SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

ciekawostki

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 184571

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 400 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2658
zakrześ!!! no..brak mi słów...dałabym soga, ale abona nie mam :(
Ale windę dać muszę.
Świetnie! Brawo!

Szpinak żrę - chudnąć chcę :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Antywirusowe białkoDzięki aktywności białka o nazwie CCL5 makrofagi unikają uszkodzenia przez wirusy i mogą skutecznie zwalczać wirusowe infekcje dróg oddechowych - donosi "Nature Medicine".
Po wniknięciu wirusa lub bakterii do ustroju do akcji wkraczają komórki układu odpornościowego, niszcząc patogeny i zakażone nimi komórki organizmu. Na pierwszym etapie reakcji immunologicznej najważniejszą rolę pełnią białe krwinki zwane makrofagami (dosł. "duże pożeracze").

Makrofagi albo bezpośrednio pochłaniają bakterie i wirusy, albo niszczą je za pomocą wytwarzanych związków chemicznych, takich jak TNF-alfa. TNF-alfa wywołuje silny stan zapalny, dzięki któremu atakujące patogeny są zabijane. Dotąd nie wiadomo jednak było, jak to się dzieje, że makrofagi same nie ulegają zakażeniu przez cząstki wirusowe.

Grupa naukowców z Washington University School of Medicine z St. Louis pod kierunkiem dra Michaela Holtzmana odkryła, że makrofagi produkują białko, które chroni je przed śmiercią w przypadku zakażenia wirusami.

Białko, nazwane CCL5, hamuje apoptozę, czyli programowaną śmierć komórek, którą mogą stymulować wirusy. Dzięki temu komórki makrofagów nie giną mimo natłoku cząstek wirusowych i mogą skutecznie zwalczać infekcję.

Naukowcy zidentyfikowali również receptor komórkowy dla białka CCL5. Dalsze badania potrzebne są jednak, by poznać dokładny komórkowy mechanizm działania białka.

Wydaje się jednak, że stymulowanie produkcji CCL5 lub jego receptorów może pomóc w leczeniu także przewlekłych infekcji i chorób płuc oraz dróg oddechowych, a w tym astmy.



Tłuszcz z mleka na stany zapalne
Tłuszcz zawarty w mleku może hamować stany zapalne, towarzyszące rozwojowi wielu schorzeń, takich jak rak czy choroba reumatoidalna stawów.
Mechanizm działania tego związku rozszyfrowali badacze z USA, poinformował serwis internetowy "EurekAlert".

Chodzi tu o jeden z izomerów (czyli jedną z form) kwasu tłuszczowego - tzw. koniugowanego kwasu linolowego - CLA. Jest on zawarty w mleku krowim, zwłaszcza w produkowanych z niego serach, a wytwarzają go - w procesie fermentacji - bakterie żyjące w krowim żołądku. Naukowcy z University Stanu Wisconsin w Madison wykazali, że jeden z izomerów CLA blokuje enzym zaangażowany w rozwój procesów zapalnych - tzw. cyklooksygenazę 2. Na tym samym mechanizmie oparte jest działanie wielu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jak ibuprofen czy aspiryna.

"Choć ilości cennego izomeru CLA w mleku są stosunkowo małe w porównaniu z innymi kwasami tłuszczowymi, to i tak może on dawać przeciwzapalny efekt u osób, które spożywają produkty mleczne co dzień" - uważa prowadzący badania prof. Mark Cook.

W przyszłości badacz planuje sprawdzić, czy zmieniając dietę krów, można by podnieść zawartość cennego izomeru CLA w mleku.


Tłuszcz rybi chroni przed zespołem suchego oka
Dieta bogata w tłuszcz z ryb morskich obniża ryzyko zespołu suchego oka - bolesnej, uciążliwej dolegliwości, która dotyka przede wszystkim kobiety - o wynikach amerykańskich badań informuje pismo "American Journal of Nutrition".
Zespół suchego oka jest efektem bądź spadku produkcji łez zwilżających oko, bądź też zmiany ich składu - głównie niedoboru nienasyconych związków tłuszczowych. Brak tych tłuszczów powoduje szybsze odparowywanie łez i obustronne wysychanie spojówki i rogówki. Oczy zaczynają piec, są zaczerwienione i podrażnione. W najgorszym wypadku może nawet dojść do ubytków rogówki i światłowstrętu. Rośnie też ryzyko infekcji oczu.

Osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą nawet mieć kłopoty z czytaniem, prowadzeniem samochodu i innymi czynnościami wymagającymi dobrego widzenia. Niestety, nie ma obecnie takich metod przeciwdziałania "suchemu oku", które dawałyby trwałe efekty.

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie analizowali, czy ilość i rodzaj tłuszczu w diecie może wpływać na ryzyko tego schorzenia.

W tym celu zebrali dane na temat objawów suchego oka i nawyków żywieniowych 37 tys. kobiet.

Analiza wykazała, że te uczestniczki badań, które spożywały duże ilości produktów z kwasami tłuszczowymi omega-3, miały o 20 proc. niższe ryzyko zespołu suchego oka niż kobiety, które jadły tych produktów bardzo mało.

Kwasy z szeregu omega-3 należą do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, tj. takich, których organizm ludzki nie produkuje, a koniecznie potrzebuje do życia. Najbogatszym ich źródłem są tłuste ryby morskie, takie jak tuńczyk, łosoś, śledź, sardynki i makrela oraz orzechy, np. włoskie.

Przed "suchym okiem" najskuteczniej chronił tuńczyk. Badane, które jadły przynajmniej 5 porcji tej ryby tygodniowo, były aż o 68 proc. mniej narażone na problemy z wysychaniem śluzówki oka niż uczestniczki badań, które spożywały jedną porcję.

Badacze zaobserwowali również, że spożywanie zbyt dużych ilości kwasów tłuszczowych z szeregu omega-6, tj. takich, które występują przede wszystkim w olejach roślinnych (np. słonecznikowym) oraz w mięsie, może podnosić ryzyko zespołu suchego oka. Jeśli stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie był wyższy niż 15 do 1, to prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości było 2,5 raza wyższe niż normalnie.

Zdaniem autorów pracy, najnowsze badania dostarczają kolejnego argumentu na to, że wzbogacenie diety w omega-3 jest korzystne dla zdrowia. Obecnie związki te są najlepiej znane ze swojego korzystnego wpływu na serce i układ krążenia. Pomagają też chronić przed schorzeniami o podłożu zapalnym, a nawet leczyć choroby psychiczne, takie jak depresja.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 400 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 2658
(...)Tłuszcz zawarty w mleku może hamować stany zapalne, towarzyszące rozwojowi wielu schorzeń, takich jak rak czy choroba reumatoidalna stawów(...)
no właśnie - mam kłopoty ze stawami. Ostatnio piję dużo mleka - chyba mój organizm sam "wyczaił", że ma zapotrzebowanie na ten produkt
dzięki zakrześ
Fajnie poczytać interesujące arty

Szpinak żrę - chudnąć chcę :D

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 89 Napisanych postów 6889 Wiek 40 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 100566
kometa jak problemy ze stawami to najlepiej glukozamine sobie kupić + witamine C i ewentualnie MSM

luknij sobie tutaj https://www.sfd.pl/temat221627/ 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 164 Napisanych postów 12853 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 43234
Herbata, wiśnie, gryka i cynamon dla cukrzyka
W diecie osób chorych na cukrzycę powinny się znaleźć wiśnie, cynamon i gryka, które obniżają poziom glukozy we krwi oraz herbata, która pobudza aktywność hormonu insuliny, regulującej metabolizm glukozy.
Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolizmu, które objawia się niebezpiecznym wzrostem poziomu glukozy we krwi. Obecnie najbardziej rozpowszechniona jest cukrzyca typu II, spowodowana nieprawidłowym wykorzystaniem insuliny w organizmie. Dotyka ona przede wszystkim osoby starsze lub osoby otyłe po 30. roku życia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie na ten rodzaj cukrzycy cierpi 171 mln osób na całym świecie.

Naukowcy i lekarze ciągle poszukują nowych metod przeciwdziałania chorobie lub jej leczenia. Specjalnym zainteresowaniem cieszą się tu produkty pochodzenia naturalnego, np. składniki codziennej diety, które mogłyby posłużyć do opracowania nowych, tanich leków na cukrzycę. Naukowcy prowadzący badania na gryzoniach przy amerykańskim ministerstwie rolnictwa wykazali, że herbata - zarówno zielona, jak i czarna - podnosi aktywność insuliny 15-krotnie. Składnikiem odpowiedzialnym za ten efekt był przede wszystkim gallan epigallokatechiny. Badacze z Uniwersytetu Scranton w stanie Pensylwania wykazali natomiast, że picie herbaty obniża ryzyko jednego z powikłań cukrzycy, tj. rozwoju zaćmy.

Doświadczenia trzech innych zespołów badawczych dowodzą z kolei, że w obniżaniu poziomu glukozy u chorych na cukrzycę ważną rolę mogą odegrać związki zawarte w cynamonie, wiśniach i gryce.

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara zaobserwował u szczurów, że cynamon może obniżać poziom glukozy we krwi aż 20-krotnie. Pół łyżeczki cynamonu dziennie znacznie obniżało poziom glukozy u 60 ochotników z cukrzycą typu II.

Doświadczenia na komórkach beta trzustki hodowanych in vitro wykazały, że barwniki zawarte w wiśniach - tzw. antocyjany - pobudzają je do wzrostu produkcji insuliny o 50 procent. W ten sposób mogą przyczyniać się do spadku stężenia glukozy we krwi. Te same barwniki występują również w czereśniach. Wiśnie są jednak dla cukrzyków lepsze, bo zawierają mniej cukrów - podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan.

Badania nad gryką, stosowaną m.in. do wyrobu kaszy gryczanej lub płatków, były z kolei prowadzone przez naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Manitoba na szczurach z objawami cukrzycy. Okazało się, że ekstrakt z nasion tej rośliny obniżał poziom glukozy we krwi zwierząt od 12 do 19 procent.

jeżeli pomogłem , Ty pomósz mi wejdz w link i się zarejestruj http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=krzakzak 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 7171 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 74292
powiem,ze chyba najlepszy artykol jaki jest na tym forum...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Tylko jest jedna wada: nikomu nie chche sie tyle czytac...ja z 15-20 minut czytalem pierwsza strone...a gdziee jsszcze wszytsko...widze na 2,7,15 stronie sa artykoly...wszedzie sa....znakomita praca,ale ejszcze raz podkreslam ze malo ludzi przeczyta wszystko,badz nikt

chyba dawalem Ci juz soga,ale sprobuje ejszcze raz

ps.nie wszedl,tak wiec duchowy

Zmieniony przez - DaroNigga w dniu 2005-12-15 18:25:22
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 20 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 252
bardzo dobre i ciekawe :)

Trzeba być głupim by móc stać sie mądrzejszym

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 23 Napisanych postów 1564 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11141
zakrześ jest coś czego Ty jeszcze nie wiesz?? zaraz zabieram sie do czytania, pewnie mi to zajmie z miesiąc ale myśle że warto.

Proponuję na start zarobek w wysokości ok 2000zł. 100% ONLINE, min. 18lat.
-Bez Polecania
-Bez Inwestycji
-Bez Sprzedaży
kontakt: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 47 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 8077
sog dla zakrzesia i...









każdego kto to wszytsko przeczyta
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51557 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Fajny poscik :)
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kotlety sojowe liofilizowane

Następny temat

Ilosc skladnikow na kg masy

WHEY premium