SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

SIŁOWNIA A UZALEŻNIENIE

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 13487

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Michail z działu Trening.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 226 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1868
[raczej na forum niewiele jest na ten temat, dlatego postanowiłem cos napisac...]

Siłownia, nałóg, poczucie szczęścia, zdolności umysłowe - co łaczy te pojęcia?

Niektórzy z ćwiczących na siłowni często się skarżą, że podczas dłuższej przerwy bez wysiłku fizycznego czują się źle, są senni, nic im się nie chce. Osobiście znam kilku ludzi, którzy muszą machnąć sobie 100 pompek, albo pojeździć na rowerze czy pobiegać sobie - wtedy czują się lepiej i dobre samopoczucie powraca. Dlaczego tak jest? Czym różnią się od niećwiczących?

Naukowcy wyjasnili, skad bierze sie dobre samopoczucie po wysilku. Okazuje sie, ze wysilek zwieksza produkcje endorfin (‘wewnetrzne morfiny’) w mózgu. Endorfiny to czasteczki przypominajace budowa chemiczna niektóre narkotyki. Endorfiny poprawiaja samopoczucie i zmniejszaja napiecie nerwowe.

Endorfiny są to substancje mające wlasciwosci morfiny i dzialające na receptor opiatowy, odgrywaja prawdopodobnie wazna role w powstawaniu uzaleznien; wplywaja na przekaznictwo neuronalne i moga wystepowac jako tzw. wspólprzekazniki. Przypisuje im sie wplyw na odczuwanie bólu oraz powstawanie uczucia przyjemnosci i zadowolenia, modyfikuja podstawowe funkcje psychiczne: pamiec, myslenie, emocje.
Wysiłek fizyczny pod tym względem ma coś wspólnego wspólnego narkotykami, które również powodują zwiększone wydzielanie się tych substancji.
Organizm człowieka szybko uzależnia się od sportu, a właściwie od poprawiających nastrój endorfin (tzw. hormonów szczęścia).
Czasami uzależnienie od wysiłku fizycznego może być bardzo silne, a przerwanie np. ćwiczeń na siłowni może wiązac się z pewnymi przykrymi objawami. Przykładem tego jest udokumentowany przypadek 50-letniego, bylego sportowca wyczynowego, nadal intensywnie trenujacego, który doznal zawalu miesnia sercowego. W trakcie leczenia wystapily u badanego objawy, które ustepowaly po podejmowaniu przez niego wysilków fizycznych, wbrew zaleceniom lekarskim. Ujawnił sie tutaj zespól abstynencyjny w przebiegu uzaleznienia od wysilku fizycznego.
Jednak są to przypadki skrajne. Nie powinno się obawiać uzaleznienia od wysilku. Jest to chyba jedyne uzaleznienie, które moze wyjsc Ci na zdrowie.
Apropo endorfiny, jest to hormon w dużych ilościach wydzielany u osób zakochanych, dlatego czujemy się dobrze w towarzystwie takiej osoby, dlatego rozstanie z nią jest w pewnym sensie porównywalne do odstawienia narkotyku. Ale to tylko w ramach ciekawostki.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 29 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 66
juz kompletnie tego nie ogarniam , dla ludzi to nawet pewnie chodzenie do sklepu po bułki to uzaleznienie , ludzie powariowali.....
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 331 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 9302
skad skopiowales?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 226 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1868
z wszystkich znalezionych przeze mnie stron na ten temat wybrałem odpowiednie wątki i je skleiłem własnym stylem, popierając je motywami z zycia ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 47 Napisanych postów 7997 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 70855
Juz gdzieś o tym czytałem ale to obszerniejsze, ciekawe sog.

Kudowa Zdrój noclegi hotele http://www.kudowazdroj.net 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 248 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5435
Ja się już uzależniłem i niemam zamiaru iść na odwyk
1

" Co wy tu robicie odkąd powstało życie ?"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1260 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 17192
dobry temat już wiem dlaczego nie moge usiedzieć z du... w domu jak nie byełem na siłce jeśli jestem chory

da saga continous

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 1582 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 20465
ja jak jestem chory i 2 dni nie ide na siłke to w trzecim dniu musze isć nawet jak mam 38-39 C i na 4 dzien juz zdrowy jestem...i czuje sie swietnie...

4-ro dniowe plany z priorytetami http://www.sfd.pl/temat233868/
coś o dysproporcjach http://www.sfd.pl/temat208374/
masz problem z techniką ćwiczeń kliknij w linka i czytaj http://www.sfd.pl/temat202268/
i tak w kółko.........

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 335 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 1336
Wlasciwie to nic nowego, ale fajnie, ze o tym napisales.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 438 Napisanych postów 2750 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 19611
tez jestem uzalezniony jak nie cwicze to spie

bad boy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 5052 Wiek 35 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 61437
ja jak nie ćwicze to mi się ręce telepią i chodze w-k-u-r-w-i-o-n-y
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 387 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3624
Siłownia powoduje uzaleznienie na cale zycie: zdorwie, siłe i zawalista sylwete.. minister zdrowia Młody_15

...

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kto to jest?

Następny temat

5cm w bicu w 3 miechy!!!

WHEY premium