Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) jest neuroprzekaźnikiem, który blokuje określone sygnały w ośrodkowym układzie nerwowym, zmniejszając pobudzenie organizmu. Zapewnia to jego ochronny i uspokajający wpływ na mózg i ciało. GABA jest wytwarzany przez organizm, ale jest obecny także w niektórych sfermentowanych produktach spożywczych, takich jak kimchi, miso i tempeh. Nie są to powszechne produkty, więc wiele osób przyjmuje GABA w formie suplementu. Dowiedzmy się więcej o GABA, o tym, jak jego zwiększony poziom może wpływać na mózg i ciało.

Jak GABA działa na organizm?

W mózgu znajdziemy wiele neuroprzekaźników, które wyzwalają lub hamują określone reakcje w organizmie. Jednym z nich jest GABA, który spowalnia funkcje mózgu, dzięki czemu:

 • łagodzi niepokój
 • zmniejsza stres
 • poprawia jakość snu
 • zapobiega uszkodzeniom mózgu

Nasz mózg naturalnie uwalnia GABA pod koniec dnia, aby wywołać senność i przygotować nas na odpoczynek. Niekiedy problemy ze snem czy lękami są na tyle duże, że wymagają konsultacji z lekarzem, który czasami przepisuje leki, np. benzodiazepiny (Valium, Xanax). Co ciekawe, leki te mogą nasilać działanie GABA.

wyspana kobieta

Jakie są korzyści z przyjmowania GABA?

Zwiększone poziomy GABA mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwdrgawkowe, przeciwutleniające i mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu stanom takim jak:

 • cukrzyca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • bezsenność

Zakresy te nieustannie podlegają badaniom naukowym i coraz więcej dowiadujemy się na temat skuteczności stosowania GABA.

GABA jako suplement

Wiele osób przyjmuje suplementy z GABA w celu złagodzenia stresu i niepokoju. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła GABA do stosowania jako suplement i dodatek do napojów sportowych, batonów proteinowych, gum do żucia, cukierków itp. Również w Polsce związek ten uznano za bezpieczny i znajdziemy go zarówno w aptekach, jak i sklepach z suplementami.

Jak stosować suplementy z GABA?

Możliwości jest kilka: albo w postaci tabletek lub kapsułek, albo w postaci proszku. Nie jest dokładnie ustalony górny limit dawkowania GABA, zatem warto stosować się do dawki określonej na opakowaniu, ewentualnie skonsultować się z lekarzem. 

Czego możesz się spodziewać przyjmując suplementy z GABA:

 • poprawa zdolności myślenia i wykonywania zadań
 • redukcja stresu
 • lepsza regeneracja po treningu
 • łatwiejsze wyciszanie przed snem

REKLAMA

Podsumowanie

GABA znany jest z poprawiania jakości snu, łagodzenia lęku i ochrony mózgu. Może wspomóc także leczenie depresji. Jeśli masz problemy z zasypianiem i wyciszaniem się pod koniec dnia, jak najbardziej możesz wdrożyć suplementację GABA. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz przyjmować GABA ze względu na przepisane przez lekarza leki, wówczas warto to z nim skonsultować.

Komentarze (0)