Historia wykorzystania przez ludzi drożdży sięga starożytnego Egiptu. Średniowieczni mnisi opisali proces, dzięki któremu dodawanie drożdży do ciasta na chleb sprawia, że wzrasta i nabiera lżejszej konsystencji, natomiast w XIX wieku Ludwik Pasteur odkrył rolę drożdży w fermentacji, co doprowadziło do rozwoju nowoczesnych technik warzenia piwa. 

  1. Właściwości drożdży piwowarskich
  2. W czym mogą pomóc drożdże SFD BREWER’S YEAST?
  3. Dawkowanie drożdży SFD BREWER’S YEAST

Stosowane od tysięcy lat do produkcji piwa, chleba i innych produktów fermentowanych, dziś cały czas znajdują szerokie zastosowanie w żywieniu człowieka. Doceniane są do tego stopnia, że wykorzystuje się je nawet do produkcji suplementów diety o wielokierunkowym potencjale prozdrowotnym.

Właściwości drożdży piwowarskich

Drożdże piwne lub piwowarskie (łac. Saccharomyces cerevisiae) są stosowane pod postacią suplementów diety, ponieważ stanowią bogate źródło witamin z grupy B, pełnowartościowego białka czy żelaza i selenu. Poza ogólną optymalizacją stanu odżywienia zaobserwowano, że drożdże mają potencjał prozdrowotny w kilku schorzeniach.

W czym mogą pomóc drożdże SFD BREWER’S YEAST?

Ze względu na bogactwo witamin B wspierać mogą metabolizm energetyczny, stan skóry, czy prawidłową pracę układu nerwowego. Dzięki obecności chromu drożdże piwowarskie mogą mieć znaczenie w prewencji cukrzycy. Jest to pierwiastek, który uczestniczy w metabolizmie węglowodanów. Sporo jest jeszcze w drożdżach żelaza, które uczestniczy w produkcji krwinek czerwonych i uczestniczyć może w prewencji anemii.

Źródło żelaza hemowego

Co ciekawe, jest to żelazo hemowe, podobne do tego, które występuje w odzwierzęcych produktach spożywczych. Drożdże piwowarskie zawierają również istotne ilości selenu, który jest mikropierwiastkiem o dużym potencjale antyoksydacyjnym. Uczestniczy on m.in. w ochronie tarczycy.

Drożdże dla serca

Substancje aktywne w drożdżach piwowarskich, takie jak beta-glukany, mogą sprzyjać regulacji dysproporcji pomiędzy lipoproteinami wysokiej i niskiej gęstości, czyli cholesterolem HDL i LDL. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Prebiotyki dla jelit

zdrowe jelita

Jako że mogą wpływać na inne mikroorganizmy, a także zawierają substancje potencjalnie prebiotyczne, drożdże piwowarskie uznaje się również za potencjalny probiotyk. Dzięki temu przydatne mogą być na przykład w syndromie jelita drażliwego. Beta-glukany, które działają prebiotycznie, znane są również z modulacji aktywności układu odpornościowego.

Dawkowanie drożdży SFD BREWER’S YEAST

Drożdże piwowarskie, które stosuje się do poprawy stanu odżywienia i zdrowia, dostępne są głównie pod postacią tabletek, które ułatwiają bezpieczne przechowywanie oraz dawkowanie. Dawkowanie dostosować powinno się do stanu odżywienia, masy ciała czy kompozycji diety. Ze względu na bogactwo substancji odżywczych z reguły sięga się po dawki nie większe niż około 1,5 – 3 g drożdży dziennie, czyli średnio 3 – 6 tabletek.

W przypadkach osób z większym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze, np. sportowców, dawkowanie może być zwiększone, jednak dawkowanie większe od sugerowanego przez producenta powinno skonsultować się ze specjalistą.

Sięgając po drożdże piwowarskie, warto pamiętać, że mimo bogactwa substancji odżywczych jest to suplement, czyli uzupełnienie normalnej diety, a nie zamiennik posiłku. Stosować je można o dowolnej porze dnia, zaleca się popijać je dużą ilością wody.

Źródła 

  • Bastos, R., Oliveira, P. G., Gaspar, V. M., Mano, J. F., Coimbra, M. A., & Coelho, E. (2022). Brewer's yeast polysaccharides - A review of their exquisite structural features and biomedical applications. Carbohydrate polymers, 277, 118826. https://doi.org/10.1016/j.carbpol.2021.118826
  • Marson, G. V., de Castro, R. J. S., Belleville, M. P., & Hubinger, M. D. (2020). Spent brewer's yeast as a source of high added value molecules: a systematic review on its characteristics, processing and potential applications. World journal of microbiology & biotechnology, 36(7), 95. https://doi.org/10.1007/s11274-020-02866-7
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)