SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pytanie o cykliczność treningów

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2099

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 120 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1370
. Czy po typowym treningu "na siłę", trwającym powiedzmy 6-tyg. powinno się robić trening regeneracyjny, czy od razu masę?

Ponieważ pomyślałem, że mógłbym trenować tak, jak w którymś ze starszych numerów Kif-u zalecał Robert Piotrkowicz początkującym, tj. przez pierwsze 6-tyg. 15-12-10 powt. w seriach, przez drugie 12-10-8 powt., natomiast przez trzecie 10-8-6 powt.

Tylko nie wiem czy kolejność ma być taka, jaką wyżej napisałem, czy lepiej robić 10-8-6, później 12-10-8, następnie 15-12-10 natomiast po skończeniu takiego mezocyklu zrobić tygodniową przerwę. Pomyślałem, że to tak jakbym ćwiczyć siłę, później masę, a później się regenerował i poprawiał wydolność.
Więc proszę o poradę.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1208 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5942
Dasaka
nie musisz sie tak kurczowo wszystkiego trzymac.
dwa tyg. na intensywnosci minus 20% ,a pozniej 4-6 tygodni moze wiecej.wszystko bedzie zalezalo od postepow.
jesli po uplywie miesiaca nadal bedziesz szedl do przodu z ciezarami-nic nie zmieniasz,bo wszystko jest ok.jedziesz dalej.
pamietaj,ze jesli w ktoryms momencie(a taki na pewno nastapi),zaczniesz miec problemy-ciezary stana-najpierw sprawdzasz odzywianie i odpoczynek,jesli wszystko jest ok.,a mimo wszystko stoisz w miejscu-robisz nastepne 2 tyg."deloadingu"czyli zmniejszasz intensywnosc(ciezar)-tak,jak po twojej chorobie.
oczywiscie to moze byc tez czas na wprowadzenie pewnych korekt(zmiana parametrow-serii,powtorzen;zamiana cwiczen,itp.)
powodzenia i pozdrawiam.

" LIVE AND DIE IN THE SQUAT RACK ! "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1208 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5942
nowicjusz nie musi sie tak wczuwac,jesli chodzi o cyklicznosc.
ciezary ida w gore-jedziesz dalej.
mamy zastoj-musisz cos znienic.
spokojnie.bedzie dobrze.pozdrawiam.

" LIVE AND DIE IN THE SQUAT RACK ! "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 822 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6242
po ciezkim cyklu na sile powinienes zrobic regeneracje
chociaz hardgainer tez ma racje

Zmieniony przez - jojo122 w dniu 2007-11-02 13:39:26
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14678 Napisanych postów 53199 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400740
Nie bierz sie za budowanie sily jezeli nie masz na to odpowiedniego starzu. Nie ma sensu narazac sie na kontuzje itd.

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1208 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5942
georgu !
z calym szacunkiem,ale jesli wezmiemy pod uwage jego propozycje(tzn.zejscie do 6 ruchow)-to jeszcze mu daleko do "czystej" sily.
...ale ogolnie-podpisuje sie pod tym,co napisales.

" LIVE AND DIE IN THE SQUAT RACK ! "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 14678 Napisanych postów 53199 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400740
Mowie o prawdziwej sile, a nie o budowaniu masy na "malej" ilosci powtorzen

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 7667 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 81617
Po 6 tyg. rob tydzien przerwy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1208 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5942
georgu !-powtorze jeszcze raz.pacjent chce robic po 6 ruchow.jaka czysta sila!?
kuro !-a moze miesiac?co 6tyg. to on moze sobie zrobic tydzien,dwa "deloadingu" i bedzie ok.
(co wy jestescie tutaj tacy przewrazliwieni?)

" LIVE AND DIE IN THE SQUAT RACK ! "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 120 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1370
To może napiszę jak to w tej chwili wygląda. Otóż zrobiłem sobie 6 tyg. treningów na poprawę wydolności, a polegało to na tym, że wykonywałem owe 15-12-10 powtórzeń w seriach.
Niestety pod koniec ostatniego tygodnia zachorowałem (było to tylko lekkie przeziębiebnie wirusowe, wyleczyłem się bez zażywania antybiotyków, praktycznie samym Gripexem) i niestety nie poszedłem na dwa ostatnie treningi.

Po tych 6 tygodniach (a właściwie po 18 tygodniach, tj. 4 miesiącach i dwóch tygodniach nieprzerwanych treningów)planowałem tydzień przerwy.
Przerwa zaczęła się jednak dwa dni wcześniej niż przewidywałem.

Dziś czuję się już dobrze i planuję w czwartek iść na trening. Jednak nie wiem czy będę dysponował pełnią siły.

Dlatego proszę o poradę, czy teraz pomimo wszystko zacząć planowany 6-tygodniowy cykl "na siłę", czy zrobić jeszcze kilka treningów regeneracyjnych? A w drugim wypadku; ile tych treningów.

I czy zaczynać treningi od czwartku, czy lepiej od poniedziałku następnego tygodnia?


P.S.: Tutaj muszę dodać, że:
1. w treningach "regeneracyjno-wydolościowo-rzeźbiących", w których wykonuję w seriach 15-12-10 ruchów:
-stosuję stosunkowo szybkie tempo wykonywania powtórzeń: dość szybko, dynamicznie unoszę ciężar (ruch koncentryczny trwa od pół do jednej sekundy), natomiat ruch ekscenteryczny trwa ok. 2-3 sek. (w zależności od ćwiczenia),
- używam małych i średnich ciężarów, którymi spokojnie wykonuję ćwiczenie; każdą serię kończę z zapasem 2-3 powtórzeń,
- ćwiczę głównie ciężarami wolnymi - najczęściej sztangielkami oraz część ćwiczeń wykonuję na maszynach.

2. w treningach "na masę" gdy ćwiczę 12-10-8 powt.:
-tempo jest wolne, ruch pozytywny trwa 2 sekundy, negatywny zaś 4 sekundy,
- używam średnich i dużych ciężarów (ok. 60-80 MPP)
- serie kończę z zapasem 1 powt., czasem też ostatnie powtórzenia wykonuję z trudem.

3. w treningach "na siłę" gdy liczba powtórzeń kształtuje się na poziomie 10-8-6:
- tempo jest wolne,
- używam dużych, submaksymalnych i maksymalnych ciężarów (ok. 70-100 MPP)
- używam ciężarów wolnych, w większej części sztang,
- zwracam mniejszą uwagę na technikę i "dopinanie" ćwiczonych mięśni, a większą uwagę na użyty ciężar,
- biję rekordy.

Zmieniony przez - Dasaka. w dniu 2007-11-12 19:03:48

Zmieniony przez - Dasaka. w dniu 2007-11-12 19:05:11
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 7667 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 81617
. w treningach "na siłę" gdy liczba powtórzeń kształtuje się na poziomie 10-8-6:
- tempo jest wolne,
- używam dużych, submaksymalnych i maksymalnych ciężarów (ok. 70-100 MPP)



MPP to ciezar maksymalny? Dajesz rade zrobic 10 - 8- 6 z 100% ciezaru maksymalnego? hmmm....mistrz.

A mowiac serio - sile sie robi z 1 - 5 powtorzniami.


Hard - Tobie sie nigdy nie zdarzyly kontuzje? Kolano przeboleje. Ale leswy bark to dla mnie zawsze wielka niewiadoma (******lnie czy nie ******lnie dzisiaj).

Poza tym uwazam, ze regeneracja jest tak sama wazna czescia treningu jak dzwiganie ciezarow czy odzywianie. Dlatego nie jest to przewrazliwienie.


Zmieniony przez - Kuro w dniu 2007-11-12 22:21:44
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 1208 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 5942
Kuro
podoba mi sie,jak z wielkim przejeciem uzywacie tutaj na forum,takich powaznych okreslen,jak:przetrenowanie,regeneracja,intensywnosc,itd.-w dziale dla poczatkujacych.
kupa smiechu.
pozdrawiam.

" LIVE AND DIE IN THE SQUAT RACK ! "

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zastoj =zmiana treningu

Następny temat

Plan do popraw

WHEY premium