Wiele osób zaczynających ćwiczyć w domowych warunkach pyta, jakie ćwiczenie mogą wykonywać na mięśnie dwugłowe uda - zwłaszcza, jeśli próbują dostosować do swoich możliwości zaproponowany przez Michaila plan ACT. Z myślą o nich postanowiłem przedstawić pewne ćwiczenia, które każdy może wykonać w domu nie posiadając żadnego sprzętu. Ćwiczenia tego nie ma w atlasie ćwiczeń, więc mimo tego że pewnie wielu osobom jest ono znane, stanowi ono pewne novum na SFD.
1. Pozycja wyjściowa (rys. 1):
Kładziemy się na plecach opierając jedną z nóg (ćwiczoną) na znajdującym się przed nami podwyższeniu (np. stołek); drugą nogę prostujemy i unosimy do góry tak, aby uda były do siebie równoległe. uda w czasie całego ćwiczenia muszą znajdować się blisko siebie (nie „rozjeżdżamy" nóg).
2) Ćwiczenie (rys. 2):
Lekko prostujemy ćwiczoną nogę (zielona strzałka) powodując uniesienie całego tułowia w górę (czerwona strzałka). W momencie zakończenia ruchu:
- do ziemi powinny przylegać tylko nasze łopatki, plecy od tego miejsca w dół powinny być oderwane od ziemi a powyżej nich powinny znajdować się pośladki;
- ćwiczona noga nie jest w pełni wyprostowana, jej zadaniem jest uniesienie ciała poprzez napięcie mięśni i lekką zmianę zgięcia w kolanie;
- druga noga jest cały czas wyprostowana i skierowana ku górze;
Ruch ten powtarzamy kilkanaście razy, zależnie od możliwości - jest to pół serii, potem zmieniamy nogi, kolejne kilkanaście powtórzeń i mamy całą serię.
Wykonując kolejne powtórzenia nie kładziemy się znów całymi plecami na podłodze, tak aby utrzymać stałe napięcie w mięśniach.
Jeśli ćwiczenie wydaje się być zbyt łatwe, można położyć dodatkowe obciążenie na brzuchu (talerz, encyklopedia) i przytrzymywać je rękami.
Dużym plusem tego ćwiczenia jest to, że rozwija ono nie tylko mięśnie dwugłowe, ale także pośladkowe i plecy, co może być bardzo korzystne dla osób rozpoczynających treningi.
Pozdrawiam, czekam na komentarze

Komunizm to władza radziecka plus elektryfikacja!