SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

50m dowolnym

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 8208

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 786 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 3354
pytanie dotyczace taktyki na tym dystansie. wiem ze to bardzo krotki dystans i nie ma co kombinowac ale mam pytanie czy jak plyne to machac rekami na maksa tak ze czujesz jak woda ''omija'' dlonie czy raczej ruch rak wolniejszy tak by czuc staly opor wody i nogami na maksa(nogi to chyba zawsze na maksa)
drugie pytanie dotyczy ruchu nog wlasnie. czy ruchy w biodrach sa obszerne czy prawie ich nie ma a pracuja kolana i jak skutecznie pracowac na praca nog, oprocz plywania polstylem z deska?
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Witaj, przygotowaliśmy kilka tematów które mogą Cię zainteresować:

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 34 Napisanych postów 14568 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 53165
Dzięki
Sorry za przeoczenie bo przecież w tym poście jest kraul na grzbiecie a to chyba to szmo co styl grzbietowy

Sklep kibica www.ISS-sport.pl sponsorem Ligi Typerów! Zagraj z nami!
http://www.sfd.pl/Liga_Typerów__VII_Edycja-t567860.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
osobiscie nie chodze na basen (brak czasu) ale znalazlem cos, co moze choc troche okazac sie przydatne :

Kraul


Kraul jest stylem pływania o naprzemiennych ruchach kończyn, przypominających pełzanie (crawl ang. – pełzać). W kraulowym cyklu ruchowym wyróżnia się:

1) fazę wejścia ręki do wody i chwytu wody,

2) fazę pociągnięcia,

3) fazę odepchnięcia,

4) fazę wyjścia ręki z wody.



Ułożenia ciała
Kraulista leży wyprostowany na piersiach, mając prawie całe ciało zanurzon4e w wodzie. Nad wodą znajduje się jedynie część głowy, barków i ręka w momencie przenoszenia jej nad wodą. Oś długa tworzy z powierzchnią wody niewielki kąt (3º - 10º), zmniejszający się wraz ze wzrostem prędkości pływania. Na skutek ruchów wiosłujących rąk występują skręty ciała wokół osi długiej (w płaszczyźnie poprzecznej). Skręty te są większe w części piersiowej tułowia, a najmniejsze w o obrębie bioder. Kąt rotacji osiąga wartość 40º-50º.



Praca rąk
W pracy rąk w kraulu występuje faza nadwodna i podwodna. W fazie nadwodnej następuje przeniesienie ręki ruchem kolistym do przodu. Ugięta początkowo ręka w drugiej części tej fazy jest prostowana, tak aby pierwsza zaczęła zanurzać się dłoń. W fazie podwodnej wyróżniamy etapy:

Chwytu wody
Pociągnięcia
Odepchnięcia
Wyjścia ręki z wody


Praca nóg
Praca nóg w kraulu na piersiach jest zbliżona do pracy wykonywanej w pływaniu kraulem na grzbiecie. Nogi wykonują naprzemienne ruchy w górę i w dół, przy czym silniej jest akcentowany ruch nogi w dół, który wytwarza główną siłę napędową. Ruch nogi w dół rozpoczyna udo. Po osiągnięciu kąta zgięcia w stawie kolanowym ok. 100º następuje energiczny ruch wyprostu w stawie kolanowym.



Praca stóp

W cyklu pływania kraulem na piersiach także stopy wykonują ruchy zbliżone do ruchów w pływaniu kraulem na grzbiecie. W ruchu stopy w górę jest wykonywane zgięcie grzbietowe. Ruch ten jest wykonywany na skutek ruchu podudzia przy rozluźnionych mięśniach stopy i podudzia. Podczas ruchu stopy w dół – ruch uderzenia nogą – stopa ustawia się w zgięciu podeszwowym i w tym ustawieniu jest utrzymywana przez cały czas ruchu.


Styl klasyczny (żabka)

Ruchy pływaka w stylu klasycznym są podobne do ruchów pływającej żaby. Dlatego styl ten często nazywany jest „żabką”. W cyklu ruchów ciała żabkarza można wyróżnić cztery wyraźne fazy:

1) fazę zagarnięcia ramionami,

2) fazę bezruchu – od zakończenia zagarnięcia ramionami do rozpoczęcia odepchnięcia nogami,

3) fazę odepchnięcia nogami (kopnięcia),

4) fazę poślizgu.



Praca rąk
W ruchach rąk wyróżniamy trzy fazy:

1) fazę chwytu wody,

2) fazę zagarnięcia,

3) fazę przeniesienia ramion do przodu



Praca nóg
Zasadniczy ruch stóp w fazie odepchnięcia odbywa się po torze półkolistym na zewnątrz i do tyłu, aż do złączenia stóp. Ruchy nóg są wykonywane wąsko przy możliwie niewielkim zgięciu w stawach biodrowych. Nogi zmieniają swoje położenie w stawach biodrowych w cyklu żabki w granicach około 60º - od zgięcia do położenia w „przeproście”(wyprost ok. 10º).



Praca stóp
Stopa w pływaniu stylem klasycznym zmienia swoje położenie względem podudzia w stawie skokowym w granicach 90º - od ustawienia pośredniego (0º) w końcu fazy podciągnięcia do zgięcia podeszwowego w końcu odepchnięcia.


Kraul na grzbiecie


Ułożenie ciała
Ciało pływaka w kraulu na grzbiecie jest cały czas wyprostowane. Oś długa tworzy z powierzchnią wody kąt ok. 8-10º. Głowa, tułów, biodra i nogi tworzą linię zbliżoną do prostej. Powierzchnia klatki piersiowej, podbródek i linia uszu znajdują się na poziomie wody. Głowa jest wyciągnięta, broda lekko ściągnięta do klatki piersiowej W trzkcie ruchów rąk obserwuje się rotację ciała pływaka wokół osi długiej (w płaszczyźnie poprzecznej). Kąt rotacji dochodzi do 40º w każdą stronę.



Praca rąk
W pracy rąk grzbiecisty można wyróżnić

Fazę podwodną,
Fazę nadwodną.
Faza podwodna rozpoczyna się od zanurzenia wyprostowanej ręki za głową nieco na zewnątrz od linii barków. Towarzyszy temu skręt tułowia w kierunku ręki zanurzonej. W fazie chwytu wody ręka pozostaje wyprostowana w stawie łokciowym. Dalsza faza podwodna – pociągnięcie – przebiega ze zgięciem ręki w łokciu. Ugięciu łokcia towarzyszy jego ruch w dół, a dłoni – ku powierzchni wody. Kąt zgięcia w stawie łokciowym dochodzi do 80-90º. W dalszej części fazy podwodnej – w fazie odepchnięcia – następuje prostowanie ramienia w stawie łokciowym. Towarzyszy temu ruch pchania wody dłonią aż do momentu, gdy dłoń osiągnie wysokość bioder. W fazie nadwodnej – po wyjęciu z wody – jest przenoszona w kierunku za głowę. W pływaniu sportowym preferuję się przenoszenie ręki wyprostowanej nad głowę i zanurzenie nieco w bok od linii barków.



Praca nóg
W pływaniu kraulem nogi wykonują ruchy w dół i w górę. Silniej akcentowany jest ruch nogi z dołu do góry, gdyż dzięki niemu powstaje główna siła napędowa. Ruch w dół odbywa się do kąta ok. 10º w stosunku do lustra wody. Ruch ten rozpoczyna udo, a za nim podąża podudzie i stopa. Stopa przy tym ustawia się biernie w pozycji pośredniej między zgięciem grzbietowym a podeszwowym. Ruch nogi w górę również rozpoczyna udo. Podudzie i stopa kontynuują jeszcze ruch w dół do położenia, w którym zgięcie w stawie kolanowym wynosi ok. 110º. Z tego położenia następuje energiczny wyprost w stawie kolanowym i ruch uda w górę. Ruch ten kończy się tuż pod powierzchnią wody.



Praca stóp
W czasie ruchu nogi w dół stopa wykonuje zgięcie grzbietowe. Ruch ten jest wykonywany przy rozluźnieniu mięśni podudzia i stopy na skutek ruchu podudzia. Ruch kolana w górę, zapoczątkowujący ruch uderzenia nogi w górę, ustawia stopę w dużym zgięciu podeszwowym. Zgięcie to (ok. 120º) jest utrzymywane przez cały czas ruchu stopy w górę.


Delfin (motylek)



Początek temu stylowi dała zapewne wnikliwa obserwacja zwierząt. Dotyczy to zwłaszcza falistych ruchów tułowia (i złączonych nóg), przypominających ruchy delfina oraz przerzutu rąk nad wodą kojarzącego się z ruchami skrzydeł motyla (stąd dawna nazwa stylu – motylkowy). Pływanie delfinem charakteryzuje się kolejnymi symetrycznymi ruchami rąk i nóg. Delfine jest trudnym do nauczenia stylem pływackim, wymagającym dużej koordynacji ruchowej. Jest on również stylem wymagającym znacznego wysiłku pływaka.



Ułożenie ciała
Położenie ciała delfinisty ulega nieustannym zmianom w wyniku pionowych ruchów tułowia. Kąta ataku (mierzony między osią długą ciała a powierzchnią wody) waha się w cyklu od 20º do -20º. Ruch falisty zapoczątkowany w odcinku piersiowym przenosi się w kierunku pasa biodrowego i nóg. Biodra i odcinek lędźwiowy kręgosłupa poruszają się po torze zbliżonym do sinusoidy – od dość znacznego zanurzenia (w fazie maksymalnego zgięcia nóg w stawach kolanowych) do ułożenia tuż pod powierzchnią wody (w końcowej fazie uderzenia nóg).



Praca rąk
Praca rąk w pływaniu delfinem jest zbliżona do obserwowanej w pływaniu kraulem. W delfinie ruchy oczywiście są wykonywane symetrycznie, równocześnie obiema rękami. Także tu obserwujemy fazę nadwodną, w której następuje przeniesienie rąk nad powierzchnią wody i fazę podwodną, a w niej fazę chwytu wody, pociągnięcia, odepchnięcia i wyjścia z wody. W fazie nadwodnej lekko ugięte ramiona są przenoszone bocznym zamachem do przou przed głowę tak, aby dłonie ustawione były na szerokość barków. Ręce przy tym znajdują się w pozycji niepełnego wyprostu, aby pierwsze zanurzyły się dłonie.



Praca nóg
Ruchy nóg w pływaniu delfinem są zsynchronizowane z ruchami tułowia. Ruchy tułowia i nóg odbywają się w płaszczyźnie pionowej: z góry w dół i z dołu do góry. Silniejszy jest ruch nóg z góry w dół. Jest on także krótszy. Po osiągnięciu skrajnego dolnego położenia nogi natychmiast unoszą się do góry, a biodra opuszczają się w dół. Równocześnie następuje ugięcie nóg w stawach kolanowych, aż do ustawienia stóp tuż pod powierzchnią wody. Następnie następuje silny, energiczny ruch w dół – ruch uderzenia nóg. Zapoczątkowuje go wyprost w stawach kolanowych, któremu towarzyszy uniesienie bioder do powierzchni wody.



Praca stóp
W pływaniu delfinem stopy niemal cały czas są ustawione w zgięciu podeszwowym. Podczas ruchu nóg z góry w dół stopy są ustawiane palcami do wewnątrz. Jest to sytuacja podobna do obserwowanej w pływaniu kraulem.




Pozdrawiam. Tomek

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
no finder niewiedziałem ze z Ciebie też pływak jest rybko ty moja

Moderator działu "Sporty Ogólnorozwojowe"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 786 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 3354
czekam na odpowiedz na moje pytania, sorry ale juz umiem plywac wiec takie odpowiedzi mi troche nie pasuja. chce plywac jeszcze lepiej, a nie nauczyc sie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
jeszcze cie to interesuje?

nil admirari
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 786 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 3354
pewnie ze tak!!!
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
trenuje pływanie od 15 lat i moja rada jest taka
ruch rak powinien być taki żebyś czuł opór wody i miał wrażenie że się od niej odpychasz(czyli w momencie jak masz reke pod wodą zegnij ja w łokciu i mocno pociąnij)
po wykonaniu tego ruchu postaraj sie włożyc ręke do ody jka najdalej przed siebie(wtedy bedziesz mógł mocniej pociagnąc pod wodą)
tak na wszelki wypadek powiem że oddech n takim dystansie jak naj rzadziej(generalnie 1 basen wogóle bez odechu)
po skoku nie płyń długo pod wodą jak to sie robi np w zabce bo wtedy tracisz, no i nawrót moim zdaniem baaaaardzo ważny ale jak napisałes umiesz pływać także myśle ze o tym ju nie musze pisać
a nogi mog byc leciutko ugięte w kolanach palce obciągnięte i ile sił
jak bedziesz miał jeszcze jakies pytania to jestem do dyspozycji
mam nadzieje że pomogłam

nil admirari
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 786 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 3354
dzeiks, sog dla Ciebie, ale pare watpliwosci nadal mam:
1) jak najdalej wyciagac reke, ja wyciagam tak, ze wkladam do wody ugieta w lokciu i dopiero prostuje na maksa, wydaje mi sie ze to prawidlowo.
2) zauwazylem, ze mocna praca nog mnie hamuje. nie wiem moze to dlatego ze trudniej mi sie wyciagac w boki jak daje mocno nogami.
3) rozwiniecie powyzszego czy przy ruchu reki pod woda ''przechylac'' sie na te strone i siegac jak najglebiej, czy pozostawac w takiej pozycji, zeby barki byly w jednej lini rownoleglej do lustra wody
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Cześć all ja już trenuje całe 11 lat choć mam 16 .
Tak w woli wyjaśnienioa ci co trenują ile macię na 50 dowolnym ??

Głosujcie !!!
Ecik :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
A oto odpowiedzi na twoje wątpiwości :
1) Ręke wyciągaj jak najdalej i wkładaj delikatnie nie wal o wode
Ruch zaczynaj od ugięcia nadgarstke i stopniowo łokieć
Jak reka znajdzie się prostopadle do ciała to wychnij ją do tyłu jak byś chciał kogoś ochlapać
Nogi mogą cie spowalniać tylko wtedy dy je zamocno uginasz staraj robić się jak najkrótsze ruchy i jak najszybciej.
Oddech staraj się brać co 3 ruchy jak bedziesz tak brał to nie powinnieneś wić się w wodzie

Pierw poczwicz spokojnie w wodzie nie szalej sprubuj to opanować pod koniec trenigu popłyń sobie mocno
P.S. Ile robicie na 50 dowolnym na basenie 25 metrowym. (chce zobaczyć jaki tu ejst poźiom )

Głosujcie !!!
Ecik :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51566 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Jak zwykle niedoczytałem czegoś do końca więc wskazane jest prechylanie się na jeden bok gdy ręka jest koło twojej głowy nad lustrem wody.
Cytrynka nie zgodze się z pływaniem na bezdechu jak jj ptak umie pływać ale myśle że średnio to pływając na bezdechu zgubi tą techinke
A po skoku według mnie i trenera nalezy owszem nie zadługo ale pozostać pod wodą i praktycznie wyskoczyć
Nawrud powinien być szybki i po nawrocie mocne odepchiniecie i rece złączone głowa schowanna i mocno na nogach.

Głosujcie !!!
Ecik :D
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

jakie sportu uprawiać mam żeby schudnąć

Następny temat

jazda na roweze moze zbudowac jakies mięsnie ostatecznie czyms wspomuc?

WHEY premium