Aktualizacja 12.05.2021

Kwas gamma aminomasłowy jest aminokwasem, którego działanie polega głównie na łagodzeniu aktywności układu nerwowego poprzez wpływ na gospodarkę neuroprzekaźników. Oznacza to, że zastosowanie suplementu przed planowanym snem przyczyni się do wprowadzenia organizmu w stan wyciszenia, co pomoże szybciej zasnąć i przełoży się na jakość snu.

  1. Działanie kwasu gamma aminomasłowego
  2. Skuteczność
  3. Jak dawkować?
  4. O czym należy pamiętać?

Suplementacja GABA, wykazuje jednak jeszcze inne ciekawe właściwości, które z powodzeniem można wykorzystać w sporcie. Czy GABA, warto włączyć do suplementacji?

Działanie kwasu gamma aminomasłowego

Dzięki temu, że GABA, wycisza nasz organizm, wprowadzając go w stan relaksacji, zasypiamy głębiej. Jak wiemy, głęboka faza snu REM (oraz NREM) jest bezpośrednio powiązana z możliwościami regeneracyjnymi naszego ciała. To właśnie wtedy, gdy nasz organizm głęboko śpi, dużo sprawniej przebiegają wszystkie procesy odnowy tkanek, jak i regeneracji samego układu nerwowego. Zastosowanie suplementu GABA, nie tylko pomaga nam szybciej wejść w fazę REM, ale również znacznie wydłuża jej trwanie. Jest to bardzo ważne, gdyż wszelkie procesy regeneracyjne przebiegają dużo szybciej, gdy organizm odpoczywa efektywnie.

Sen jest istotnym elementem regeneracji, który będzie wpływał na tempo gotowości organizmu do podejmowania kolejnych, intensywnych wysiłków. Bez odpowiedniej długości, jak i jakości snu, efekty treningowe będą ograniczone lub nawet zahamowane. Doświadczeni sportowcy na pewnym etapie swojej kariery kładą znaczny nacisk na sen, wysoko ceniąc jego działania naprawcze. Suplementacja GABA, wpływa również na takie parametry układu nerwowego jak wzrost koncentracji, szybsza możliwość nauki i zapamiętywania, jak i poprawa samopoczucia. Co więcej, poprzez działanie tonizujące wykazuje zdolność do łagodzenia stresu i napięcia nerwowego, co jest szalenie istotne wśród osób pracujących umysłowo.

gaba regeneracja

Oczywiście, jeżeli chcecie, stosować GABA w ciągu dnia, a nie przed snem, jego dawka powinna być odpowiednio dobrana do odczuć płynących ze suplementacji.

Skuteczność

Obecnie w Internecie jest dużo sprzecznych informacji na temat tego, czy użycie GABA jest w ogóle zasadne i czy GABA ma prawo działać. Wielu „ekspertów” z dziedziny odżywiania i suplementacji twierdzi, że suplementacja GABA nie działa, gdyż nie przekracza ona swobodnie bariery krew-mózg. Jednak, gdy spróbujemy suplementu, wyraźnie czuć, że wykazuje on działanie wspomagające relaksację, obniżające napięcie, jak i wprowadza organizm w stan, który sprzyja szybkiemu zaśnięciu.

Sceptykom zalecam przyjęcie większej dawki, która wywoła charakterystyczne uczucie spłyconego oddechu oraz spowolnionej akcji serca. Oczywiście działanie to bywa nieprzyjemne i może nas delikatnie przestraszyć, jednak nie jest niebezpieczne, a dawkę należy wtedy skorygować do takiego poziomu, aby nie było ono mocno odczuwalne. 

GABA - suplement

Jak dawkować?

Działanie suplementu wykorzystuje się jako wsparcie w okresie przed snem. Suplement powinien być spożyty około 20-30 minut przed pójściem do łóżka. Pamiętać należy, aby nie spożywać GABA bezpośrednio po posiłku, gdyż jego działanie może być wtedy nieco opóźnione w czasie, ze względu na to, że żołądek wypełniony jest treścią pokarmową, która wymaga strawienia. Warto zachować więc około 1-godzinną przerwę od posiłku. 

Dawka, która wykazuje w większości przypadków działanie, to około 2-3 g na porcję. Jednak, jeżeli mamy pierwszy raz kontakt ze suplementem, powinniśmy wykorzystać mniejsze dawki rzędu 0,5 g na porcję, aby sprawdzić, jak organizm zareaguje na produkt. Jeżeli przesadzimy z ilością, wystąpi efekt, o którym wspominałem wyżej, w postaci spłyconego oddechu.

Sportowcy stosują GABA również w okresie okołotreningowym, jako wsparcie dla układu nerwowego. Suplement ma za zadanie podnieść koncentrację na treningu, wprowadzając go w stan skupienia. W preparatach przedtreningowych zazwyczaj występuje w ilości do 1 g. Co więcej, działanie kwasu gamma aminomasłowego może przyczynić się do poprawy wytrzymałości. Dawka powinna być jednak dobrana precyzyjnie, aby nie wystąpiło działanie odwrotne do zamierzonego.

O czym należy pamiętać?

  • Suplementacja GABA, jest całkowicie bezpieczna.
  • Kwas gamma aminomasłowy przyczynia się do poprawy jakości snu, wprowadzając szybciej fazę REM, jak i wydłużając jej czas.
  • Lepszy sen to lepsze samopoczucie, jak i efektywniejszy trening.
  • GABA można łączyć z melatoniną oraz suplementem typu ZMA.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)