SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

1000m z 3:30 - 2:45

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 13158

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
powodzenia!! bedzie ok! pamietaj na ostatnim okrazeniu 200m do mety szybciej

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 270 Wiek 28 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1564
Raczej okrążenia nie będzie bo to przełaj, ale ostanie 100 metrów przywalę jeśli będę miał po co. Dzięki za wsparcie!:)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 270 Wiek 28 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1564
Na zawodach byłem 18 na 70 osób, byłoby lepiej gdybym nie zawalił startu. Wszyscy za przeproszeniem wypieprzyli pierwsze 200m tak że spadłem na ok. 30 miejsce:\ Potem to się tylko wspinałem aż wypadłem 18. Czasu nie znam, ale pierwszy wyprzedził mnie o ok. 100m.

Ale mniejsza z tym, w Maju są ważniejsze zawody lekkoatletyczne, najprawdopodobniej będę biegł na 1000m. Do tego czasu NAPRAWDĘ !!MUSZĘ!! zejść poniżej 3 minut. Przez 2 miesiące regularnie biegałem se na 4km z czasami ~16 minut i naprawdę dużo to dało, teraz 3:11/km - luzik. Nie mam dobrych warunków do treningów ale mogę wykonywać przysiady z ciężarkami, biegać po schodach no i oczywiście biegać w terenie. Do dyspozycji mam okrążenie 400m oraz leśną trasę. Oprócz tych 4km słyszałem że pomocne są interwały. Proszę o pomoc. Pamiętajcie że MUSZĘ zejść poniżej 3 min i NIE PISAĆ "idź do klubu"! Mogę trenować codziennie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 270 Wiek 28 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1564
Widzę nikt nie chce pomóc:P

Ad.1 Przez 2 tygodnie nie biegałem bo lało, albo nie miałem czasu, i przez to jakby się oduzależniłem od biegania:( Dziś pobiegłem to nie mogłem zrobić 4km, a tylko 3 z niefajnym czasem 13minut. Muszę wrócić do formy.

Ad. 2 Po części wynika to z punktu pierwszego, a mianowicie: gdy za oknem słota,
i biegać się nie da, to jak trenować w domu bez posiadania sprzętu?

Ad.3 Czy jazda na rowerze, oczywiście nie rekreacyjna, tylko wyścigowa, może pomóc w biegach na jakichkolwiek dystansach? Poczynając od 60m do maratonu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Większość prezentowanych przez nas planów treningowych opiera sie na nieco innej specyfice określania intensywności treningowych niż powszechnie robi się to w Polsce. Postanowiliśmy odejść od tej często mylącej, budzącej kontrowersje terminologii tzw. "zakresów". W dzisiejszych czasach posługiwanie się nimi jest nieco archaiczne. I niepotrzebnie komplikuje sprawę. Zniechęca być może potencjalnych biegaczy do zainteresowania się bieganiem, jako że stwarza wrażenie hermetycznego, zamkniętego, technicznego języka. OWB1, WB1, WB2, WB3 - aż dziw bierze, ze nikt tego przez lata nie miał odwagi zmienić. Najwyższa pora. W naszej opinii łatwiej będzie posługiwać się terminologią opartą o procent tętna maksymalnego. (*** ograniczenia stosowania zamieszczamy na końcu)
Czyli jeśli piszemy - 60' 75%, oznacza to, że zalecamy 60 minut z intensywnością 75% HRmax, czyli intensywnością konwersacyjną.Jeżeli nie posiadacie pulsometru opierajcie się na naszych opisach:

Zrealizowanie planu w 100% nie daje pewności, że osiągniesz zamierzony cel. To w dużej mierze zależy od ciebie i od tego, jak będziesz kontrolować intensywność oraz zmęczenie. Jeżeli czujesz się źle to warto odpocząć i przełożyć trening na następny dzień, lub na kolejny, jeśli dalej samopoczucie będzie złe.
Uczulam was jeszcze na jedną rzecz aby zawsze zaczynać trening WOLNO a kończyć SZYBCIEJ, a to dlatego żeby wasz silnik mógł się rozgrzać. Znaczy to, iż pierwsze 2 odcinki, pierwsze kilometry, powinny być wykonywane odrobinę wolniej niż kolejne. Zalety tego poznacie kiedy spróbujecie się do tego zastosować, chociaż z doświadczenia wiem, że jest to ciężkie.

- <65% jest to w zależności od twojego wyjściowego poziomu - trucht, marszobieg lub szybki marsz w czasie tego wysiłku powinieneś być w stanie swobodnie rozmawiać;

- <75% jest to prędkość, przy której zaczyna się pojawiać głębszy oddech ale nadal jest to intensywność konwersacyjna. W polskiej szkole treningu jest to tzw. intensywność I zakresu;

- 75-80% oddech jest głębszy mówienie jest już utrudnione. W polskiej szkole treningu jest to tzw. intensywność II zakresu;

- 80 - 90% przy tej intensywności rozmawiać, można najwyżej urywanymi zdaniami. W polskiej szkole treningu jest to tzw. intensywność III zakresu;

- >90% chyba nie trzeba tłumaczyć po prostu &#8222;ile fabryka dała&#8221;z reguły są to okolice prędkość startowej dystansu do którego się przygotowujesz;

- SPR &#8211; trening sprawności, różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe;

- F, Fartlek - zabawa biegowa (jest to trening który wykonujemy w zróżnicowanym terenie). Podczas spokojnego marszobiegu lub biegu z intensywnością <75% wykonujemy przyspieszenia o różnej długości, im krótsze tym szybsze, a im dłuższe tym wolniejsze. Przerwy między przyspieszeniami jeżeli chodzi o intensywność, regulujemy sami. W zależności od zaawansowania treningowego może to być marsz, trucht lub bieg <75%

- P - przebieżki, są to ok. 50-100m odcinki biegane szybko ale ładnie, w sposób kontrolowany, przerwa na odpoczynek w truchcie lub marszu. Przebieżki przydają się głównie w celach doskonalenia techniki biegu. Powinny być biegane z taką prędkością abyś był w stanie przez długość odcinka w pełni kontrolować technikę biegu i następną przebieżkę powtórzyć z taką sama jakością;

- G - bieg ciągły w zróżnicowanym pofałdowanym terenie;

- PG - podbiegi powinny być wykonywane w szybkim tempie

*** - opieranie się na intensywności opartej o tętno maksymalne ma pewne ograniczenia. Dla amatorskiego zawodnika 85% to może być już bardzo duża intensywność, dla wyczynowego - nie taka duża. Ale nasze plany staraliśmy się przygotowywać mając to na uwadze. Poza tym- w przypadku wątpliwości polecamy skorzystanie z kalkulatora, który znajduje się na naszej stronie


Dla kogo jest ten plan? Dla osoby, która już biega i jest w stanie przebiec bez zatrzymywania 40-50 minut. Dlatego przed przystąpieniem do wykonywania planu należy stopniowo wdrażać się w bieganie, wychodząc 3-4 razy w tygodniu na 30-50 minut biegu, przeplatanego marszem. Oprócz tego zalecamy wykonywanie podstawowych ćwiczeń sprawnościowych, znanych z lekcji W-F: wymachów, skłonów itp. (szczegółowy artykuł na temat sprawności już wkrótce) oraz łagodnych przyspieszeń o długości 60-120m - w ilości np. 4 na trening.

Każda inna aktywność fizyczna jest wskazana: lekka siłownia, basen, rower - oczywiście w umiarze. W okresie wykonywania planu trzeba jednak skupić się na bieganiu. Nie można w tym okresie trenować np. mocno na siłowni, bo może to spowodować pewne zaburzenia techniki biegu, regeneracji potreningowej itp.

Jak długi musi być okres wstępnego "rozbiegiwania się"? To zależy oczywiście od poziomu sprawności, obowiązuje jednak zasada: im wcześniej, tym lepiej. Dla kogoś sprawnego i szczupłego wystarczy pewnie miesiąc przygotowań, dla innego wystarczające będzie dopiero pół roku. Zalecane minimum to 2-3 miesiące. Im większa wcześniejsza łagodna "baza", tym plan będzie skuteczniejszy.


wszystko w http://bieganie.pl/index.php?show=1&cat=19&id=385


Charakterystyka wybranych środków treningowych oraz treningów:

- skip A staraj się robić dynamicznie, tak, aby pobudzić układ mięśniowy i nerwowy. Na skipach żwawo przebieraj nogami, dbaj o dużą częstotliwość ruchów. Pamiętaj, że podczas wykonywania skipu kolano powinno być ugięte maksymalnie pod kątem 90 stopni. Noga po postawieniu na ziemię powinna być wyprostowana, aby to się udało może pomocna będzie wskazówka, żeby po postawieniu stopy na podłożu pięta dotknęła ziemi.

- 4 x 500m, trening wykonywany na zmęczeniu po biegu ciągłym. Zaczynamy wolniej niż tempo startowe, kończymy w tempie startowym. Przykładowe prędkości dla przygotowującego się do złamania 5 minut na 1500 m mogą więc wyglądać następująco: 1.55 &#8211; 1.50 &#8211; 1.45 &#8211; 1.40. Przerwy w lekkim truchcie.

- Bieg ciągły 2 x 3km, założenia podobne, jak w biegu ciągłym 6km. Pierwszy odcinek spokojnie, choć z narastającą prędkością. Drugi coraz mocniej, ostatni kilometr mocno.

- 5 x 400m &#8211; założenia podobne, co w przypadku 500-tek. Zacznij wolniej niż prędkość startowa, kończ z prędkością startową lub mocniej. Przykładowe prędkości dla zawodnika mierzącego w czas 5 min/1500m: 1.26 &#8211; 1.24 &#8211; 1.22 &#8211; 1.20 &#8211; 1.18. W przypadku, gdy trening ten wydaje się zbyt łatwy do wykonania, proponuję nie zwiększanie ilości odcinków lub ich prędkości, a skracanie przerw wypoczynkowych. Podobnie w przypadku 500tek. Możesz też truchtać w przerwie &#8211; wypoczynek jest wtedy mniejszy, a odcinki biega się trudniej. W treningu tempowym podstawową wartością jest jednak prędkość biegu odcinka, dlatego przerwy dobierz w ten sposób, aby prędkość biegania odcinków nie spadała, a rosła.

- 2 x 1000m: finalny trening przygotowujący pod start. Po tym treningu wykonasz już tylko luźne treningi, plus jedno lekkie pobudzenie. Trening biegnij mocno. Pierwszy odcinek kontrolowany, nie możesz zmęczyć się na nim zbyt mocno, nie może też być zbyt swobodny &#8211; ma to ok. 90% twoich możliwości. Drugi odcinek biegnij w okolicach tempa startowego. Dla każdego zawodnika, nawet mierzącego w ten sam czas, trening ten będzie wyglądał inaczej. Jeden pobiegnie w 3.40 i 3.20, drugi w 3.40 i 3.30, jeszcze inny w 3.30 i 3.15. Należy pamiętać, że pierwszy odcinek jest tylko wprowadzającym, prowokującym zmęczenie, z którym trzeba powalczyć na drugim odcinku. Drugi odcinek biegnij mocno, na 95% możliwości. Jest to świetny miernik naszego przygotowania. Ktoś, kto jest w stanie pobiec drugi odcinek w tempie startowym, czyli np. 3.20 dla zawodnika mierzącego w czas np. 5 min/1500m, z dużą dozą prawdopodobieństwa jest przygotowany na złamanie 5 minut. O ile oczywiście sumiennie pracował w okresach poprzedzających bezpośrednie przygotowanie startowe. Dla osób nieprzygotowanych, tego typu trening może się okazać zbyt mocny. UWAGA: osoby startujące na 800 - zamiast 2 x 1000m biegniemy 600m + 400m, mocno, ale nie na maxa.

- 8 x 200m: trening pobudzający. Przerwy w marszu, do pełnego wypoczynku. Odcinki biegane jak przebieżki, szybciej niż tempo startowe (czyli np. 40s 5min1500m), ale swobodnie. To już tylko mały szlif przed ostateczną próbą.

EGZAMIN: Pamiętaj, że największym błędem w podczas startu jest rozpoczęcie biegu ze zbyt dużą prędkością. To, co nadrobisz na pierwszym okrążeniu, stracisz wielokrotnie na ostatnim, jeśli zaczniesz zbyt mocno. Przed biegiem rozgrzej się, truchtając 8-10 minut, wykonaj 3-4 przebieżki dogrzewające, ostatnią z narastającą prędkością, aby nieco się pobudzić. Biegnij równym tempem, oddychając miarowo, starając się być rozluźnionym, nie spinając się. Pamiętaj, że jesteśmy dobrze przygotowany dzięki twojemu wysiłkowi i bieganie.pl. Możesz również na egzamin ustawić sobie timer w zegarku aby odliczał ci czas np. 20 sekund na każde 100m(jest to tempo na 5min na 1500m. To samo możesz próbować na treningach aby wyczuć dobre tempo. Jeżeli zostaną ci siły na finisz nie zaczynaj go wcześniej niż 150-200m przed metą.
Powodzenia trzymamy za was kciuki

zespół bieganie.pl

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 270 Wiek 28 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1564
Też mam internet sprinterek, też mogę sobie poczytać o tym co tam piszą. Ale już nie znajdę odpowiedzi na moje pytania.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 759 Wiek 31 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 13164
1. po takiej przerwie mysle ze jest to normalne. wiekszosci ludzi odechciewa sie wrocic do biegania po przerwie. znowu odnawiac forme, znowu ciezka praca itp. normalne. ale trzeba sie przelamac i wyjsc kilka razy i forma wroci szybciej niz wczesniej ja budowales, (pmiec miesniowa)

2. biegac zawsze sie da. czapka, rekawiczki, dobry ubior i biegasz nawet w -30! nie ma co zwalac na pogode albo trenujesz albo nie.

3. Wydaje mi sie ze to nic ci nie da. Kolarstwo skraca miesien dwuglowy co za tym idzie krok sie skraca. Mysle zeby sie poprawic w bieganiu trzeba BIEGAC
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
tak yes gajes!

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 270 Wiek 28 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1564
Dzięki gajes! Sog poleciał.
Co to odpowiedzi do pytania 2. to myslę, że jedyną barierą pogodową może być deszcz - chyba że chce się zachorować...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 270 Wiek 28 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1564
A trenować będę w bardzo prosty sposób: codziennie bieg w terenie na 4000m tempem 4.10/km a z czasem pewnie będę mógł coraz szybciej. Zrobię sobie w ten sposób wytrzymałość, jak to niektórzy powiadają "bazę tlenową" no i siłę. Do zawodów w maju myślę, że spokojnie będę w stanie zrobic kilometr w trzy minuty. Takie zwykłe bieganie na prawdę duzo daje, w maju tego roku prawie że "umarłem" po sprawdzanie na kilometr w którym uzyskałem czas 3:13. Miesiąc temu był kolejny sprawdzian, na którym bez większego wysiłku pobiegłem w 3:11. Nie zamierzam zostawać mistrzem świata, po prostu chcę być w tym dobry, coś powygrywać i już. Ale kto wie...
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Doradzcie-zawody

Następny temat

F1 - Grand Prix Niemiec (sezon 2010)

WHEY premium