SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Idealne powtórzenie

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6640

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957
Chcecie większych, bardziej kształtnych mięśni? Pokażcie jak według was wygląda doskonałe powtórzenie. Co się na nie składa? Pełny zakres wykonywanego ruchu w połączeniu z określoną, odpowiednią prędkością. Rezultatem idealnych ruchów ćwiczeniowych jest oddziaływanie i co za tym idzie angażowanie możliwie jak największej ilości włókien mięśniowych. Podczas wykonywania doskonałych powtórzeń świadomie i skrupulatnie zmieniamy szybkość ruchu. Całościowe połączenie pełnego zakresu ruchu i jego szybkości definiują ideał.
Tak jak większość kulturystów, jeśli przeanalizujesz własny ruch to zauważysz że w rzeczywistości w każdym ćwiczeniu wykonujesz tylko część ruchu, sprawdź siebie.
Czy każde powtórzenie zaczynasz z pozycji pełnego rozciągnięcia? Czy dokładnie kończysz każdy ruch? Czy świadomie decydujesz o szybkości powtórzenia? Czy tylko łapiesz ciężar i ćwiczysz, bez zastanowienia się czy robić to wolniej czy szybciej? Jeśli taka jest twoja postawa, powinieneś zastanowić się nad własnym podejściem do treningu. Inaczej rezultaty będą mniejsze od możliwych. Nieuchronną prawdą jest to że pełne powtórzenia są zawsze lepsze od częściowych, a szybkość ruchu jest niezwykle ważna.
Skracanie długości ruchu obniża zdolność mięśni wskutek ignorowania jednego z podstawowych truizmów kulturystycznych. Pełny ruch wywiera wpływ na większą ilośc włówien mięśniowych niż ten o krótszym zasięgu. To po prostu biologia - więcej ruchu, więcej stymulacji. niestety ludzka natura jest taka że zawsze szuka "skrótów", a skracanie długości ruchów często ma zgubne skutki. Krótszy zakres ruchu pozwala na podniesienie większego ciężaru. Nie musisz go przenosić dalej i dlatego możesz użyć go więcej. Oszukujesz się myśląc że jesteś silniejszy, podczas gdy wcale tak nie jest. Jednakże na takie złudzenie podatnych jest wielu sportowców.
Szybkość ruchów jest nauką samą w sobie. Subtelne zmiany prędkości wykonywanego powtórzenia daję znać o sobie w ten sam sposób w mięśniach. Podczas kiedy wiele już zostało napisane na temat różnorakich ćwiczeń, serii, powtórzeń i ich częstotliwości, to stosunkowo mało jest publikacji na temat wykonywania rzeczywistego, indywidualnego ruchu. Jak idealnie zgrać zakres ruchu, jego szybkość, technikę wykonania i ciężar? Najpierw musisz zrozumieć powiązane z tym zasady.
Aby osiągnąć idealne powtórzenie trzeba się skoncentrować na jego początkowej fazie. Przy prawidłowej pozycji startowej ciężar będzie wywierać nacisk przynajmniej na jeden ze stawów. W przypadku wyciskania w leżeniu sztanga na początku spoczywa na zablokowanych ramionach, przy przysiadach ciężar spoczywa na zablokowanych nogach. W podciąganiu i ściąganiu obciążenie w momencie startu pozwala na pełne rozciągnięcie kończyn. Za każdym razem stawy są w pełni ściskane, napinane, rozciągane albo blokowane.
To jest pełna rozciągłość. Jej brak będzie rozpoczynaniem ruchu z pozycji o mniejszej rozciągliwości. Dlaczego? W ten sposób możesz unieść większy ciężar. W dalszym ciągu w połączeniu ze złym początkiem, krótszy zasieg ruchu będzie stopniowo ulegał skracaniu w miarę kontynuowania serii. Bez pełnego powrotu do prawidłowej pozycji startowej cykl ruchu będzie coraz mniejszy. Stopniowe skracanie ruchu katastrofalnie odbija się na rozwijaniu mięśni. Te minipowtorzenia obniżają stymulacje włókien mięśniowych. W ostateczności przy minimalnym zakresie ruchu efekty w mięśniach są jeszcze mniejsze. Konieczną rzeczą jest przyjmowanie w każdym powtórzeniu prawidłowej pozycji startowej.
OBCIĄŻENIE: Następna fazą idealnego powtórzenie jest rzeczywisty ruch ciężaru. To jest część wysiłku w którym włókna mięśniowe są bezpośrednio zaangażowane do dźwigania ciężaru. Gotowość włókien mięśniowych do działania zależy od czterech czynników: Zakres pracy, czas wykonania, droga do pokonania i opór przeciwdziałania. Jeśli mięsień jest poddany neurologicznym bodźcom do podniesienia ciężaru z pewną prędkością, na jakis dystans, to do wykonania tego zadania predysponowane są określone włókna. Jeżeli natomiast mentalny rozkaz wykonania tego zadania przewiduje mniejszą prędkość, to do akcji angażowane są inne grupy włókien tego mięśnia. Inteligentni kulturyści dobierają zamierzoną szybkość powtórzeń przed każdą serią. Generalnie, wolniejszy ruch pobudza więcej włókien ale kosztem obciążenia. Szybkie dynamiczne powtórzenie pozwoli atlecie unieść maksymalny ciężar, ale pociągnie za sobą pewien impet ruchu, który pobudzi niepotrzebnie włókna innych grup mięśniowych. Rozważny atleta zmienia i dopasowuje szybkość ruchów. Najpierw określa oczekiwane rezultaty: "pompa", albo ciężar? Wybór zależy od tego co aktualne. Zwracając uwagę na szybkość ruchu pod obciążeniem - ważnej składowej idealnego powtórzenia.
BLOKADA: Trzeci i ostatnim składnikiem idealnego ruchu jest jego blokada, osiągana w punkcie w którym ciężar dociera do zamierzonego celu. Mechanicznie, doskonała blokada objawia się tym że ciężaru nie da się już przenieść nawet o centymetr. Jednym z częstych błędów treningu siłowego jest niepełna blokada. I znów w grę wchodzi ludzka natura. Możesz unieść większy ciężar jeśli nie bedzie wymagane jego pełne zablokowanie. Jeśli połączysz skrócony ruch z niepełną blokadą jesteś w stanie ruszyć naprawdę dużo kilogramów. Niestety z pomocą takiego partnera nie wpłyniesz na mięśnie w dostateczny spośob i ich wzrost będzie mniejszy. Konkluzją dokładnej blokady ruchu jest to że rozumny atleta celowo celowo na kilka sekund napnie ćwiczone mięśnie, zanim powolnym i kontrolowanym ruchem opuści ciężar. To dodatkowe napięcie blokady wstrząsa mięśniami i wzmaga naprężenie wewnątrz ich włókien. Pełna blokada i mocne napięcie to końcówka powtórzenia.
PERFEKCJA: Idealne powtórzenie jest zbiorem wielu aspektów. Musisz uważać i reagować na wszystkie z nich. Jeżeli zadbasz o małe sprawy duże zatroszczą się same o siebie. Jeśli będzie to konieczne trzeba będzie sięgnąć do podstaw, często walcząc z własnym ego które sprawia że wydaje nam się iż wszystko co trzeba juz wiemy kiedy niekoniecznie tak jest. Za każdym razem zabierając sie do treningu powinno się mieć "świeże spojrzenie" (i odzież też) NIE WOLNO PRZESTAĆ SIĘ UCZYĆ! Dzięki "początkujacemu" podejściu stajemy się bardziej otwarci na nowe metody i sposoby aby je włączyć do swojego programu. Dla kontrastu "eksperci" których unosi duma są zawsze pewni swej wiedzy i nie potrzebują jej ani grama więcej, nie rozwijają sie ponieważ uważają że wiedzą juz wystarczająco wiele, to jest fatalny wpływ arogancji, lecz prędzej czy później szybko okaże sie że tak naprawdę jest ona jedyną rzeczą która trzyma ich przy dotychczasowym podejściu do rozwijania swoich umiejętności i do poszerzania horyzontów, wyniki stojące w miejscu będą wtedy najlepszym dowodem ich niewłaściwego podejścia. Tacy ludzie powinni się nauczyć czegoś od tych których sami uczą, czyli początkujących sportowców, powinni sie od nich uczyć entuzjastecznego podejścia do treningów, lepiej jest sie uczyć poprzez ciekawość niż poprzez trzymanie się sztywnych zasad które podcinają skrzydła i zatrzymują cie w jednym miejscu. Uczenie sie nowych technik jest tutaj kluczem do postępu, każda nowo poznana ciekawostka treningowa wcielona w tenże trening procentuje w przyszłości lepszymi wynikami na których mnie oraz wam bardzo zależy. Wiecie więc jak ważną rzeczą jest właściwe nastawienie do ćwiczeń, wiecie juz ze nie jest to tylko bezmyślne podnoszenie ciężaru ale sprawdzian waszych umiejętności nie tylko fizycznych lecz także i umysłowych, bezmyślność w treningu zniszczy go dajac marne efekty które szybko ostudzą wasz entuzjazm i prawdopodobnie zniechęcą do podejmowania wyzwań takich jakim jest praca nad własnym ciałem.
Idealne powtórzenie wymaga skupienia się na szczegółach, czyli na koncentracji nad wysiłkiem który będziemy musieli wykonać. Powinieneś myśleć o powtórzeniach jeszcze przed wykonaniem serii, jakbyś planował co za chwilę ma zajść i opracowywał odpowiednia strategię niczym generał podczas działań wojennych gdzie nie ma miejsca na pomyłki, dokonywać w tym czasie drobnych korekt, a po skończeniu ruchów powinniście przeanalizować co zaszło. Nauka płynie z doświadczeń i tym powinniście sie kierować podczas waszej przygody z uprawianiem sportu. Cały ten artykuł jest po to byście nauczyli się czegoś nowego (chyba że już to znacie) o tym co wykonujecie przez kiklka godzin w tygodniu na siłowni, zmieniając szybkość ruchu, jego zasięg, po prostu urozmaicając trening uczynicie go bardziej atrakcyjnym i wciągającym, takie nastawienie szybciej przybliży was do waszych upragnionych postępów moi drodzy forumowicze a przecież taki jest cel tego działu, wskazywanie wam odpowiedniej drogi prowadzącej do doskonalenia się.


DODATKI:
Częściowe powtórzenia: Mimo potrzeby wykonywania pełnych , całościowych ruchów zgodnie z wymogami treningowymi istnieją w arsenale sztuk kulturystycznych celowe częściowe powtórzenia. Ten rodzaj ruchów może być używany aby wyrwać ćwiczącego z zastoju treningowego. Powtórzenia częściowe wykonuje się dla wzmocnienia ścięgien i wiązadeł. Robi się je przeważnie jako intensywne zakończenie serii. Niektórzy kulturyści stosują powtórzenia częściowe w sezonie postartowym. Rozumne użycie ruchów niepełnych jest również zmianą tempa ruchu.
Powtórzenia częściowe dzielą się na dwie kategorie: Podzielone ruchy częściowe i końcowe ruchy częściowe noszące w kulturystycznym slangu miano "palących"
Podzielone ruchy częściowe wymagają stopniowania siły. Atleta zakłada sobie w danym ruchu pewną ilość etapów. Zwykle jest ich od 3 do 6. Po0 każdym z nich następuje chwilowa przerwa w ruchu. W ostatnim etapie ruchu mięśnie są już tak zmęczone że po jego zakończeniu ciężar spada gwałtownie w dół. Największe użycie znajdują powtórzenia te dla rozgrzania mięśni. Wykonuje się je po ostatnim normalnym powtórzeniu końcowej serii. Zasada tych ruchów polega na próbie kontynuowania powtórzeń, przemieszczając ciężar w stale zmniejszającym się zakresie aż do momentu kiedy jest to niemożliwe. Ta metoda w połączeniu z doskonałą technika ruchu którą omawiałem w powyższym artykule powinna przynieść wymierne rezultaty, ale początkujący niech jej nie wykonują, na to przyjdzie czas po kilku latach treningu.

Szybkość: Jest dwóch rzeczników szybkości wykonywanych ruchów na oby końcach jednej sali. Atleci i ciężarowcy lubią stosować szybkie powtórzenia dla udźwignięcia dużych ciężarów. Są także zwolennicy wolnych ruchów, wierzący że tylko takie najefektywniej wpływają na mięśnie.
Aby określić idealną szybkość ruchu, musisz podjąć świadomą decyzję jeszcze przed rozpoczęciem serii. Wybór prędkości powtórzenia sprowadza się do dwóch przypadków: ciężar albo "pompa". Jeśli twoim życzeniem jest podnoszenie maksymalnych obciążeń, potrzebujesz szybkich, gwałtownych ruchów. Jeżeli natomiast wolisz osiągnąć stan "napompowania" mięśni zmniejsz szybkość powtórzeń utrzymując w całej serii stan maksymalnej koncentracji.
Idealnym rozwiązaniem jest łączenie i dopasowywanie szybkości powtórzeń. Jeżeli chcesz popracować nad szczegółami umięśnienia to prawdopodobnie skłonisz się do wykonywania powolnych ruchów. Jeżeli zależy ci na zwiększeniu masy i siły mięśni to doskonałe powinny być szybkie i dynamiczne powtórzenia.
Zawsze starajcie sie podejmować rozważna decyzję co do prędkości ruchu która jest niezwykle ważnym składnikiem "doskonałego powtórzenia" i mam nadzieje że ten artykuł i dodane w nim wskazówki pomogą wam w osiągnięciu lepszych rezultatów na siłowni.


"W cierpieniu rodzi się mądrość pozwalająca docenić piękno zycia"

Wesoły wegan :)

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957
No przecież napisałem - szybkie dynamiczne ruchy w myśł zasady która mówi że siła to masa (ciężar) razy przyśpieszenie (prędkość z jaką podnosisz ciężar). By wygenerować większą siłę, należy wykonywać ruch dynamicznie.

Napisałem też że do poprawy szczegółow umięśnienia najlepiej stosować raczej powolne ruchy podczas których koncentrować się będziemy na osiągnieciu stanu napompowania - ale pisałem że jest to tempo własciwe dla tych którzy chcą poprawić szczegóły umięśnienia, niekoniecznie masę mięśniową, tutaj wolne tempo ruchu służy czemu innemu.

Pamiętaj że siła jaką mięśnie są w stanie wygenerować jest proporcjonalna do przyrostu mięśni - jeżeli zależy ci na przyroście masy mięśniowej to polecam ci fazę pozytywną (podnoszenie ciężaru) wykonywać ruchem dynamicznym, oczywiście bez żadnych ruchów zamaszystych (jak to mówi Michail) a fazę negatywną wykonywać nieznacznie wolniej.
W przypadku zwiększania siły staraj się raczej całośc wykonywać dynamicznie.

"When the flood calls, you have no home, you have no walls"

Wesoły wegan :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 4473 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 18798
Sam pisales kruszek ?
Soga juz ci kiedys dalem.

"U-u-uwaga wszyscy do schronu Mag super hiper mega EmCe w kolejce do mikrofonu"

" Życie jem jak Milkę ,
Bo wiem że jestem lśnieniem
I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957
Ten artykuł jest po części mój a po części jest on zaczerpnięty z pewnego czasopisma, sam go przepisywałem więc w pewnych momentach usuwałem to co jest niepotrzebne i zastępowałem to moim spojżeniem na całą sprawe oraz dodałem także dwa krótkie artykuły odnośnie częściówek i szybkości ruchu, całą noc nad tym spędziłem i poszedłem spać dopiero o piątej nad ranem, ale chyba warto włożyć troszeczke pracy w rozwój tego działy porady odnośnie prawidłowego wykonywania powtórzeń sa bardzo na miejscu, mam nadziejeże to co tutaj zrobiłem posłuży jako elementaż dla młodych sportowców ktorzy chcieliby udoskonalić technikę wykonywanego ruchu...

"W cierpieniu rodzi się mądrość pozwalająca docenić piękno zycia"

Wesoły wegan :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 45 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
Kiedys dalem to w skrucie, oby pomoglo. Prawda jest taka ze czasem mimo tego ze na silowni twarza w twarz wykrzyczysz koledze ze robi cwiczenie jak ostatnia ciota nie pomoze, bedzie "gibał" po swojemu.


Pozdrawiam,
Mawashi

Lepiej jest być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym.
**Moderator Działu Trening**

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957
Ja tam zawsze staram się wnosić zmiane d o dynamiki ruchu, odkąd zacząłem tak robić momentalnie podskoczyła mi siła, zmieniam sposób wykonywanego ruchu w zależności od tego co podpowiada mi przeczucie, jeszcze się nie zdażyło zebym nie odniósł pożadanych efektów bez stosowania odpowiedniej techniki na którą składają sie różne niuanse o których mowa jest w powyższym artykule, trzeba zawsze się doskonalić w kulturystyce drobna zmiana moze prowadzić do znacznych postępów i mam nadzieje że to co tu napisałem pomoże kilku osobom zdać sobie z tego sprawę...

"W cierpieniu rodzi się mądrość pozwalająca docenić piękno zycia"

Wesoły wegan :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 291 Napisanych postów 17217 Wiek 45 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 86319
oby

Pozdrawiam,
Mawashi

Lepiej jest być kanciastym Czymś niż okrągłym Niczym.
**Moderator Działu Trening**

"Lepiej być kanciastym czymś, niż okrągłym niczym"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957
Hehe to daj to jako priorytet, dorzuć fotki napakowanych sterydami kulturystów i napiszmy że jeżeli zastosują się do tych porad będą wciągać takiego np: Ruhla dziurką od nosa

"W cierpieniu rodzi się mądrość pozwalająca docenić piękno zycia"

Wesoły wegan :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957


Jeżeli chcecie tak wyglądać przeczytajcie powyższy artykuł

"W cierpieniu rodzi się mądrość pozwalająca docenić piękno zycia"

*Członek Mafii SFD*

Wesoły wegan :)

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 9094 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 37391
Nie chcę tak wyglądać, ale artykuł fajny

...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 20 Napisanych postów 2925 Wiek 49 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 17201
Nie jestem pewien pisowni, ale to chyba Mike Muntzer, czy jakos tak. Zmarl jakis czas temu w trakcie zawodow z przedawkowania diuretykow. Znany fanatyk superintensywnosci treningu i serii z jednym powtorzeniem.
Jak mi sie cos powalio, to mnie poprawcie..

no pain, no gain

były moderator działu ODŻYWIANIE

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 93 Napisanych postów 17167 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 56957
Ja tam słyszałem od Size ZL (pozdrowienia ekspercie) że zmarł podczas oczyszczania ścian żołądka, po prostu wykrwalił się a nazywał się Andreas Munzer

"W cierpieniu rodzi się mądrość pozwalająca docenić piękno zycia"

*Członek Mafii SFD*

Wesoły wegan :)

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening na masę

Następny temat

czy mam szansę na jakiś zawodach

WHEY premium