SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

NOWOŚĆ! GABA 750

temat działu:

Trec

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 24280

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
MARIO M. Cieśliński
Początkujący
Szacuny 17 Napisanych postów 1733 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 9689
Nitroman miałem końcówkę Gh Turbo-brałem po cztery tabsy z Gaba+ Mega Mineral 1tab + Tyrosine 600 1 tab.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1121
Pozwolę sobie wkleić artykuł ze strony Dr Henryka Różańskiego:

Kwas masłowy (Butyric Acid) i gamma-aminomasłowy = GABA w suplementach

Kwas masłowy (Butyric acid), czyli butanowy występuje naturalnie w mleku, maśle, żółtych i pleśniowych serach i wielu roślinach (np. kalina, kozłek, olej palmowy, olej kokosowy). Należy do kwasów tłuszczowych nasyconych (alifatyczny kwas karboksylowy). Temp. topn. –5,5 stopnia C. Temperatura wrzenia 163 stopnie C. Miesza się z wodą, eterem, acetonem, tłuszczami i alkoholami. Kwas masłowy C3H7COOH; CH3-CH2-CH2-COOH, kwas propanokarboksylowy – jest cieczą o silnym i przenikliwym zapachu. Gdy pracowałem z tym kwasem poznałem jego silny odór wnikający w skórę, włosy, ubrania, meble szczególnie tapicerowane i skórzane. Praktycznie całe moje laboratorium i biura śmierdziały kwasem masłowym wiele miesięcy, nie mówiąc o zapachu w samochodach, który szczególnie długo się w nich utrzymywał. Czysty kwas masłowy przyjęty doustnie wywołuje szybką utratę apetytu, nudności i wymioty. U zwierząt karmionych kwasem masłowym typowym zachowaniem jest wstrząsanie głową i odbijanie, a po przedawkowaniu biegunka i zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego. W małych dawkach kwas masłowy i jego sole (maślany) korzystnie działają na organizm, stanowiąc substrat energetyczny i czynnik wzrostowy dla nabłonków. Estry kwasu masłowego są wykorzystywane do aromatów owocowych.

U zwierząt i ludzi podawanie suplementów z kwasem masłowym (maślan wapnia, cynku, magnezu, kwas masłowy związany z tłuszczem) pobudza wzrost kosmków jelitowych i tzw. nabłonkowanie, czyli wzrost tkanki nabłonkowej. Zapobiega zaburzeniom wchłaniania składników pokarmowych, ogranicza biegunki (to ostatnie i profilaktyka biegunek nie występuje po podaniu maślanu sodu). Kwas masłowy jest spożytkowany do uwalniania energii w komórkach nabłonkowych i wątrobie. Wzmaga również wydzielanie żółci.

Bakterią fermentacji kwasu masłowego jest Clostridium butyricum (beztlenowa pałeczka), Sarcina maxima (Gram-dodatni ziarniak beztlenowy), Aeromonas hydrophila (Gram-ujemna pałeczka względnie tlenowa), Butyrivibrio fibrisolvens (beztlenowiec, przecinkowiec Gram-dodatni), Fusobacterium nucleatum (Gram-ujemny beztlenowiec, wrzecionowiec), Gemmiger formicilis (Gramujemny beztlenowiec, ziarniak) i in. Syntrophomonas wolfei (pałeczki) przetwarzają kwas masłowy w kwas octowy.

W suplementach najczęściej są wykorzystywane maślany (maślan wapnia, magnezu, Calcium/Magnesium Butyrate). Polecane są jako środki pobudzające odnowę tkanki nabłonkowej przewodu pokarmowego, przywracające prawidłowe czynności absorpcyjne jelit, prebiotyki (środki pobudzające wzrost symbiotycznej mikroflory), substancje pobudzające wzrost tkanki limfoidalnej (warunkującej odporność), ponadto zmniejszające ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Kwas masłowy związany z cynkiem i wapniem zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek i zespołu zaburzonego wchłaniania u ludzi i zwierząt. Dawki: od kilkuset mg do kilku (2-3) gram/24 h. Kwas masłowy, szczególnie w związku z cynkiem ogranicza rozwój Candida, choć te właściwości są przypisywane również innym maślanom. Kwasu masłowego nie podawać kobietom ciężarnym i karmiącym (zmienia skład mleka). Nie jest zalecane podawanie Butyric acid przy ostrym zapaleniu jelita grubego.



Kwas gamma-aminomasłowy – GABA, C4H9NO2, Gamma-Amino-Butyric Acid otrzymano syntetycznie w 1883 r., jednak jego znaczenie jako neurotransmitera w układzie nerwowym opisano dopiero w 1950 r. (Awapara, Landau, Seale; Roberts i Frankel) i 1953 (Florey). Jest to aminokwas niebiałkowy, czyli nie jest wbudowywany w białka. Powstaje w mózgowiu przez dekarboksylację kwasu glutaminowego (niezbędna do tego witamina B6)i pełni rolę neurotransmitera (neuroprzekaźnika, neuromediatora) hamującego, o działaniu hiperpolaryzującym. Duże stężenie GABA występuje w móżdżku, prążkowiu oraz w istocie czarnej i szarej przy wodociągu mózgu – aqueductus cerebri (śródmózgowie; wodociąg mózgu to kanał łączący komorę trzecią z komorą czwartą, przepływa przez niego płyn mózgowo-rdzeniowy). Neurony GABA nie tworzą jednolitych scalonych szlaków, lecz tylko odcinki międzyneuronowe (interneurony). Wyjątkiem jest połączenie zstępujące między gałką bladą i istotą czarną. Neurony GABA hamują uwalnianie dopaminy (prążkowie, istota czarna). W rdzeniu kręgowym neurony GABA hamują presynaptycznie motoneurony, czyli neurony ruchowe. W hipokampie i móżdżku GABA hamuje aktywność komórek piramidowych. Efektem działania GABA jest rozluźnienie mięsni szkieletowych, działanie uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe. Umiarkowane zahamowanie działania GABA powoduje pobudzenie ruchowe, a nadmierne przyhamowanie GABA – drgawki, np. po podaniu pikrotoksyny.

GABA jest rozkładany jak każdy inny mediator wkrótce po uwolnieniu. Produktami rozpadu GABA są aldehyd bursztynowy, który jest przekształcany do kwasu gamma-hydroksymasłowego lub kwasu bursztynowego. Kwas bursztynowy podlega przemianie do kwasu szczawiooctowego, po czym jest metabolizowany do glutaminy, kwasu glutaminowego, a ten do GABA. Hamowanie rozkładu GABA jest wykorzystywane w lecznictwie i prowadzi do działania przeciwdrgawkowego.

W organizmie występują dwa typy receptorów GABA:

GABA-A – receptory jonotropowe, działające przez kanał chlorowy (receptor jonotropowy). Receptor ten zbudowany jest 5 podjednostek. Wiąże GABA, muscymol, benzodiazepinę, barbiturany i substancje wywołujące drgawki. Agonistą dla receptorów GABA-A jest GABA i muscimol. Antagonistą dla tych receptorów jest bikukulina. Występują w układzie nerwowym, przysadce i trzustce. Działają przez otwarcie kanału chlorowego.

GABA-B – receptory metabotropowe, współdziałające z białkiem G, hamujące aktywność komórek przez stymulację kanału potasowego i hamowanie cyklazy adenylanowej. Receptory te hamują uwalnianie dopaminy i noradrenaliny, aktywują fosfolipazę A2, enzymy zależne od wapnia (katalizujące powstawanie kwasu arachidonowego). Agonistą jest GABA i baklofen. Antagonistą jest saklofen.Receptor ten działa hamująco na cykliczny AMP i pobudzająco na kanał potasowy. Występują w układzie nerwowym. Dla wyjaśnienia podam, że baclofen jest kwasem amino-chlorofenylo-masłowym o działaniu rozluźniającym na mięśnie szkieletowe. Saklofen pod względem chemicznym to beta-(aminomethyl)-4-chloro-benzeneethanesulphonic acid.

GABA podany doustnie ulega enzymatycznemu i kwasowemu rozkładowi do wolnego kwasu masłowego i dlatego nie wywiera działania takiego, jak w ośrodkowym układzie nerwowym. Rozkład GABA powodują także enzymy wytwarzane przez mikroorganizmy przewodu pokarmowego. Ponadto bariera krew-neuron i krew-mózg ograniczają swobodną migrację tego związku do tkanki nerwowej. Suplementy zawierające GABA nie mają żadnego wpływu na czynności układu nerwowego i są jedynie źródłem kwasu masłowego. Informacje producentów i dystrybutorów suplementów z GABA mówiące o jego działaniu uspokajającym i przeciwpadaczkowym są nieprawdziwe. Także w moich badaniach podawanie czystego GABA pacjentom w dawce 700 mg 2 razy dziennie nie przyniosło efektu uspokojenia. Liczba ochotników wyrażająca opinię o działaniu uspokajającym i odprężającym nie była istotna statystycznie; ponadto nie przekroczyła 13% (wynosiła 7,2%), czyli była na poziomie efektu placebo. Dla przypomnienia podam, że sugestia działania leczniczego spowodowana jedynie samym przyjmowaniem jakiegokolwiek środka ( w rzeczywistości obojętnego) dotyka 13% osobników z grupy badanej. Dlatego cenniejsze są badania na zwierzętach.

GABA było dawniej podawane pozajelitowo i doustnie w leczeniu śpiączek pourazowych i wątrobowych, choroby Parkinsona i opóźnienia rozwoju umysłowego dzieci, szczególnie po uszkodzeniach okołoporodowych, ponadto porażenia m�
�zgowego (nazwa handlowa preparatu Gammalon). W niektórych krajach (Rosja) Gammalon jest dostępny nadal w sprzedaży. Brak działania leczniczego spowodował jednak wycofanie GABA w większości krajów, jako leku oficjalnego.

W suplementach GABA jest spotykany nadal i polecany jako środek uspokajający, rozluźniający, odprężający i poprawiający sen. Z pewnością nie jest szkodliwy dla zdrowia. Przyjmowany w dawce kilkuset mg do kilku gram dziennie.

Źródło: http://rozanski.li/?p=1140 
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 32 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 295
Opinie i badania tego pana są warte tyle co suplementy które on promuje hahaha
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1121
Nie wiem, czy są wiele warte, czy nie. Takie informacje znalazłem, więc się nimi dziele z szanownymi forumowiczami. Każdy ma swój rozum i sam podejmuje decyzje odnośnie suplementacji. Jeżeli posiadasz wyniki innych badań dotyczących GABA, to chętnie je poczytam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 32 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 295
GABA posiada właściwości modulowania jakości snu. Badania wykazały, ze podanie GABA znacząco skraca czas potrzebny na zaśniecie oraz sprawia, ze sen staje sie głębszy. Znacząco zmniejsza sie czas, w którym organizm znajduje sie w stanie lekkiego czuwania. Znacznie częściej i dłużej występuje natomiast pożyteczna faza snu REM. Jest to okres snu, który według naukowców jako jedyny ma znaczenie biologiczne, jest to również czas, w którym doświadczamy marzeń sennych. W tej fazie zachodzi najbardziej intensywna regeneracja organizmu oraz wyrzut największej ilości hormonu wzrostu. Im częściej i dłużej Beda występowały fazy REM, tym lepszy efekt snu. Dłuższa głębokość snu daje możliwość lepszej regeneracji i wypoczynku, nawet w relatywnie krótszym czasie przebywania w łóżku. Dzięki temu, że sen staje sie bardziej efektywny osoby stosujące GABA są bardziej wypoczęte śpiąc nawet 6-7 h, mają wyższy poziom energii i mniejsze zmęczenie. Stosujący GABA twierdza, ze pobudka po krótkim śnie ale po zastosowaniu suplementu jest znacznie mniej nieprzyjemna.

Pozytywny wpływ GABA na poziom hormonu wzrostu

Hormon wzrostu (GH) jest związkiem peptydowym produkowanym przez przysadkę mózgowa. Jest to hormon o działaniu silnie anabolicznym i regenerującym nasz organizm. Wzrost jego poziomu powoduje przyspieszenie przenikania aminokwasów do komórek mięśniowych. Nasileniu ulega także wewnątrzkomórkowe wykorzystanie aminokwasów na cele budulcowe. GH potęguje tempo syntezy białek mięśniowych w stopniu większym niż testosteron. Jego działanie w obrębie komórki mięśniowej zbliżone jest do działania insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostowego (produkowanego pod wpływem hormonu wzrostu).

Hormon wzrostu jest jednak dość specyficznym anabolikiem, ponieważ organizm produkuje bardzo niewielkie jego ilości. Co więcej odbywa sie to tylko przez kilkanaście minut najczęściej kilka razy w ciągu snu. Mówi sie o pulsacyjnej sekrecji GH. Owe impulsy to czas, w którym organizm znajduje sie w fazie REM. GABA stymuluje częstość występowania i czas trwania fazy REM, dzięki temu dochodzi do spotęgowania wyrzutu hormonu wzrostu do ilości, które są znaczącymi dla regeneracji i wzrostu. Łączna ilość wyprodukowanego hormonu wzrostu czasie tej samej co zwykle długości snu jest bowiem o wiele większa. Przypuszcza sie także, ze GABA wpływa na produkcje hormonu wzrostu poprzez inne mechanizmy, nie związane z modulowaniem snu.

Wzrost poziomu insuliny powoduje przyrost również masy tkanki tłuszczowej, natomiast wzrost hormonu wzrostu ma pod tym względem działanie odwrotne. W obrębie tkanki tłuszczowej powoduje nasilenie sie procesów rozpadu tłuszczu zapasowego uwolnienie do krwioobiegu wolnych kwasów tłuszczowych. Jednocześnie umożliwia ich wykorzystanie jako źródło energii. Utrzymuje sie w ten sposób optymalny poziom cukru we krwi i oszczędza zapasy glikogenu (dlatego część sportowców używa małych dawek GABA po zakończeniu treningu). Przy stosowaniu GABA obserwuje się powolny przyrost masy mięśniowej przy jednoczesnym spadku poziomu tkanki tłuszczowej. Naukowcy, badając sportowców, którzy przed treningiem oporowym przyjmowali niewielkie ilości GABA, odkryli ze wzrost poziomu GH w odpowiedzi na trening jest znacząco wyższy. Organizm naturalnie zwiększa wyrzut tego hormonu bezpośrednio po treningu, jednak GABA powoduje spotęgowanie tego efektu. Może mięć to istotne znaczenie na osiągane przez sportowców efekty. Przyspieszenie regeneracji oznacza wzrost masy mięsni w szybszym tempie. Jednocześnie możliwym jest szybsze spalanie nadwyżki tkanki tłuszczowej. Zjawisko jest szczególnie interesującym dla osób dążących do budowania beztłuszczowej muskulatury. Sportowcy przyjmują GABA w celu polepszenia regeneracji organizmu przy wyczerpujących treningach. Jest to oryginalny sposób wspomagania reakcji anabolicznych i wzrostu poziomu beztłuszczowej masy ciała.

Podsumowanie

Stosowanie GABA przed snem umożliwia im łatwiejsze zasypianie nawet w czasie stresu i nadpobudliwości. Pozwala to skrócić czas poświęcany na spanie przy jednoczesnym polepszeniu regeneracji i wzrostu energii w czasie dnia. Stosowanie GABA w czasie około treningowym łącznie z substancjami stymulującymi centralny układ nerwowy (kofeina, synefryna, spalacze tluszczu, termogeniki i inne) daje możliwość osiągnięcia wysokiego tempa przemiany materii z jednoczesnym ograniczeniem nieprzyjemnego rozdrażnienia. Uczucie nadmiernego pobudzenia w wyniku zastosowania stymulantów zostaje stłumione przy jednoczesnym wzroście odpowiedzi anabolicznej na trening
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Wiek 39 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 1121
Świetnie, dziękuje za wspaniały artykuł :) Bardzo łatwo skrytykowałeś Dr Różańskiego, a przytoczyłeś jakiś chwalebny tekst bez podania źródła oraz autora. Pachnie mi to PR-owską lipa :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 98 Napisanych postów 6776 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 50488
Pierwszy supel który faktycznie pomaga mi w zasypianiu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 217 Napisanych postów 36673 Wiek 38 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 115952
Cześć Martainn :) a jak z przebudzeniem - wstaje się ok?

HST PUSH & PULL - mój autorski "system" treningowy:http://www.sfd.pl/-t589381.html
Dieta LOW-CARB, art dla początkujących: http://www.sfd.pl/-t655403.html
Redukcja od A do Z - wszystko o redukcji:http://www.sfd.pl/-t654560.html
Tabata - co to jest i za co ją lubię?: http://www.sfd.pl/-t963145.html
Takie wielkie, takie niewinne. A same niosą na grzbiecie skrzydlatą kostuchę. Polską śmierć.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 98 Napisanych postów 6776 Wiek 38 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 50488
Średnio:P Bo nadal by sobie człowiek pospał.
Ale. Nie budzę się też w nocy jak mi to się wcześniej zdarzało. Kładę się i w zasadzie momentalnie zasypiam. A wcześniej nigdy nie mogłem zasnąć. Tak więc działa i to działa bardzo dobrze.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Nitroman Trec Nutrition
Znawca
Szacuny 39 Napisanych postów 3262 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10507
Ja mam tak samo. Zasypia mi się tak jak normalnie ale rzeczywiście komfort snu i niechęć do wstawania - BEZCENNE
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Nowość! CM3 POWDER

Następny temat

NOWOŚĆ! TYROSINE 600

WHEY premium