Stosowanie niektórych leków na obniżenie cholesterolu to pewnego rodzaju plaga, która wiąże się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wlicza się w to na przykład zaburzenia hormonalne, czy niedobory witamin. W wielu przypadkach, zanim sięgnie się po leki na receptę warto skorzystać z nieco bardziej naturalnych i bezpieczniejszych metod. 

  1. Skutki dyslipidemii
  2. Choroby towarzyszące
  3. Najlepszy rodzaj treningu na dyslipidemię
  4. Początki z aktywnością

Na start zalecane jest stosowanie diety niskoprzetworzonej, bogatej w kwasy omega-3 i antyoksydanty oraz błonnik, potem rozważyć można ekstrakty roślinne, takie jak karczoch, czy zielona herbata, a także indywidualnie dobrany trening, szczególnie jednego rodzaju.

Skutki dyslipidemii

Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Głównym z nich jest choroba wieńcowa, która wynika z odkładania się płytek miażdżycowych w tętnicach, potencjalnie prowadząc do zawału. Podobne procesy mogą powodować udar, gdy tętnice mózgowe zostają zablokowane.

dyslipidemia

Zbyt wysoki poziom cholesterolu może również prowadzić do chorób tętnic obwodowych, manifestujących się bólem i zmęczeniem podczas chodzenia. Wysoki poziom trójglicerydów, poza tym, że zwiększa ryzyko chorób serca, to może jeszcze prowadzić do ostrego zapalenia trzustki.

Choroby towarzyszące

Dieta, która prowadzi do nadmiaru cholesterolu LDL (hipercholesterolemii) i trójglicerydów (triglicerydemiii), z reguły prowadzi też do innych zaburzeń stanu zdrowia. Często w diecie takiej znajdują się nadmierne ilości nie tylko nasyconych tłuszczy i cholesterolu, ale również tłuszczy utwardzonych, przetworzonych, soli i cukru.

Wiąże się to z większym ryzykiem wystąpienia otyłości, nadciśnienia oraz cukrzycy, a także problemów z wątrobą, a w dłuższej perspektywie czasowej również problemów natury psychicznej, nowotworów czy chorób neurodegeneracyjnych.

Polecamy również: Suplementy dla seniora. Najlepsze suplementy dla sprawności i zdrowia osób starszych

Najlepszy rodzaj treningu na dyslipidemię

Jednym z największych zagrożeń dla zdrowych poziomów trójglicerydów oraz „dobrego” i „złego” cholesterolu jest brak dobrowolnej i męczącej aktywności fizycznej. Chociaż każdy rodzaj ruchu przy zaburzeniach metabolicznych jest dobry, to jeden typ ćwiczeń się wyróżnia, co wykazano w nowej meta-analizie badań.

trening kardio - senior

Ten przegląd obejmował 20 badań z 988 uczestnikami, z czego 541 w grupie ćwiczeniowej i 447 w kontrolnej. Analiza wykazała, że trening wytrzymałościowy (cardio / aerobowy) znacznie poprawia profil lipidowy wśród osób starszych, obniżając cholesterol całkowity, triglicerydy i cholesterol LDL oraz zwiększając cholesterol HDL. Ćwiczenia siłowe i kombinacja siłowych z wytrzymałościowymi również miały obniżający wpływ na poziomy cholesterolu całkowitego i LDL.

Polecamy również: Czy osoby starsze powinny pić szejki białkowe?

Początki z aktywnością

Ważnym aspektem dbania o cholesterol poprzez aktywność fizyczną jest trzymanie się pewnych ram intensywności. Pamiętać należy, że w tym przypadku „więcej” nie zawsze oznacza „lepiej” i trenowanie ponad możliwości regeneracyjne może pogorszyć samopoczucie oraz motywację. Co więcej, przy otyłości towarzyszącej dyslipidemii osłabione mogą być kości i stawy.

Tomasz Maciołek - Fizjoterapeuta i Trener: Gotowy plan treningowy dla starszej osoby

Aktywność fizyczną należy zatem wprowadzać stopniowo, w przypadku treningu wytrzymałościowego może to być najpierw rowerek stacjonarny poziomy, potem pionowy, a na końcu bieżnia oraz bieg w terenie. Następnie zwiększać można prędkość oraz czas trwania danego ćwiczenia, a także dodawać ćwiczenia siłowe i mieszane.

Literatura:

Yun, H., Su, W., Zhao, H., Li, H., Wang, Z., Cui, X., Xi, C., Gao, R., Sun, Y., & Liu, C. (2023). Effects of different exercise modalities on lipid profile in the elderly population: A meta-analysis. Medicine, 102(29), e33854. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000033854

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)