SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cała prawda o treningu aerobowym

temat działu:

Trening dla zaawansowanych

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 21053

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Prawie każdy mający cos wspólnego z kulturystyką czy fitness,słyszał o treningu aerobowym lub go wykonuje,ale przez lata narosło wiele mitów na ten temat i wiele informacji nie jest właściwie interpretowanych.Czy trening aerobowy jest dobry dla kulturystów budujących masę mięsniową??Czy należy ćwiczyć w szybkim czy w wolnym tempie??Czy lepiej jest w tym czasie glodowac czy jesc,i co jesć??Czy brać suplementy wspomagające spalanie tłuszczu(fat burnery)a jeśli tak to jakie??Ile razy tygodniowo wykonywać cwiczenia aerobowe??Co robić aby spalić tkankę tłuszczową w określonym obszarze ciała??To są najczęściej zadawane i najważniejsze pytania na jakie postaram się wam odpowiedziec.
Większość cwiczących na siłowniach i w klubach fitness marzy o tym,aby dobrze wyglądać i aby było to widoczne dla innych.Przez wiele godzin tygodniowo ciężko trenują,kupują drogie suplementy,trzymają sie sportowej diety,są silni i masywni,ale gdy stają przed lustrem,ciągle nie są zadowoleni.Kluczem do rozwiązania tego problemu są ćwiczenia aerobowe,które od ponad 15 lat stały się integralnym elementem treningu kulturystycznego.Jak zwykle wszystko zaczęlo się od wyczynu.To wyczynowi kulturysci jako pierwsi przetestowali tą metodę spalania tkanki tłuszczowej.Dla ludzi którzy przez kilkadziesiąt lat musieli w okresie przedstartowym stosować katorzniczą dietę prawie"zero węgladanową"było to prawdziwe wybawienie.Przez następne dziesięciolecie metoda ta schodziła"pod strzechy"a obecnie w każdym klubie kulturystycznym spotkamy od kilku do kilkudziesięciu maszyn aerobowych i są one zwykle oblegane przez ćwiczących.Jednak wiedza o podstawach treningu aerobowego nadal nie jest jeszcze powszechna i popełnia się wiele błędów.


Ćwiczenia aerobowe a wielkość mięśni

Najpierw wyjaśnie jedną kwestię,która w formie obawy wyrażana jest przez wielu ćwiczących:czy cwiczenia aerobowe prowadzą do spalania tak cięzko wypracowanej tkanki mięśniowej??Ta,stosunkowo niewielka,ilość treningu aerobowego,jaka potrzebna jest kulturystom do pobudzenia ich układu krążeniowego i oddechowego,nie pociąga za sobą spalania tkanki mięśniowej ani zmniejszania wielkości mięśni.Trening aerobowy pobudzi nasz organizm do spalania tkanki tłuszczowej oraz zbędnych kalorii i pozwoli na odsłonięcie twardszych i pełnych szczegółów mięśni.Dodatkowymi korzyściami z treningu aerobowego będą:podwyższony metabolizm,sprawniejsze serce i płuca,obniżony poziom złego cholesterolu i większa odporność na choroby.Jeśli wnikniemy głębiej w funkcjonowanie organizmu,to okaże się że ćwiczenia aerobowe poprawiają jego prace już na poziomie komórki,czyniąc z niej wydajniejsze"palenisko"do spalania cząsteczek tłuszczu,co oczywiście wiąże sie ze zwiekszoną czułością na insulinę.To prowadzi także do obniżenia ryzyka zachorowania na cukrzycę osób dorosłych.


Trening aerobowy i anaerobowy

Takie rodzaje aktywności fizycznej,jak bieganie,jazda na rowerze i pływanie są wysiłkiem typu aerobowego(tlenowego).Natomiast podnoszenie ciężarów,biegi krótkie czy boks to wysiłek typu anaerobowego(beztlenowego).Podczas wysiłku aerobowego umiarkowanie wzrasta tętno i przyspiesza się oddech,a energia do pracy mięśni uzyskiwana jest z węglowodanów i tłuszczów na drodze ich oksydacji(utleniania).
Przy wysiłku beztlenowym tętno i oddech są na tak wysokim poziomie,że energia pobierana jest z szybciej dostępnych źródeł jakimi są trójfosforan adenozyny(ATP) i fosforany kreatyny.Przy wykorzystywaniu tego źródła energii,w mieśniach i krwi pojawia się produkt uboczny w postaci kwasu mlekowego.
Jak inaczej można rozpoznać,czy wysiłek jest aerobowy,czy anaerobowy??Prostą metodą jest ocena długości trwania wysiłku.Jeśli możemy dany rodzaj aktywności prowadzić w stałym tempie przez 15-20minut,to jest to z pewnością praca aerobowa,jeśli natomiast możemy utrzymac dane tempo przez najwyżej 2-4minuty,to jest to praca anaerobowa,wymagająca wysokiej intensywności.
W przypadku treningu siłowego,zdecydowana wiekszość związanej z nim pracy ma charakter anaerobowy.Jednak w czasie przerw między seriami organizm regeneruje się w trybie aerobowym,odbudowując zasoby energii i wydalając z mięsni produkty uboczne,takie jak amoniak i kwas mlekowy.

Jak dużo treningu aerobowego??

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od wielu czynników,takich jak genetyka danej osoby,poziom wytrenowania,rodzaj i intensywność pracy aerobowej,plan i kaloryczność spożywania posiłków itd.Na szczęście nie musimy w tej ocenie być bardzo precyzyjni.Ważne aby zacząć ćwiczyć"we właściwym kierunku"Zacznijmy od określenia typu naszej budowy fizycznej.
Endomorficy,a więc osoby,które łatwo zyskują wagę ale i otłuszczają sie,są wręcz zmuszeni przez naturę do regularnego treningu aerobowego.Przy wyborze rodzaju treningu powinni preferowac takie rodzaje ćwiceń które nie obciążają zbytnio stawów ani ścięgien.Można tu zalecić urządzenie popularnie zwane"eliptyką"albo rower.Zaczynamy od 3-4razy w tygodniu po 20-30minut i zwiększamy częstotliwość treningów do 5-6razy tygodniowo,a dopiero potem stopniowo wydłużamy sesje do 45-60minut.
Mezomorficy,z natury masywnie umięsnieni,też powinni uważac aby nie narazić się na bóle kręgosłupa,lub przeciążenie stawów,toteż stepper lub rower byłyby dla nich dobrym rozwiązaniem.Nowicjusze mogą zacząć od 4-5sesji tygodniowo po 30minut i stosować zmienną intensywność.
Ektomorficy,naturalnie szczupli,mogą pozwolić sobie na bieganie i inne dynamiczne rodzaje aktywności.Na początek wystarczą 3-4sesje tygodniowo po 20-30minut.Po wdrożeniu się w trening aerobowy,można cwiczyc nieco częściej i dłużej,ale trzeba uważać by nie przedobrzyć.Zbyt dużo tego rodzaju treningu grozi zahanowaniem postępów w rozwijaniu umięśnienia.

Z jaką intensywnością??

Ten problem badany był przez dłuższy okres czasu po wprowadzeniu tego rodzaju ćwiczeń.Ostatecznie sformułowano dwa wzory empiryczne do określenmia przedziału intensywności,który u większości ludzi prowadzi do zwiększenia metabolizmu tłuszczów,spalania kalorii i podwyższenia wydolności układu krążeniowego i oddechowego.
I metoda:
-Krok1:Od 220 odejmujemy swój wiek(w latach)otrzymując maksymalne dopuszczalne tętno.
-Krok2:wynik mnożymy najpierw przez 0,6 a następnie przez 0,9.Dwie otrzymane liczby określają docelowy przedział tętna(uderzeń serca na minutę),w jakim powinniśmy ćwiczyć.
Przykładowo dla osoby mającej 46 lat:
220-46=174(maksymalne,dopuszczalne tętno dla osoby w tym wieku)
174x0,6=104(dolna granica tętna w treningu aerobowym)
174x0,9=156(górna granica tętna w treningu aerobowym)
A więc osoba w tym wieku powinna ćwiczyć aerobowo w przedziale tętna pomiędzy 104 a 156 uderzeń na minutę.Oczywiście osoby mające kłopoty ze zdrowiem albo przyjmujące leki powinny skonsultować sie ze swoim lekarzem,aby określić jaki przedział tętna będzie dla nich bezpieczny.
II metoda(znana jako metoda Karvonena):

-Krok 1:Tak jak poprzednio,od 220 odejmujemy swój wiek,otrzymując maksymalne dopuszczalne tętno(MDT)
-Krok 2:Określamy swoje tętno spoczynkowe(TS) mierząc je przez 30 sekund na tętnicy szyjnej albo po stronie wewnętrznej nadgarstka.Wynik mnożymy przez 2 aby okreslic tetno w uderzeniach na minutę(możemy dokonywać pomiaru przez 15 sekund i wynik pomnożyć przez 4)
-Krok 3:Określamy swoją rezerwę tętna(RT)odejmując od maksymalnego dopuszczalnego tętna(MDT) tętno spoczynkowe(TS).Rezerwę tętna(RT)mnożymy najpierw przez 0.7 a potem przez 0.9.
-Krok 4:Określamy docelowy przedział tętna,dodając najpierw niższą a następnie wyższą wartość do tętna spoczynkowego(TS).
Przykładowe obliczenia dla tej samej osoby(w wieku 46lat),u której tętno spoczynkowe wynosi 60 uderzeń na minutę:
220-46=174(maksymalne dopuszczalne tętno-MDT)
174-65=109(rezerwa tętna-RT)
109x0,7=76
109x0.9=98
65+76=141(dolna granica tętna w treningu aerobowym).
65+98=163(górna granica tętna w treningu aerobowym)
Jak widać wyniki różnią sie dość znacznie w zakresie dolnej granicy zalecanego tętna.Metoda II jest tutaj bardziej wymagająca i ją można polecić kulturystom,szczególnie średnio i wysoko zaawansowanym.

Czy aeroby są korzystne dla rozbudowy masy mięśni??

Po pierwsze:Trening aerobowy przyspiesza regenerację organizmu
Po drugie:Trening wydolnościowy wpływa na pobudzenie i rozwój sieci naczyń włoskowatych,dzięki którym energia,tlen i składniki odżywcze dostają się do komórek mięsniowych.
Po trzecie:Odpowiednio intensywny trening wydolnosciowy powoduje zwiększoną zdolność mięśni do usuwania kwasu mlekowego.

To już chyba wszystko co najważniejsze o aerobach

Pozdro
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 2623 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 42219
u mnie w miescie sa trzy kryte baseny 25 m, i na zadnym nie ma wydzielonych torow do szybkego plywania. na jednym jest lub byla oddzielona strefa do plywania i taplania sie, ale raczej nikt tego nie przestrzega.

mozna wynagac caly basen - chyba 500 zl/h, nie wiem czy mozna wynajac tor - ale nawet jakbym bys bardzo bogaty - to co ja - plywak?

Zmieniony przez - chwilowy w dniu 2006-07-16 14:19:52

chwilowy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Trzeba chyba odświeżyć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 7991 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 22233
Przeczytalem dam soga jak wejdzie ale mimo wszystko podchodze sceptycznie do masy i wzmozonego wysilku fizycznego szczegolnie jesli mowa o np hardgeinerach ktorzy misiascami walcza o np 1 kilo wagi.

[*]Sw. Spam poscie z treningu bedziesz w naszych sercach na zawsze. Pomscimy Cie, smierc Twojemu oprawcy...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Seba jako ze pierwszy sie wypowiedziales to ci sie odbijełap soga
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Sadze ze 10 minut biegania naturalnym tempem co 2 dni wystarczy. Nawet tego nie robie bo bym stracil wiekszosc tluszczyku w 2 tygodnie. All I want is POWER, GRRRR

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 217 Wiek 32 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2861
czyli jak po kazdym treningu siłowym bede robic aeroby to nie odbije to sie negatywnie na masie miesniowej, a wrecz wplynie pozytywnie na jej rozbudowe?

~~*Life-Strong*~~

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 203 Wiek 51 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 3183
Dobry art. SOG leci.

Dodatkowe pytania w formie punktów:
1) Na początku treningu (niezależnie czy jestem na redukcji, sile, czy masie) zawsze pedałuję około 5-10 min przy tętnie max 120. Jako część rozgrzewki. To chyba ok?
2) Gdy jestem na redukcji, po treningu walę jeszcze 30-45 min stepera przy tętnie 120-140. Ok?
3) Gdy robię trening siłowo/masowy pod koniec treningu zasuwam około 20 min przy tętnie 150. Po prostu chcę coś poczuć. Też ok?

Plus pytanie extra:
W domu nie mam stepera ani rowerka, czy skakanka jest ok? Czy może lepiej robić masakryczną ilość brzuszków lub przysiady bez obciążenia??



Zmieniony przez - Krzepki w dniu 2006-07-16 12:42:58

Kiedyś - siła. Teraz - rekreacja.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ad:1:OK
I odpowiedź na pytanie extra:jak najbardziej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Skakanka jak najbardziej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1264 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 37668
jestem teraz na redukcji cw siłowe 4 razy w tygodniu (pn, wt , czw, pt)
aeroby mam zamiar robic w dni trennigowe, a HIIT w nietrenningowe, dobre połączenie?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
WODYN TRENING
Ekspert
Szacuny 294 Napisanych postów 14936 Wiek 43 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 31442
Ja juz nigdy nie polacze treningu sily i kondychy jednego dnia, a w szczegolnosci plywania. Oddzielny dzien na aeroby to jest to! Dlaczego?

A slyszeliscie o sprzecznych reakcach chemicznych?

DO 26 MARCA 2011 MAM URLOP.

1)Spiesz sie powoli! 2)Masa Podstawa sily, sila podstawa treningu na mase! 3)Naturalny ruch=wiekszy Ciezar!

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Poprawny program ćwiczeń sporządzony przez "zielonego"?

Następny temat

unoszenie sztalgielek bokiem........?

WHEY premium