SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Troche informacji o chlebie

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 16581

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 104 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 381
Ostatnio na foum było kilka pytań odnośnie chleba więc postanowiłem się zebrać i napisać o nim artykuł.

Chleb jest to pieczywo otrzymywane z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej (z wykorzystaniem drożdży) bądź mlekowej (bakteryjnej), wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości. Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia (węglan sodu), znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym

Rozróżnia się chleb żytni (razowy i biały), chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Wszystkie chleby razowe (a zwłaszcza tak zwane całoziarnowe - np. chleb Grahama i chleb Steinmetza) mają dużą wartość odżywczą i witaminową. W krajach północnych bardziej rozpowszechniony jest chleb żytni niż pszenny, w niektórych okolicach wypieka się także chleb z mąki jęczmiennej i owsianej, a na obszarach uprawy kukurydzy ważnym składnikiem ciasta do wypieku chleba jest mąka kukurydziana. Większość współczesnych rodzajów chleba spotykanych w Europie i USA jest bardzo pulchna. Pulchny chleb łatwiej się gryzie i łatwiej trawi.

Podstawowymi składnikami chleba są: mąka pszenna lub mąka żytnia, woda, sól oraz dodatki, na przykład drożdże lub kwaśne mleko (w celu wywołania fermentacji).
Celem fermentacji jest zawsze wytworzenie wewnątrz masy ciasta znacznych ilości dwutlenku węgla, który na skutek zwiększania swojej objętości w trakcie procesu pieczenia powoduje spulchnienie końcowego produktu. Przy produkcji chleba pulchnego na skalę przemysłową czasami zamiast drożdży stosuje się węglan sodu, który w podwyższonej temperaturze rozkłada się z wydzieleniem dwutlenku węgla.
Chleb wypieka się w piecu piekarskim w temperaturze 200-250°C. Chleb zawiera 45-49% węglowodanów, 4,5-8,3% substancji białkowych, ok. 1% tłuszczu, 0,2-1,5% błonnika, ok. 1,5% substancji popiołotwórczych oraz 42-48% wody. Skórka chleba składa się głównie ze skarmelizowanej dekstryny.

Podsumowując chleb nie powinien być całkowicie eliminowany z diety jak i również nie powinien być on jedynym źródłem węglowodanów w diecie. W szerokiej gamie produktów każdy może znaleźć produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Ciemne pieczywo zawiera większe ilości błonnika pokarmowego, gdyż produkowane jest z mąki z pełnego przemiału, zawierającej wszystkie składniki ziarna. Jest również bogatsze w składniki mineralne i witaminy. Jest ono wskazane zwłaszcza dla osób, cierpiących na zaparcie, walczących z częstymi napadami głodu lub nadmiarem kilogramów. Pieczywo jasne jest natomiast szczególnie polecane osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym - uskarżającym się na wzdęcia czy uczucie nadkwaśności. Tak więc obok makaronu, ryżu, kaszy i innych zbóż chleb też powinien znaleźć swoje miejsce diecie. Oczywiście nie mówię zaraz, że np. w posiłku potreningowy ryż zastąpić chlebem(ryż tu się lepiej nadaje) tylko piszę, że od czasu do czasu chleb powinien być spożywany. Chociażby ze względu na urozmaicenie diety.
Poniżej zamieszczam informacje o wartościach odżywczych poszczególnych wyrobach chlebowych:
Bułki grahamki 8,2 1,7 56,9 258 0,2 0,0
Bułki kajzerki 7,5 3,6 59,4 296 0,8 2,3
Bułki maślane 7,7 5,9 61,8 326 1,6 3,6
Bułki pszenne 7,3 1,5 58,5 272 0,2 0,8
Bułki wrocławskie 7,2 4,4 57,4 293 1 2,8
Chleb Graham 7,6 1,7 49,4 226 0,2 1
Chleb mazowiecki 6,3 1,4 56,3 248 0,2 0,7
Chleb mieszany 6,4 4,5 49,2 246 0,5 3,4
Chleb praski 5,7 1,3 56,2 244 0,2 0,7
Chleb pszenny 6,8 1,4 56 249 0,2 0,8
Chleb staropolski 5 1,7 50,5 219 0,2 1
Chleb wiejski 5,8 1,3 55,1 239 0,2 0,7
Chleb zwykły 5,4 1,3 57 245 0,2 0,7
Chleb żytni jasny 4 1,3 57,1 241 0,2 0,8
Chleb żytni razowy 5,6 1,7 51,5 223 0,2 1,1
b t ww kal. t.nas t.nienas







Zmieniony przez - Lasowiacze w dniu 2007-01-05 16:41:46

Zmieniony przez - Lasowiacze w dniu 2007-01-05 16:46:52

" W kulturystyce nie jest ważne ile podnosisz tylko jak to podnosisz."

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 373 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 10057
Artykul dosc krotki, wiec i pewni wiecej osob go sobie przeczyta. Sog sie nalezy
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 365 Wiek 48 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 5652
bardzo fajnie ze ktos zajal sie tym, jakze czesto pomijanym produktem.
lasowiacze - z przyjemnoscia daje soga
zdr

pomogłem?
to nakarm dziecko www.pajacyk.pl 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 577 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 5049
Ja sam sie ostatnio zastanawiałem dużo na temat pieczywa a tu artykuł widze na temat który mnie interesuje

Przeczytałem podoba mi sie SOG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 104 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 381
Dzięki chłopaki.
Cieszę się, że komuś ten artykuł się przydał.

" W kulturystyce nie jest ważne ile podnosisz tylko jak to podnosisz."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 684 Wiek 36 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 25245
Ja tez dalem, szkoda ze dzis coraz czesciej robia ludzi w*****a i dodaja do razowcow pelno chemii albo wrecz zabarwiaja zwykle przenne, zytnie pieczywo barwnikiem slodowym po czym wyglada jak to super zdrowe 'razowe' Wlasnie dzis jadlem taka bulke chyba gdzie bylo pare malutkich bialych plamek

Cel jest droga. Droga jest celem.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 185 Wiek 40 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6231
Miło poczytać-fajne informacje. SOG . Pozdro
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 517 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10269
również przyznaje SOGa, dzieki za arta.

---"kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem"---

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 185 Wiek 40 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 6231
Swamprage-dokładnie tak jest. Często piekarnie oszukują w ten sposób a my sie łudzimy że jemy zdrowe i pełnowartościowe pieczywo. Na szczęście mam dwie swoje dobre piekarnie gdzie za towar jestem pewny w 100%
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 452 Wiek 39 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3888
a co z chlebem orkiszowym?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 104 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 381
detonatotor spotkałem się już także z tkim czymś(chyba na forum), że nie którzy producenci dodają do chlebów kratyne z włosów itp. Więc dodrze jest mieć dobrą "wiarygodną" piekarnie w której można kupić dobre i zrowe pieczywo bez żadnych niespodzianek.

" W kulturystyce nie jest ważne ile podnosisz tylko jak to podnosisz."

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

linku szukam pomocy !

Następny temat

dieta na redukcje brzucha???

WHEY premium