Coraz częściej zdarza się, że ograniczenia ruchowe skutecznie utrudniają nam trening. Znaczna część populacji ma problemy z wykonaniem prawidłowego przysiadu, martwego ciągu, a nawet wyciskaniem sztangi nad głowę. Kwestie te powiązane są ze zbyt częstym przebywaniem w pozycji siedzącej, które skutecznie „niszczy” naszą mobilność w stawach.

  1. Czynnik ograniczający
  2. Jak poprawić mobilność kostki i zwiększyć głębokość przysiadów?
  3. O czym należy pamiętać? 
  4. Podsumowanie

Czynnik ograniczający

Jednym z elementów ograniczającym głębokość naszych siadów jest staw skokowy. Ograniczenie mobilności stawów skokowych związane będzie z koniecznością pochylenia tułowia do przodu, aby zachować równowagę. Łatwo również zauważyć można problemy ze stawem skokowym, gdy osoba trenująca, schodząc w dół z obciążeniem, zaczyna odrywać pięty od podłoża.

Jak poprawić mobilność kostki i zwiększyć głębokość przysiadów?

Wystarczy jedno proste ćwiczenie, które wykonywać powinniście przed treningiem właściwym ud.

https://www.youtube.com/watch?v=KTapp9nqjJI

Podkładki pod pięty

Aby poprawić głębokość przysiadów, zwykle podkładamy obciążenie pod pięty, co wyłącza część pracy stawów skokowych. Zabieg ten ogranicza zakres ruchu zgięcia grzbietowego stopy, a co za tym idzie, mięśnie łydek i ścięgno Achillesa nie muszą się tak mocno się rozciągać. Jednak, aby poprawić ich ruchomość, musimy zadziałać odwrotnie. Obciążenie podkładamy pod palce i część przednią stopy. Jeżeli problem jest mocno rozwinięty, początkowo możesz wykorzystać nieco mniejsze talerze czy nawet matę treningową.

Polecamy również: Przysiad tylny, olimpijski - Barbell Olympic Squat

Stań na talerzach tak, aby palce były ustawione do góry względem podłoża. Trzymając się np. racka, schodź powoli w dół, aż będziesz czuł mocne napięcie w stawach skokowych, łydkach i achillesach. W pozycji dolnej eksperymentuj z różnym ustawieniem tułowia, pochylaj się do przodu, w tył czy też delikatnie pogłębiaj ruch, aby wyczuć pracę stawów.

O czym należy pamiętać? 

Pamiętaj o tym, aby cały czas utrzymywać pięty w kontakcie z podłożem. Pochylaj golenie do przodu, aby zmniejszyć kąt pomiędzy stopą a piszczelem. Nie pochylaj się zbyt mocno w tył, ograniczysz w ten sposób działanie mobilizujące ćwiczenia. Korzystaj z obuwia na płaskiej podeszwie podczas mobilizacji. Ćwiczenie wykorzystuj zarówno przed przysiadami, jak i w trakcie ich wykonywania.

Podsumowanie

Przysiady należą do skomplikowanych biomechanicznie ćwiczeń, które napotkać mogą wiele trudności mobilizacyjnych. Jedną z nich jest staw skokowy i ograniczenie jego ruchomości, które bezpośrednio wpływa na jakość przysiadu i jego głębokość. Zastosuj jedną prostą metodę mobilizacji i przekonaj się, jak szybko Twój przysiad zyska na głębokości, a mięśnie czworogłowe na swoim wyglądzie.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)