SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nowinki ze Świata!!

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 126528

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Pochodząca z RPA kontrowersyjna biegaczka Caster Semenya będzie trenować pod okiem mistrzyni olimpijskiej z Sydney na dystansie 800 m Marii Mutoli.

Semenya poinformowała w poniedziałek w oświadczeniu, że Mutola tuż po tegorocznych mistrzostwach świata w Daegu zgodziła się zająć jej szkoleniem. - Jako zawodniczka była moją idolką, więc jestem pewna, że będzie wspaniałym nauczycielem - dodała reprezentantka RPA.

- To młoda i bardzo utalentowana biegaczka. Praca z nią będzie wielkim wyzwaniem - powiedziała z kolei Mutola, która po zakończeniu kariery lekkoatletycznej przeniosła swoje sportowe zainteresowania na piłkę nożną i grała w klubie Mamelodi Sundowns z Pretorii oraz reprezentacji Mozambiku.

O 20-letniej obecnie Semenyi zrobiło się głośno dwa lata temu, kiedy w Berlinie w świetnym stylu została mistrzynią świata na 800 m. Niesamowity czas - 1.55,45 i chłopięca sylwetka wywołały długą dyskusję na temat jej... płci. Przeprowadzono serię badań i w końcu IAAF oświadczył, że jest stuprocentową kobietą.

Sezon 2010 był jednak dla niej stracony, a w tym roku w Deagu wywalczyła srebrny medal MŚ. Sukces osiągnęła w nowym wizerunku - nieco dłuższych włosach, bardziej przyjaznym uśmiechu, ale wciąż dość głębokim jak na kobietę głosie.

38-letnia Mutola przez kilkanaście sezonów dominowała na koronnym dystansie Semenyi. Zdobyła 10 tytułów mistrzyni świata (trzy na otwartym stadionie i siedem w hali) oraz złoty medal olimpijski w Sydney w 2000 r. Karierę lekkoatletyczną zakończyła po igrzyskach w Pekinie, gdzie zajęła piąte miejsce.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Ulubionym miejscem do biegowych treningów Eda Whitlocka, który w marcu skończył 80 lat, jest cmentarz Evergreen w pobliżu jego domu w Milton koło Toronto. Niedawno wynikiem 3:15.54 ustanowił rekord świata w maratonie w swej kategorii wiekowej.

O założonym 130 lat temu cmentarzu Evergreen mówi w dobrych słowach, że to "przestrzeń dla każdego, wypełniona siecią dróg, o różnorodnych elementach krajobrazu, tworząca małą oazę wytchnienia od zgiełku miasta. Pajęczyna ścieżek w szpalerach drzew pozwala na permutacje pętli". Ale też narzeka, że "duch miasta i rozrastające się przedmieścia Toronto wkraczają coraz śmielej w ciche alejki. Ryk pobliskiej autostrady numer 401 i jeszcze bliższego centrum handlowego Walmart nigdy nie cichnie, poza chwilami, gdy ginie w hałasie maszyny do odgarniania liści lub silników przelatujących tędy samolotów".

Whitlock mieszka dwie przecznice od cmentarza, na którym wykonuje wszystkie treningi. Codzienne rozruchy, zajęcia nad poprawą szybkości, długie, zazwyczaj trzygodzinne bieganie na odmierzonych pętlach, zmieniających się w zależności od tego, gdzie pracują służby porządkowe i grabarze. Czasami filigranowy zawodnik, ważący około 50 kilogramów, usłyszy od nich, aby się tak mocno nie forsował, bo dołączy do grona stałych rezydentów nekropolii.

6 marca Ed Whitlock obchodził 80. urodziny. Miesiąc później, w Rotterdamie, z trasą długości 42 km 195 m uporał się w 3:25.43 i został liderem światowej listy 80-latków. 16 października pobiegł jeszcze szybciej. W Toronto uzyskał 3:15.54. Jest pierwszą osobą, która po ukończeniu 70. roku życia pokonała maraton w czasie poniżej trzech godzin - 2:59.10 w 2003 roku. W sumie do niego należy 10 rekordów świata w kategoriach wiekowych od 65 do ponad 80 lat na dystansach od 1500 m do 42 km 195 m.

Whitlock urodził się w Londynie. Już w młodości ujawnił się jego biegowy talent. Będąc w liceum milę (1609 m) pokonał w 4.31. Karierę lekkoatlety przerwała mu na studiach kontuzja ścięgna Achillesa, która ciągnie się za nim do dzisiaj. W wieku 21 lat, zdobywszy dyplom inżyniera górnictwa, przeniósł się za chlebem do Kanady.

Zamieszkał w Quebecu. Gdy miał 41 lat, jego żona dowiedziała się, że miejscowy klub biegacza szuka trenera. W dobrej wierze wyjawiła, że "mąż kiedyś biegał i o tej dziedzinie wie wszystko, więc mógłby prowadzić zajęcia".

"Nie byłem tym zadowolony, bo po pierwsze, nic nie wiedziałem o bieganiu, a po drugie, nigdy nie chciałem być trenerem" - zaznaczył Whitlock, wracając pamięcią do tamtych lat.

Jednak zdecydowano się na niego. Kiedy przyszedł na zajęcia, nikt nie zwrócił na niego uwagi. "Stałem oparty o płot. Pomyślałem sobie, że mógłbym trochę potruchtać po bieżni. To musiał być niezły widok, bo 40-letni staruszkowie w tamtych czasach raczej nie kwapili się do wysiłku. I tak pojawiałem się na treningach, biegałem sobie i w ten sposób wróciłem do tej formy ruchu. To się po prostu stało" - wspomniał Whitlock, który w wieku 48 lat ustanowił rekord życiowy w maratonie wynikiem 2:32.23.

Od 10 lat mieszka w Milton, prawie 50 kilometrów od centrum Toronto. "Trenowanie w mieście to walka o przetrwanie. Kierowcy wydają się celować w ciebie na drodze. Biegałem też po okolicy, w stronę wodospadu Niagara, ale miałem dość psów. Coraz bardziej przekonywałem się do najlepszego miejsca na odbywanie treningów jakim jest cmentarz" - wyjawił w jednym z wywiadów.

Trzyma się z dala od lekarzy. Ostatni raz aspirynę zażył w czasie II wojny światowej. Jego wuj Arthur był najstarszym człowiekiem w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 2000 roku mając 108 lat. Whitlock ma nadzieję, że w tym wieku będzie mógł jeszcze pokonać maratoński dystans.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Analiza próbek moczu pobranych podczas 13. mistrzostw świata w Daegu, jako część największego w historii lekkiej atletyki programu antydopingowego, została zakończona. W dwóch przypadkach stwierdzono pozytywne wyniki, trwają badania krwi - poinformowało IAAF.

Łącznie pobrano 468 próbek moczu w ramach standardowego programu IAAF - 41 poza zawodami i 427 w trakcie imprezy w Korei Południowej (27 sierpnia - 4 września). Ich analizę przeprowadziło akredytowane przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) laboratorium w Seulu.

Obecność zabronionej substancji pobudzającej - methylhexaneamine (coraz częściej jest w suplementach odżywczych, zwłaszcza w tych, które zwiększają energię i pomagają zmniejszyć wagę), stwierdzono (także w próbce B) w organizmach 26-letniej Portugalki Sary Moreiry i 27-letniego Hee-nam Lim z Korei Południowej. Zgodnie z zasadami IAAF oboje zostali zawieszeni w prawach zawodnika do zakończenia przesłuchań przez komisje dyscyplinarne ich macierzystych związków.

Moreira, brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Barcelonie w biegu na 5000 m, w Daegu była dwunasta na 3000 m z przeszkodami. Natomiast Lim startował w sztafecie 4x100 m, która zajęła piąte miejsce w swej serii z rekordem kraju 38,94.

Jak podkreślił prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Senegalczyk Lamine Diack, bezprecedensowym osiągnięciem programu antydopingowego jest fakt, że po raz pierwszy w historii mistrzostw świata pobrano wszystkim akredytowanym sportowcom próbki krwi - w sumie 1849. Pierwsze analizy przeprowadzono w Daegu, a następne będą wykonywane w laboratorium w Lozannie (ze szczególnym uwzględnieniem EPO i hormonu wzrostu).

- Jestem ogromnie zadowolony, że nasze wysiłki w walce z dopingiem nie idą na marne. Cieszę się zwłaszcza z liczby pobranych próbek. Rozpoczęliśmy w ten sposób tworzenie paszportów biologicznych. Przed nami igrzyska olimpijskie w Londynie. Zapewniam, że będziemy nadal pracować bardzo intensywnie, aby zapobiegać temu złu, jakim jest doping w sporcie - powiedział Diack.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Belgijski płotkarz Damien Broothaerts został zdyskwalifikowany przez krajową federację na dwa lata za stosowanie niedozwolonych środków oraz za unikanie kontroli antydopingowych.

Według belgijskiej federacji zawodnik miał pozytywny wynik testu antydopingowego w sierpniu bieżącego roku (nie podano nazwy zabronionego środka), a ponadto trzykrotnie, w okresie od 14 kwietnia do 20 maja, nie był obecny we wcześniej zgłoszonym miejscu, co uniemożliwiło przeprowadzenie kontroli.

Broothaerts specjalizuje się w biegach na 60 i 110 metrów przez płotki. Na tym krótszym dystansie był siódmy w halowych mistrzostwach Europy w 2009 roku w Turynie.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Sprinterka Carmelita Jeter i skoczek wzwyż Jesse Williams zostali laureatami nagrody im. Jesse Owensa dla najlepszych lekkoatletów 2011 roku w USA.

31-letnia Jeter zdobyła w koreańskim Daegu tytuł mistrzyni świata w biegu na 100 m, złoty medal w sztafecie 4x100 m oraz srebrny na dystansie 200 m.

Młodszy o trzy lata Williams również zwyciężył w Daegu, zostając pierwszym od 20 lat amerykańskim mistrzem świata w skoku wzwyż. Jego poprzednikiem był Charles Austin w 1991 roku w Seulu.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 292 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 660
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
to dawno bylo juz pisane :)

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Ciołek i Lewandowski triumfują w Goleniowie


Mistrz Europy z Barcelony na dystansie 800 m, Marcin Lewandowski wygrał Goleniowską Milę Niepodległości. W biegu na 10 km zwyciężyła Agnieszka Ciołek, a z Polaków najlepszy był Henryk Szost, który zajął trzecie miejsce.

Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz), czwarty zawodnik mistrzostw świata w Daegu, triumfował w Goleniowie po raz trzeci. Jak przyznał, sukces nie przyszedł mu łatwo. - Musiałem biec ile tylko sił w nogach, aby wyprzedzić na mecie Leszka Zblewskiego, który chciał tu zwyciężyć po raz... dziesiąty - zaznaczył. Jego trener i brat Tomasz wystartował na 10 km, plasując się na 30. pozycji w gronie ponad czterystu zawodników.
Po udanych zagranicznych startach w październiku Agnieszka Ciołek (AZS AWF Wrocław) nie dała się wyprzedzić również i w krajowych zawodach. - Przybiegłam na metę mocno zmarznięta, ale najważniejsze, że wygrałam. W tym roku wystartuję jeszcze w Anglii, w Brighton na 10 km i ... pomyślę o następnym sezonie. Głównym celem jaki sobie postawiłam są igrzyska olimpijskie - powiedziała Ciołek.


Wyniki Biegu Niepodległości w Goleniowie:

mila (1609 m) - kobiety
1. Kacser Zita (Węgry) 5:12
2. Anna Peszko (Ukraina) 5:15
3. Karolina Waszak (UKS Barnim Goleniów) 5:18

mila - mężczyźni
1. Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 4:36
2. Leszek Zblewski (Remus Kościerzyna) 4:38
3. Witalij Marynych (Ukraina) 4:39

10 km - kobiety
1. Agnieszka Ciołek (AZS AWF Wrocław) 33:23
2. Swietłana Kougan (Białoruś) 33:31
3. Olga Kalendarowa-Ochal (Bydgoszcz) 36:27

10 km - mężczyźni
1. Witalij Szafar (Ukraina) 29:12
2. Elisha Kiprotich (Kenia) 29:14
3. Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) 29:26
4. Igor Olefirienko (Ukraina) 30:24
5. Łukasz Kujawski (SKLA Sopot) 30:42
6. Hillary Rotich (Kenia) 30:44

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Sopot będzie organizatorem 15. halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w marcu 2014 roku. Taką decyzję podjęła w piątek obradująca w Monte Carlo Rada IAAF.

- W piątek prezentowaliśmy w Monako naszą ofertę. Pozytywnie oceniono kwestie związane ze sportową infrastrukturą oraz bazą hotelową. Świetne wrażenie zrobiła Ergo Arena, w której ta impreza miałaby się odbyć - poinformował PAP prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Jak zaznaczył, Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) przyznała miastu organizację mistrzostw, jednak obie strony ustaliły, że do końca roku muszą być wyjaśnione wszystkie aspekty związane z budżetem, a z tym połączone są także kwestie reklamowe.

- Właściwy kontrakt powinniśmy podpisać w marcu przyszłego roku - dodał obecny w Monako Karnowski.

O tę imprezę starał się także Zagrzeb, ale stolica Chorwacji w ostatniej chwili wycofała swoją kandydaturę. 24 i 25 października gościła w Trójmieście delegacja IAAF, która lustrowała lotnisko, bazę hotelową, zaplecze treningowe, układ komunikacyjny oraz sam obiekt na granicy Gdańska i Sopotu.

Przedstawiciele międzynarodowej federacji wydali wtedy pozytywną opinię, ale jednocześnie podkreślili, że nie oznacza to, iż Sopot, jako jedyny kandydat, automatycznie uzyska tę imprezę.

Budżet 15. halowych mistrzostw świata nie powinien przekroczyć 20 milionów złotych. - Na tę kwotę składa się także opłata za przenośną bieżnię. Zgodnie z rządową deklaracją za około 5,5 miliona złotych zakupi ją Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nasze miasto może maksymalnie wyłożyć siedem milionów, natomiast pozostałą część pokryją sponsorzy - powiedział Karnowski.

moderator sprinterek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
sprinterek Rafał S.
Znawca
Szacuny 46 Napisanych postów 7410 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 12084
Jamajski sprinter Steve Mullings został dożywotnio zdyskwalifikowany za ponowne złapanie na stosowaniu niedozwolonych środków. 29-letni złoty medalista mistrzostw świata 2009 skontrolowany został pod koniec czerwca podczas krajowych kwalifikacji do MŚ.

W jego organizmie znaleziono Furosemid. Lek, który bezpośrednio nie ma wpływu na osiągane wyniki, ale skutecznie tuszuje zażywanie innych środków i od lat jest już zabroniony. Mistrz świata z Berlina (2009) w sztafecie 4 x 100 m już w 2004 roku został przyłapany na zażywaniu dopingu. Wówczas zawieszono go na dwa lata.

Adwokat lekkoatlety Alando Terrelonge zapowiedział, że od decyzji będzie się odwoływał do Międzynarodowego Trybunału ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

moderator sprinterek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

stawy

Następny temat

Trening na wzmocnienie

WHEY premium