SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie znaczenie ma nauka w treningach na siłowni?

temat działu:

Trening w domu

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4893

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
Wiele nauk, które na pierwszy rzut oka dla zwykłego 'pakera' nie wydają się mieć wiele wspólnego z treningami na siłowni, w rzeczywistosci pełni kluczową rolę w tym sporcie. Przykładem osoby która która odnosiła znaczące sukcesy zarówno w nauce jak i startach kulturystycznych jest Frank Zane. Jest dla wielu osobą godną naśladowania. Czytał on fachową lekturę specjalistyczną związaną z reakcją mięśni na bodźce i żywieniem. Wyprzedził myśl suplementacyjną stosując pewne substancje jako 'polepszacze' wyników treningów na długo przed ich wprowadzeniem przez koncerny żywieniowe na rynek. Był wykształconym człowiekiem i zarabiał na życie pracując jako nauczyciel i wykładowca.
O tym jak ważne i pomocne przy startach w bodybuildingu okazują się być różne gałęzie nauk świadczą następujące przykłady:
Fizjologia - przedmiot traktujący o podstawach naukowych skurczu mięśni. Jak uczęszczamy na siłownię i chcemy mieć zadowalające efekty, byłoby dobrze mieć podstawowe pojęcie, jakie bodźce treningowe w jaki konkretny sposób wpływają na kształtowanie się naszych wyników sportowych. Trening może być prowadzony w bardzo zróżnicowanej formie. Z punktu widzenia fizjologii mięśni najistotniejsze jest określanie takich jego parametrów jak poziom siły rozwijanych skurczów, czas trwania wysiłku, jego częstotliwosc, rodzaje skurczów. Wg mnie przynoszącym najlepsze efekty sposobem jest planowanie kazdej sesji treningowej, obliczanie progresji w kazdym cwiczeniu. Rozpisując sobie wszystko trzymamy niejako 'rękę na pulsie' i mozemy na podstawie obserwacji i wrazen po skonczonym treningu nanosic zmiany w rozpiskach. Jest nam łatwiej wyciągać wnioski z reakcji kazdego cwiczenia na nasz organizm i jestesmy po kazdej sesji bogatsi w nowe doswiadczenia. Sądze że niewielu początkujących wie, że istnieją tylko trzy glowne rodzaje bodźców treningowych - poprawiające: siłę mięśni, wytrzymałość oraz szybkość. Jest też opcja treningu mieszanego. Nie ma bodźców treningowych dzieki którym pracujemy bezpośrednio nad redukowaniem masy i rzeźbą. Tu ogromną rolę pełni żywienie, o ktorym traktuje następna nauka:
Biochemia - substancje chemiczne towarzyszące nam na codzień. Każda w inny sposób wpływająca na organizm człowieka, mająca swą precyzyją fukcję w naszym żywieniu. Uczy nas czego się wystrzegać, w jakich porach co przyjmować by potęgować efekty i osiąganie założonych celów. Wiadomości biochemiczne są użyteczne dla osób zajmujących się dietetyką oraz interesujące się suplementami. Na pytanie jak redukować masę ciała odpowiedź brzmi: niezbędny jest ujemny bilans kcal, mówiąc jaśniej - dostarczać mniej energii z pożywienia niż pożytkujemy ze względu na procesy życiowe i aktywność fizyczną. Brzmi to bardzo prosto ale osoba mądrze „zrzucąjąca" zbędne kilogramy zadba o takie aspekty w żywieniu jak regularność posiłków (nie wspominając o żelaznej konsekwencji-ale to wiąże się z inną nauką, psychologią), wybierze produkty jak najmniej przetworzone - ze względów zdrowotnych (nasi przodkowie mieli do dyspozycji mięso, ryby, jaja, owoce, warzywa i nasiona), rozmiar posiłków i rozsądny rozkład poszczególnych makroskładników którymi charakteryzuje się kazde z dań. Ćwiczący nieraz nie doceniają także działania pewnych substancji w dawkach niekiedy wręcz 'homeopatycznych' - lecz przynoszących wyrazną poprawę efektów- suplementacja sportowca. Pozwala ona przełamywać wciąż pewne bariery w karierze zawodnika. Następną bardzo ważną nauką jest:
Psychologia - z wykładów na uczelni dowiedziałem się jak istotne jest odpowiednie podejscie, nastawienie psychiczne na codzień. Sami kształtujemy wolę związaną z podjęciem aktywności fizycznej. Jakże często tworzymy sobie 'fikcyjne, mimowolne' bariery psychiczne - 'boimy' się stosowac jakiś konkretny ciężar. Chcąc stale progresjonowac obciążenia wmusimy uzbroić naszą psychikę w wolę odważnej walki (oczywiście musi być spełniony warunek bezpieczenstwa w postaci asekurującego nas partnera i odpowiedniej rozgrzewki i techniki ćwiczeń).
Gdy na kolejnym treningu mam zamiar 'atakować' ciężar, z którym przegrałem walkę na ostatniej sesji - siadam i wzbudzam w sobie odwagę myśląc w ten sposób: „to obciążenie jest dla mnie osiągalne, muszę spróbować wykonać założoną liczbę powtórzeń, nic złego się nie stanie, jak nie dam rady - asekurant pomoże. Postaram się skupić na ruchu, nie na obawach psychicznych". Nie bądzmy dla siebie zbyt surowi, gdyż każdy ma prawo do słabszego dnia ale pracujmy nad kształtowaniem naszej woli walki, nastawmy się na zwycięstwo - to pomoże nam również w życiu. Przełamywanie w ten sposób kolejnych barier daje niesamowitą satysfakcję. Kto ma w nas uwierzyć jak sami tego nie robimy?
Ambitnych amatorów sportów siłowych zapraszam zatem do lektury książek z dziedzin tych 3 moich ulubionych przedmiotów. Mile widziana dyskusja polemika oraz własne przykłady praktycznego wykorzystania potęgi nauki na codzień, czy podczas przygotowań formy, swoje ciekawostki związane z tematem. Bądźmy sami sobie trenerami, dietetykami i psychologami
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 167 Wiek 48 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2459
Bardzo ładne opracowanie PePo . Sog. Teraz niech ktoś powie ,ze każdy paker to tylko kupa mięśni, mały ptaszek i dwie goniące się szare komórki zamiast mózgu

Zmieniony przez - Pikador25 w dniu 2007-05-20 18:26:11

"Za wielką mocą idzie jeszcze większa odpowiedzialność."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 73 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2690
gratuluje artykułu Pepo!
I mam nadzieję, że zachęci to młodych do zwiekszania swojej wiedzy w tych dziedzinach. Pózniej na wyższych uczelniach będą mogli zabłysnąć wiedzą

Mi osobiście nie brakuje odwagi na siłowni choć motywuje się w taki sposób, że wierze że zrobie dana serię sam i tak sie dzieje. Albo gdy jestem zmeczony po zarwanej nocy to zapominam o tym i robię trening z taka samą intensywnością jak zawsze podejście może czynić cuda.

GG 6422608
kom. 607 85 25 30

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
dzieki panowie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 111 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 11332
BARDZO DOBRY ARTYKUL!!!WARTY PRZYCZYTANIA.LECI SOG
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
ok

aczkolwiek zapomniano tez o innych sprawach. jak np nauka fizjologii nie obejmuje tylko <patrzac z 'silowego' punktu widzenia > zasadu skurczu miesni.
opisane sa w kazdym podreczniku (np mnie obowiązuje na medycynie - traczyk -> polecam naprawde rozsądnie i zrozumiale opisane) inne składowe sukcesu w sportach pojęcia jak :
sen / regeneracja / hipoksja / ŻYWIENIE (tu wiecej info niz w biochemii na tematy siłowniowe sie znajdzie a o innych zwiazkach chem. zabutelkowanych i pelniących rolę suplementow to wtedy juz biochemie polecam ( np Harper/lub Bańkowski )
z fizjologii dowiemy sie nietylko o przeroznych minusach braku, ale i o minusach NADMIERNEJ aktywnosci fizycznej. poznamy pojęcia jak deficyt tlenowy, czy nawet sam wysilek czy wydolnosc fizyczna, wplyw przeróznych stanow psychicznych czy hormonow na aktywnosci fizyczne, czy wplyw braku/nadmiaru pokarmów na aktywnosc hormonalna.

biochemie spokojnie mozemy odstawic na bok (mowa o typowych sportowcach rządnych wiedzy, bądz studiujacych np na AWF) i sięgnac po poznaniu fizjologii ktorra bedzie super wstępem do szalenie fajnej aczkolwiek i zarazem nudnej biochemii

powiedzialem troszke z mojego pktu widzenia gdyz przez 1 rok musialem opanowac cala biochemie / fizjologie / histologie czlowieka ... biochemia podoba mi sie owszem ale obowizazek zapamietywania setek (doslownie) enzymow sterujących wieloma procesami czy to trawienia czy czegos jest czymś poprstu wg mnie niepotrzebnym
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 138 Napisanych postów 18684 Wiek 38 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 117415
masz racje, dzieki faku!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
jak kogos interesuje chociazby niezbędne minimum to moge odxerowac sam SKRYPT < sa w nim opisy doswiadczen z calej fizjologii, lecz przed kazdym rozdzialem jest naprawde malutki wstęp <3-7 stron a4> na tematy wlasnie wyzej wymienione- absolutne minimum kazdego czlowieka taki przedsmaczek - jak ktos chce moge ksero i wyslac pocztą
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 822 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 6242
PePoNeNt wspaniały post:) sog duchowy odrazu mam ochote sie kształcić i zdobywać lepsze wyniki;) dzięki

f***master był bym bardzo wdzięczny gdybyś mógł odxerować mi te materiały. Nadal jest taka możliwość?? z góry dzięki

Od pewnego czasu doszedłem do wniosku że samo ćwiczenie mi nie starcza i chciałbym dowiedzieć się czegoś wiećej o moim organiźmie żeby wykorzystać to do ćwiczeń.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Fuckmaster ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 202 Napisanych postów 31902 Wiek 37 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 94099
hehe luzik napisz mi jutro na gg ok ? <tyko nie dzis bo do jutra zapomne- jutro napisz ;) numer gg masz w podpisie pod wypowiedzia ...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 8191 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31412
SG
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

drugi hit do oceny

Następny temat

Redukcja z HST do oceny

WHEY premium