Kapsułki kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) można znaleźć w prawie każdym sklepie z suplementami. Wspomaga sen, wzmacnia działanie hormonu wzrostu i może pomóc utrzymać zdrowie osobom otyłym. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, GABA może hamować magazynowanie zapasów tłuszczu, który zachodzi podczas dodatniego bilansu energetycznego. Dzieje się tak, ponieważ GABA zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

GABA

Im więcej jest komórek tłuszczowych w organizmie, tym mniej są one wrażliwe na insulinę. Dzieje się tak dlatego, że w złogach tłuszczu powstaje stan zapalny, w wyniku którego wydzielają się substancje sabotujące insulinę. Naukowcy opublikowali badanie na zwierzętach, w których wykazali, że GABA hamuje ten proces. [J Immunol. 2004 Oct; 173 (8): 5298-304.]

gaba

Badanie

W PLoS One w 2011 roku opublikowano kolejne badanie na temat GABA. Naukowcy przez 20 tygodni tuczyli myszy za pomocą diety wysokotłuszczowej, a następnie wprowadzili im suplementację GABA. Suplement dodawano do wody do picia. Ludzki odpowiednik dawki, jaką otrzymywały zwierzęta, wynosił 800-1200 mg GABA dziennie.

Wyniki

Suplementacja GABA nie sprawiła, że zwierzęta jadły mniej, ale zmniejszył się przyrost ich wagi. Zahamowany został także proces gromadzenia się tłuszczu. Gdy naukowcy podali myszom labolatoryjnym glukozę i insulinę, okazało się, że glukoza szybciej zniknęła z krwi tych zwierząt, które wcześniej przyjęły GABA. Oznacza to, że GABA zwiększyło wrażliwość myszy na insulinę.

Wniosek

GABA jest bezpiecznym suplementem do spożycia przez ludzi i może być to dość cenny suplement w profilaktyce i leczeniu otyłości.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21966503

Komentarze (0)