SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podciąganie na drążku - rodzaj chwytu

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 132

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 51 lat Na forum 33 dni Przeczytanych tematów 22
Witam wszystkich, jestem nowy na forum, chociaż wiekowo już dobrze po 50-tce.
Pół roku temu zacząłem się podciągać na drążku, trochę wracam do czasów młodości, kiedy byłem 20 kg lżejszy i wszystko było łatwe :)
Teraz jest rzecz jasna trudniej.
Na początku nie byłem w stanie podciągnąć się 3 razy, teraz już jest lepiej, robię ponad 100 podciągnięć w tygodniu.
Mam wątpliwości do co szerokości chwytu, czy moje problemy, które opiszę, to normalne, czy też po prostu jeszcze za słabe plecy a może osobnicza kwestia mojej budowy ciała?
Po kolei:
Nachwyt - wszędzie jest podawane, że dłonie na szerokość barków - ja muszę rozstawić je wyraźnie szerzej, żeby w fazie górnej nie mieć skręconych nienaturalnie nadgarstków. Jeżeli mam dłonie na szerokość barków, to idąc w górę, nadgarstki się przekręcają, łokcie muszą iść na zewnątrz i czuję, że mam mało siły. Wąski chwyt przy nachwycie w ogóle odpada.
Podchwyt - jest dokładnie na odwrót - najwięcej siły mam i najwygodniej, jak dłonie są właśnie na szerokość barków. Dodatkowo bardzo przyjemnie podciąga mi się wąskich chwytem, nawet bardzo wąskim. Z kolei podchwyt szerokim chwytem to jakieś nieporozumienie - mam wrażenie, jakbym chciał sobie łokcie połamać.
Pamiętam, że w liceum też nigdy nie podciągałem się wąsko nachwytem ani szeroko podchwytem, ale nie miałem problemu z nachwytem na szerokość barków, fakt, że byłem znacznie lżejszy i szczuplejszy.
Uzupełniając, mam 187 cm i 85 kg i niestety te "kg" to też tłuszcz.




Zmieniony przez - Janek072 w dniu 2024-03-25 08:37:56
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6513 Napisanych postów 62305 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777689

Fajnie, że się wziąłeś za podciąganie bo to świetne ćwiczenie choć mam nadzieję, że Twój trening obejmuje coś więcej niż tylko podciąganie na drążku.

Tak czy inaczej fajne jest to, że potrafisz wyciągnąć wnioski z tego co robisz. A w podciąganiu na drążku jest jak z każdym innym ćwiczeniem trzeba znaleźć odpowiednią wersję dla siebie i odpowiednie rozstawy ramion dla tego ćwiczenia.

Jeśli mówimy o wersji podciągania na drążku to w wersji podchwytem i chwytem neutralnym najczęściej dla większości chwyt na szerokość barków jest tym najbardziej właściwym. Nie ma problemu z prowadzeniem łokci i ten chwyt jest optymalny.
Inna bajka to podciąganie nachwytem. Tutaj im szerszy chwyt tym mocniejsze muszą być mięśnie najszersze grzbietu i im są szerzej tym wersja bardziej wymagająca.
Sam podciągam się nachwytem nieco szerzej niż szerokość barków bo to dla mnie najlepsza szerokość, do której doszedłem metodą prób i błędów. Przy wąskim chwycie czuję mocne naprężenia w łokciach na szczycie powtórzenia.

Wykonuj z takim chwytem i szerokością, która jest dopasowana najbardziej do Ciebie i Twoich proporcji wtedy będzie to bezpieczne.

{{bestselllery=}}


Zmieniony przez - rion10 w dniu 2024-03-28 18:16:46
1

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160432 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234391
Witaj!

Co do twoich pytań dotyczących chwytu, to jest to dość indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników, takich jak długość ramion, elastyczność stawów (ich mobilność), siła mięśni i wiele innych. Oczywiście pytanie też co jest celem podciagania. Czy podciagasz sie, dla podciagania, wykorzystujesz ruch jako elemnet Twojego treningu, czy jets to narzędzie jedynie do rozbudowy pleców.

Jeżlei chcemy głownie wykorzystać jako cwiczenie na plecy, to powinnismy dażyć do takiego ustawineia, aby czuc te plecy. W przypakdu gdy pdociagamy sie dla pdciagania, tutaj mozna juz dowolnie wykonywac rozne warianty, ustawienia dlozni, szerokosci itd, to celem jest po prostu wykonac dana ilosc podciaganiec.

Jeśli czujesz, że jest dla ciebie wygodniej i bezpieczniej używać szerszego chwytu, to jest to całkowicie w porządku. Ważne jest to, czy czujesz odpowiednio prace pleców i nie wykręcał nadgarstków. Podchwyt - Podobnie jak w przypadku nachwytu, jeśli czujesz, że jest dla ciebie wygodniej używać węższego chwytu to ok, tylko musis ztutaj uważać, aby nie angazowac zbyt mocn
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 51 lat Na forum 33 dni Przeczytanych tematów 22
Dziękuję za odpowiedź. Jakieś cele oczywiście trzeba mieć, fakt. Nie myślałem o tym specjalnie, zacząłem się podciągać na zasadzie, zobaczymy, czy będą jakieś postępy :) Roboczo powiedzmy, że mam cel taki, aby móc zrobić 4 serie po 12 podciągnięć zarówno w podchwycie jak i w nachwycie. Myślę, że na ten moment ten cel jest ambitny i mam nadzieję, osiągalny.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12041 Napisanych postów 160432 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234391
Jeżeli jest to twoja jedyna aktywność jaką wykonujesz jako forma treningu to zobaczysz że te podciąganie będzie progresować bardzo szybko. Nie obejrzysz się a będziesz gdzieś tam szukał dodatkowego obciążenia by przyczepić do ciała na przykład na pasie i jeszcze sobie utrudnić nieco zadanie. Nawet jak już będziesz wykonywał te 8 10 dobrych technicznie powtórzeń to już tutaj można pomalutku myśleć o tym aby nawet te dwa i pół kilo podczepić. Podciąganie na drążku wymaga nie tylko siły mięśniowej ale również wytrzymałości grzbietu dlatego Im więcej powtórzeń będziemy tutaj wykonywać tym pracujemy również nad tym aby mięśnie były bardziej wydolne wytrzymałe

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 3 Wiek 51 lat Na forum 33 dni Przeczytanych tematów 22
He he :) mam na stałe podczepiony ciężarek 5kg w okolicach talii, pamiątka po bezrefleksyjnym popijaniu piwka przez 20 lat. Generalnie jak jest już cieplej, to rower, spacery, marszobiegi czyli bardziej aerobowo, zaś siłowo to robię codziennie pompki, że tak powiem, "osłonowo" pod ten drążek, pomimo, że to inne mięśnie, to zauważyłem, że robienie pompek jakoś pomaga w wytrzymałości na drążku, ten układ mięśniowo kostny lepiej pracuje niż jak pompek nie robiłem.
Dzięki za wskazówki.


Zmieniony przez - Janek072 w dniu 2024-03-27 12:51:00
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6268 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Zdecydowanie należy zgodzić się z wypowiedziami kolegów powyżej. Jest to dość indywidualna kwestia jak komu lepiej będzie się podciągało na drążku. Szczególnie w sytuacji osób dość początkujących, które raz, że nie mają odpowiedniej siły mięśni, pracy układu nerwowego, mobilności, czy też techniki wykonywania określonego ćwiczenia. Właśnie na tymi dwoma ostatnimi aspektami sugeruję skupić się w większym stopniu.

Najlepiej jakbyś wrzucił tutaj dobrej jakości filmy z nagrania w jaki sposób wykonujesz podciągania na drążku i wtedy zoabczymy.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Plan treningowy z priorytetem na ramiona

Następny temat

Trening FBW - dla kobiety

WHEY premium