często widzę ludzi jak ćwiczą na tym ale nigdy nie zagłębiałem się w ten temat. To teraz już wiem! :D


jak kilka duszyczek sie odratuje, to bede uznawal to za sukces:) kazdy ma swoj rozum, jak chce na tym trenowac, pomimo, ze jest kiepską opcją, to jego wybor :) jednak zwazajac na to, ze co druga osoba na silowni ma problem z pleami, biodrem, kolane, lokciem, to nie wiem czy nie czas wlasnie uwazac na kazde szczegoly%)

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 3674 Napisanych postów 31005 Wiek 34 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 294222
Tomqu
Jak by tak sensownie ocenić to 90 % maszyn szkodzą, bo są nie funkcjonalne, i zaburzają podstawowe wzorce ruchowe, nie są dostosowane pod układ dźwigni danego człowieka, wymuszają nie naturalny tor ruchu itp. ale ta maszyna to juz rzeczywiście porażka
SOG )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
tez wlasnie celem tematu jest zwrocic uwage tylko na takie perelki:)

bo rownie dobrze Smitha tez mozna by bylo podciagnac pod to, ale nie w tym rzecz:)


Zmieniony przez - TomQ-MAG w dniu 2017-02-07 12:15:29

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Remik7 Ćpaj Sport
Ekspert
Szacuny 737 Napisanych postów 34667 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 254666
fajny temat poruszyłeś, czekam na kontynuacje czego w szczególności unikać
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12080 Napisanych postów 160544 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234840
dzięki Remik:)

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
BPL-G Fizjoterapeuta
Ekspert
Szacuny 2111 Napisanych postów 49893 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 492546
Będzie kolejny przydatny temat
2
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Co z tym zrobić? Ból kolana

Następny temat

Ile dać węgli na low carb?

WHEY premium