SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

oliwa z oliwek czy oliwa z wytłoczyn z oliwek

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 35838

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 41 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 757
Chcialbym pic oliwe tak po prostu jako zrodlo tluszczow.
Moje pytanie, czy oplaca sie bulic za oliwe z oliwek ktora jest duzo drozsza od oliwy z wytloczyn z oliwek. Czym sie roznia obie oliwy? CZy maja taka sama wartosc jako zrodlo zdrowego tluszczu?
pozdr
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6267 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Oliw z oliwek jest olejem roślinnym o zabarwieniu od złocistożółtego do żółtozielonego. Ma ona specyficzny, intensywny smak i charakterystyczny zapach. Otrzymuje się ją w wyniku procesu tłoczenia na zimno - extra virgin lub na ciepło - z wytłoczyn miąższu owoców oliwki. W wyniku odwracalnego procesu w niskich temperaturach mętnieje, a nawet potrafi zastygać.

Skład kwasów tłuszczowych oliwy wygląda następująco:

- 14,86 g nasyconych kwasów tłuszczowych (0,01 g kwas laurynowy; 0,04 g kwas mirystynowy; 11,6 g kwas palmitynowy; 2,51 g kwas stearynowy i 0,7 g kwas arachidowy),
- 70,2 g jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (0,9 g kwas oleopalmitynowy; 68,97 g kwas oleinowy; 0,25 g kwas eikozenowy),
- 10,61 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (9,78 kwas linolowy i 0,83 kwas α-linolenowy).

Zaobserwować możemy zdecydowaną przewagę kwasów tłuszczowych omega 9, czyli kwasu oleinowego. Kwas ten chroni przed zmianami miażdżycowymi, cukrzycą, czy nadciśnieniem tętniczym. Wpływa również pozytywnie na niwelowanie ryzyka peroksydacji lipidów w lipoproteinach LDL i HDL, co ma wpływ na wyniki cholesterolu i zmniejszenie ryzyka tworzenia się płytek miażdżycowych.

Przy zakupie warto zwracać uwagę, aby była to oliwa z oliwek z pierwszego tłuszczenia extra virgin. Butelka powinna być ciemna, aby uniknąć ryzyka utlenienia kwasów tłuszczowych.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 713 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 28603
tylko oliwa z oliwa extra virgin, z wytłoczyn NIE i tyle dużo gorsza jakościowo i nikt ci tego nie poleci ostatnio widziałem 0,5 l oliwy za bodajże 15 zł wiec nie jest to jakos strasznie drogo...
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 130 Napisanych postów 8967 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 48014
tloczona na zimno najlepsza, ja taka mam, az gesta od tej zawiesiny co tam plywa... a mam od rodziny z wloch
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6267 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Staraj sie unikac produktow przetworzonych

Moderator działu Odżywianie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1266 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11944
hmm... to ja dzisiaj przepłaciłem w tesco
dałem za Oliwe z oliwek extra virgin z pierwszego
tłoczenia - 21zł za 0.5l. Były również litrowe
w plastikowych butelkach firmy ``Tesco``
zobaczyłem i podziękowałem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 75 Napisanych postów 5029 Wiek 41 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 58202
Typowa cena to około 20 za 0,5 l.

www.blog.myfit.pl - EKSTREMALNA REDUCKJA ! DORADŹ|SKOMENTUJ

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 1266 Wiek 37 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 11944
ufff, to mnie zaspokoiłeś tzn. uspokoiłeś
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 713 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 28603
no w makro była promocja i jakaś tam włoska oliwa, tłoczona na zimno, extra virgin była własnie po 15 zł/0,5 l nie wiem czy jeszcze jest ta promocja...
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 101723
w kauflandach mają ładne ceny na oliwy, wiec jesli ktos ma w miescie, warto sie przejechac

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 989 Wiek 38 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 9863
a na czym polega przetworzenie oliwy z wytłoczyn - wie ktos ? i DLACZEGO jest ona gorsza (czego w niej nie ma, co jest w oliwie extra virgine, albo co w niej jest, czego nie ma w tej z pierwszego tloczenia).

A jakie jest największe kłamstwo świata? - spytał zaciekawiony młodzieniec.
- To mianowicie, że nadchodzi taka chwila, kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem
i zaczyna rządzić nim los. W tym tkwi największe kłamstwo świata.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 90 Napisanych postów 15094 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 101723
o ile sie nie myle po wytłoczeniu oliwy z oliwek (1 tloczenie - extra virgin), to co zostanie, resztki oliwek (i to są te wytłoczyny), tłoczy się pozniej jeszcze raz
na pewno uboższa w wiele pozytywnych subst. jest
nie wiem jak z proporcjami kwasow tł., bo nigdy tej z wytłoczyn sie nie przygladałem

"Jak kraść, to miliony.
Jak ruchać, to księżniczki"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Owoce - czy, ile, jakie mozna?

Następny temat

REDUKCJA Z ZACHOWANIEM MASY MIĘŚNI

WHEY premium