GABA (kwas gamma aminomasłowy) to aminokwas pochodzenia naturalnego, który  blokuje niektóre sygnały mózgowe, wywołując działanie uspokajające. Działanie to może być pomocne w przypadku odczuwania niepokoju, stresu oraz lęku. GABA skutecznie wycisza organizm.

Dzięki tym właściwościom GABA stał się jednym z bardziej popularnych produktów, które stosowane są przed snem. Produktami żywnościowymi, które zawierają w swoim składzie GABA, są dania  fermentowane, takie jak miso. 

Kiedy GABA może się przydać?

Uczucie niepokoju

W badaniach z 2006 r. wykazano, że uczestnicy, którzy przyjmowali suplement na bazie GABA, odnotowywali  znacznie niższy poziom stresu.

Wysokie ciśnienie krwi

Inne badania wykazały  pozytywny wpływ GABA na obniżenie ciśnienia krwi. Działanie to odnotowano po 2-4 tygodniach stosowania. 

Bezsenność

kobieta bezsenność

Badania potwierdzają także, iż GABA ułatwia zasypianie i zmniejsza ilość przebudzeń w ciągu nocy.

Stres i zmęczenie

Badanie z 2009 roku wykazało, że konsumpcja  czekolady zawierającej  GABA, redukowała stres u uczestników badania, którzy mieli wykonywać trudny test. Chodziło o wykonywanie zadań, które stwarzały sytuację problemową, gdzie należało podjąć odpowiednią decyzję. Kolejne badanie wykorzystało porcję 100 mg, gdzie również odnotowano znaczną  redukcję stresu. 

Wyniki powyższych badań są obiecujące. 

Czy GABA powoduje skutki uboczne?

Objawy niepożądane powiązane są z zastosowaniem zbyt dużej dawki suplementu. 

Jako że suplementy na bazie GABA mogą powodować senność, powinny być stosowane przed planowanym pójściem spać. Należy uważać w przypadku konieczności prowadzenia pojazdu, gdyż GABA może wydłużać  czas reakcji. 

Dawkowanie

W suplementacji sportowej zaleca się przyjęcie od 500 mg do 3000 mg GABA w jednej porcji. Jednak, jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia ze suplementem, rozpocznij od ilości minimalnej. 

Co warto wiedzieć i jak tę wiedzę wykorzystać?

GABA w organizmie człowieka pełni bardzo ważną rolę, jako przekaźnik chemiczny mózgu. Jako suplement diety, stosowany jest ze względu na swoje działanie uspokajające, relaksujące, ograniczające reakcje stresowe organizmu. Stosowany przed snem będzie dodatkowo ułatwiał zasypianie, jak i poprawiał głębokość snu, co przekłada się z kolei na lepszą regenerację. 

Osobiście polecam stosowanie GABA w okresie wytężonej pracy umysłowej. Suplement skutecznie redukuje stres i pozwala skupić się na zadaniu. 

Komentarze (2)
Muad"Dib

Moje panaceum na dobry sen. Generalnie bardzo subtelne działanie, w moim odczuciu, ale zdecydowanie działa.

1
TomQ-MAG

dla mnie tez:-)
polaczenie z melatonina potrafi zwalic z nog po ciezkim dniu

0