SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

*** Ludzkie ciało jak dobrze naoliwiona maszyna. art by Czehu ***

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4592

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 657 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3125
LUDZKIE CIAŁO JAK DOBRZE NAOLIWIONA MASZYNA

Zarówno W kulturystyce jak i w innych dyscyplinach sportowych, zawodnicy dążą do jak najlepszego wyglądu, jak najlepszej formy, nie rzadko przesadzając w ilościach zażywanych środków. Szczególnie w środowisku młodych, niedoświadczonych ćwiczących panuje przekonanie „Im więcej, tym lepiej". Podekscytowanie sylwetką Arnolda Szchwarzenegger’a, Ronnie’go Colemana czy Mariusza Pudzianowskiego, podpowiada sięgnięcie po najróżniejsze, a conajważniejsze, najsilniejsze specyfiki. A mamy, w czym wybierać. Na pierwszy cykl można wybrać z pośród kreatyny, a stacka kreatynowego. Ale, po co nam sama kreatyna? Przecież możemy wybrać dużo silniejszy stack, który ma w składzie dużo więcej składników. Tak samo ma się to do sterydów. Po co brać 100 tabletek Metanabolu, skoro można podwoić dawkę i w tym samym czasie wziąć 200 tabletek?!

Do czego zmierzam? Do tego, iż nasz organizm nie jest śmietnikiem, w który możemy dowoli ładować, co chcemy i ile chcemy. Ludzkie ciało jest najbardziej skomplikowaną maszyną, z jaka mieliśmy i będziemy mieć kiedykolwiek styczność. Przez wieki uczeni dążą do poznania i rozszyfrowania naszego ciała. Nawet oni, doświadczeni naukowcy, ludzie o ogromnej wiedzy i obeznaniu w temacie, którzy swoje hipotezy popierają wieloletnimi badaniami nie rzadko staja bezradnie w martwym punkcie. Ingerencja człowieka w ten fascynujący mechanizm jest tak ogromna, że potrafimy zostać z dnia na dzień, sami dla siebie lekarzami, biologami, trenerami, dietetykami...Obrazuje to jak człowiek może być bezmyślny, kiedy rozpisuje sobie na kolanie kurację hormonalną z bardzo silnego leku w dawkach kilkunastokrotnie silniejszych od leczniczych, nie mając pojęcia o tym, co robi i co tak dokładnie kupił za środek!!! Gdyby medycyna i procesy zachodzące w naszym ciele były takie oczywiste, po przeczytaniu tego artykułu i dwóch innych mógłbyś oficjalnie dodawać przedrostek dr przed swoim imieniem, a prof. po doczytaniu jeszcze czterech.

Białko, węglowodany, tłuszcze to podstawowe składniki w diecie kulturysty. Staramy się dostarczać tych składników w takich proporcjach, aby nasze mięśnie wciąż się rozrastały. Spędzamy wiele godzin na rozpisywaniu sobie diet, które po kilku dniach stają się bezużyteczne ( nie mówię tu o zawodowych kulturystach i sportowcach). Każdy woli przecież wypić 4-5 razy odżywkę białkową, gainera czy węglowodany i mieć z głowy, a nie opychać się, co 2-3 godziny kurczakami itp. produktami. Nie każdy jednak wie, że owe odżywki mogą być w nadmiarze szkodliwe dla organizmu. Zapytasz, dlaczego?

Białko- nadmiar białka w diecie prowadzi do szeregu skutków ubocznych. Mowa tutaj o zaburzeniach w metabolizmie i obciążenia organów takich jak wątroba i nerki. Nadmiar białka w organizmie przyczynia się również do wzrostu zachorowalności na choroby serca, nowotwory jelita grubego, alergie, choroby nerwowe i nadciśnienie tętnicze.

Węglowodany- jak wykazały badania prowadzone na myszach przez zespół doktora Davida Ludviga z Boston Children’s Hospital, pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym mogą prowadzić do znacznego stłuszczenia wątroby i podwyższony poziom tłuszczów we krwi. Podnoszący się poziom węglowodanów we krwi pobudza wydzielanie insuliny, pod wpływem, której organizm odkłada więcej tłuszczu.

Tłuszcze- są to najbardziej kaloryczne składniki naszej codziennej diety. Nie trudno, więc domyślić się, czym grodzi nadmiar tłuszczu w organizmie. Spożywanie nadmiaru tłuszczów zwłaszcza nasyconych chorobom układu krążenia i powoduje nadwagę. Zapotrzebowanie na tłuszcz jest mniejsze u osób starszych i prowadzących mało aktywny fizycznie tryb życia.

Pamiętać należy, że nawet nadmiar witamin może nam zaszkodzić. Objawy chorobowe wywołane nadmiarem witamin nazwano hiperwitaminozą. Mowa tutaj szczególnie o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E, K. Chcąc zyskiwać na masie mięśniowej możemy znacznie pogorszyć nasze szanse na taki efekt. Mianowicie:

Witamina A- nadmiar tej witaminy może przyczynić się do uczucia ociężałości, osłabienie mięśni, a także i organizmu, utraty apetytu (a przecież naszym celem jest dużo jeść, aby rosnąć), zahamowania wzrostu, łysienia, samoistne łamanie kości ( wyobrażacie sobie kulturystę z ręką w gipsie?!), krwotoki, dysfunkcje serca, nerek i centralnego układu nerwowego.

Witamina D- kolejna witaminka, do skutków jej „przedawkowania" zaliczamy: osłabienie, zmęczenie ( i jak tu później ćwiczyć, utrata apetytu, bóle głowy i brzucha, biegunka, wymioty... Nadmiar wit. D w diecie może prowadzić także do zwapnienia niektórych tkanek miękkich tj. nerki, serce, płuc czy naczyń krwionośnych.

Witamina E- nadmiar wit. E w porównaniu do innych witamin ma najmniejsze skutki uboczne tj. zmęczenie, osłabienie, senność, bóle głowy, osłabienie mięśni, podwójne widzenie.

Witamina K- jej nadmiar może prowadzić może do anemii, żółtaczki oraz uszkodzenia mózgu.

Wyróżniamy także witaminy rozpuszczalne w wodzie. Nie są one jednak tak szkodliwe przy nadmiarze jak te pierwsze, ponieważ mogą one być usunięte z organizmu razem z moczem. Musimy, więc pamiętać o tym, co jemy, jak jemy, a w szczególności ile jemy...


Autor: Czehu


Nad artykułem siedziałem 2 dni, poniewaz bardzo interesuja mnie takie tematy. W całości jest napisany przeze mnie. Pewnie niektórzy z was wyszukaja tutaj jakieś błędy. Miłego czytania.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 33 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1069
sog za 2 dni roboty, ale wg mnie brakuje szczegółów. Chodzi mi tutaj o słowo nadmiar białka/węgli/tłusczy co oznacza "nadmiar"? tzn ile wg Ciebie gram białka na kg masy ciała to nadmiar?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 657 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3125
no wiesz chodziło o ogólna przesadę, a nie dokładnie ile gram to nadmiar





Zmieniony przez - Czehu w dniu 2009-07-01 18:43:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 33 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1069
no ok, ale ile to jest ta przesada :D bo dla niektorych 2-3 gramy na kg/masy ciała to przesada a dla innych 4-5.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 657 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3125
O czym ty do mnie gadasz?
ok chcesz wiedziec dla ciebie nadmiarem będzie 234g białka dziennie a dla bombowca 423g.
Nadmiar to nadmiar, sprawdź, dowiesz sie ile dla ciebie będzie za dużo jak dostaniesz zatwardzenia..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 33 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1069
no i po co piszesz artykuł jak nie masz o tym pojęcia. Nie chodzi mi ile i dla kogo konkretnie, tylko chodzi mi o ilosć GRAMÓW BIAŁKA NA KILOGRAM MASY CIAŁA.

Jak mam to sprawdzic? bym musiał zrobic chyba miesięczny test bo po jednodniowym nadmiarze moje nerki tego nie odczują. Hmm co do zatwardzenia to niewiedzialem ze jest objaw nadmiaru białka w organizmie ale dobrze wiedzieć.

a te 2 dni to ja niewiem co ty robiłeś...
PS.
jeśli waże niecałe 100 kilo i nadmiar bialka dla mnie to 234. To wiekszosc ludzi na sfd włącznie ze mną czeka "wzrost zachorowalności na choroby serca, nowotwory jelita grubego, alergie, choroby nerwowe i nadciśnienie tętnicze. " i problemy z watroba i nerkami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 566 Wiek 33 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4434
Mówi się , że szkodliwa jest podwojona wartośc białka ponad zapotrzebowanie czyli np jesli masz zapotrzebowanie 1.6 a spozywasz 3.2 . Ale to są wartosci całkowicie przyblizone bo dla kazdego zupelnie bedzie sie to roznic . W ogole ja już swoim tokiem myślenia uważam , że spożywanie białka w ilosc 2.5 g.kg masy ciała jest ponad norme, tyle że dużo osób idzie na te wartości bo jest to ogromne ułatwienie w uzyskaniu masy mięśniowej czy redukcji , szczególnie u endomorfików . Dlatego już z tego wnioskuje , że na pewno nikt nie powinien spożywać białka w ilosci 3gr/kg masy ciała( wyjatkiem sa zawadowcy nad ktorymi czuwaja lekarze)

Edit. lllapa dlatego zauważ , że w artykule zostało podkreslone , że organizm to skomplikowana maszyna i przystozsowywuje sie do warunkow jakie mu stwarzamy .

Sog dla autora .

ps. nadmiar białka można nawet poznac po kupie

Zmieniony przez - Libos w dniu 2009-07-01 21:41:06
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 657 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3125
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53586
2 dni? Kolego to można w 20 minut napisać!

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 657 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3125
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 4196 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 53586
Ale nie napisałeś nic co by nie było wiele razy na forum! Co teraz ktoś napisze o nadmiarze witaminy C czy B1 i co mają się same pochwały posypać i sogi? Przecież takich artykułów na forum było mase.

Życie jest za krótkie aby brać ciągle te same suplementy :)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czy w piersi z kurczaka są kości ?

Następny temat

Białko roślinne - wliczać do bilansu czy nie?

WHEY premium