Maszyny treningowe - zazwyczaj pisze się o nich jak o gorszej formie na stymulację mięśnia, która nie jest w stanie dać takiego bodźca treningowego, jak w przypadku ciężarów wolnych. Jednak nie do końca tego typu urządzenia są bezużyteczne, a istnieje kilka maszyn, które mogą uzupełnić trening w sposób wartościowy.

1. Maszyna do przenoszenia

maszyna do przenoszenia

Zdecydowanie jest to dobra okazja do tego, aby na koniec treningu mięśni grzbietu lub też mięśni piersiowych, wykorzystać ich pełen zakres rozciągliwości, jak i pracy w tym zakresie położenia mięśnia. Jest to dobry sposób na to, aby wykorzystać cały brzusiec mięśniowy w swojej rozciągliwości, jak i element mobilizacyjny po treningu. Co więcej, maszyna jest bezpieczniejsza niż wykorzystanie sztangi czy hantli, ponieważ niweluje moment, gdzie musimy odpowiednio ustawić tułów na ławce. Dodatkowo nie jest to ćwiczenie typowo wielostawowe, więc wykorzystanie maszyny od czasu do czasu będzie przydatne.

2. Wyprosty na maszynie do tricepsa

Pomimo, że wykorzystanie linki łatwo przychodzi każdej osobie trenującej tricepsy, o tyle wykorzystanie urządzenia ze sztywnym ramieniem dźwigni, który imituje wyciskanie francuskie na siedząco, daje do myślenia, jeżeli chodzi o wykorzystanie maszyny tego typu podczas treningu. Posiada ona pewną zaletę, która polega na zablokowaniu łokci. Tego typu opcja daje możliwość maksymalnego dociśnięcia stawów, ich stabilizacji i większym skupieniu na tricepsach. Oczywiście, korzystałbym z tego typu urządzenia, jako uzupełnienie treningu tricepsa.

3. Maszyna do wznosów bocznych

Praktycznie nie ma negatywnych punktów, do których można by było się przyczepić. Maszyna tego typu nie wymusza nienaturalnej płaszczyzny ruchu, nie ustawia ciała w niewygodnych pozycjach, daje możliwość na prowadzenie ciężaru w sposób naturalny. Co więcej, maszyna nie wykorzystuje przeniesienia ciężaru poprzez inne stawy, co stanowi dość duży plus jej użycia, gdy np. osoba trenująca ma problem z łokciem. Dodatkowo ruch daje możliwość wyizolowania bocznych aktonów barków, co jest okazją, aby głównie popracować nad szerokością obręczy.

4. Wyciskanie na maszynie typu Hammer

hammer

Prowadzony ruch na maszynie tego typu, dość dobrze odwzorowuje wyciskanie hantli w pozycji leżącej. Podczas fazy ekscentrycznej, dłonie rozchodzą się na boki, a podczas ruchu koncentrycznego, dłonie zbliżają się do siebie, dając możliwość wykorzystania funkcji mięśnia piersiowego większego. Jest to dobra opcja dla osób, będących po kontuzji barku, gdzie konieczne jest “zarzucenie” hantli na leżąco, sprzyjające destabilizacji stawu ramiennego i jego kontuzji.

Na podstawie: mensfitness.com/training/build-muscle/best-workout-machines

Komentarze (2)
RPS1990

Dodałbym jeszcze - maszynę do wyciskania nogami (suwnicę skośną), wyciąg dolny do treningu bicepsów, wyciąg górny (może służyć do ćwiczeń na triceps i to zarówno stojąc twarzą do wyciągu jak i stojąc plecami do wyciągu) i do tego maszynę do prostowania nóg siedząc i maszynę do uginania nóg leżąc.

0
RPS1990

Ogólnie artykuł bardzo dobry.

0